PALUBA
April 27, 2024, 05:03:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 538183 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #90 on: April 23, 2009, 09:10:17 pm »

Hajde da vidimo šta to nama zapravo treba Smiley
RV Srbije je vazduhoplovstvo zemlje, koja u slučaju nekog (istina, veoma malo verovatnog) većeg sukoba ne bi mogla sama da odbrani svoj suverenitet i teritorijalni integritet, i koja ekonomski ne bi mogla da podnese nabavku većeg broja borbenih aviona, koji bi ispunjavali zahteve modernog ratovanja. Osim toga, situacija sa našom industrijom i infrastrukturom je takva da RV ne bi moglo da apsorbuje novi tip aviona u kratkom roku. Jasno je da bi nam višenamenski lovac bio idealno rešenje, što zbog unifikacije i lakšeg održavanja, što zbog činjenice da bi dobili bolji offset aranžman sa zemljom porekla aviona koji bi mi izabrali, zbog veće količine. Danas je nemoguće dobiti loš proizvod, ali je više nego moguće dobiti lošu podršku od proizvođača u stadijumu eksploatacije, što se desilo Alžiru, što se dešava Indiji, što se desilo Maleziji, itd. Ukratko, Rusi prave odlične avione, ali umeju debelo da prilikom isporuke rez. delova. Takođe, Rusi ne mogu da ponude smisleni offset sporazum, koji bi nam omogućio da osvjimo proizvodnju određenih komponenti aviona, ni u vidu investicija u našu privredu. Ukratko, Rusi, barem za sada, otpadaju. Eurofighter i Rafale automatski otpadaju zbog previsokih cena nabavke i eksploatacije, tako da nam kao jedino rešenje ostaje Gripen, jer mi pre svega moramo da gledamo na offset aranžman koji kupovina aviona sa sobom donosi. Šta to podrazumeva?
1. Direktna strana ulaganja iz zemlje proizvođača kod nas, tzv. greenfield investicije; na primer, u Mađarskoj je otvorena fabrika Electroluxova fabrika bele tehnike, zahvaljujući kupovini Gripena.
2. Kooperacija u proizvodnji aviona i razvijanju određenih komponenti za taj avion, što su dobili Južnoafrikanci, što bi nam mnogo pomoglo pri modernizaciji industrije i njenoj diversifikaciji.
3. Uslovljavanje kupovine određenih proizvoda naše industrije u zamenu za kupovinu aviona; tu mogu kao odliča primer da nam posluže Brazilci, jer je kupovina Embraer Tucana od strane RAF-a bila direktno vezana za kupovinu 3 podmornice klase Oberon i 6 fregata klase Niteroi (Vosper Mk.10), a kupovina istih aviona od RV Francuske za kupovinu francuskih helikoptera i radara. Zahvaljujući upravo takvim ugovorima, Embraer je danas to što jeste, treći najveći svetski proizvođač aviona.   
Šveđani su više nego voljni za offset aranžmane, tako da mi se Gripen čini kao najlogičniji izbor.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #91 on: April 23, 2009, 10:37:46 pm »

Kao i uvek, odlična analiza Zastavniče! Krajnje trezveno.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #92 on: April 23, 2009, 10:47:29 pm »

Djemo,
Samo jedno pitanje:
- kakva je situacija sa raketama srednjeg dometa kod Gripena? Koliko sam razumeo, mađarima ih daju na kašičicu, a bez takve rakete bismo bili u istoj situaciji kao 99-te.

A za ekonomske aranžmane i samu kupovinu aviona, čini mi se da ćemo morati da sačekamo da Seka ode...
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #93 on: April 23, 2009, 10:50:56 pm »

Što se mađarskih raketa tiče, nisam upoznat, a i seka polako prolazi, čini se da će u zadnjem kvartalu 2009. početi ekonomski oporavak u Evropi. Što se nas konkretno tiče, kupovina novih aviona u naredne dve godine bi mogla da bude deo rešenja loše strukture našeg izvoza, a ne problem. Ostaje nam da sačekamo i vidimo...
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #94 on: April 24, 2009, 06:22:12 am »

Hajde da vidimo šta to nama zapravo treba Smiley
RV Srbije je vazduhoplovstvo zemlje, koja u slučaju nekog (istina, veoma malo verovatnog) većeg sukoba ne bi mogla sama da odbrani svoj suverenitet i teritorijalni integritet, i koja ekonomski ne bi mogla da podnese nabavku većeg broja borbenih aviona, koji bi ispunjavali zahteve modernog ratovanja. Osim toga, situacija sa našom industrijom i infrastrukturom je takva da RV ne bi moglo da apsorbuje novi tip aviona u kratkom roku. Jasno je da bi nam višenamenski lovac bio idealno rešenje, što zbog unifikacije i lakšeg održavanja, što zbog činjenice da bi dobili bolji offset aranžman sa zemljom porekla aviona koji bi mi izabrali, zbog veće količine. Danas je nemoguće dobiti loš proizvod, ali je više nego moguće dobiti lošu podršku od proizvođača u stadijumu eksploatacije, što se desilo Alžiru, što se dešava Indiji, što se desilo Maleziji, itd. Ukratko, Rusi prave odlične avione, ali umeju debelo da prilikom isporuke rez. delova. Takođe, Rusi ne mogu da ponude smisleni offset sporazum, koji bi nam omogućio da osvjimo proizvodnju određenih komponenti aviona, ni u vidu investicija u našu privredu. Ukratko, Rusi, barem za sada, otpadaju. Eurofighter i Rafale automatski otpadaju zbog previsokih cena nabavke i eksploatacije, tako da nam kao jedino rešenje ostaje Gripen, jer mi pre svega moramo da gledamo na offset aranžman koji kupovina aviona sa sobom donosi. Šta to podrazumeva?
1. Direktna strana ulaganja iz zemlje proizvođača kod nas, tzv. greenfield investicije; na primer, u Mađarskoj je otvorena fabrika Electroluxova fabrika bele tehnike, zahvaljujući kupovini Gripena.
2. Kooperacija u proizvodnji aviona i razvijanju određenih komponenti za taj avion, što su dobili Južnoafrikanci, što bi nam mnogo pomoglo pri modernizaciji industrije i njenoj diversifikaciji.
3. Uslovljavanje kupovine određenih proizvoda naše industrije u zamenu za kupovinu aviona; tu mogu kao odliča primer da nam posluže Brazilci, jer je kupovina Embraer Tucana od strane RAF-a bila direktno vezana za kupovinu 3 podmornice klase Oberon i 6 fregata klase Niteroi (Vosper Mk.10), a kupovina istih aviona od RV Francuske za kupovinu francuskih helikoptera i radara. Zahvaljujući upravo takvim ugovorima, Embraer je danas to što jeste, treći najveći svetski proizvođač aviona.   
Šveđani su više nego voljni za offset aranžmane, tako da mi se Gripen čini kao najlogičniji izbor.

Problem kod tvoje analize je, da Srbija nema od 1,2 -1,6 milijarde € za kupovinu eskadrilje novih aviona. Tako da je realan jedino dokup od 7 -11 migova 29, koje su Rusi nudili Libanu oko 5 milijona € po komadu. Celi posao bi došao Srbiju oko 50-100 milijuna €, što su jedine pare, koje može Srbija u ovom preiodu da izdvoji. Gospodarska kriza če potrajati barem sledečih 5 godina.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #95 on: April 24, 2009, 09:32:35 am »

Hajde da vidimo šta to nama zapravo treba Smiley
RV Srbije je vazduhoplovstvo zemlje, koja u slučaju nekog (istina, veoma malo verovatnog) većeg sukoba ne bi mogla sama da odbrani svoj suverenitet i teritorijalni integritet, i koja ekonomski ne bi mogla da podnese nabavku većeg broja borbenih aviona, koji bi ispunjavali zahteve modernog ratovanja. Osim toga, situacija sa našom industrijom i infrastrukturom je takva da RV ne bi moglo da apsorbuje novi tip aviona u kratkom roku. Jasno je da bi nam višenamenski lovac bio idealno rešenje, što zbog unifikacije i lakšeg održavanja, što zbog činjenice da bi dobili bolji offset aranžman sa zemljom porekla aviona koji bi mi izabrali, zbog veće količine. Danas je nemoguće dobiti loš proizvod, ali je više nego moguće dobiti lošu podršku od proizvođača u stadijumu eksploatacije, što se desilo Alžiru, što se dešava Indiji, što se desilo Maleziji, itd. Ukratko, Rusi prave odlične avione, ali umeju debelo da prilikom isporuke rez. delova. Takođe, Rusi ne mogu da ponude smisleni offset sporazum, koji bi nam omogućio da osvjimo proizvodnju određenih komponenti aviona, ni u vidu investicija u našu privredu. Ukratko, Rusi, barem za sada, otpadaju. Eurofighter i Rafale automatski otpadaju zbog previsokih cena nabavke i eksploatacije, tako da nam kao jedino rešenje ostaje Gripen, jer mi pre svega moramo da gledamo na offset aranžman koji kupovina aviona sa sobom donosi. Šta to podrazumeva?
1. Direktna strana ulaganja iz zemlje proizvođača kod nas, tzv. greenfield investicije; na primer, u Mađarskoj je otvorena fabrika Electroluxova fabrika bele tehnike, zahvaljujući kupovini Gripena.
2. Kooperacija u proizvodnji aviona i razvijanju određenih komponenti za taj avion, što su dobili Južnoafrikanci, što bi nam mnogo pomoglo pri modernizaciji industrije i njenoj diversifikaciji.
3. Uslovljavanje kupovine određenih proizvoda naše industrije u zamenu za kupovinu aviona; tu mogu kao odliča primer da nam posluže Brazilci, jer je kupovina Embraer Tucana od strane RAF-a bila direktno vezana za kupovinu 3 podmornice klase Oberon i 6 fregata klase Niteroi (Vosper Mk.10), a kupovina istih aviona od RV Francuske za kupovinu francuskih helikoptera i radara. Zahvaljujući upravo takvim ugovorima, Embraer je danas to što jeste, treći najveći svetski proizvođač aviona.   
Šveđani su više nego voljni za offset aranžmane, tako da mi se Gripen čini kao najlogičniji izbor.

Problem kod tvoje analize je, da Srbija nema od 1,2 -1,6 milijarde € za kupovinu eskadrilje novih aviona. Tako da je realan jedino dokup od 7 -11 migova 29, koje su Rusi nudili Libanu oko 5 milijona € po komadu. Celi posao bi došao Srbiju oko 50-100 milijuna €, što su jedine pare, koje može Srbija u ovom preiodu da izdvoji. Gospodarska kriza če potrajati barem sledečih 5 godina.

Trenutno nema. Za sada, svi napori treba da se usmere na povecanje naleta pilota, i kontinuitet u obuci pilota i mehaničara. Svetska ekonomska kriza u Centralnoj i Istočnoj Evropi (u Srbiji poznata i kao SEKA Grin ) će potrajati, u najgorem slučaju još dve ili tri godine. U Americi, koja je najbogatije, samim tim i najveće svetsko tržište prvi znaci oporavka se već vide, a Ameri su neka vrsta lakmus papira za svetsku ekonomiju. Da, Srbija bi mogla da dokupi još MiG-29, ali to bi opet bilo samo prelazno rešenje, i sada ne bi mogli da izdvojimo ni za to. Znači, ako govorimo o nekoj nabavci, to se može ožekivati tek za par godina. Smiley
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #96 on: July 06, 2009, 12:06:59 pm »

MiG - 35 .
Licno bih voleo da se odlucimo za neku modernizovanu varijantu MiG - 29 ( MiG - 29 SMT , MiG - 29 UBT , MiG - 29 OVT i sl. ) . Vec imamo obucene pilote za MiG - 29 , a i mehanicari su sigurno stekli neka iskustva . Inace nasih 5 29 - ki je poslato na modernizaciju u Rusiju , ali ne znam tacno na koji standard su dovedeni .

Mislim da MiG - 29 OVT ima motore sa vektorisanim potiskom , mogu samo da zamislim kakve su njegove mogucnosti u dogfight - u .

Inace Rusko RV je poredilo MiG - 29 , i Su - 27 u simulacijama dogfighta , i nesto vise pobeda je imao MiG - 29 ( podatak iz Aeromagazina broj 11 ) !
« Last Edit: August 08, 2009, 10:43:24 pm by Dylan Dog » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #97 on: July 06, 2009, 02:52:21 pm »

"SEKA" je i kod nas.  Kod svakog rebalansa buđeta se uzima od vojske. Izjava ministrice odbrane, da imaju sada samo za plače i obuku u inostranstvu. Šta to znači, zna svtko ko je bio u vojsci. I ako se nabavlja nova oprema, obuka neče biti dobra, ma ko šta rekao. Čim se vojska makne iz kasarne, troši gorivo, hranu itd.
Pozdrav
Duje
Logged
fishbed
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #98 on: August 11, 2009, 01:51:55 pm »

 Citajuci razne komentare na ovom, kao i na ostalim domacim forumima koji se bave avijacijom, stekao sam utisak koji mi bas nije jasan, pa bih ovom prilikom voleo da dobijem objasnjenje. Zasto se vecina vas drzi MiG-a 29 kao pijan plota? Ok, lepa spravica, manevrabilna, dok je ispravan i ima rezervnih delova. Divan osecaj posmatrati ga na aeromitingu po suncanom danu kako "mota" pod punim DS. Mislim da tu staje svaka dalja prica.
Gripen za Srbiju Wink
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #99 on: August 11, 2009, 02:35:37 pm »

Quote
Citajuci razne komentare na ovom, kao i na ostalim domacim forumima koji se bave avijacijom, stekao sam utisak koji mi bas nije jasan, pa bih ovom prilikom voleo da dobijem objasnjenje.

Necu govoriti u ime svih , nego samo u svoje ime . Za MiG - 29 vec imamo pilote i mehanicare , sto sa JAS - 39 Gripen nije slucaj .

Trebali bi da se prebacimo na JAS - 39 , potpuno novi , i drugaciji avion , za koji nemamo ni pilote , ni mehanicare , a nije bolji od modernizovanog MiG - 29 .

To je skuplja , i nelogicnija varijanta . ( Skuplja racunajuci nove obuke pilota , logistiku ... )
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #100 on: August 11, 2009, 02:40:47 pm »

I ja kao laik za RV delim tvoje mišljenje Dylane.

To mi je dokazao (jedan član na Palubi mi je pojasnio koji je ekspert za RV) a i pokazalo je iskustvo iz 1999-te godine. Srbija ima mali vazdušni prostor i uopšte aviona nam ne treba ne znam koliko mnogo, u VS treba razvijati PVO.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #101 on: August 11, 2009, 02:58:15 pm »

Kada se govori o modernizovanom MiG-29, ja pretpostavljam da svi ciljaju na poslednju varijantu pod nazivom MiG-35, a to je u suštini potpuno nov avion, i sa MiG-29 kakav mi imamo deli jako malo toga. Iz ovog razloga ne stoji argument da bi kupovinom MiG-35 mogli da prođemo bez plaćanja obuke pilota i tehničara, jer bi to svakako morali. Postoji još jedan argument protiv MiG-35, a to je da se taj avion ne proizvodi, a početak proizvodnje zavisi od Indije i tendera koji je u toku za nabavku 126 borbenih aviona. Čak i tada proizvodnja u Rusiji bi bila ograničena, 18 primeraka bi indijci kupili direktno od proizvođača, dok bi serijska proizvodnja bila smeštena u Indiji.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #102 on: August 11, 2009, 03:53:58 pm »

Dovoljna je bilo koja modernizovana varijanta MiG - 29, koji moze da vrsi misije vazduh - zemlja.
Ne znam da li nase dvadesetdevetke sada posle modernizacije to mogu, ali ranije nisu mogle, mi smo ih nabavili kao ciste lovce.
Da li ce to biti: MiG - 35, MiG - 33, MiG - 29 SMT2, MiG - 29 SMT, MiG - 29 UBT, MiG - 29 OVT, MiG -29 M (to je valjda MiG - 33), MiG - 29 M2 ....
Poceo sam i sam da se gubim u ovolikom broju verzija.Sad
Neka jednostavnija modernizacija za pocetak, i eventualno preobuka pilota, opet je i jeftinije, i brze resenja od prelaska na JAS - 39 Gripen.
« Last Edit: August 11, 2009, 03:57:49 pm by Broker » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #103 on: August 11, 2009, 04:12:36 pm »

Sve nabrojane verzije su zapravo modernizacije ili modifikacije starih korišćenih zmajeva, i kao takve imaju veoma ograničene resurse, a mi tražimo avion koji će biti nov i koji će moći da se modernizuje i u buduće. Jedini od nabrojanih koji bi se možda proizvodio je MiG-35, ali to je čak skuplje od Gripena, jer je i sam avion skuplji za održavanje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #104 on: August 11, 2009, 07:55:43 pm »

Kako pričate onda bi mogli i postojeće avione MiG-21bis da modernizujemo na nivo MiG-21/93. Uostalom koje avione MiG-29 bi modernizovali ( ona 4 komada što imamo?). Stoji da nemamo para, ali Rusi zezaju i Indijce, a oni su im najveći kupci, po pitanju isporuke vojne opreme koja je odavno plaćena, pa zašto onda ne bi i nas zezali. Novo je novo, sa Gripenom bi dobili odličan avion koji u potpunosti odgovara našim TT zahtevima, a i došlo bi do transfera tehnologije i još drugih stvari o kojima je već pisano. Zato ja i dalje mislim da je Gripen najbolji izbor za nas.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.