PALUBA
June 07, 2024, 06:32:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 546511 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #840 on: July 06, 2012, 09:55:38 pm »

Mislim da, kada bi i jedan političar u Srbiji objavio da daje i 1 milion eur za nove avione, završio na terazijskoj banderi. Ni ove koje imamo ne letimo, jer nemamo šta usut u njih. Koji će nam onda?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #841 on: July 06, 2012, 09:58:45 pm »

zar nisu resursi najveci problem???
Logged
FF
zastavnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #842 on: July 06, 2012, 10:05:48 pm »

Lako ćemo za resurse. Šta ćemo za gume?  Roll Eyes
Logged
Deligrad
zastavnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #843 on: July 06, 2012, 10:23:31 pm »

Ja stvarno ne mogu da shvatim da se pojedinci koji su vrlo aktivno učestvovali u najvećem uništavanju vojske Srbije u njenoj istoriji ovde javljaju da pričaju kako nije bilo sredstva. Garnitura koja je bila na čelu ministarstva u kojoj je dotični bio je javno zastupala tezu da osim NATO-a nema sreće za Srbiju. Upravo je on bio jedan od najaktivnijih zastupnika te teze. Njegova monografija o bombardovanju Jugoslavije 1999. je oda i apoteoza NATO-a. Pa od 2008. da su Rusi bilo šta besplatno ponudili ne bi prošlo.
Drugo nije tačno da nije bilo ponuda pred samu smrt premijera Đinđića je bila švedska ponuda za Gripene. Samo što su pojedinci koji su do skora bili na vlasti u ministarstvu odbrane u to vreme bili na spisku ljudi kojima ne smeju da se daju poverljive informacije. Inače spisak je urađen po zahtevu pokojnog premijera Đinđića. Nadam se da ćemo konačno moći taj spisak da objavimo da se vidi šta je pokojni Đinđić smatrao ko za koga radi i od koga prima pare.
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #844 on: July 06, 2012, 10:32:29 pm »

Nebojsa,

nije Ti bas argumentacija valjana.
Ja sam napisao o onome sto znam za izbor aviona za V i PVO Srbije dok sam bio u sistemu odbrane ove zemlje, a ti me optuzujes za moje politicke ili ideoloske stavove, sto nije tema ove stranice. Ja sam bez ikakve zadrske sumirao ono sto znam o tome, radi svodjenja ove diskusije na pravu meru.
To sto pises o svedskoj ponudi u vremenu vlade premijera Djindjica, daj nam neki konkretan podatak o tome. Drugacije tesko da mogu da ti verujem.

Uostalom, ne moraju svi da se sloze sa mojim stavovima, ali ja te stavove javno iznosim sa imenom i prezimenom (i biografijom), a sto nije slucaj sa Tobom.

Bojan
Logged
Deligrad
zastavnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #845 on: July 06, 2012, 10:55:27 pm »

Kada je Demokratska stranka trebala da postane član internacionale u Štokholmu iz švedske vlade je stigla ponuda za Gripene direktno Đinđiću. To je stiglo nekih mesec dana pre njegovog odlaska na taj sastanak. Pošto se to radilo mimo volje Amera a vojska je već tada bila prilično šuplja kad su Ameri u pitanju išlo se preko drugih bezbedonosnih struktura koje su preko mene kontaktirale VTI. Određen je mali tim (u kome sam i ja bio) koji je za Đinđića pripremao elaborat o Gripenima. U Švedsku su otišle i dve osobe iz VTI sa Đinđićem. Nakon toga je došla i švedska delegacija i dve nedelje pregovarala u Srbiji. Ako se sećaš u to vreme je ministar odbrane bio Krapović ali je u to vreme pripremano ministarstvo odbrane u senci pod Živkovićem koji je trebalo da bude budući ministar odbrane. Ja sam tad bio u timu, ako se sećaš, sa Ljubom Stojadninovićem, Slobom Brankovićem i još nekim u tom uslovno rečeno ministarstvom u senci. Tada je to ministarstvo u senci i radilo projekat o armiji o 75.000 ljudi na osnovu kojeg je kasnije Davinić i izvršio narudžbine koje je izvršio. Upravo to ministarstvo u senci je diskretno i pregovaralo sa Šveđanima. E a tad su ubili Đinđića, Živković je otišao za premijera Srbije a u ministarstvo odbrane su došli drugi ljudi, sva dokumentacija na kojoj smo mi radili je zaplenjena od strane istražnih organa jer je postojala sumnja i da je Đinđić ubijen zbog tih planova o razvoju armije. Na žalost ubrzo su nađeni žrtveni jarci a kao što se zna naručioci ni do danas nisu otkriveni. Ta dokumentacija postoji i dobio sam čvrsta uveravanja da će doći do njenog objavljivanja. To nije toliko bitno zbog samog planiranog razvoja vojske Srbije nego će verovatno baciti i jedno potpuno drugo svetlo i na ubistvo premijera a i kasnija događanja. A upravo zbog toga je i bila pod embargom sve ovo vreme.
Nebojša Đokić
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #846 on: July 06, 2012, 11:18:18 pm »


Ne secam se nikavog ministarstva odbrane u senci...  Ja sam od 24.12.2002 radio uz tadasnjeg Saveznog minustra Z. Zivkovica (koji je tek sredinom decembra 2002 odredjen za tu duznost) na pripremi novog ministarstva odbrane. Preuzeli smo MO od ministra V. Radojevica marta 2003, a u vreme dr Krapovica (2001) nije ni bilo reci o preuzimanju MO od strane Demokratske stranke kojoj pripadam, Pogotovo ne sa ljudima koje ti navodis (radi ostalih, rec je o ljudima iz tadasnje Uprave za moral ili infromisanje).

O drugim aktivnostima Tvog Ministarstva "u senci" ne bih da komentarisem. Tesko da je Vojska tada bila suplja kada su Amerikanci bili u pitanju, jer do druge polovine 2001 ovde nije ni bilo vojnih atasea iz NATO pa i iz SAD, Ministar Davinic je na drugim osnovama narucivao to sto je narucivao 2005, a dokumentaciju za koju navodis da je zaplenjena od strane istraznih organa verovatno samo ti znas...

Pa cak i da je istina to sto Ti pises, to uopste nije uticalo na donosenje bilo kakve odluke o procenama, pripremi ili nabavci novih aviona u VJ/VSCG ili danasnjoj Vojsci, odnosno na ono sto sam ja pokusao da dam kao pregled u prethodnom postu.

Bojan

Logged
Deligrad
zastavnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #847 on: July 06, 2012, 11:30:01 pm »

Znaš šta to što ti pričaš može lako da se proveri po datumi kad si ti počeo da objavljuješ u vojnim časopisima a i da učestvuješ na naučnim skupovima koje organizuje ministarstvo odbrane. To nije teško proveriti postoje i danas ti časopisi a i zbornici radova. Izvini al te se nešto ne sećam sa nekoliko skupova iz odbrane upravo u vreme pred ubistvo Đinđića. Izvini osim jednog na koji su te Ljuba Stojadinović i Sloba Branković pustili na moje navaljivanje. Pre ubistva Đinđića voleo bi da mi navedeš vojne časopise u kojima si objavljivao.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #848 on: July 06, 2012, 11:36:27 pm »

ajde nemoj da se svadjate (mada je dobro, rekoste neke stvari koje inace nebi Grin)
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #849 on: July 06, 2012, 11:53:12 pm »

Nebojsa,
Kakve ovo veze ima sa nasom temom i izborom aviona za RV i PVO?
Koga briga u ovoj diskusiji sta sam ja i gde objavio?

Naravno, sve sto sam napisao moze datumski da se proveri, dok Tvoji navodi veoma tesko.
Takodje, da bi bio deo neke Vlade pa i Vlade u senci, treba neko da te izabere, a kod Tebe je ovo krajnje sumnjiva prica.

Moja namera je samo da ljudi znaju ono sto i ja znam, kada je u pitanju bio izbor za novi avion.
Ako imas nesto u vezi mojih navoda o izboru za novi avion RV 2003-2009, to napisi.

Nemam nameru da dalje polemisem sa Tobom, jer znam da burno reagujes (na licnoj bazi) na bilo sta da ja napisem.

Bojan


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 22 477


« Reply #850 on: July 07, 2012, 12:03:40 pm »

Јесте да је избор авиона примарно политичко питање, али ипак нема потребе да овде "преиспитујемо" политичке активности и ставове (прошле, садашње и будуће) наших чланова. То нас неће нигде одвести. Хајде да пишемо о томе, ако имамо сазнања, о неким конкретним и валидним понудама, о ставовима наших војних органа, пре свега о томе кави нам авиони требају, као и да износимо наше ставове да ли нам баш ти авиони требају или да ли нама уопште требају авиони узимајући у обзир економску ситуацију.
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #851 on: July 07, 2012, 12:17:55 pm »

Slazem se sa tobom u potpunosti.Evo recimo krajem prosle godine komandant V i PVO je rekao da ce u toku ove godine biti zatrazene zvanicne ponude od proizvodjaca koji zadovoljavaju kriterijume koji su nasi postavili.Evo pitam upucene da li su zahtevi za ponudom poslati ? Ovo bi obavestajci trebalo da znaju.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 065


« Reply #852 on: July 07, 2012, 12:32:04 pm »

Hrvatski? Smiley
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #853 on: July 07, 2012, 01:06:26 pm »

...............................................Ja sam tad bio u timu, ako se sećaš, sa Ljubom Stojadninovićem, Slobom Brankovićem i još nekim u tom uslovno rečeno ministarstvom u senci. ............................................
Nebojša Đokić
Дакле један саобраћајац (ограничено способан за војну службу још из Т.Велеса) и један инжињерац, за овог трећег (Бранковића) немам података о ВЕС-ти.

Веома ауторитативна група за избор новог авиона.

Да ли је Министар тог "министарства у сенци био...... ајд да не нагађам, можда ће нас "Делиград" обрадовати том пикантеријом.

Љуба
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*

Karma: +0/-0
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #854 on: July 07, 2012, 01:37:07 pm »

Objektivno ,prostor ex, SFRJ plus još neke zemljice siva su mrlja u europskom tkivu glede standarda,funkcioniranja država  a posljedično dosta tragičan standard građana i devastirane gospodarske strukture. Ima tu odskakanja u pozitivnom smislu u pojedinim krajevima/zemljama, ali okvirno je sve to treća liga Europe.
Pokidanih dostignutih tehnoloških standarda , ugaslih i zaustavljenih projekata i isključenosti iz istraživanja i razvoja ,te sudjelovanja u iole složenom i naprednom multidržavnom proizvodu.
U svijesti se živi od starih sjećanja i prošlih života a prepišali su nas svi koji egzistiraju.
Što se Srbije tičeona je u posebno teškom položaju jer je više od desetljeća sudjelovala u ratovima koje je sam finacirala, bila pod teškim ekonomskim sankcijama, politički se dovela u situaciju da se zamjeri najmoćnijme savezu na svijetu i da pri tom izgubi (normativno i stvarno) državni teritorij.
Vezano za temu Srbiji (i CG) u devedestim je dopala glavnina (zarapavo cijelo ) ratno zrakoplovstvo i pzo. ex. SFRJ.
To ju je uljuljalo u nekim potrebnim nabavkama i modernizaciji ali i trošenju i operativnom korištenju tolikog broja letjelica i pzo sredstava.
Treba reći da osim MIGova 29 i G-4, te Gazela/Gama koji su u svakom slučaju perspektivne letjelice u koje bi se ispaltio svaki $ za modernizaciju u devedesetim a i kasnije, sve ostalo je više nego upitne perspektivnosti još tada.
Kako se to nije moglo( finacijski i pravno) postići u drugoj polovici 90-tih, godina 1999. je bila prelomna kad se zapravo funkcionirajući sustav devastirao u poznatim zbivanjima, koji je donio imploziju,frustracije i dodatnu neimaštinu RV Srbije i CG.
Burni politički događaji u dvitisućitim doprinijeli su izgubljenosti cijelog desetljeća ne samo za RV Srbije nego cijelih generacija-što je odraz sankcija iz devedestih.
Srbija u ovom trenutku ima među najnižim BDP od zemalja sive zone spomenutih na početku, a da o ostatku Europe ne govorimo.
Kupnja eskadrile borbenih zrakoplova (novih ali i polovnih) za Srbiju je potpuno nerealna opcija.
Slijedećih 10 godina ostvariva varijanta je modernizirati G-4  i čekati neki obrat nabolje i tako sačuvati strukturutehničko-letačku.Sve drugo je sanak pusti.
Hrvatska također ima želja ,ali nema  volje ,znanja i potrebnog rizika ekonomski zemlju naprezati za 10-12 suvremenih letjelica a hrvatski je vojni i državni proračun veći od srbijanskog a BDP neusporediv.
Znam da će neki reći kako može Etiopija,ali je tamo normalno da većina stanovnika ide bosa ,jede jedan put u dva dana ,malo ih koristi interenet i gleda TV i nikad nisu znali za bolje.
.
Logged
Pages:  1 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.