PALUBA
March 29, 2024, 01:27:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Дејство речне флотиле у заједници са трупама  (Read 5150 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« on: March 03, 2015, 09:12:27 pm »

Исечак из одредаба Опште ратне службе из 1937. године (тач. 1775. до 1802.):

     Задатак је речне флотиле да потпомаже делове сувоземне војске при кретању, извиђању и борби, кад за то има подесних речних токова.
     При наступању и отступању, она обезбеђује крила и бокове јединица, којима садејствује, отежава кретање непријатељу поред реке дејством у његов бок и позадину, одржава везу између делова сопствених јединица, које оперишу по обема обалама реке, а исто тако обезбеђујесигурност саобраћаја позади фронта. У операцијама око река она потпомаже прелаз сопствених трупа, а непријатељу спречава прелаз преко река.
     Поред овога, речна флотила обезбеђује у нашим водама слободну пловидбу сопствене речне флоте, а пречава непријатељу пловидбу уништавајући му његова пловна средства; чисти пловне реке од разноврсних препрека постављених од стране непријатеља у циљу спречавања наше пловидбе и поставља препреке непријатељу.

     Речна флотила има у свом саставу:
- убојне пловне јединице: мониторе, речне ведете, евентуално и јединице за постављање мина и речних запрека;
- помоћне ловне јединице: бродове, реморкере и шлепове из састава речне флоте; и
- део ваздухопловства за извиђање и за осматрање гађања артилерије.

     Најмоћније средство речне флотиле су монитори, снабдевени ватреним наоружањем за дејство против циљева на води, земљи и у ваздуху. Монитори располажу артилеријом средњег и малог калибра, са великом брзином гађања и моћним дејством, и митрађезима. Обзиром на особине наоружања и пловног материјала, они су способнији виде да дејствују снажном ватром за краће време, него да издрже под дејством непријатељске артилерије. Стога исти воде борбу тако, да у што краћем времену развију што јаче дејство своје артилерије и да се за што краће време, благодарећи својој покретљивости, извуку из додира. Најбоље се заштићују променом положаја, камуфлирањем, нарочитим бојадисањем и дејством вештачке магле.

     Због релативно слабијег наоружања са специјалним противавионским оруђем, јединице речне флотиле када су на сидришту на окупу, теже издржавају нападевећих ваздушних снага, и ако представљају у ствари само мале мете за бомбардовање из ваздуха. У покрету, поред заштите активним сретствима, којима располажу за одбрану од напада из ваздуха, непријатељско дејство смањује се и могућношћу брзог маневра.

     Дејство монитора није велико против трупа, које располажу артилеријом способном да их ефикасно туче и које остану хладнокрвне и у својим заклонима.
     Једино брзометни дугачки топови средњег калибра па на више, а који гађају специјалним зрнима - панцирним гранатама способни су да туку мониторе са циљем уништавања. Зрна хаубица лаког и средњег калибра немају довољно пробојне снаге према оклопу монитора, сем тога хаубица може да туче мониторе само када су везани уз обалу или леже на сидру.

     Нарочито ефикасно дејство противу монитора може бити речна мина. За време пловидбе у простору зараженом минама пловне јединице флотиле, изложене су великој опасности. За одбрану од мина треба предузети све прописане мере.
     Наилазак флотиле на мине ће у знатној мери успорити њено наступање, нарочито узводно, ако противник заузима узводни положај.

     При употреби речне флотиле треба водити рачуна о особинама њених пловних јединица, о великом домету њеног наоружања и јаком дејству њених зрна.
     Брзина кретања монитора износи при узводној вожњи до 17 км, а при низводној вожњи до 25 км на час; реон дејства је око 100 часова. Код економске брзине 12/18 км на час.
     Речне ведете врше за састав монитора (или поједине мониторе) извиђање непосредне обалне црте и пловног корита реке.
     Оне надаље врше службу обезбеђења за саставе монитора и јединице минарских састава, у борби, и на месту. Најпосле служе и за одржавање веза између монитора и делова војске, којима ови кооперишу.
     Речне ведете су мањи моторни чамци велике брзине; наоружани сса топом малог калибра и митраљезом. Имају радиостаницу и рефлекторе. Осетљиви делови чамца заштићени су од пушчаног метка.
     Јединице састава минарског и баражног одреда јесу: моторни чамци-грагери, разне јединице за полагање и дизање мина, шлепови и чамци на весла.
     Моторни чамци - драгери - имају задатак, да траже и отстрањују или поништавају, заједно са чамцима на весла, помоћу нарочитих справа и уређаја, мине усидрене у реци или слободно пливајуће са струјом.
     Ови су моторни чамци мањих димензија и средње брзине. Наоружани су у сврху одбране митраљезом.
     Заштићени су посредно тиме, што су врло мала мета и врло покретни.
     Јединице за полагање и дизање мина су обични речни реморкери и шлепови, нарочито удешени и снабдевени потребним уређајима за тај рад.
     Реморкери су наоружани за одбрану са 1-2 митраљеза. Имају радиостаницу и рефлекторе.
     Тактичка подела пловних јединица речне флотиле је следећа:
     основна тактичка убојна јединица је монитор; два монитора формирају се у тактички и оперативни састав "група монитора", старији командант монитора уједно је командант групе;
     две групе монитора, кад се ставе под нарочиту заједничку оперативну команду, сачињавају тактички састав "дивизија монитора";
     речне ведете формирају се у тактички састав "група речних ведета", од три ведете свака; свакој групи монитора додељује се и подређује једна група речних ведета;
     у изложеном тактичком саставу "дивизији монитора" формирају се две или више група речних ведета у "дивизију речних ведета";
     јединице састава "минарског и баражног одреда" формирају се у "групе минарских јединица"; свака се састоји од више моторних чамаца - драгера -; надаљ од више бродова и шлепова за полагање и дизање мина и других баража, као и чамаца "на весла";
     свакој групи монитора додељује се и подређује 1 група минарских јединица.

     Да би се речна флитила употребила до крајње моћи њеног дејства, командант јединице, коме буде додељена речна флотила, мора водити рачуна о њеном снабдевању горивом и осталим материјалом.
     Како то снабдевање има да врши командант речне флотиле, то је дужност команданта јединице, коме је речна флотила додељена, да команданта речне флотиле благовремено и тачно обавештава о птестојећим задацима речне флотиле, како би могао организовати снабдевање исте. Слагалишта за снабдевање речне флотиле постављају се обично на 20-30 км позади пловних јединица.

     Речна флотила се начелно придаје армијама и већим оперативним телима за време извођења операција. Мањим деловима речна флотила се не придаје, јер је воема осетљива, а замена њених пловних јединица веома тешка.

     Командант јединице, којој је речна флотила придата, даје задатак речној флотили, акоманданту флотиле оставља слободу најцелисходнијег начина извршења добивеног задатка.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #1 on: March 03, 2015, 10:08:16 pm »

     Делове речне флотиле не треба везати за покрете трупа, јер се њена брзина битно разликује од брзине трупа. Из тог разлога она ће се кретати у скоковима. Командант, коме је речна флотила додељена, треба да предвиди организацију непрекидне везе с речном флотилом средствима која стоје на расположењу (радио, телефон, авион, брзе ведете и оптичка средства); нарочито треба да регулише: где, како и на који начин ће се веза одржавати по дубини. У истом циљу речна флотила са своје стране упућује одговарајуће оделење свог специјалног одреда за везу са свим потребним средствима за одржавање везе са мониторима, каи и официра - одржача везе у штаб команданта јединице којој садејствује.

     При употреби речне флотиле могу врло често наступати непредвиђене промене чисто елементарне природе (промене у пловној матици-кориту реке, магла, временске непогоде, тамна ноћ). Стога је неопходно потребан лични додир и претходни споразум о заједничком дејству између команданта јединице, којој речна флотила садејствује,  и команданта речне флотиле, те да се избегне сваки неспоразум и забуна, нарочито у борби.

     Речну флотилу, начелно, не треба истицати далеко испред јединица којима садејствује због тога, што јој је тежак повратак и баш при овоме она бива често уништена од непријатељских заседа. Од овога се може отступити само у том случају, ако се непријатељу могу нанети велике штете. и ако су пролаз и дејство речне флотиле олакшани створом обала и могућношћу изненађења непријатеља.

     Дејство речне флотиле ноћу је могуће изузев врло тамних ноћи које искључују њен рад. Препади ноћу корисни су и обично успешни, ако су добро припремљени. Исте припрема командант, коме је речна флотила додељена, у споразуму с командантом речне флотиле или њеног дела, који препад извршава.

     При покрету трупа обема обалама реке, речна флотила се начелно креће у висини чела колона у скоковима, као што је речено у тач. 1785. Њен је задатак одржавање везе и обезбеђење бокова од непријатељског напада с реке, као и заштита саобраћаја у позадини армије.
     При покрету ноћу, јединице речне флотиле дају уговорени знак сопственим трупама, као и ове флотили, да би их могле распознати; а у близини непријатеља смањују брзину вожње, да не би лупом откриле свој покрет.

     Командант, коме је речна флотила додељена, за покрет речне флотиле одређује само: циљ покрета, односно задатак, време до кога треба да изврши задатак, предео задржавања и начин везе с трупама, којима садејствује и с командом којој је додељена. Свео стало, као и час поласка, брзину кретања регулише командант речне флотиле, обзиром на најпогоднији начин извршења добијеног задатка.

     При одређивању места задржавања за речну флотилу треба водити рачуна: да је место заклоњено од непријатељске артилеријске ватре и угледа; да је река што шира, те да је омогућен маневар пловних јединица и сидрења; да има пут за сигуран саобраћај са сопственим трупама.
     Код узводних операција, због могућности спуштања мина од стране непријатеља, место задржавања не треба да буде ближе од 5 км од непријатељских линија.

     Командант, коме је додељена речна флотила, дужан је да води рачуна и о њеном обезбеђењу од напада из ваздуха, као и са земље, ако постоји опасност таквог напада. По потреби за њено обезбеђење од напада из ваздуха одређује потребан део противавионских средстава, а за њено обезбеђење од напада са земље на местима задржавања одређује и потребан број трупа.

     Речна флотила способна је да врши извиђање само на води и да извиђа непосредну обалу. Због тога командант, коме је речна флотила додељена, и јединице којима она садејствује, достављаће речној флотили све оне податке који су резултат њиховог извиђања, а потребни су речној флотили за њен рад, као што су непријатељски покрети дуж реке и покрети непријатељске речне флотиле. Речна флотила обавезна је, да сва своја запажања доставља команданту коме је додељена и јединицама којима садејствује.

     При насилном извиђању често се могу врло корисно употребити делови речне флотиле, а нарочито тамо, где се непријатељ ослања на речне препреке. Препад јаком ватром са монитора принудиће непријатеља да одговори ватром и да открије свој положај и распоред.

     У наступању и отступању речна флотила се може врло корисно употребити, ако је повољан ток реке. У оваквим случајевима треба речној флотили дати тачан задатак и не везивати је за делове трупа, већ јој оставити слободу у извршењу. Команданту речне флотиле треба нарочито означити линије на којима ће трупе наићи на отпор непријатеља и одредити му улогу речне флотиле и какву помоћ она треба да укаже трупама у савлађивању отпора. Код оваквих задатака командант, коме је речна флотила додељена, треба да води рачуна о обезбеђењу речне флотиле од непријатељевог напада из ваздуха више него у другим случајевима.
     Делови речне флотиле могу бити употребљени и за извршење препада у циљу узнемиравања непријатеља.
     Речна флотила може се изузетно употребити и за садејство претстражама, али при овоме треба водити рачуна да то буде неопходно потребној мери, јер се људство и сувише замара, па би могло постати неспособно за веће задатке.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #2 on: March 04, 2015, 09:53:09 pm »

     При нападу речној флотили треба тачно одредити циљеве, на које треба да дејствује ватром, јер није рационално да монитори гађају просторије. При томе треба водити рачуна, да се дугачки, брзометни топови монитора сразмерно брзо троше и да је њихова муниција, с обзиром на бродске залих, ограничена. Са своје стране речна флотила је дужна да туче све оне циљеве који ометају рад сопствених трупа.
     При нападу монитори прилазе што ближе непријатељу и отварају на њега ватру, чиме производе јако морално и материјално дејство, поглавито ако непријатељ нема артилерије. Нарочито је корисно, да монитори тукуу непријатеља у бок и позадину и тиме стварају забуну код његових трупа и олакшавају наступање и рад сопствених трупа.
     Када су монитори у непосредној близини трупа, они дају све користи трупама, као и њихова пратећа артилерија, а постављени даље позади допуњавају рад главнине артилерије.

     У одбрани, монитори туку непријатељске нападне колоне фланкирајућом и бочном ватром.

     У операцијама око прелаза рела единице речне флотиле најкорисније се употребљавају за заштиту превожења и потпомагање напада. Поред ових задатака, оне се могу корисно употребитиза обезбеђење места прелаза, заштиту бокова, потпомагање напада дуж реке, уништење непријатељских пловних средстава, постављање и дизање мина, нападе на непријатељске мостове, заштиту отступања, а код повољног створа обала и за борбу против борних кола која би избила до обале.
     Док су трупе у понтонима и у пребацивању преко реке, монитори се не смеју кретати кроз простор где се пребацивање врши.

     При одбрани реке, речна флотила се може корисно употребити за вршење препада у циљу уништења непријатељског превозног и мостовног материјала и узнемиравање непријатеља. Чим непријатељ отпочне пребацивање, мониторе треба ставити у дејство с циљем уништавања његове живе силе и тучења комуникација и прилаза на месту прелаза. Нарочито може бити корисна употреба монитора за напад на непријатељске мостове и прекидање везе између непријатељских снага које се налазе на обема обалама.

     При употреби речне флотиле њену акцијутреба комбиновати с радом ваздухопловства, које је у могућности да својим извиђањем и активним садејством укаже најбољу помоћ речној флотили и да обезбеди успех њеног дејства.

     Оперативна јединица, којој је додељена речна флотила, дужна је да обавести команданта речне флотиле о задацима речне флотиле,како је то речено у тачци 1782. Пре сваке акције флотилу треба снабдети оноликим количинама хране и осталих потреба за живот, покрет и борбу, колико она може да понесе.
     У случају да дотур потреба водом речној флотили постане немогућ ма из ког разлога, треба га вршити сувоземним превозним средствима до најистакнутијих делова речне флотиле.

     Заповест команданта, коме је речна флотила додељена, за рад речне флотиле садржи:
- податке о нашим и непријатељским трупама и речним флотилама;
- место задржавања трупа, којима речна флотила садејствује;
- положај који ће трупе посести у случају непријатељског напада;
- задатак речне флотиле;
- предео задржавања речне флотиле;
- везе које флотила има да постави, као и одредбе у погледу саобраћаја с вишом командом и са суседним јединицама;
- начин узбуне;
- организацију одбране од непријатељског напада из ваздуха и улогу јединица речне флотиле при овој;
- санитетске мере;
- начин снабдевања;
- место команданта, коме је речна флотила додељена.
     О детаљној употреба речне флотиле говори Ратна служба речне флотиле.
Logged
spaske
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #3 on: November 28, 2020, 10:01:25 am »

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.