PALUBA
April 27, 2024, 09:26:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se helikopter koji je prevozio bolesnu bebu  (Read 106377 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #120 on: March 19, 2015, 11:43:23 am »

AMSJ a to smo jednom već raspravili na forumu nije imao svoje helikoptere.
Već je stvar bila rešena kao i sa čuvenim Kanaderima za gašenje požara.
Ljudstvo i helikopteri su bili RV JNA a AMSJ je obezbeđivao finansije.
Navodno bilo ih je više od dva Mil Mi-2 u ovakvoj upotrebi.
Danas je jedan već pokazani eksponat u muzeju JRV. (12513 ser. br. 541307129)
A drugi je nadrljao na stajanci Somborskog aerodroma tokom agresije iz 1999. (12512 ser. br. 511110059)

A evo i kako to izgleda na stajanci aerodroma Sombor (fotografije Pedje Stamenkovića preuzete na My-City Military sa foruma RJ).


* amsj.jpg (327.78 KB, 1024x780 - viewed 64 times.)

* amsj2.jpg (345.68 KB, 1024x780 - viewed 67 times.)

* AMSJ 3.jpg (99.63 KB, 790x494 - viewed 63 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #121 on: March 19, 2015, 11:50:39 am »

Koliko kosta helikopter namenjen sluzbi spasavanja a koliko onaj opremljen za medicinski transport?
Znaci pitam za nov helikopter kompleno opremljen i najoptimalniji za Srbiju. I da ne pricamo o varijanti kupovine 5, 10 ili ne znam koliko. Neka bude da mozemo samo jedan da priustimo.
Pod ovo ``najoptimalniji`mislim da vec takav tip helikoptera ima u VS ili MUP, da nije potrebna kompletna obuka obuka pilota i mehanicara vec eventualna doobuka za napredniji tip letelice, da postoji oprema za odrzavanje....                         
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #122 on: March 19, 2015, 11:54:20 am »

I podsećam da i ovi kao i Mi-8 sa sanitetskom oznakom u VS od medicinskih sredstava poseduju samo nosila.

Adler, baklje i GPS sam pomenuo kao teorijsku alternativu kakvu god sa obzirom da se stalno, bahato i bandoglavo brani stav da je jedino i samo bilo moguće sleteti na "Surčin".
Na žalost kako vidimo ni nakon dva pokušaja to nije bilo nikako moguće i pored navodjenja od strane kontrole leta.
A vrlo dobro znam da u avijaciji ne postoje dobri ili loši piloti (oni ne lete) već samo oni koji se drže procedure.
Pitanje je li bi se i odlaskom na Batajnicu nešto postiglo oba jer oba aerodroma su bila pod istim vremenskim uslovima vidljivosti.
Jedino je centralna zona Beograda imala nešto bolje meteo uslove.
Molim te takođe da zbog daljeg lupetanja nas neukih objasniš kako funkcioniše i od čega se sastoji oprema i procedura za prenosni noćni start i da li je bilo moguće zbog kratkog vremenskog roka upotrebiti tu opremu, negde van Beograda?
« Last Edit: March 19, 2015, 11:59:59 am by oficir neaktivne rezerve » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #123 on: March 19, 2015, 12:09:55 pm »

Koliko je meni poznato savremeni helikopteri za traženje, spašavanje i hitni medicinski transport su multifunkcione letelice.
Imaju opremu za let, navodjenje i pretragu terena (pozicioniranje, detekcija,televizuelizacija) u svim uslovima, sistem za podizanje ili spuštanje ljudstva sa korpom i/ili nosilom, opremu za kardiopulmonalnu reanimaciju, monitorom životnih funkcija, respiratorom,kiseonikom, azotom.......itd, setom za tzv. male hirurške intervencije.......itd.

Verovatno da košta bar 50% skuplje od standardne vojne letilice bez naoružanja.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #124 on: March 19, 2015, 12:20:26 pm »

5 miliona, 10 miliona USD? Vise?
Neka srednja cena?

Pitam iz prostog razloga.
Sinoc je ministar privrede izjavo da drzava vise ni jednim dinarom nece finasirati Zelezaru Smederevo od kada ti strucnjaci iz sveta preuzmu vodjenje. Posto je poznato da je iz budzeta mesecno odvajano 10 miliona USD da bi Zelezara opstajala. Moj predlog je da se u narednih par meseci isti iznos odvoji za nabavku potrebnog broja helikoptera za STS i medicinsku evakuaciju. Dakle samo treba da se nadleznipsotave u situaciju da taj menadzment jos nije odabran i da bi i dalje svakog meseca ta sredstva trosili na Zelezaru i on da lepo neka se to preusmeri za ovu namenu i to je to.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #125 on: March 19, 2015, 12:33:03 pm »

Lepo ti to zamišljaš, ali pogrešno sa stanovišta preCednika i njegove ekipe.

10 mil$ mesečno u železaru = 5000 x 2-3 glasova.= 10000-15000glasova i produžetak mandata i nenormalnog bogaćenja.
10mil$ u nabavku helikoptera = 5-10% provizije u džep jednokratno.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #126 on: March 19, 2015, 12:44:24 pm »

Prica je da kad taj profesionalni menadzment preuzme upravljanje  ni dinar od tih 10 miliona ne ide Zelezari. Dakle do tada je ta racunica koju si prikazao tacna. Posle toga prvi deo otpada. A kupovinom nove opreme bi mogli da dobiju neki glas od obicnog naroda i da donekle neutralisu potencijalne gubitke zbog mnogih po narod losih odluka.

Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #127 on: March 19, 2015, 01:10:30 pm »

Malo je to njima ali odosmo u offff ...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #128 on: March 19, 2015, 01:16:44 pm »

Ukoliko Rusi ne zacepe, Srbija može dobiti helikoptere po povlašćenoj ceni. Mada, to zavisi od Rusa. Remont MiGova smo debelo preplatili. Preplatili... onaj ko radi remont, taj i određuje cenu, što se nismo cenjkali... Opet smo sami krivi! A toliko gladnih usta treba zadovoljiti i napuniti. I svima je čak i 10% malo... Čekamo i da Fiat ode..., što se i najavljuje u današnjoj "Politici", pre 2018., kada zvanično ističe Ugovor.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #129 on: March 19, 2015, 01:31:56 pm »

Koji su to konkretno tipovi koje bi nam Rusi mogli ponuditi?
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #130 on: March 19, 2015, 01:38:30 pm »

Kamov Ka 60
Mil Mi 17
Kazan Ansat
Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #131 on: March 19, 2015, 04:22:13 pm »

Koliko kosta helikopter namenjen sluzbi spasavanja a koliko onaj opremljen za medicinski transport?
Znaci pitam za nov helikopter kompleno opremljen i najoptimalniji za Srbiju. I da ne pricamo o varijanti kupovine 5, 10 ili ne znam koliko. Neka bude da mozemo samo jedan da priustimo.
Pod ovo ``najoptimalniji`mislim da vec takav tip helikoptera ima u VS ili MUP, da nije potrebna kompletna obuka obuka pilota i mehanicara vec eventualna doobuka za napredniji tip letelice, da postoji oprema za odrzavanje....                         
Ovde imamo 3 kljucna pitanja.
1. Da li se kupuje jedan ili vise helikoptera i da li se kupuju novi ili polovni?
2. Da li se kupuje helikopter za HEMS (medicinska evakuacija) ili i za SAR (traganje i spasavanje), recimo da se sad ostavi po strani CSAR (borbeno ts)?
3. Da li se kupuje potpuno novi tip helikoptera ili pak verzija vec postojecih u VS ili MUP?

Ako gledamo kupovinu jednog komada i da imamo vec postojeci tip ili bar jednu od varijanti, onda>
1. Za HEMS je dovoljan B407 bilo novi ili polovan. Novi bi sa opremom kosta negde 5-7 miliona $, polovni mozda i za 3 miliona $ (zavisi od godista)
2. Za SAR je preskupo i nepotrebno imati Mi 17, optimalan izbor za nas bi bio B412 i novi bi bio negde oko 12-15 miliona $ dok bi se polovni mogao dobiti i za 5 miliona $ ako je starije godiste/varijanta.

Sve ostale varijante bilo ruskih bilo EU ili americkih proizvodjaca su ili skuplje ili neproverene a za nas konkretno bi zahtevale i dodatne troskove zbog obuke mehanicara/pilota i rezervnih delova.

Ona informacija koja je juce izasla u Informeru o jednom helikopteru i to od UAE ne mora nuzno biti glupost. Na stranu svi politicki i licni odnosi Vucica i seika, RV UAE je upravo u procesu menjanja njihovih 6 AB 412 koji su u SAR verziji (opremljeni i korisceni za SAR) sa AW 139 koje su poceli da dobijaju.
Ako uzmemo u obzir da je novac za kupovinu uzet iz budzetske rezerve (nece biti prevelik pa po meni mora biti polovan helikopter), godiste AB412 iz UAE je 1989. i u pitanju su HP verzije pa bi njohova cena trebala biti negde oko 5-6 miliona $ komad.
Ova eventualna kupovina bi bila samo privremena mera.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #132 on: March 19, 2015, 04:35:05 pm »

Kakve su ovo cene http://www.aircraftcompare.com/subcategory/Large-Helicopters/24
Ako dobro rezonujem to su cene osnovnih verzija?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #133 on: March 19, 2015, 04:42:56 pm »

Треба имати на уму и да од једног хеликоптера нема ништа. Ако желиш да ти је један хеликоптер у сваком тренутку спреман за извршење задатка, мораш их набавити најмање три.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #134 on: March 19, 2015, 04:44:52 pm »

Slazem se Raso, moje pitanje je bilo hipoteticko imajuci u vidu da para nema za vise.
E sad ne znam zasto onda premijer pre nekih 20-ak dana rece da ne zna gde da potrosimo pare koje stizu u budzet.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.