PALUBA
June 06, 2024, 04:43:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 546170 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
j21
mornar
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #570 on: June 12, 2012, 02:35:39 pm »

Evo kako je vidim zašto j-10.
Prvo solidan avion koji u sebi ima integrisane realativno aktuelne tehnologije pogotovu j-10b, drugo cena mu nije astronomska i moguće je za iste pare veći broj da se nabavi, treće njegovim izborom izbegavaš ,,ucenjivački'' potencijal bilo USA,EU ili Rusa,a ako se budu isti bunili samo ima kažemo vi ponudite vaše jeftinije Wink, četvrto jednomotorac samim tim i lakši/jeftiniji za održavanje, peto milim da bi se sa kinezima dalo dogovoriti oko Offseta i tim povodom ulaganja...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 584


« Reply #571 on: June 12, 2012, 03:50:46 pm »

Samo da vidimo da li finansije Srbije mogu da potegnu bilo šta. Mislim da nije realno ništa osim remonta malog dela aviona, ne više od 20 %, a i to u toku sledećih 5 godina. Kakvi avioni, kakvi helikopteri, kad ti je narod gladan  i za par meseci se ne zna kako će se isplaćivati penzije. Moći će da poleti desetak aviona, a koliko će od njih biti realno borbeno sposobno, verovatno, zapravo, nijedan.
Logged
Deligrad
zastavnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #572 on: June 12, 2012, 03:54:57 pm »

Izbor novog lovca je čisto političko pitanje. Da ne bi opet bio brisan toliko samo da kažem da smo mi već u nekolio navrata dobijali izuzetno povoljnu ponudu za ex alžirske Migove. Ali jedini razlog što te pnude nisu prihvaćene je taj zbog kog bih ja opet bio obrisan. Lično mislim da je vrlo verovatno da ako ne ove a one iduće godine da će stića jedna eskadrila ex alžirskih migova jer je glavna prepreka za njihovu nabavku verovatno izbačena iz igre. Ostali avioni ne dolaze u obzir pre svega zbog cene - možda bi po nekoj približnoj ceni mogli da dobijemo neku od prvih verzija F 16A - recime neisporučene pakistanske. Ali njihovo izdržavanje bi bilo skuplje a ako ih ne bi modernizovali imali bi slabije avione od ex alžirskih migova uz mnogo skuplje održavanje.
Sve ostalo su u ovom momentu lepe želje. Čak da nam Nemci poklone eskadrilu Tajfuna ili Šveđani Gripena pitanje je da li bi mogli da platimo njihovu eskploataciju - gotovo sigurno da ne bi mogli.
Znači trenutni realni izbor se svodi ili neka od verzija Miga 29 (35) ili neka tri decenije stara šklopocija od F 16A neki od prvih blokova.
Logged
dexy
kapetan korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #573 on: June 12, 2012, 04:24:14 pm »

Mislim da je jedini realni izbor u ovom momentu neki polovnjak, i to verovatno MiG-29 ili MiG-21. Noviji MiG-35 ne dolazi u obzir, finansije za tako nešto nemamo u ovom trenutku, i pitanje je kada ćemo imati.
Polovan F-16 takođe ne dolazi u obzir u ovom momentu, to sam već obrazložio na prethodnoj strani i zašto. Da je u pitanju kupovina novog aviona, onda bi i noviji Blokovi F-16 bili sasvim konkurentni, ali mislim da u ovom trenutku ne možemo da razmišljamo u pravcu nabavke novih aviona.
Logged
Deligrad
zastavnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #574 on: June 12, 2012, 04:37:22 pm »

Dexy ako kažem da imamo ponude od Rusa alžirskih migova skoro za džabe ne pričam napamet. A zašto nam ih Rusi daju za dž... e to sad izlazi iz teme ove rasprave. A ti avioni su praktično novi. OVO JE ČIST POLITIČKI POTEZ RUSA SAMO DA NE GLEDAJU ... ali neću dalje zaključite sami.
Logged
wermez
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #575 on: June 12, 2012, 06:26:26 pm »

ljudi, drzava moze da nadje pare, cim je lopovi potkradaju 25 godina i jos ne zivimo kao severna koreja.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #576 on: June 12, 2012, 07:38:02 pm »

sto si ti neki cudan covek. pa nije brate samo da kupis avione. gde je tu naoruzanje za njih, rezervni delovi, infrastruktura, PREOBUKA!!! a sve to kosta. a gde je kompletna KoV (pocev od cizmi), pvo sistemi, radari...  nismo jos na nivou severne koreje, ali po svim podacima u glibu smo ko '93. jos samo inflacija da krene pa smo "nakozu". lepo ti deksi kaze. nije tu u pitanju da li je rusko ili tursko, bitno da si tim istim ovladao i da mozes da ga upotrebljavas bez da opet placas. ne bi ja imo nista protiv recimo rafala ili gripena (koji je po meni idealan za nas), ali ne moze bato... f1je bio (i jos je) dobar avion, nema tu spora, ali je neisplativa investicija. poredis argentinu sa mirazima. ok. to ti je ko mi sa migovima. koliko dugo ih oni lete? znaci da sa njima imaju dosta iskustva pa im se ispklati jer imaju delove infrastrukturu i obucene ljude.

i mislim i ja da su pare "pogresno rasporedjene", ali tako je kako je... samo se iskreno nadam da je deligrad u pravu
Logged
wermez
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #577 on: June 12, 2012, 10:07:26 pm »

ssekir75, znam ja da infrastruktura, rezervni delovi i naoruzanje nije isto za sve avione. kao i da se treba proci obuka za svaki razlicit tip letelice. u KoV necemo da diramo, nije to tema. Ja licno bih najvise voleo za Srbiju ruski avion 4. generacije, jednomotorac, lak za odrzavanje. Nesto slicno kao sto je bio Mig21 70tih. Ali nema. Rusi stancuju dvomotorce, stvorene za Sibir, siroka prostranstva pustinja, sto ne znaci da bi bili losi za nas. Sticem utisak da po tebi nema aviona lakseg za odrzavati i leteti od mig29. Znamo da to nije tako. Iskreno, smatram da bi za nase vazduhoplovstvo bolje da posedujemo 16 modernizovanijih mig21 nego 6 mig29B  (B!) kupljenih od madjara ili ko zna koga, upravo zbog toga sto bi nasi piloti sigurno imali veci broj casova naleta. Ovo moje blebetanje o Mig23 i Mirage F1 nije da dokazem da su bolji od Mig29, vec samo da saberem utiske o tome sta bi bilo kada bi MO izabralo jednu od tih letelica, a veruj mi, sve je moguce, cak smo bili blizu Eurofighteru. Ako nama stigne eskadrila alzirskih Mig29SMT, veruj mi, bice mi drago. Nikad nisam leteo, ne poznajem aeronautiku, ali znam neke osnove.
Ima li F1 jos nekih nedostataka, osim toga sto bi smo morali da se skolujemo za lovac 3. generacije? Hej, pa procitao sam negde da bi mirage2000 bio laksi za savladjivanje, a relativno su "svezi" plus su 4.generacija. zanima me tvoje misljenje o varijanti mirage 2000
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #578 on: June 12, 2012, 10:23:01 pm »

odlican avion. mislim da bi bio dobra opcija, ali od toga nema nista. prvo, niko ga ne prodaje, a drugo, NEMA SE PARA pravilo trece, ne verujem francuzima jos od Isv. rata.

ne radi se ovde o tome sta je lakse ili teze za odrzavanje, vec sta moze da se odrzava sa sto manje para. ajde preobuka jos i da se ne racuna, mi smo majstori da budzimo jer nas muka naterala, pa ce se i to nauciti. ali brate, znas li koja je to sve skalamerija potrebna za odrzavanje jednog tipa aviona? ja znam samo po slikama i prici kolege masinca smer vazduhoplovstvo. a to kosta mnogo vise nego sami avioni. svaka sadsnja kupovina polovnjaka je PRIVREMENA, i zato se mora uzeti u obzir i promena infrastrukture. za migove sve to imamo i eventualni novi tipovi bi povlacili doobuku za nesto sto bar imas nekakvo znanje i opremu. mig21 je nepovratno zastareo i bez obzira sto mi je to omiljeni avion ipak je njegovo zadrzavanje bacanje para i igra sa ljudskim zivotima
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #579 on: June 12, 2012, 11:11:19 pm »

A što su Alžirci bili nezadovoljni onim 29-kama pa su ih vratili? Jel' beše razlog bio samo što su neki zmajevi bili polovni ili su imali nekih drugih falinki koje dovode u pitanje njihovu upotrebljivost? Ako su ispravni, to bi nam verovatno bilo najpovoljnije rešenje.
Logged
dexy
kapetan korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #580 on: June 12, 2012, 11:13:21 pm »

Navodno je bilo i jednog i drugog, ali pre svega kvalitet pojedinih delova nije bio na zadovoljavajućem nivou. Nakon što se afera malo stišala, Putin je naredio strožu kontrolu kvaliteta u fabrici kako bi se povratilo poverenje u proizvođača. Sada ti avioni služe u ruskom RV i trenutno su najmoderniji MiG-29 koje Rusija poseduje u operativnoj upotrebi.
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #581 on: June 13, 2012, 10:21:40 am »

Opcija 1:Uz postojeca cetiri Miga 29B/UB dokupiti jos osam aviona iste verzije i komletirati eskadrilu od 12 aviona.

Opcija 2:Remontovati i delimicno modernizovati 12 aviona Mig-21 i koristiti ih do 2020.

Opcija 3:Sve ostale opcije su nerealne.

Opcija 4:Voleo bih da gresim.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #582 on: June 13, 2012, 10:39:40 am »

Reč je o 15 aviona MiG 29, koje je Alžir vratio zbog slabog kvaliteta pojedinih delova. Кoliko se sećam, problematični delovi su bili ugrađeni sa starih rashodovanih 29-ki na kojim je još uvek stajalo "Сделано в СССР", čime su Alžirci bili nezadovoljni.

Od tog posla i kreće svojevrsna golgota koncerna MiG.


Ondašnji tekst sa RiA Novosti:

Algeria to return 15 MiG aircraft to Russia over inferior quality
13:38 18/02/2008
MOSCOW, February 18 (RIA Novosti) - In an unprecedented move, Algeria is to return to Russia 15 MiG aircraft delivered in 2006-07, a Russian business daily said on Monday.

 Kommersant quoted a source in the state-owned United Aircraft Building Corporation as saying that last week the Federal Service for Military-Technical Cooperation, Russia's state-run arms exporter Rosoboronexport, the MiG Corporation, and the Algerian Air Force had signed an agreement on the return of the MiGs.

 It said the Russian Industry and Energy Ministry had confirmed the deal.

 The aircraft are to be returned within the next few months. However, the source said this did not mean that the previous contract has now been torn up, and Russia will offer Algeria more advanced airplanes, MiG-29M2s or MiG-35s.

 Rosoboronexport signed a $1.28 billion contract for the delivery of 29 one-seat MiG-29SMT Fulcrum fighters and six two-seat MiG-29UB fighters in March 2006 as part of an $8 billion military-technical cooperation agreement with Algeria.

 Deliveries were to be made from March 2007 until February 2008, but Algeria began refusing deliveries from May 2007, demanding that Russia take back the first 15 aircraft it had delivered, citing the "inferior quality" of certain components and units.

 In October 2007, Algeria stopped payments on other military contracts pending the return of the MiGs.

 Experts suggest Algeria may have opted instead for French Rafale fighters as France builds up its presence in the North African state.

 "The Russian [cooperation agreement] breakthrough in Algeria in 2006 provoked a strong backlash in France, especially following the election of President Sarkozy," said Konstantin Makiyenko, of the Center for Strategic and Technological Analysis.
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #583 on: June 13, 2012, 10:51:35 am »

Ti avioni su doradjeni na zeljeni standard, odnosno kvalitet jer ih rusko vazduhoplovstvo ne bi preuzelo takve.To da nam ih je neko nudio za dzabe ne zelim da komentarisem jer mi deluje besmisleno.
Logged
Deligrad
zastavnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #584 on: June 13, 2012, 11:38:48 am »

Kao što je i rat politika nastavljena drugim sredstvima tako je i prodaja naoružanja politika nastavljena drugim sredstvima. Ja sam zaprepašćen da ljudi koji pretenduju da se bave vojnom problematikom ne znaju da je ruska duma neposredno po ukidanju embarga na izvoz naoružanja Srbiji posle Dejtona donela odluku da ruski predsednik ima diskreciono pravo da svo oružje koje se nalazi u naoružanje ruske armije po potrebi isporuči Srbiji (tj tadašnoj Jugoslaviji) BESPLATNO ili uz minimalnu nadoknadu. To ne važi za oružje oje se direktno kupuje kod proizvođača. Ta odluka ne samo da nije povučena nego se upravo po njoj vladaju i Medvedev i Putin.
Da li Ed Nortone uopšte imaš pojma kakav bi bio udarac po NATO puk lovaca Mig 29 i puk raketa S 300 u Srbiji. Da li uopšte imaš predstavu koliko bi to poremetilo ravnotežu snaga u ovom delu Evrope. Za NATO jedan puk Migova više ili manje u Rusiji ne znači ništa ali bi na Balkanu bio ravan nulearnoj bombi.
Imali bi potpuno istu situaciju kao sa izborom Jeremića u UN. Nemaju Rusi tolio od toga koristi koliko Ameri i EU imaju štetu od izbora Jeremića.
Za sigurnu nadmoćnost nad ova dva puka, po NATO procenama a oni su radili ovaj scenario bila bi potrebna nadmoćnost od najmanje 5:1 što znači da bi NATO po njihovim scenarijama morao da drži u blizini srpske granice 250 lovaca klase F-16 i boljih. Ako računamo da NATO ne bi mogao da računa na Grke i Rumune naći 250 lovaca te kategorije je trenutno za NATO misaona imenica. E zato su Rusi spremni da daju i džabe. Druga je priča da li se to nama dugotrajno isplati to je već politika i izlazi iz teme ove rasprave.
Logged
Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.