PALUBA
June 07, 2024, 01:38:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 546453 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Lemi_O2
vodnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 502



« Reply #780 on: July 04, 2012, 01:49:33 pm »

@Kuzma

Da,na FOD je posebice osjetljiv F-16 zbog smještaja uvodnika zraka i nepostojanja rampe u istom.Ali neće svaki kamenčić oštetiti motor.
Evo npr. slika sa posla, uvodnik motora CFM56A.Otpao je komad akustičnog panela (Ti meshwire) prošao je kroz fan u sekundarnu struju bez oštećenja motora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače SOP i kod nas je pregled PSS-a, posebno nakon slijetanja Mig-21,da slučajno nema viška dijelova po stazi.  Roll Eyes

@trpe grozni
Ima ona izreka:Starog psa je teško naučiti novim trikovima.Naravno da ljudi kukaju.Tako su ti kukali i stari majstori u mojoj firmi kad su došli Airbusi.Nakon što su napustili dotadašnje:zategni kolko ide i još malo, i odokativna podešavanja sila puta krak, shvatili su da im je puno ljepše raditi na njima.Evo primjer iz prakse.Podešavanje koraka krakova rotora (i još nekih parametara , ne sjećam se) na Mi-8 vrši se tako da se vrh krakova oboji kredom, svako u svojoj boji, zatim se pali motor, a majstor drži motku na čijem vrhu je papir i primiče ju krakovima koji ostavljaju boju na papiru na raznim visinama.Ja klinjo sam gledao u čudu i čekao da lik preblizu stavi motku da sve ode u klinac.Zatim se mjere odstupanja, podešava pa ponovno.Na, recimo UH-60 imaš CMS (Centralised maint.system) koji ti kontinuirano prati parametre.Ako treba šta trimati spojiš "kutiju" (ispitni uređaj,terminal) očitaš, podesiš.Apropo bugara, upoznao sam ih par u Shannonu, gdje su otišli raditi kada se raspao Balkan.Do tada su radili na Tu-154,kada su odškolovali i prešli na Airbuse, bili su prestrašni majstori.
A što se tiče kupovanja, bez brige. Bar kod nas u RH, sigurno će prihvatiti najnepovoljniju ponudu i spiskati ono malo love što je ostalo. Grin


* 1.jpg (158.84 KB, 765x1024 - viewed 183 times.)
« Last Edit: July 04, 2012, 01:53:48 pm by rasho, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
pvanja
kapetan korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 287



« Reply #781 on: July 04, 2012, 01:49:59 pm »

@Lemi_O2

U EI i PED si imao rusku i zapadnu tehniku.
I zapadna je mrak radi i ovo i ono itd. Ali kad je napolju s*ranje od vremena taj zapadnjak nece uvke/cesto da radi a rus sljaka samo tako bez obzira da li je +40 ili -50 C, dali pada nesto, duva itd. E sad i to ima svoju cenu.

To da treba preci na modernu tehniku stoji.
Ali...
Poljaci su se namucili da predju sa Ruske tehnike na F-16. A prelazili su u srecnija vremena i bolje stoje od nas ovde.
Isto tako bi se namucili i u SRB i u Hr.
Osim toga tu je najveci problem $$$. Za nabavku, odrzavane itd.

Najbolji proizvod koji su ikada amerikancij naprivli je njihov marketig/propaganda.
Tu su najaci.
Logged
Lemi_O2
vodnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 502



« Reply #782 on: July 04, 2012, 02:05:55 pm »

Trpe imam poznanike Poljake pilote (čak četvoricu) koji su sad prešli na F-16. Za razliku od pojedinih članova ovog foruma oni nisu ni najmanje zadovoljni čudom zapane tehnike. Kukaju i zapevaju za Migom 29. Moram da ih upoznam sa pojedincima sa ovog foruma da im objasne kako oni iako su piloti koji su leteli na oba aviona pojma nemaju sram ih bilo kako ruska vazduhoplovna tehnika može da bude bolja od američke. Sram da ih bude ruski plaćenici.
Sve što si napisao o Mi-8 i AS-352 važi i za Mig 29 i F-16C. Al ne vredi raspravljati sa ljudima koji sva svoja znanja crpe sa interneta i popularne zapadne vazduhoplovne štampe a ne iz pravila, udžbenika, uputa i naročito zvaničnih instrukcija.

Hvala Deligrad na lijepim epitetima, koji idu  vjerojatno mene.Što se mene tiče,imam B1 dozvolu aviomehaničara/tehničara (otvorenu 1998) za A320f, ATR,Q400.Runup ovlaštenje za A320f i q400.Neprekinuti staž od 1997 g.Boravio sam tijekom školovanja u ZTZ-u, MUP Lučko,Helikopterska baza Lučko.Radio sam u Lufthansi Technik (FRA i MUC),Shannon Aerospace,Israelu.Sa avionima službeno letuckao previše, nagledao i doživio podosta problema.Maintenance i operations manuala,AD nota, Servisnih biltena, ModSum-ovs, mi je puna i glava, a i šupa u podrumu  Wink.
 Ljudi, shvaćam  otpor kod nekih, ali Ladu sedanku 2105 sam davno imao i ne želim više niti sjesti u nju.Auris je puno bolji.Osim u slučaju atomskog rata, naravno  Grin
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #783 on: July 04, 2012, 02:24:36 pm »

Lemi
Nisam ja rekao da su zapadne letilice sr** i da jedino rusi vrede, daleko od toga, ali ako se uzme odnos cena-kvalitet-isplatljivost, za nas su jos uvek ruske letilice u maloj prednosti. Pre svega zbog finansija sa kojima raspolazemo.
Na zalost, danas se ta razlika znacajno smanjuje iz godine u godinu (rusi povecavaju kvalitet i cene) i u bliskoj buducnosti mozda ce kupovinu odredjivati samo licni afinitet kupca, jer ce onaj saodnos biti tako slican i kod jednih i kod drugih da se nece uzimati previse u obzir.
Sada za sada za nas siromasne, jos uvek su rusi u maloj prednosti. Wink
Logged
Lemi_O2
vodnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 502



« Reply #784 on: July 04, 2012, 02:36:07 pm »

Jasno, slažem se.Ali ako se jednom ne presiječe (financijski nikad neće biti bolje) bojim se ,da će priča završiti (kod nas u RH barem) neslavno. Još jedan paket modernizacije, možda još koji migac i za 3-4 godine kraj priče.HRZ neće imati komponentu borbenih aviona, a policing ćemo plačati digićima ili kome već.
Logged
Lemi_O2
vodnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 502



« Reply #785 on: July 04, 2012, 03:02:31 pm »

Moje isprike, nisam bio dovoljno jasan, taj posao sam i svjedočio u remontnom zavodu (bivši Zmaj u V.Gorici).
Ja ipak rađe na platformu nosim tablet umjesto krede i motke. Grin
Logged
pvanja
kapetan korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 287



« Reply #786 on: July 04, 2012, 03:03:45 pm »

Lemi_02

Ovo sto je napisao Deligrad ima veze i sa navikama. Poljski piloti su leteli dugo na Ruskim aparatima na njima su i skolovani i usvojili su Rusku filozofiju.
Tu su onda i ogranicenja koja ima sva tehnika a o kojima proizvodjac neprica previse priliko prodaje. Nekad ni posle prodaje.

Verovatno bi i ameri imali isti takav stav da su u toj situaciji.

Sto se tice samih aviona rani Mig-29 koji jos koriste Poljaci nemoze da se meri sa F-16 blok 50/52.
Mozda bi mogao Mig-35.

Kod nas se sve svodi na $$$.

Kao sto vidis trebalo bi menajti ne samo avion, vec pored preobuke za drugi tip aviona treba skolovati kadar da bi ga koristio na skorz drugaciji naci od Ruske tehnike.
Treba promeniti tehnicku kulturu jer ta tehnika zahteva drugacije odrzavanje.
To zatehva, vreme (koga vise nema jer se kasni sa nabavkom) i pare kojih hronicno nema.
Logged
Lemi_O2
vodnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 502



« Reply #787 on: July 04, 2012, 03:12:46 pm »

Apsolutno točna konstatacija.
Lova nije problem, love nema. laugh
Prečesta situacija u ovim krajevima.

Nego,kako vi stojite sa letačko/tehničkim kadrom? Kod nas je u zadnjih 10-ak godina prisutan konstantan odlazak posebno letača, u civilnu avijaciju, što u domaće, što u strane kompanije.
Logged
Deligrad
zastavnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #788 on: July 04, 2012, 03:37:45 pm »

Činjenica da borbeni kvalitet jednog aviona ne čine samo letne karakteristike. Kod savremenih aviona je bitna i elektronika a i naoružanje. Al što se tiče čisto letnih karakteristika imao sam prilike da razgovam i sa poljskim, i sa bugarskim, i sa rumunskim, i sa mađarskim i sa češkim pilotima koji su leteli i na Migu 29 i na F-16 i na Gripenu. Što se tiče letnih karakteristika, pre svega manevarskih osobina, Mig 29 (bilo koje modifikacije) i Gripen su klasa za F-16C bilo kog bloka. I kad bi odlučivale samo manevraske karakteristike F-16C bi mogo da ide u staro gvožđe ali ne odlučuju samo one.
Da F-16C može da se meri sa Migom 35 i Suhojem 35 Ameri ne bi očajnički pokušavali da uvedu u naoružanje F.35. Inače, kao što sam već naveo po najnovijim američkim taktičkim pravilima ukoliko je predviđeno protivdejstvo modernizovanih Migova 29 avioni F-16 (bez obzira na blok) obavezno dobijaju lovačku zaštitu lovaca F-15 pri čemu je lovcima F-16C zabranjeno upuštanje u dog fight sa Migovima 29 ako su ovi naoružani raketama R-73.
Logged
dexy
kapetan korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #789 on: July 04, 2012, 03:48:57 pm »

U modernoj avijaciji nema mesta za improvizacije, čak ni sa ruskom tehnikom, to što neko misli leteće ruski avion i kada se ne održava, možda je i tačno, ali to nije bezbedno, kao što je ista situacija i sa zapadnim avionima, leteće, ali da li će i sleteti ili će se raspasti u vazduhu, to niko ne može da garantuje. Imali smo takvu situaciju 1999., leteli su ti avioni, ali su bili borbeno neupotrebljivi, i pre svega nebezbedni za pilote, čak i bez drugih opasnosti koje su im tada pretile.

Što se tiče raspoloživosti aviona tokom eksploatacije, tu su MiG-29 malo zaostajali za F-16 zbog kratkih međuremontnih ciklusa motora, kao i zbog malog vremena između dva otkaza radara. Barem tako statistika govori, a i neka iskustva koja se mogu pročitati ili čuti od ljudi koji su radili na jednim ili drugim avionima. Što se tiče modernih MiG-29 tipa SMT, M/M2 i MiG-35, tu je situacija značajno poboljšana pre svega ugradnjom modernijih verzija motora kod kojih je urađeno zaista mnogo na polju ekonomičnosti i pouzdanosti.
Logged
Deligrad
zastavnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #790 on: July 04, 2012, 04:14:43 pm »

Da ne bude da ja kritikujem F-16 zato što je to američki avion po mišljenju samih Rusa daleko opsniji protivnik je F-18. Zašto se taj avion ne razvija dalje a za razliku od lovca F-16 on i te kako ima prespektivu da li je to da ne bi bio ugrožen razvoj F-35. Po mišljenju Rusa a i ne samo njih (pričam o ličnom kontaktu sa vazduhoplovnim stručnjacima iz NATO-a) avion F-18 je jedna od najgenijalnijih konstrukcija u poslednjih pola veka. Kombinacija F-15 i F-18 je izuzetno kvalitetna i neće zastareti bar još nekoliko decenija. Ruse mnogo više zabrinjava da Ameri ne reše da F-16 zamene duboko modernizovanim F-18 (a on ima rezervu u konstrukciji za vrlo obimne modernizacije) nego F-35. U midernizovanom F-18 Ameri bi dobili i žestoku konkurenciju Rafalu, Tajfunu, Gripenu i Migu 35 i to za male pare. Možda je ovo zadnje i glavni razlog jer su u pitanju male pare.
Ne znam šta misli o tome Dexy možda on ima neke informacije.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 287



« Reply #791 on: July 04, 2012, 04:30:12 pm »

@dexy
`99 nije bilo pitanje ocu necu nego je moralo da se leti sa 29-tkama.
Samo pojavljivanje 29-tki je imalo takav efekat.
Produzivanje resursa na papiru je "domaci" izum.
Tehnika je bila neumoljiva. Posle toliko i toliko vremena mora da se radi remont. Previse su to dobro izracunali Rusi.
Tj hteli smo da rusku tehniku koristimo po zapadnoj filozofiji.
Logged
Lemi_O2
vodnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 502



« Reply #792 on: July 04, 2012, 04:39:12 pm »

Boeing već neko vrijeme nudi po tenderima Super Hornet, F/A-18 E/F ili EA-18G: 55m$ pa do 85m$.

Australia kupila 24 komada,cijena paketa: 2,36b$.
EDIT:cifra iz 2006.Konačna, naravno duplo veća. Shocked

Izvor:
http://www.defenseindustrydaily.com/australia-to-buy-24-super-hornets-as-interim-gapfiller-to-jsf-02898/
« Last Edit: July 04, 2012, 04:48:53 pm by Lemi_O2 » Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #793 on: July 04, 2012, 07:58:05 pm »

Jesi li ti cuo za F/A-18 E/F Super Hornet ? Palubni lovac 4++ generacije sa AESA radarom.Vec je duzi niz godina u americkoj mormarici i proizvedeno je oko 500 komada.Imas i verziju za protiv elektronska dejstva EA-18G Growler.Taj avion F/A-18 Super Hornet prilicno je ogranicen sto se tice letnih karakteristika i oslanja se iskljucivo na mocan radar, elektroniku i naoruzanje.Na zapadu postoji i jedan nadimak za njega koliko je letacki potentan, Super Slow.Inace, radi se o izuzetno skupom avionu i sto se tice nabavne cene i sto se tice odrzavanja.

Quote
Zašto se taj avion ne razvija dalje a za razliku od lovca F-16 on i te kako ima prespektivu da li je to da ne bi bio ugrožen razvoj F-35

Vec ti je receno, a zasto se iz americkog vazduhoplovstva i mornarice povlaci njegov stariji i manji brat F/A-18 C/D koji je sasvim solidan avion to stvarno ne znam.Najvaznija stvar ovde je sto ti povezujes razvoj F-35 sa F/A-18 i njegovim povlacenjem sto nema blage veze jedno sa drugim.F-35 je avion koji ce biti iskljucivo zamena za F-16.Dinamika njegove proizvodnje ce diktirati i dinamiku povlacenja F-16 iz USAF.Kao sto sam ranije rekao njihovi planovi su da modernizuju oko 400 F-16 kako bi ostali u USAF postepeno do 2040 dok ce se u medjuvremenu masovno proizvoditi F-35.

Quote
Al što se tiče čisto letnih karakteristika imao sam prilike da razgovam i sa poljskim, i sa bugarskim, i sa rumunskim, i sa mađarskim i sa češkim pilotima koji su leteli i na Migu 29 i na F-16 i na Gripenu. Što se tiče letnih karakteristika, pre svega manevarskih osobina, Mig 29 (bilo koje modifikacije) i Gripen su klasa za F-16C bilo kog bloka

Sto se kaze svaki Ciga svog konja hvali.Jesi li upoznat sa rezultatima medjusobnih simulacija vazdusnih borbi izmedju poljskih pilota F-16 i madjarskih, ceskih i svedskih Gripena ? Poljaci su ih bukvalno pojeli za dorucak.Gripen nije toliko letacki nadaren kako neki misle.Ipak je F-16 za klasu ispred njega i u tom segmentu.

Quote
Činjenica da borbeni kvalitet jednog aviona ne čine samo letne karakteristike. Kod savremenih aviona je bitna i elektronika a i naoružanje

Upravo tako i Super Hornet ti je najbolji primer za to gde avion sa ogranicenim letackim sposobnostima taj nedostastak nadomescuje mocnim radarom, elektronikom i naoruzanjem.

Quote
Da F-16C može da se meri sa Migom 35 i Suhojem 35 Ameri ne bi očajnički pokušavali da uvedu u naoružanje F.35

Prvo tesko da ce Mig-35 ikada uci u rusko vazduhoplovstvo, a za SU-35 amerikanci imaju druge konkurentne avione ne racunajuci F-16.
Quote
avion F-18 je jedna od najgenijalnijih konstrukcija u poslednjih pola veka

Ne slazem se sa tobom, ali svako ima pravo na svoje misljenje.Za mene je aeroprofil F-16 neprevazidjen.

Quote
po najnovijim američkim taktičkim pravilima ukoliko je predviđeno protivdejstvo modernizovanih Migova 29 avioni F-16 (bez obzira na blok) obavezno dobijaju lovačku zaštitu lovaca F-15 pri čemu je lovcima F-16C zabranjeno upuštanje u dog fight sa Migovima 29 ako su ovi naoružani raketama R-73

Moguce, ali zasto bi oni uopste ulazili u blisku vazdusnu borbu kad imaju Avakse i kad mogu da ih zveknu AMRAAM-ima ?

Quote
Ne znam šta misli o tome Dexy možda on ima neke informacije

Nadam se da se ne ljutis sto sam pokusao da ti dam neke odgovore umesto njega, ali i ja bih da cujem njegovo misljenje.
Logged
proxy1969
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #794 on: July 04, 2012, 08:42:22 pm »

Prema mojim informacijama neposredno pred aeromiting 2009. na Batajnici Ameri su trazili da se pista ocisti cak 4 puta i onda su dodatno "u strelce" izvrsili vizuelni pregled pri cemu su sa piste rucno uklanjali svaki zaostali kamencic i uopste bilo sta sto bi moglo biti usisano u motor. Ista procedura se odnosila i na ostale zapadnjake koji su bili prisutni. Zbog cega je to radjeno ne znam ali moj izvor informacija tvrdi da bi usisavanjem bilo cega pa i najmanjeg kamencica sa piste moglo da dodje do teskih ostecenja na motoru (motorima). Ne ulazim u detalje kako je to kod istocne tehnike ali mislim da sigurno ne treba "skidati paucinu i brisati prasinu sa piste" da bi neki avion poleteo. Ali njima se moze i to ukoliko je moja informacija tacna.

Nije baš da smeta "prašina" evo ti sličica kao dokaz. Tijekom ove vježbe pista se nije nešto posebno čistila kao niti ostale površine i hangari. Kako je ovo ex RV i PVO JNA zračna baza pretpostavljam da je u istom standardu kao i Batajnica. I ovdje nije bio aeromiting od dan - dva već su bile vježbe i djelovanje od tjedan - dva i to na mješovitoj USS, a znamo koliko Il 86 ili B 747 dignu prašine...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 92zbpula.jpg (108.4 KB, 800x640 - viewed 147 times.)
Logged
Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 24 queries.