PALUBA
April 29, 2024, 10:08:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Cena sata letenja helikoptera  (Read 5767 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« on: January 29, 2015, 04:17:10 pm »

Pošto smo u jednoj temi došli do cene helikoptera, TCO (Total cost of ownership) helikoptera, na internetu sam našao približne podatke oko cene sata letenja pojedinih helikoptera.

Tip helikopteraCena sata letenja
Laki helikopteri
UH-1H: $835
Huey II: $535
S-76: $1,178 based on 2003 exchange rate of 7.7 $HK / USD
EC 155 Dauphin: $1,157based on 2003 exchange rate of 7.7 $HK / USD
Srednji helikopteri
UH-60 Blackhawk: $2,199
Mi-17: $2,850  based on Croatian currency
AS 332 Super Puma: $1,883 based on 2003 exchange rate of 7.7 $HK / USD
CH-47D Chinook: $2,403 - $2,723
Teški helikopteri
CH-53E Super Stallion: $20,000 
Jurišni helikopteri
AH-64 Apache: $3,851 
AH-1S Cobra: $1,569 - $1,757 

Izvor: www.timawa.net/

Zanimljiva mi je i razlika u satu letenja između Pume i Mi17 (skoro 30% manja za Pumu), što mi se čini dosta u životnom veku helikoptera.



Možda da se dobije osečaj na sledečem linku je online kalkulator za mesečne/godišnje troškove za civilni helikopter Aircraft operating cost estimates.


LPB


Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #1 on: January 29, 2015, 06:59:55 pm »

Kao što napisah i u temi o NH90, ovakve komparacije treba uzeti sa debelom rezervom.

Čiji je UH-1H? Koliko je star? Kakav je VTOd (održavanje prema stanju ili prema fiksnim rokovima, da li korisnik raspolaže remontnim kapacitetima...)? Mi-17? Koja verzija (pominje se RH, ali se ne kaže Mi-171Š ili Mi-8MTV ili neka od starijih osimica)? Konfiguracija u eksploataciji i način upotrebe? Itd. itd.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2 on: January 29, 2015, 07:10:29 pm »

Znam da nisu podatki točni, ali je par istočnica da se dođe do podataka/debate.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #3 on: January 29, 2015, 07:29:53 pm »

Hoćeš debatu, a?  Grin

Prema Priručniku "DoD Manual 5000-4M" Sekretarijata odbrane SAD troškovi životnog veka obuhvataju četiri kategorije:
- istraživanje i razvoj,
- investiranje i proizvodnja,
- operativna upotreba i podrška,
- rashod.

Onda se ti troškovi dalje dele, pa npr. troškovi i istraživanja i razvoja obuhvataju troškove u vezi sa IR strukture, pogonske grupe, avionike, letnih ispitivanja, ispitivanja sistema, menadžmenta, logistike, kontrole i verifikacije. Ili troškovi rashoda koji obuhvataju troškove povlačenja iz upotrebe VTMS u jedinicama, deaktivacije (pre svega uklanjanje opasnih materija), prodaje ostataka strukture. Itd. itd.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: January 29, 2015, 10:43:22 pm »

Bell 412 EPI 1.270 $
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #5 on: January 29, 2015, 10:54:53 pm »

Тотални сам лаик за ову врсту средстава, али логички цена сата лета није исто као цена сата животног века неког хеликоптера или било чега. Сат лета подразумева трошкове горива, трошкове пилота (плате, дневнице), трошкове одржавања (да би могао летети). Цена ђивотног вака је одређена врменом оперативне употребљивости. Дакле, најбитнији је  просечан оптимални животни век хеликоптера.  Цена би требала бити таква да исплати хеликоптер после неког времена коришћења. Исплативост се може меири зарадом односно неком користи која се добија. Како војни хеликоптери нису комерцијални (не наплаћује се од корисника) то је све тешко тачно одредити. Зато је за мене много важније колико ти хеликоптери преживљавају времана, односно колико су врменски оперативни и способни да извшре задатке и колико стварно лете (имају сати налета).

Како видим онај "европски хеликоптер" у Финској више стоји него лети. Цена његовог сата је "ђаво ипо". Код истог таквог који је оперативан, лети, та цена је нижа.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #6 on: January 29, 2015, 11:27:40 pm »

Cena sata leta je samo deo, a pošto je Božo pominjao TCO, krenuh od vrha tj. troškova životnog veka.

Npr. po jednoj metodologiji proračuna troškova časa leta borbenog aviona, koju navodi M. Siladić, direktni troškovi su primanja letačkog, VT i pomoćnog osoblja u letačkoj jedinici, gorivo i mazivo za pogon aviona, kiseonik i druge tečnosti i gasovi za rad avionskih sistema, rezervni delovi za održavanje aviona, održavanje i opsluživanje aviona, oprema i sredstva za održavanje i opsluživanje, remont, amortizacija. Indirektni troškovi su obuka i održavanje trenaže, transport i rukovanje sredstvima za opsluživanje, transport goriva itd., remont i održavanje instalacija u letačkoj jedinici, aerodromska postrojenja, uskladištenje i isporuka delova, goriva, naoružanja itd., plate ljudstva za podršku, kontrola letenja, amortizacija objekata, instalacija, sredstava za opsluživanje itd.

Direktni troškovi učestvuju u ceni sa 78-88% a indirektni 12-22%.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #7 on: January 30, 2015, 07:48:46 am »

Cena je dogovorna kategorija. Ako pare nešto mogu da plate to nije skupo. U ovom slučaju jasno je da svako mora da
nađe meru između potreba i mogućnosti. A cena sata letenja je po mom mišljenju važna jedino ako taj sat letenja
doprinosi da onaj ko je to platio oseti benefite. Tako da apsolutne vrednosti u novcu nisu neki pokazatelj nego samo
polazna tačka za još troškova.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #8 on: April 14, 2015, 09:59:20 am »

MUP RS je svojevremeno objavio cenovnik svojih usluga trecim licima.
U tom cenovniku se nalazi i cena iznajmljivanja helikoptera.

JA cu ovde preneti cene koje su vazile u januaru 2009.godine kada je po kursnoj listi trebalo 92 dinara za 1 evro (prema podacima sa sajta NBS)
Neki noviji cenovnik nisam pronasao.

Quote
Iznajmljivanje helikoptera Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) iznosi između 54 i 168 hiljada dinara po satu u zavisnosti od tipa a ako se njima prevozi teret ili se izvode posebni manevri onda je usluga skuplja za 50 odsto.
Te cene su predviđene Uredbom o visini naknada za usluge koje pruža MUP u cilju sticanja sopstvenih prihoda koja je objavljena u novom broju Službenog glasnika.

Ako se iznajmljuju helikopteri BELL 206B i SA-341G ta usluga se naplaćuje 54.000 dinara za sat, za jednočasovni zakup helikoptera BELL 206L potrebno je 60.000, za AB-212 i SA-345N 120.000 dinara a za tip MI-17 168.000 dinara za jedan čas.
.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.047 seconds with 22 queries.