PALUBA
April 27, 2024, 11:22:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se helikopter koji je prevozio bolesnu bebu  (Read 106390 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #105 on: March 18, 2015, 01:45:11 pm »

U režimskim novinama najavljuju kupovinu jednog helikoptera od Emirata.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #106 on: March 18, 2015, 03:17:56 pm »


uređaj za merenje parametara leta verovatno je zabeležio neke karakteristike rada motora i elektronike, ali je problem u kakvom je stanju taj uređaj posle pada, pošto to nije klasična "crna kutija". Osim toga, mi nemamo "čitač" koji omogućava da se sa tog uređaja skinu parametri leta helikoptera Mi-17, pa smo zamolili armiju Makedonije da nam posudi taj "čitač".

Pronađeni visinomer pokazuje visinu od tri metra, što je još jedan indikator da je helikopter prvo udario prednjim točkom o tlo i zatim odskočio pa je visinomer pokazao broj tri.


Čudno: imaš helikopter, a nemaš svu opremu koja je potrebna za održavanje i eksploataciju istoga.

Visnomer bi prilikom sletanja u uslovima loše vidljivosti trebao da bude jedan od osnovnih instrumenata za posadu.
Ako su podaci koje je izneo Lazanski tačni, visinomer je normalno radio - ahelikopter je ipak udario u zemlju. Zašto?

Da li je ipak u pitanju neki kvar u mehanici helikoptera, zbog čega je on postao neupravljiv?!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #107 on: March 18, 2015, 03:37:48 pm »

Helikopter je pronašao penzionisani general i bivši komandant RV i PVO Dragan Katanić.

Откуд сад Катанић ту у читавој тој причи?
Јади ме знали ако је мени ишта јасно... Huh?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #108 on: March 18, 2015, 03:56:45 pm »

@ Oficiru, mislio sam na primenu GPS-a sa mobilnog telefona (u avijaciji se zbog "otprilike" gine), a nema potrebe za "bakljadom" već za prenosnim noćnim startom.

Ako helidrom u Kragujevcu nema opremu, onda to nije helidrom, nego igralište sa znakom H.

@ Lovac, pa šta više može da te čudi u ovim državama. Helikopteri su dobijeni kako su dobijeni, bez ičega.

@ Rašo, Katanić sada radi u SMATSA-i valjda.

Ova nesreća postavlja čitav niz pitanja. Zašto Srbija nema specijalizovane helikopterske službe za hitan medicinski prevoz i za traganje i spasavanje? Zašto (ni RV i PVO ni MUP) nema helikoptera opremljenih za takve zadatke? Zašto regionalne zdravstvene ustanove nemaju uređene helidrome sa svom opremom? Itd. itd.

Da ne govorimo o opremljenosti RV i PVO i cele VS?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #109 on: March 18, 2015, 04:18:49 pm »

Nema „crne kutije”, ali se snimaju podaci leta

Neizvesno je da li će elektroničari moći da izvuku podatke sa kobnog leta. - Posle pada Mi-17 smanjene spasilačke sposobnosti vojske

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Arhivski snimak sa Batajnice: Mi-17 koji se srušio (Foto: Anđelko Vasiljević)

Izjava ministra odbrane Bratislava Gašića da će na osnovu „crne kutije” biti poznati podaci o letu palog Mi-17, iznenadila je poznavaoce vazduhoplovstva. Niti ih imaju svi vazduhoplovi, kako je ministar rekao. Izvesno je da klasične „crne kutije”, kakva postoji u putničkim avionima, nema u Mi-17, ali se, kažu oni koji se razumeju u ovu problematiku, podaci leta ipak beleže u jednom uređaju. Neizvesno je da li će elektroničari moći da „izvuku” podatke sa kobnog leta.

Ministar Gašić juče nije bio dostupan za dodatna pojašnjenja „Politici”, uključujući i njegovu ulogu u proceduri angažovanja helikoptera u petak.

Četvoročlana posada helikoptera Mi-17, koji se srušio u petak uveče u blizini Aerodroma „Nikola Tesla”, pri čemu su poginula i dvojica lekara i beba za čiji su se život svi borili prevozeći je na lečenje u Beograd, bila je angažovana u Službi traganja i spasavanja (STS) RV i PVO. Na ovim zadacima smenjuju se posade transportnih helikoptera, pri čemu naizmenično dežuraju timovi na aerodromima u Batajnici i „Konstantin Veliki” u Nišu.

Postojanje ove službe je i međunarodna obaveza Srbije i to zbog brzog reagovanja u slučaju vazduhoplovnih nesreća. Upravo zato njeni troškovi se u značajnoj meri finansiraju od strane Direktorata civilnog vazduhoplovstva, a svojevremeno je značajno podržana i donacijom Danske. Ironijom sudbine, u petak su u udesu helikoptera nastradali upravo oni koji su zaduženi za pružanje pomoći žrtvama vazduhoplovnih nesreća.

Osim toga STS je na raspolaganju za prevoz povređenih u drumskim saobraćajnim nesrećama, kao i za zadatak na kojem je u petak, vršeći profesionalno svoju dužnost, nastradala posada – prevoz ugroženih bolesnika iz udaljenih krajeva do zdravstvenih ustanova. Njihova nadležnost je i dostava hrane i lekova stanovništvu u vanrednim situacijama, a predviđeno je da, kada se u Srbiji razvije sistem donorstva i transplantacije, budu angažovani i na brzom prevozu ljudskih organa.

Nesreća od petka, osim nemerljivog gubitka ljudskih života, dodatno je otežala inače tešku situaciju sa spasilačkim transportnim helikopterima Vojske Srbije. Prema raspoloživim podacima, vojska sada ima ukupno sedam helikoptera pogodnih za spasilačke zadatke, šest Mi-8 i još samo jedan Mi-17, koji je zapravo unapređena verzija ovog prvog modela. Letelice Mi-8 nabavljene su (kao i većina vojnih vazduhoplova) još u vreme SFRJ. Iako vremešni, i danas spadaju u najbolje srednje transportne helikoptere u svetu. Ilustracije radi, čak ih je i NATO koristio prilikom intervencije u Avganistanu, pokazali su se bolje od zapadnih helikoptera te kategorije.

Helikopter Mi-17 se, spolja gledano, samo u nekim detaljima razlikuje od Mi-8 (repni rotor sa leve umesto desne strane, specifičan oblik izduvnog sistema...), ali ima jači motor, pa time i bolje performanse. Srbija ih je nabavila sredinom devedesetih godinaza potrebe Jedinice za specijalne operacije (JSO) Resora državne bezbednosti MUP-a Srbije. Kao i dve „leteće topovnjače” Mi-24 (trenutno propadaju na aerodromu u Batajnici), dva Mi-17 upotrebljavana su prilikom angažovanja JSO na Kosovu i Metohiji 1998. i 1999. godine. Posle raspuštanja JSO predati su vojsci. Upotrebljavani su na pružanju pomoći civilnom stanovništvu, posebno posle prošlogodišnjih majskih poplava.

Transportni helikopteri su, uprkos angažovanjima i ostalih segmenata VS, najprepoznatljivija pomoć građanima u nevolji. Osim evakuacije hiljada ljudi u poplavama, korišćeni su i za izvlačenje zavejanih građana i to u težim vremenskim uslovima od onih od petka (snažan vetar, mećava...) i naravno prilikom gašenja sve češćih šumskih požara. Za ovu poslednju namenu čak i za postojeće helikoptere nedostaju takozvana podvesna vedra, svojevrsne „vodene bombe” za gašenje vatrene stihije.

O tome koliko su transportni helikopteri neophodni Srbiji nedavno je govorio general-major Ranko Živak, komandant RV i PVO, i to u „Odbrani”, zvaničnom glasilu Ministarstva odbrane.

– Kada god je bilo neophodno, ljudstvo vazduhoplovne tehničke službe obezbedilo je maksimalnu moguću ispravnost. Planiramo obezbeđenje rezervnih delova za helikoptere Mi-8 i Mi-17. Kad god u teškoj situaciji uradimo pravu stvar sa helikopterima, dobijemo pregršt priznanja i pohvala koje nam nesumnjivo prijaju, ali bi nam više odgovaralo barem četiri do šest novih savremenih srednjih transportnih helikoptera. Nažalost, nekoliko dana posle čestitanja sve lagano padne u drugi ili treći plan – jasno je rekao general-major Živak.

-----------------------------------------------------------------------

Ranije i Auto-moto savez imao helikoptere

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Danas Služba traganja i spasavanja VS radi u teškim uslovima, za razliku od perioda uoči raspada SFRJ, kada je čak i Auto-moto savez Jugoslavije (AMSJ) imao svoje helikoptere. Za te zadatke korišćeni su Mi-2 i Mi-8. U Muzeju jugoslovenskog vazduhoplovstva, koji se nalazi nedaleko od mesta pada Mi-17, kao eksponat izložen je Mi-2 sa oznakama AMSJ, koji je, kao i današnja STS, dežurao na aerodromima u Beogradu i Nišu.

Milan Galović

-----------------------------------------------------------------------

Policija iznajmljivala Mi-17 za sanitetske letove

Helikopter koji je pao, zvali smo ga „šareni”, bio je nekada u vlasništvu JSO, odnosno MUP-a Srbije. Tim helikopterom sam mnogo puta pratio bolesne i unesrećene sa Kopaonika, sa Merdara, iz Subotice, kaže dr Slobodan Ivanović, direktor privatne klinike „Anlave”, koja je u javnosti bila poznata i po vazdušnom transportu.

Ova klinika je usluge helikoptera pre desetak godina koristila najmanje jednom, pa i dva puta mesečno. Za prevoz pacijenata, iznajmljivanje ovog helikoptera „plaćalo se po satu, od trenutka kada se zavrti elisa helikoptera do časa kada sletimo”.

– Tada je jedini čovek koji je davao dozvolu za upotrebu helikoptera bio ministar policije. Lično sam zvao ministre Dragana Jočića ili Ivicu Dačića i nikada nisam imao problema. Uvek sam napisao molbu, objasnio o čemu je reč i već za najkasnije sat vremena dobio bih dozvolu za upotrebu. Tako je bilo do pre tri godine, od kada civilna lica više ne mogu da iznajme helikopter od vojske ili policije – kaže za „Politiku” dr Ivanović.

Na pitanje da li se osećao bezbednim pri takvim letovima, odgovara da o tome nije razmišljao!

– Da sam razmišljao o bezbednosti, verovatno ne bih toliko puta leteo. Nisam nikada leteo po strašnom nevremenu kakvo je bilo u petak, ali često je bilo „ljuljanja”. Jednom smo noću, iz Subotice leteli prema Beogradu, tako što je pilot pratio osvetljenje na autoputu – priseća se dr Ivanović.
O. P.

objavljeno: 18.03.2015.


* 1.gif (50.19 KB, 468x312 - viewed 79 times.)

* 2.gif (98.33 KB, 468x312 - viewed 64 times.)
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #110 on: March 18, 2015, 04:29:47 pm »

Komandant 204. vazdhoplovne brigade VS Predrag Bandić danas je na konferenciji za novinare izneo sve detalje leta helikoptera koji se srušio sinoć kod aerodroma Surčin...

"Naređenje sam im izdao lično, na osnovu odluke ministra odbrane."

Par sati kasnije vest je malo "doterana".

"Naređenje sam izdao lično -  rekao je Bandić napominjući da je to učinio kao i nebrojeno puta do tada."


Srećom internet sve pamti Wink
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #111 on: March 18, 2015, 04:34:08 pm »


uređaj za merenje parametara leta verovatno je zabeležio neke karakteristike rada motora i elektronike, ali je problem u kakvom je stanju taj uređaj posle pada, pošto to nije klasična "crna kutija". Osim toga, mi nemamo "čitač" koji omogućava da se sa tog uređaja skinu parametri leta helikoptera Mi-17, pa smo zamolili armiju Makedonije da nam posudi taj "čitač".

Pronađeni visinomer pokazuje visinu od tri metra, što je još jedan indikator da je helikopter prvo udario prednjim točkom o tlo i zatim odskočio pa je visinomer pokazao broj tri.


Čudno: imaš helikopter, a nemaš svu opremu koja je potrebna za održavanje i eksploataciju istoga.

Visnomer bi prilikom sletanja u uslovima loše vidljivosti trebao da bude jedan od osnovnih instrumenata za posadu.
Ako su podaci koje je izneo Lazanski tačni, visinomer je normalno radio - ahelikopter je ipak udario u zemlju. Zašto?

Da li je ipak u pitanju neki kvar u mehanici helikoptera, zbog čega je on postao neupravljiv?!

Koliko se secam, Mi24 i Mi17 su nabavljeni 'nako, a uvedeni u upotrebu isto 'nako. Zato mislim da nismo imali baš svu opremu za njih.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #112 on: March 18, 2015, 05:34:06 pm »

Другарима...

Logged
Jeroplan
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 55


« Reply #113 on: March 18, 2015, 05:48:42 pm »

Evo ga ponovo Miro, nosilac zlatnog letačkog znaka, sa šest letova na Mi 17. Kako to Miro pre završetka istrage može da zna i objavljuje podatke iz istrage? Zar se ne radi o podacima koji još uvek imaju neku oznaku tajnosti? Da li pokušava da pokaže kako on zna sve pre svih, ili mu je suflirano da iznese baš te trivije? A kad novinar Bete traži podatke u zakonom propisanom postupku - e to ne može jer je tajna. Da možda nema Miro nameru da bude jedan od šrafčića u spinovanju priče i "pranju" savesti onih koji su odgovorni za smrt sedam ljudi, baš kao što je i sinoć pokušao na Pinku? Na kraju se zbunio, pa kad je ispalo da ako je za vojsku onda nije za ministra, priklonio se mišljenju ostalih sagovornika.

Pitanje svih pitanja je kako i zašto se helikopter našao tu gde se našao, a ne kako je i zašto pao.



Heroji sa bebom poispadali iz helikoptera kada je udario o tlo!

Autor: Politika / M. Lazanski | 18.03.2015 - 10:00:00h | Komentara: 0

 
Analiza snimaka ostataka helikoptera, u kojem je u petak uveče poginulo sedmoro ljudi, pokazuje da je on udario u zemlju prednjim nosnim točkom, dakle da je leteo pod kosim nagibom prema zemlji da se zabio u tlo i da je posle došlo do višestrukog tumbanja, pri čemu su otpali repni deo helikoptera i rotor.

Piloti RV i PVO poleteli su u petak u 20.15 časova kako bi spasili bebu kojoj je život bio ugrožen. To vreme je bilo pogodno za poletanje. Od 20.15 sati, kada je poleteo, do 22.31 sat kada je Mi-17 nestao sa radara, uređaj za merenje parametara leta verovatno je zabeležio neke karakteristike rada motora i elektronike, ali je problem u kakvom je stanju taj uređaj posle pada, pošto to nije klasična "crna kutija". Osim toga, mi nemamo "čitač" koji omogućava da se sa tog uređaja skinu parametri leta helikoptera Mi-17, pa smo zamolili armiju Makedonije da nam posudi taj "čitač".

Na snimcima se vidi polomljena elisa, najverovatnije je zaorala u ledinu, što bi moglo da bude posledica upravo kosog nagiba u zadnjim trenucima leta i tumbanja helikoptera po zemlji. Pronađeni visinomer pokazuje visinu od tri metra, što je još jedan indikator da je helikopter prvo udario prednjim točkom o tlo i zatim odskočio pa je visinomer pokazao broj tri.

Svi poginuli pronađeni su izvan olupine helikoptera, ispali su od siline udarca što kroz bočna, što kroz velika stražnja vrata.

Sam helikopter nađen je metodom ukrštanja, zahvaljujući mobilnom telefonu jednog od poginulih koji je bio uključen. Helikopter je pronašao penzionisani general i bivši komandant RV i PVO Dragan Katanić.

Kontrole letenja dva puta je neuspešno navodila helikopter da se spusti na aerodrom u Surčinu, koji nesumnjivo ima najbolje uređaje za sletanje u otežanim vremenskim uslovima. Da li je to moglo da zbuni posadu Mi - 17. Oni su bili vrhunski piloti, ali i piloti su samo ljudi. Zašto nije pokušana metoda mekog prizemljenja u rejonu aerodroma, već se nastavio skoro brišući let u teškim meteo - uslovima, to tek treba da utvrdi istraga.

Izvor:Alo.rs
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #114 on: March 18, 2015, 06:00:23 pm »



  Stav je prosta, ljudima je dosta pozeraja i sarlatanstva i zahtevaju da se odgovorni ljudi pozovu na tu istu odgovornost. Niko nije slep, i mislim da je ovoga vec svima nama dosta. Ljudi iz vlasti su ishitrenim izjavama ("imam i ja nesto da izjavim za dnevnik") sami sebi skocili u stomak, a sada se peglaju. Ko bi bio kriv ukoliko se kamio star 40 godina pun vojnika negde u KZB surva u ambis? Verovatno vozac. Iako vozi poluispravan kamion, kome je odavno istekao resurs na celavim gumama, ali da, taj vozac, i mozda staresina vozila su krivi! Nemojte nikako da krivite one koji 30 godina nisu novo vozilo nabavili za vojnike, a sa druge strane kriju cenu vojne parade ko zmija noge!

 Vreme je da svako preuzme odgovornost za svoje (ne)delanje. Ljudski je, moralno. Sedam zivota je ugaseno, od kojih jedan nije ni poceo valjano da zivi...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #115 on: March 18, 2015, 08:20:14 pm »

Komandant 204. vazdhoplovne brigade VS Predrag Bandić danas je na konferenciji za novinare izneo sve detalje leta helikoptera koji se srušio sinoć kod aerodroma Surčin...

"Naređenje sam im izdao lično, na osnovu odluke ministra odbrane."

Par sati kasnije vest je malo "doterana".

"Naređenje sam izdao lično -  rekao je Bandić napominjući da je to učinio kao i nebrojeno puta do tada."


Srećom internet sve pamti Wink

Не може Бандић, ни било који комадант наредити сам да ваздухоплов полети на овакве задатке. Потребно је одобрење, налог, одлука министра одбране или начелника Генералштаба. Дакле, то што је Бандић наредио по одлуци министра је део процедуре. Правило службе је јасно. Наређења се начелно издају по нивоима командовања: Министра - НГШ, овај комаданту вида, потпм овај команданту бригаде и тд. Такође Правило службе каже да може и да се прескочи неко ниво (изузетно), али је тај који је тако наређење (на пример, Бандић директно од министра) добио дужан да о томе одмах обавести свог надређеног и да приступи извршењу здатака. Не извршава се само оно наређење које чије извршење очигледно представља кривично дело. У вом случају тога нема, тако да је се може рећи да је рпоцедура генерално поштована, боље речено није мимо правила.

Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #116 on: March 18, 2015, 09:57:23 pm »

Sa ovim tumačenjem ne mogu da se složim, ali da čujemo sutra taj izveštaj vezan za "vojnu organizaciju".
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #117 on: March 18, 2015, 10:08:49 pm »

Vest na sajtu RTS kaže da je urađen i dostavljen nadležnima. Da ga je javni tužilac tražio I dobio), ali da dok traje istraga nema objavljivanja informacija iz njega.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #118 on: March 18, 2015, 10:14:52 pm »

I opet se sazna šta u njemu piše.  Wink
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #119 on: March 18, 2015, 11:39:34 pm »

Radić: Saznali smo ko nije kriv

Beograd -- Iz šturog saopštenja komisije koja ispituje pad helikoptera Mi-17 može zaključiti da se u tužilaštvu razmatra eventualna krivična odgovornost, smatra Radić.

Vojni analitičar Aleksandar Radić objašnjava da će ta odgovornost, nakon izjave premijera Aleksandra Vučića, biti ograničena samo na vojnu organizaciju.

"Stav premijera već pokazuje da je zauzeta čvrsta pozicija u kojoj ne postoji odgovornost političara i već je nametnuta slika po kojoj je vojna organizacija jedina u kojoj se može otvarati pitanje odgovornosti", rekao je Radić agenciji Beta.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da su zahtevi za smenom ministara odbrane i zdravlja, Bratislava Gašića i Zlatibora Lončara, posledica političke hajke na te članove Vlade i dodao da "neće dati" ni Gašića ni Lončara.

Radić je dodao da smo iz takvog Vučićevog stava, i pre izveštaja komisije, saznali ko nije kriv.

"Tako čitav slučaj postaje apsurdan i pretvara se u lov na tobožnje krivce, samo da bi se zaštitili političari. Ostaje nam da žalimo zbog takvog razvoja događaja jer je ovo bila prilika za katarzu vlasti i sjajna šansa da se pokaže doslednost u poštovanju svima nama zajedničkih vrednosti", rekao je Radić.

Radić je dodao da su građani Srbije zazlužili, u najmanju ruku, preuzimanje moralne odgovornosti ljudi iz Vlade.

"Sada prepoznajemo nastojanje da se čitav slučaj prevali preko leđa ljudi u uniformi koji su, u najboljoj nameri i idući preko svojih mogućnosti, pokušali da urade svoj posao", rekao je Radić.

Ministarstvo odbrane ranije danas je saopštilo da je komisija, koju je oformio Generalštab Vojske Srbije, završila rad i da je svoj izveštaj, na zahtev zamenika Višeg javnog tužioca iz Beograda, predao toj instituciji.

U saopštenju se, međutim, ne navode nikakvi detalji niti se ukazuje na moguće razloge pada helikoptera u kojem je, u petak 13. marta, poginulo sedam ljudi.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.