PALUBA
April 28, 2024, 02:41:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 538512 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1740 on: May 10, 2014, 12:26:00 pm »

U Aeromagazinu broj 68 iz jula 2005 god pise da je NATO standard supersonicni presretac.

Ja mislim da Slovenija placa/la Italiji za odbranu VaP-a.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1741 on: May 10, 2014, 12:35:49 pm »

Može li neki link do tih pravila, nisam do sada dolazio u dodir s time?

Usput, kako avion ispaljuje te svetleće hice upozorenja?

Rade, ja mislim da se za hice upozorenja koriste obična traser zrna. Ispaljuju se naravno po kursu aviona, ispred nosa, tako da avion ne pogode, ali da se jasno vidi putanja zrna.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1742 on: May 10, 2014, 12:36:40 pm »

Mislim i ja, ali treba mi neko ko sigurno zna.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1743 on: May 10, 2014, 01:48:16 pm »

Rada imate Cikasku konvenciju, onda imate preporuku ICAO zemljama clanicama da ne obaraju civilne vazduhoplove vec da ih primoraju da slete na aerodrom, Haska konvencija, Zenevska konvencija. Naravno tu su i pravila iz RV i PVO nase drzave.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #1744 on: May 10, 2014, 01:49:57 pm »

Au šta vama sve pada na pamet?!  

Prvo, HRZ ne može da čuva VaP Republike Srbije zato što:
- Republika Srbija nije članica NATO saveza, već vojno neutralna država i takve zadatke ne može obavljati strana zemlja jer je protivno međunarodnom pravu,
- HRZ sa 12 lovačkih aviona nije u stanju da potpuno kontroliše celokupni VaP RH,
- HRZ nema 12 lovačkih aviona,
- HRZ-ovi lovci ne koriste se u SMU i noću jer sadašnji piloti MiG-ova nisu obučeni za letenje u takvim uslovima,
- Republika Srbija ima kakvu-takvu borbenu avijaciju koja može da izvršava zadatke nadzora i kontrole VaP Republike Srbije (MiG-29, MiG-21, pa i Orao),

Sposobnost nadzora, kontrole i zaštite VaP-a jeste međunarodnopravna obaveza ali, bar da ja znam, ne postoje neki posebni kriterijumi za zemlje van NATO (pogledaću šta propisuju kontinentalni sporazumi o vazdušnom saobraćaju) u pogledu lovačkih aviona tj. njihovih letno-tehničkih karakteristika u smislu brzine, radara, raketa.

Što se plaćanja usluga tuđe lovačke avijacije u okviru NATO tiče, plaća se preko razreza u doprinosu za budžet NATO-a pa se onda odatle transferiše pružaocu usluga. Dakle, ne plaća se direktno keš na ruke državi čiji su lovci, ali se ipak plaća.

U Srbiji, pored Zakona o vazdušnom saobraćaju, propisi koji uređuju nadzor VaP-a od strane LA su:
- Pravilo letenja oružanih snaga,
- Instrukcija za upotrebu dežurnih snaga PVO pri sprečavanju povreda VaP RS,
- Pravilo lovačke avijacije.

NATO standardi u pogledu nadzora VaP-a su internog karaktera pa nisu javno dostupni.

U temi o nestanku malezijskog aviona sam okačio izvode iz srpskocrnogorskog AIP-a gde su opisane procedure prilikom presretanja vazduhoplova od strane ratnih aviona ViPVO Vojske Srbije.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,23207.msg324384.html#msg324384

Avioni su potrebni jer RJ PVD ne mogu da utvrde identitet, karakter i pripadnost vazduhoplova, a i ne mogu vizuelno da komuniciraju sa vazduhoplovom ako je prekinuta veza sa vazduhoplovom, a lovci mogu.

Ponoviću, ono što sam već napisao, remont MiG-21BIS može da se uradi za 55 dana. Do tada, MiG-ovi 29 zajedno sa 21-cama u resursu mogu da održe kontinuitet u nadzoru VaP-a. Ako zatreba, mogu se upotrebiti i Orlovi, tako da Srbiji još uvek ne treba nikakva pomoć u tom pogledu.
« Last Edit: May 10, 2014, 02:29:09 pm by Jester » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1745 on: May 10, 2014, 01:52:31 pm »

Rada imate Cikasku konvenciju, onda imate preporuku ICAO zemljama clanicama da ne obaraju civilne vazduhoplove vec da ih primoraju da slete na aerodrom, Haska konvencija, Zenevska konvencija. Naravno tu su i pravila iz RV i PVO nase drzave.

Nisam Rada, već Rade. Smiley
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1746 on: May 10, 2014, 02:10:40 pm »

Izvinjavam se Rade. Tastaura mi otkazuje. Nadam se da smo vam Adler i ja pomogli da dodjete do podataka. Ja nisam ni znao da je to postavljeno na forumu posto nisam pratio temu vezanu za malezijski avion.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #1747 on: May 10, 2014, 03:42:18 pm »

Hahaha, ma ništa bi bez tebe.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #1748 on: May 12, 2014, 10:26:05 am »

Ja mislim da Srbija zobg potpisanog sporazuma sa EU o "otvorenom nebu" ima obavezu zastite svog VaP-a.

Mislim da je to negde isticao i komadna ViPVO u nekom od intervijua.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #1749 on: May 12, 2014, 01:30:17 pm »

Tacno.


Kao što to zahtevaju i ostale medjunarodne regule o bezbednosti vazdusnog saobraćaja.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1750 on: May 12, 2014, 10:01:54 pm »

Mislim da nije tačno. Ovde se može skinuti ugovor i koliko vidim (samo sam preleteo preko teksta, nisam detaljno čitao) nigde ne pominje obavezu posedovanja nadzvučne mlazne avijacije u svrhu čuvanja vazdušnog prostora, a pojedine potpisnice nemaju nikakvu vojnu avijaciju, pa ni nadzvučnu.

Koliko mi je poznato, obaveza da svaki deo vazdušnog prostora bude zaštićen proističe iz ugovora NATO pakta, i oni to rešavaju kako rešavaju, organizacija kao takva od članarina plaća pojedinim zemljama troškove čuvanja vazdušnog prostora susednih zemalja koje nemaju sosptveno ratno vazduhoplovstvo.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #1751 on: May 13, 2014, 11:00:03 am »

Ja ne govorim o ugovorima sa NATO i oko NATO.

Već mislim da svaka država mora garantovati za bezbednost svog vazdusnog prostora i imati kontrolu nad istim a ukoliko nije sposobna sama onda drugi to čine za nju i za njen račun.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1752 on: May 13, 2014, 06:50:54 pm »

Rekao si tačno na konstataciju pvanje da je to propisano sporazumom sa EU o Otvorenom nebu, pa sam zato okačio tekst koji to demantuje. Ne znam na koji dokument misliš da nas obavezuje da obezbeđujemo vazdušni prostor borbenom avijacijom?
Postoji niz zemalja u svetu koje nemaju sopstveno vojno vazduhoplovstvo niti plaćaju nekoga da im kontroliše vazdušni prostor borbenom avijacijom.
U Evropi jedini sporazum koji to zahteva a za koji ja znam je onaj koji potpisuju članice NATO-a, što je već više puta pominjano.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1753 on: May 13, 2014, 10:51:20 pm »

Rade evo konkretnih pravila za koja ste pitali.

Podlozno zabranama i ogranicenjima pristupa drzavnom vazdusnom prostoru strani vazduhoplovi, osim neprijateljskih vojnih letelica, ne mogu biti napadnuti.

Izuzetak

Strani civilni vazduhoplovi mogu da budu napadnuti:

1) kada su pod pratnjom vojnih neprijateljskih vazduhoplova;

2) kada lete sami pod uslovima iz ovog poglavlja.

Stranom civilnom vazduhoplovu se moze narediti da izmeni pravac leta ili da se prizemlji ili spusti na vodu radi inspekcije.

Ukoliko inspekcija otkrije da je u vazduhoplovu vojno osoblje ili objekti od vojnog znacaja ili na neki drugi nacin krsi ratno pravo, vazduhoplov moze da bude zaplenjen i na taj nacin postaje ratni plen.

Ako strani civilni vazduhoplov odbije da izmeni pravac leta ili da se prizemlji ili spusti na vodu, moze biti napadnut posle datog upozorenja.

Odredbe o civilnim vazduhoplovima se mogu analogno primeniti i na neutrale vojne vazduhoplove.

Preuzeto iz "Prirucnika o ratnom pravu za oruzane snage". Autor: pukovnik Frederik de Mulinen.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1754 on: May 13, 2014, 11:01:41 pm »

Zelim jos da dodam da ako drzava uspostavi zabranjenu zonu leta vazduhoplovi su duzni da je zaobilaze. Ako kojim slucajem ulete u zonu lete na sopstvenu odgovornost tj. mogu biti oboreni.
Logged
Pages:  1 ... 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.