PALUBA
April 27, 2024, 12:43:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se helikopter koji je prevozio bolesnu bebu  (Read 106401 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #135 on: March 19, 2015, 04:56:33 pm »

Kakve su ovo cene http://www.aircraftcompare.com/subcategory/Large-Helicopters/24
Ako dobro rezonujem to su cene osnovnih verzija?
Da cene se odnose na osnovni model, ali ima ovde i tacnih i netacnih stvari.
Recimo Mi 17 je tacna ili bar dovoljno priblizna vrednost dok je po njima jos uvek nepostojeci Mi 38(samo serijske gledajmo) jeftiniji od Mi 17.
Takodje imam podatak da je pocetna cena B412EPI 10.4 miliona $ a ovde navode oko 6.7 miliona sto je premalo.
Recimo ima i primer AW 139 koji je po njima 10 miliona $, a skoro je Hrvatska uzimala za 16.5 milona $ istina opremljen i sa obukom ali po meni AW 139 "go" nije ispod 12 miliona $.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #136 on: March 19, 2015, 06:09:48 pm »

Imam jedno pitanje na koje nisam našao odgovor. Do sad je verovatno izvedena sudskomedicinska obdukcija. Šta je zapravo bilo bebi da je morala da ide za baš Beograd?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #137 on: March 19, 2015, 06:31:06 pm »

@HrcAk47

Posto je u ovoj zemlji sve nekako normalno onda su krenule optuzbe i kotraoptuzbe izmedju bolnice u N.Pazaru i porodice iz koje je beba.
Jedini do saa poznat odgovor sta je bilo bebi je ovaj koji je dao nacelnik ginekolosko-akuserskog odeljenja bolnice dr  Numanovic

Quote
Dete je tad primljeno zbog gušenja, bez disanja i kucanja srca. Reanimirano je i intubirano, a aspiracijom je iz pluća izvučeno mleko, pa je zaključeno da je to dovelo do gušenja. Osobe koje su dovele bebu su doktorima rekle da je hranjena kravljim mlekom, jer se majka ne snalazi s dojenjem – kaže Numanović.
Logged
Jeroplan
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 55


« Reply #138 on: March 19, 2015, 06:34:06 pm »

Da se manemo ćorava posla i proverenih tvrdnji "Informera", vratimo se na suštinu. Vredi pogledati. Dva kompetentna gosta, od kojih je jedan profesionalac sa više hiljada borbenih letova, i jedan šarlatan sa šest panoramskih letova na Mi 17.

PRAVAC: Pad helikoptera - Miroslav Lazanski, Aleksandar Radić i Slobodan Glavčić




Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #139 on: March 19, 2015, 09:46:53 pm »

TRAGEDIJA U SURČINU
Uređaji kriju tajnu pada helikoptera
R. DRAGOVIĆ | 19. mart 2015. 21:03 | Komentara: 0

Novi detalji o tragediji helikoptera Vojske Srbije koji se pre šest dana srušio kod Surčina. Istraga o nesreći od srede je u rukama Višeg javnog tužilaštva u Beogradu


NADALI smo se da su živi. Na aerodromu smo se okupili čim je Kontrola leta javila da je helikopter nestao sa radara. Bilo nas je dvadesetak. Stigli su i ministar odbrane Bratislav Gašić i general Predrag Bandić. Dogovor je bio da odmah krenemo u pretragu terena. Noć je bila kišovita i mračna sa niskim oblacima. Letelicu smo tražili pešice, pretražujući metar po metar raskvašenih njiva.

Dramatičnu noć između petka i subote, u kojoj se srušio helikopter Vojske Srbije Mi-17 u kome je stradalo sedam osoba, ovako za "Novosti" opisuje jedan od ključnih učesnika potrage za srušenom letelicom. Najveći problem, kako kaže, bila je tamna noć, ali i činjenica da se pouzdano nije znalo mesto pada helikoptera.

- Plan je bio da se pozovu timovi Specijalne brigade - priča sagovornik "Novosti". - To bi, međutim, akciju odložilo za nekoliko časova. Da ne bismo gubili vreme, spontano smo se podelili u timove i krenuli u češljanje terena. Zbog raskvašenog tla i dubokog blata kretanje vozilima nije dolazilo u obzir, pa smo njivama krenuli peške. Vidljivost je bila toliko slaba da su se jedva razaznavali obrisi objekata.


Šta se tačno dogodilo na poslednjem letu helikoptera Mi-17 na spasilačkom zadatku pokazaće istraga koja je od srede u rukama Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Ministarstvo odbrane je potvrdilo da je Komisija za ispitivanje nesreće, koja je formirana po naređenju načelnika Generalštaba, završila svoj posao i predala svoj izveštaj. U saopštenju Ministarstva, međutim, nije objavljen nijedan zaključak komisije, a nije navedeno čak ni ime oficira koji je bio na njenom čelu i potpisao izveštaj.

- Zadatak komisije bio je da utvrdi okolnosti udesa i eventualnu odgovornost vojne organizacije. Po zahtevu zamenika višeg javnog tužioca u Beogradu, Generalštab Vojske Srbije će mu predati izveštaj komisije. U njenom sastavu bila su šestorica pripadnika Vojske, eksperti u oblastima relevantnim za utvrđivanje okolnosti - od upotrebe snaga, preko održavanja vazduhoplova, do osposobljenosti posade - kaže se u saopštenju Ministarstva odbrane.

Kako je navedeno, vojni propisi predviđaju da kada istražni postupak vode državni istražni organi, u njihovoj nadležnosti je i pravo informisanja javnosti o okolnostima, uzrocima i odgovornosti za vanredan događaj.


Sagovornik "Novosti" koji je bio na mestu nesreće objašnjava da je lokacija na kojoj se letelica poslednji put ocrtala na radaru bila poznata, ali je problem pravila činjenica da je helikopter nestao sa ekrana oko minut i po posle poslednjeg javljanja pilota. Konfuziju su pojačavale i poslednje reči pilota: "Ne mogu da sletim. Imam problem, moram u penjanje". One su tumačene sa nadom da se helikopter sa malom bebom izvukao i sleteo na neku drugu lokaciju. Otkriće olupine letelice, međutim, pokazalo je da su očekivanja bila uzaludna.

Tragedija u Surčinu do srede je rekonstruisana uz pomoć registratora leta (uređaja koji beleži sve manevre i promene pravca kretanja) i trake na kojoj je zabeležen razgovor pilota sa kontrolnim tornjem. Nedostatak goriva kao uzrok pada letelice vojni istražitelji definitivno su odbacili. U središtu njihovog rada bio je mogući otkaz na nekom od vitalnih delova helikoptera, ali i postupci posade letelice.

Prema saznanjima "Novosti", utvrđeno je da je helikopter sa batajničke piste poleteo potpuno ispravan. Komisija je utvrdila i da je Aerodrom "Nikola Tesla" bio jedini cilj helikoptera od poletanja u Raški, odnosno da nije bilo promene krajnjeg odredišta. U vreme poletanja meteo-situacija nad beogradskim aerodromom bila je potpuno prihvatljiva za sletanje. Sledeći sat, međutim, doneo je potpuno drugačije uslove.

PROMENLjIVO VREME

VREME na nebu iznad Srbije u kobnoj noći između petka i subote bilo je promenljivo, što se uzima kao jedan od mogućih razloga za pad letelice. Guste oblake sa kišom, u roku od nekoliko minuta smenjivala je niska oblačnost, ali i snopovi magle. Kritični momenat na poslednjem letu helikoptera od Raške do Beograda nastupio je iznad Mladenovca, gde je došlo do naglog pogoršanja vremenskih prilika.


KLjUČ U SNIMCIMA

HELIKOPTERI Vojske Srbije, kao i letelice drugih vojski, nemaju uređaj koji snima i čuva interne razgovore članova posade. Ova vrsta snimanja se u vojnoj avijaciji, za razliku od civilne, ne primenjuje. Praksa pokazuje da je ova vrsta uređaja, inače, najčešće ključ odgonetanja okolnosti vazduhoplovnih nesreća.


IZVOR: VECERNJE NOVOSTI.RS
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #140 on: March 20, 2015, 06:30:29 am »

Da se manemo ćorava posla i proverenih tvrdnji "Informera", vratimo se na suštinu. Vredi pogledati. Dva kompetentna gosta, od kojih je jedan profesionalac sa više hiljada borbenih letova, i jedan šarlatan sa šest panoramskih letova na Mi 17.

PRAVAC: Pad helikoptera - Miroslav Lazanski, Aleksandar Radić i Slobodan Glavčić





Lazanski je budala ali nažalost ga mnogi shvataju ozbiljno..
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #141 on: March 20, 2015, 10:15:02 am »

Sramota je da se krivica svaljuje na "kravlje mleko" !
Mnoga deca se u Srbiji hrane na cuclu iz ovih ili onih razloga.
Hranjenje na cuclu nosi rizik od zagušenja.
Dete se zagušilo i svejedno je da li je tom prilikom u flašici bila voda, majčino mleko, mleko za prehranu ili kravlje.
Zluradost tipa da se dete nije ni rodilo ne bi ni helikopter pao su bizarne!
Beba od pet dana, čija god bila i kakvim god mlekom je hranjena je imala pravo na život i tačka!
Ako se već komentariše u tom smislu onda se moralo postaviti pitanje nebrige odgovornih organa socijalne zaštite u ovom slučaju.
Bolno je pitanje nikakve reakcije socijalne službe, koja je morala adekvatno odreagovati samom činjenicom da je maloletna devojka trudna u vanbračnoj zajednici sa ocem na izdržavanju zatvorske kazne i širom porodicom sa statusom socijalnih slučajeva.
A frapantan podatak je i taj da je toj istoj maloletnoj trudnici bilo ostavljeno na slobodnu volju da porodilište napusti pre odobrenja lekara.
Služba za socijalnu zaštitu Opštine N.Pazar je morala tu trudnicu pa potom i novorodjenče da stavi pod zaštitu, bar do povratka oca sa izdržavanja kazne ili punoletstva majke, šta već prvo nastupi.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #142 on: March 20, 2015, 10:18:54 am »

ONR, zar si zaboravio na ovo http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/269471/Stankovic-Deca-sa-15-godina-imaju-pravo-na-uvid-u-medicinsku-dokumentaciju
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #143 on: March 20, 2015, 10:57:41 am »

Imaju pravo u uvid i da ne dele sa drugima koji nisu iz zdravstvenog ili državnog podatke iz dokumentacije.
Ali socijalna služba i te kako ima pravo da se meša u trudnoću i zaštitu maloletnika.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #144 on: March 20, 2015, 12:34:52 pm »

Sada sam pregledao snimak emisije Pravac.

Osim tvrdnje da je za precizno instrumentalno letenje neophodno da helikopter leti a ne lebdi ništa novo nismo mogli da saznamo.
Voditeljka je nula.
Radić na kursu svojih političkih mecena.
A Lazanski je imao i boljih dana.
 
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #145 on: March 20, 2015, 07:13:55 pm »

  Ovaj clanak je kontradiktoran sa nekim stvarima sa onim iz blica. Navodno, su se sat ipo raspravljali odakle krenuti sa potragom, da bi ih na kraju piste sacekao katanac za koj niko nema kljuc...ukratko haos. To je mnogo vremena kada je neko povredjen. Pitam se da su ih pronasli ranije dali bi neko od njih preziveo...to moze samo patolog da kaze, ali cisto sumnjam da cemo saznati pouzdano.

SMRT U VAZDUHU, HAOS NA ZEMLJI Kako je izgledala potraga za srušenim helikopterom

Marko R. Petrović   | 20. 03. 2015. - 18:54h | Foto: V.Lalić   | Komentara: 4
Posle drame u vazduhu, koja je okončana smrću sedam osoba u padu vojnog helikoptera Mi-17 pre sedam dana, usledio je haos u potrazi za olupinom.

Potraga na terenu je krenula, prema saznanjima “Blica”, skoro sat i po pošto je helikopter nestao sa radara, praćena pogrešnim procenama o mestu gde treba tražiti. Po dubokom blatu su gacali ministar Bratislav Gašić, general Predrag Bandić i ljudi iz uprave Kontrole letenja, a da bi uopšte izašli sa piste, vatrogasci su morali da seku katanac na kapiji, jer niko nije znao gde je ključ.

- Sistem traganja i spasavanja je potpuno zakazao - tvrdi za “Blic” sagovornik iz vazduhoplovnih vlasti koji je želeo da ostane anoniman.
 
Vojna policija
 
Do olupine i do tela mrtvih prvi su došli ljudi iz Kontrole letenja. Vojna policija se pojavila tek pola sata kasnije.
Šta se tačno događalo nakon što je u 22.31 prekinuta komunikacija između posade helikoptera i kontrolnog tornja na aerodromu “Nikola Tesla”, a potom i izgubljen radarski kontakt?

Nekoliko minuta bilo je potrebno da se utvrdi da je helikopter zaista pao. Po proceduri, Kontrola leta obaveštava nadležne - policiju, sanitet, vatrogasce o vanrednom događaju. Reakcija je, međutim, kaže sagovornik “Blica”, bila najblaže rečeno spora.

Iskusan vazduhoplovac, upoznat s detaljima potrage, potvrđuje da je bilo teškoća, ali delimično opravdanje nalazi u tome što je pao vojni helikopter, a ne civilni, pa je za sve dalje postupke bila nadležna Vojska.

- Vojska nema na stanju ljude koji bi odmah mogli da se uključe u potragu na civilnom aerodromu. A pitanje je da li su iz operativnog centra Komande RV i PVO odmah tražili pomoć civilnih službi traganja i spasavanja - kaže on za “Blic”.
Kako saznajemo, sat posle udesa, oko 23.30, u helikoptersku eskadrilu MUP-a na surčinskom aerodromu stigli su direktor policije Milorad Veljović i, iz Kruševca, ministar Gašić.
 

Ministar odbrane Bratislav Gašić
Tada se pojavljuju i informacije, navodno dobijene sistemom triangulacije - poređenjem mesta signala mobilnih telefona posade i putanje letelice - da helikopter treba tražiti u pravcu Ledina i Bežanije. S druge strane, ljudi koji su pratili njegov let na radaru govorili su da potragu treba usmeriti na drugu stranu, tamo gde je helikopter poslednji put viđen na ekranu. Upravo tu je olupina i nađena, ali puna tri sata kasnije.

Potraga je krenula tek oko 23.45, a bili su uključeni svi - Gašić, Bandić, menadžment Kontrole leta. Kada su došli do kraja piste na strani ka naselju Radiofar, naišli su na kapiju. Niko nije znao gde je ključ, pa su zvali vatrogasce da seku katanac.

Tragači su zatim ušli u njive i probijali se kroz kaljugu koju je napravila sitna kiša koja je padala celog dana. I sve to peške, jer se vozilima tu ne može proći. Rasporedili su se “u strelce”. Kilogrami blata lepili su se za obuću, bila je gusta magla, kiša je natapala odeću. Ljudi su se smrzavali, činilo im se da je mnogo hladnije od četiri stepena iznad nule, koliko je mereno te martovske noći.
Napokon su do olupine stigli u dva posle ponoći, ugledavši razbacana tela.
 
Šta se dešavalo petka 13.
22.30 Helikopter posle drugog neuspešnog pokušaja sletanja skreće desno i upućuje se ka Batajnici
22.31 Posada gubi vezu s kontrolnim tornjem, a ubrzo helikopter nestaje s radarskih ekrana
23.30 U bazu Helikopterske jedinice MUP stižu ministar odbrane Bratislav Gašić i direktor policije Milorad Veljović
23.45 Kreće potraga po kiši i magli, kroz blatnjave njive
02.00 Tragači ugledali olupinu na oko 1,1 kilometar od piste surčinskog aerodroma

Strmoglavo se srušio

Helikopter je, kako za „Blic“ kaže sagovornik upućen u dešavanja te kobne noći, uprkos nepovoljnim meteouslovima (kiša, niska i potpuna oblačnost), u drugom pokušaju prilično dobro prišao pisti surčinskog aerodroma iz pravca Ledina, po uputstvima Kontrole leta. Na oko kilometar od početka piste, međutim, počeo je da se diže i da skreće u desnu stranu ka Zemunu i Batajnici, a potom i da ponire pod prilično velikim uglom, sve do udara u zemlju.
 
Reflektori na stadionima

U noći između petka i subote, u jednom trenutku su upaljeni reflektori na stadionima Crvene zvezde i Partizana. Osvetljenje je bilo uključeno do 2.30. „Uradili smo sve što je traženo“, kratko je rekao direktor stadiona Partizana Aleksandar Stepanović.
« Last Edit: March 20, 2015, 07:22:07 pm by tihi » Logged
Jeroplan
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 55


« Reply #146 on: March 20, 2015, 08:25:37 pm »

Kakav car, od 22.31 do 23.30 prevalio 209 kilometara od Kruševca do Surčina!

http://www.blic.rs/Strip/2130/Marko-Somborac

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #147 on: March 20, 2015, 09:40:40 pm »

Ovo nije tema posvecena Marku Somborcu niti bilo kom drugom karikaturisti, aforisticaru, satiricaru. Tema je ozbiljna, povod je ozbiljan, ljudi su poginuli i karikaturama i slicnim oblicima izrazavanja ovde nije mesto.
Ovako nesto postavljajte u Smehoterapiji ukoliko ne krsi Pravilnik foruma.
Logged
Jeroplan
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 55


« Reply #148 on: March 20, 2015, 10:20:35 pm »

Ovo što politička vrhuška pravi od katastrofe koju su svojom bahatošću izazvali uvreda je za zdrav razum svakog u ovoj zemlji. Od njih empatiju nisam očekivao, ali takvo odsustvo bilo kakvog osećaja odgovornosti podseća me na "zlatna" vremena ratova devedesetih. Bahato "nedavanje ministara", "preuzimanje odgovornosti", i bezobzirno laganje da je najodgovorniji za nesreću koja se desila bio 209 kilometara od mesta na kojem se zaista nalazio je u najmanju ruku sramno. Različiti su načini izražavanja mišljenja i stava protiv ohole kamarile koja odlučuje o našim životima. Neki to drže u sebi, neki o tome pišu, neki pričaju, a Somborac je to pretvorio u karikaturu. Najbolje da svi ćutimo i pravimo se ludi, da aplaudiramo nekompetentnim voždovima i njihovim trabantima u državnoj upravi, i da sačekamo na obaveštenje da je podignuta optužnica protiv mrtve posade i već nekoga iz vojske, ko bude najpogodniji za to.
I izvini što ti oduzimam vreme terajući te da koristiš masno crvena debela slova upozoravajući ostale na moje bezprizorno ponašanje.
E, da, pozdravi "Hrvoja" i "Janeza" u sledećoj pauzi između stavljanja "afirmativnih" komentara i aplauza onima kojih se iskreno gadim.     
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #149 on: March 20, 2015, 11:06:35 pm »

Najbolje bi bilo da u ovoj temi pocnemo i sa vicevima, zeljama, cestitkama i pozdravima. Na Palubi je politika zabranjena iako se u ovoj temi od samog pocetka gleda kroz prste posto su u ovo direktno umesani politicari.

Sto se mog vremena tice ne oduzimas mi puno posto imam i visak vremena, ako imas sta pametno da napises slobodno napisi i nikakav problem nece biti sve dok postujs pravila koja si prihvatio registracijom.

Ne razumem sta si hteo reci sa tim da pozdravim Hrvoja i Janeza, a sto se komentara tice ja nisam bot i ne stavljam afiramativne komentare na koje mislis i ako malo procias sta sam do sada napisao videces da gresis. A tebi ocigledno treba neka strucnija pomoc cim smatras da ako je onaj ko ti protivreci ili uputi upozorenje stranacki bot.

Zao mi je sto cu te razocarati ali niti sam to bio niti imam nameru da za sitne pare radim to sto oni rade. Kada bih zeleo da se bavim politikom moj cilj bi bio da budem makar savetnik u nekom ministarstvu. To j mnogo bolje ali nisma naucio da budem djubre posto u politici normalni ne mogu da prodju.

Ukoliko imas jos nesto da mi porucis mozes to i na privatne poruke da ne bi zamarali ostale i isli u off.

Ajd sad ziv ti meni bio i nemoj previse da se uzbudjujes.

P.S
Ono sto si napisao o 209 km za 1 sat je dobilo potvrdu

Quote
Kako saznajemo, sat posle udesa, oko 23.30, u helikoptersku eskadrilu MUP-a na surčinskom aerodromu stigli su direktor policije Milorad Veljović i, iz Kruševca, ministar Gašić.

LINK

I da se malo pohvalim da sam pre 2 dana predvideo da ce nesto ovako biti objavljeno odnosno da potraga nije pocela dok ministar nije stigao. Nije jasno kako je uspeo za 1 sat i nije jasno ko ce da snosi odgovornost za nepreduzimanje radnji potrage i spasavanja  istog momenta kada je letelica nestala sa radara odnosno kada je svaki kontakt izgubljen? Da li mora da se ceka ministar da bi se krenulo u potragu? Sta je on sef spasilackog tima? Gde je Maric i Uprava za vanredne situacije?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.