PALUBA
June 06, 2024, 03:18:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 546138 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 584


« Reply #435 on: December 25, 2011, 10:27:27 am »

Остаје нам да се надамо, мада је у 2012. војни буџет Србије скресан за 200 милиона EUR. Војни пензиони фонд прикључује се цивилном од 01. јануара 2012.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #436 on: December 25, 2011, 10:56:04 am »

ljudi, ako mene secanje ne vara mnogo puta je receno da se nabavka aviona NE PLANIRA iz budzetskih izvora. sta dakle preostaje? kredit. kako, koliko, od koga, vracanje, pitanje je. u stvari, od koga i nije pitanje - od onog od kog se kupuju avioni.

ljubo, prvi put cujem za ovu pricu o 29smt, ali tu istu pricu pricam i ja vec poduze vreme (sto se da videti). razloge si i sam naveo. velike su pare u pitanju, sa ovom opcijom bi se mnogo dobilo za dosta manje para. sto je otkazano? pa verovatno neko nije uspeo da se ugura u "dje sam tu ja". sto se tice zadnje recenice, moze biti a moze i ne biti. zasto? pa ko je uopste nama "strateski partner"?  Huh?  kad to rascistimo sami sa sobom, ovakve price ne bi ni bilo... Roll Eyes
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 584


« Reply #437 on: December 25, 2011, 11:08:01 am »

ljudi, ako mene secanje ne vara mnogo puta je receno da se nabavka aviona NE PLANIRA iz budzetskih izvora. sta dakle preostaje? kredit. kako, koliko, od koga, vracanje, pitanje je. u stvari, od koga i nije pitanje - od onog od kog se kupuju avioni.

ljubo, prvi put cujem za ovu pricu o 29smt, ali tu istu pricu pricam i ja vec poduze vreme (sto se da videti). razloge si i sam naveo. velike su pare u pitanju, sa ovom opcijom bi se mnogo dobilo za dosta manje para. sto je otkazano? pa verovatno neko nije uspeo da se ugura u "dje sam tu ja". sto se tice zadnje recenice, moze biti a moze i ne biti. zasto? pa ko je uopste nama "strateski partner"?  Huh?  kad to rascistimo sami sa sobom, ovakve price ne bi ni bilo... Roll Eyes
To je tzv. pitanje IMT - Ima l`Mene Tu.
Logged
Kljun
vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #438 on: December 25, 2011, 11:19:24 am »

Ja nisam u struci, citam ovde razne dobre komentare, misljenja za i protiv.
 Vojsak je valjda jedna celina, sistem koji treba da brani drzavu. Nacin ratovanja se menjao kroz vekove, sad se menja brze razvojem tehnike. Ali vojska nisu specijalne jedinice i PVO. Mnogi pominju da je bolje imati odlican PVO sistem, da aviacija i nije neophodna. Koliko ja shvatam moderno ratovanje, jedno bez drugog ne vredi nista koliko god savremeno bilo.
 Moje misljenje je da nam treba sve, od pesadije, oklopnih jedinica, specijalnih jedinica, PVO i aviacije. Koliko, kako, s kim...? Za to treba ozbiljna drzava i mnogo ozbiljnije planiranje. Daleko smo od toga.

 U trenutnoj situaciji, mislim da treba odrzavati koliko je moguce sve rodove u nekoj meri koja moze da se iznese na ledjima.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #439 on: December 25, 2011, 11:30:01 am »

Ja navijam za Gripena, baš iz tog razloga što ne mora da se plaća u kešu ili kreditima, već može da se sklopi dogovor oko načina plaćanja. Osim toga šveđani nude i druge aranžmane u kojima i nenamesnka industrija može da napreduje.

A možda bi mogli da kupimo i ovo čudo?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* hawk200-3.jpg (47.56 KB, 600x284 - viewed 150 times.)

* hawk200-c6.jpg (28.28 KB, 600x195 - viewed 134 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 584


« Reply #440 on: December 25, 2011, 11:32:24 am »

Možda, možda, i da je baba muško, imala bi trolu. Šta će nam Hawk 200?
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #441 on: December 25, 2011, 11:44:28 am »

Možda, možda, i da je baba muško, imala bi trolu. Šta će nam Hawk 200?
Па нек се човек искаже, шта фали да изнесе воје мишљење. Ако желимо дискусију, дај да сучелимо аргументе.

"Hawk 200", није вредан пажње. За те паре би се могао наш Г-4 довести у бољу ефективну позицију.

Грипен је одлично решење, него нас Швеђани нешто не готиве.
Бар је мој утисак такав.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #442 on: December 25, 2011, 02:42:04 pm »

Pa, cena Ljubinog TAJFUNA je preko 110 M Eura....full
Nije cifra velika....za 16 aviona do milijardu eura...cena aviona po komadu 62.5 M Eura...i to u full-u.
Nema ih mnogo koji ulaze u obzir....

Pa i nije bas tako Rotring, pojedinecna cena jednog F-16 Blok 50/52 iznosi oko 45-55 miliona dolara, e sad, kada se naruca jedna eskadrila od otprilike 12 aviona, sa kompletnim naoruzanjem i opremom, onda to iznosi 1-1.2 milijardi dolara (imamo primer Oman-a od pre nekoliko godina koji je platio 1.1 milijardi dolara). Svaka dalja narudzbina dolazi jeftinije jer imas obuceni kadar na zemlji, kao i deo ispitne tehnike koji mogu koristiti avioni (normalno ako su istog tipa).

Pre nedelju dana netom je prohujala vest da je Rusija za svoje RV narucila sedamdesetak aparata MiG-35 za prosecnu cenu od otprilike 53 miliona dolara po komadu, ali opet sa druge strane, cena za domace i strano trziste nije ista.

Ukoliko bi Srbija nabavljala Tajfuna, cije je cena 110 miliona dolara po avioni, ceo dil bi kostao blizu dve milijadre dolara, i to je opet cena bez prilagodjavanja struktura na zemlji (kamponiri, radionice, prilagodjavanje pisti, stajanki, skladovi koji odgovaraju naoruzanju novih aviona i slicno).

Kao sto je Ljuba rekao, to se delumicno moze izbeci ukoliko Srbija nabavi nove ili sveze remontovane MiG-29 avione ili neku modifikaciju istih jer deo opreme i naoruzanja vec ima, a i nece trebati kompletna obuka mehanicara i pilota, vec samo preobuka.

(Sada postaje jasno zasto se JNA nije opredelila za F-5 ili MiG-23, vec je i dalje furala MiG-21 Grin Grin Grin  )
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #443 on: December 25, 2011, 04:30:37 pm »

tj doobuka
Logged
langsdorff
vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #444 on: December 25, 2011, 05:12:34 pm »

           Ako bi se posmatrala osposobljenost mehanicara i pilota, oprema i naoruzanje, onda mozda ima logike nabaviti Mig-ove 29 ili 35 nije bitno. Mozda i polovne 29-ke, zasto da ne. Na taj nacin, tacno je, moze se izbeci obuka, vec eventualno organizovati preobuka mehanicara i pilota.
Logged
švercer011
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #445 on: December 25, 2011, 05:34:14 pm »

Jel ljudi u Momi Stanojlovicu mogu da rade nesto na migovima 29?
Logged
langsdorff
vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #446 on: December 25, 2011, 05:49:05 pm »

              Iskreno se nadam da mogu, ako ne onda smo...
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #447 on: December 25, 2011, 05:51:04 pm »

Jel ljudi u Momi Stanojlovicu mogu da rade nesto na migovima 29?

Mogu da poprave farbu ili promjene nitnu ako je kojim slučajem otpala.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 22 477


« Reply #448 on: December 25, 2011, 06:22:25 pm »

Друже Љубо, само још напиши зашто нама требају баш ти и такви авиони. Шта добијама када их набавимо и како ћемо то да набавимо. Ја сам у најкраћем написао зашто нам нису неопходни у овом тренутку. И још нешто, немој да призиваш никакву политику јер су моји ставови апсолутно моји и само моји. Можда они теби личе на нешто, али политички апослутно нису.

Могу ја сваки дан да бирам нови ауто као замену за "Југа" и то између BMW, Мерцедеса и Волвоа. Може свако од нас. Али то нико паметан од нас не ради, ако нема потребу и паре. Само кад омаш обоје то има смисла.

Још нешто, није Краљевина Југославија била у лошијој економској позицији када је набављала и производила авионе. Супростно, привреда јој је била у напретку, зато је и могла да их прави. Мој покојни отац, који је живо и у то, а дочекао и ово садашње време, је умео да каже: "било је далеко тежиш ситуација раније, али се осећало да ће бити боље и да је сваке наредни дан бољи. Сада осећам да је сваки наредни дан гори". Економија одређује (посебно савремену) војску. Ко се тога не држи губи.

Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #449 on: December 25, 2011, 06:46:25 pm »

ljudi, ako mene secanje ne vara mnogo puta je receno da se nabavka aviona NE PLANIRA iz budzetskih izvora. sta dakle preostaje? kredit. kako, koliko, od koga, vracanje, pitanje je. u stvari, od koga i nije pitanje - od onog od kog se kupuju avioni.

ljubo, prvi put cujem za ovu pricu o 29smt, ali tu istu pricu pricam i ja vec poduze vreme (sto se da videti). razloge si i sam naveo. velike su pare u pitanju, sa ovom opcijom bi se mnogo dobilo za dosta manje para. sto je otkazano? pa verovatno neko nije uspeo da se ugura u "dje sam tu ja". sto se tice zadnje recenice, moze biti a moze i ne biti. zasto? pa ko je uopste nama "strateski partner"?  Huh?  kad to rascistimo sami sa sobom, ovakve price ne bi ni bilo... Roll Eyes

Na ovom linku možda leži odgovor kako da finansria nabavku aviona  
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.