PALUBA
April 27, 2024, 07:48:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se helikopter koji je prevozio bolesnu bebu  (Read 106365 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #165 on: March 31, 2015, 07:12:31 am »

PAD HELIKOPTERA Diković krije tajnu

Izvor: Blic

Marko R. Petrović - Vuk Z. Cvijić   
Foto: P. Dimitrijević, Z. Ilić

Obe komisije koje ispituju pad helikoptera završile su izveštaje, ali javnost ni tri nedelje kasnije ne zna šta je izazvalo udes i da li je bilo propusta u lancu komandovanja.

Tehnička komisija RV i PVO, koja se bavila uzrocima i okolnostima pada, juče je završila izveštaj i već danas će ga predati Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, u kojem je već izveštaj komisije koju je formirao načelnik Generalštaba Vojske

Pročitajte još

A upravo je general Diković, prema saznanjima „Blica“, sprečio da u javnost izađu detalji prvog, suštinski važnijeg izveštaja o poštovanju procedura pri angažovanju helikoptera iako je lično, dan posle udesa, rekao da će javnost biti obaveštavana o svim detaljima kako komisija do njih bude dolazila.
 
Dikoviću je, kako tvrdi izvor „Blica“, prikazan i snimak konferencije za novinare u Domu vojske 14. marta na kojoj to izgovara, ali je on ostao nepopustljiv.
 
- Nije želeo da se objave čak ni imena članova komisije niti, recimo, podatak koga je sve komisija saslušala. A saslušala je sve koji su bili u lancu komandovanja to veče - kaže izvor „Blica“, ali ne precizira o kome je reč.
 
Činjenice
13. mart Oko 22.31 helikopter Mi-17 srušio se kod Surčina. Poginulo sedam osoba.
14. mart Formirane dve komisije - za ispitivanje poštovanja procedura i za otkrivanje uzroka pada.
18. mart Prva komisija završila rad, ali je izveštaj ostao tajna.
20. mart Prvi izveštaj predat Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
30. mart Tehnička komisija RV i PVO završila izveštaj o uzrocima i okolnostima pada.
 
Detalje iz izveštaja do sada je iznosio samo premijer Aleksandar Vučić, a ministar odbrane Bratislav Gašić juče je na konkretno pitanje može li, zbog porodica poginulih, da kaže tačan dan kada će podaci iz izveštaja biti javni odgovorio da to nije u njegovoj nadležnosti, i da će javnost biti upoznata sa izveštajem čim komisija bude završila rad.

Tehnički propusti nisu odlučujuće doprineli nesreći
Ministarstvo odbrane je ranije saopštilo, pozivajući se na interno uputstvo Ministarstva, da je ta stvar sada u nadležnosti Tužilaštva.
 
Na to je reagovao poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić

TRAGEDIJA KOD SURČINA Sablasna olupina vojnog helikoptera Mi-17 u Surčinu
ocenivši da interni akt Ministarstva nikako ne može da bude jači od slova zakona, te da taj izveštaj ne može da bude tajna. U Tužilaštvu kažu da se zasad neće oglašavati, a da će, kada im stigne drugi izveštaj, odlučiti da li će ih objaviti.
 
Tehnička komisija RV i PVO, kako je saopšteno, „došla je do svih podataka na osnovu kojih je izvršila analizu i izvela zaključke“, a sve to navedeno je u izveštaju „s kompletnom pratećom dokumentacijom od oko 500 stranica“. U komisiji su bili pripadnici više institucija Vojske i Ministarstva odbrane.

 
Vučić: Bilo je tehničkih propusta
Premijer Aleksandar Vučić je izjavio juče da je pročitao i drugi izveštaj o padu helikoptera i da tamo „nema Bog zna šta spektakularno“. U izveštaju, kaže, postoje dve važne stvari koje će javnost saznati. Vučić je rekao da je „sigurno da je bilo tehničkih propusta, ali da oni nisu odlučujuće doprineli nesreći“. Premijer se nada i da će detalje o nesreći saopštiti ljudi iz tužilaštva. „Što se mene tiče, Tužilaštvo može da objavi izveštaj bilo kad. Vi ih pozovite. Pitajte tužioce, mogli su da ih objave kad god. Ja ne smem da ih pozovem jer je to nezavisno telo“, kazao je Vučić.

 
Ministastvo najavilo za danas izveštaj na 500 strana
 
Komisija za osnovno ispitivanje udesa vojnog helikoptera 13. marta, koju je formirao komandant Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, danas će predati izveštaj Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, najavilo je Ministarstvo odbrane.
 
Više javno tužilaštvo je zahtevom od 16. marta tražilo "svu dokumentaciju sačinjenu u vezi sa kritičnim događajem, pre svega nalaze komisija koje su formirane da ispitaju uzroke koji su doveli do nastanka pada vojnog helikoptera HT-48", kada je poginulo sedam osoba, navedeno je u saopštenju.
 
"Komisija je došla do svih podataka na osnovu kojih je izvršila analizu i izvela zaključke, a izveštaj sa kompletnom pratećom dokumentacijom ima oko 500 stranica", kaže se u saopštenju.
 
Komisiju su činili pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije iz Vojnotehničkog instituta, Tehničkog opitnog centra, Vazduhoplovnomedicinskog instituta, Komande Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #166 on: March 31, 2015, 02:08:46 pm »

PAD HELIKOPTERA Diković krije tajnu


Ministastvo najavilo za danas izveštaj na 500 strana
 


Mogli su da uštede na papiru i da stručni tim sve bitne činjenice sroči na nekoliko stranica, jer i u tom velikom izveštaju nekoliko stranica, nekoliko bitnih rečenica čini suštinu - sve ostalo su priče (ambalaža) da bi se nešto zabašurilo (da ne kažem prikrilo).

Interesuje me ko će detaljno da čita izveštaj od 500 stranica?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #167 on: March 31, 2015, 04:28:48 pm »

Interesuje me ko će detaljno da čita izveštaj od 500 stranica?

Niko, zato i ima toliko stranica.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #168 on: April 01, 2015, 09:23:55 am »

Izgleda da  niko nije odgovoran


Quote
DETALJI IZVEŠTAJA O PADU HELIKOPTERA
Ljudi, vidi li iko pistu?!
P. VASILjEVIĆ - R. DRAGOVIĆ | 01. april 2015. 10:00 | Komentara: 0
Major Omer Mehić tražio pomoć od članova posade. Letelica se digla na 250 metara, zanela se levo pa desno i pala

LjUDI, vidi li iko pistu? Moramo u penjanje!

Ovo su, kako "Novosti" saznaju, poslednje reči pilota Omera Mehića, zabeležene svega nekoliko sekundi pre nego što je 13. marta helikopter "Mi-17" Vojske Srbije pao nedaleko od piste Aerodroma "Nikola Tesla".


U izveštaju tehničke komisije Komande Vazduhoplovstva i PVO na 500 stranica, kako saznajemo, do detalja su opisani i poslednji trenuci drame koja se odvijala nad Beogradom. Takođe, dokument obuhvata sve tehničke i proceduralne elemente kobnog leta.

U nalazu uzroka tragedije koja je odnela sedam života, navedeno je da je vojni helikopter poslat na spasilački zadatak transporta bolesne bebe iz Novog Pazara bio potpuno ispravan. Pravila letenja i lanac komandovanja, kako se navodi u izveštaju, ispoštovani su.

Utvrđeno je, međutim, i nekoliko proceduralnih grešaka koje nisu uticale na tragičan ishod. Na primer, zbog hitnosti zadatka o akciji spasavanja nije bio unapred obavešten načelnik Generalštaba general Ljubiša Diković, kome je za tok operacije javljeno tokom leta. O svim detaljima misije, sve vreme su bili upoznati operativni štabovi vazduhoplovstva i Generalštaba.

Prema nalazu veštaka, vremenski uslovi na nebu nad Srbijom tragične noći jesu bili složeni, ali nisu bili presudni za tragediju. Okolnost koja nije išla naruku spasiocima jeste i da se vreme naglo pogoršalo.

Uprkos činjenici da kiša i magla nisu bile prepreka za izvršenje zadatka, pilot Mehić je sve uradio po proceduri, pa je tokom leta razmatrao i mogućnost alternativnog sletanja u Kraljevu, kao i na Banjičkom visu u Beogradu. Doneo je odluku, bez obzira na to, da se prizemlji na surčinski aerodorom.

Istraga je utvrdila da je helikopter ispunio sve propisane uslove da započne sletanje. Prilikom spuštanja neprekidno je bio na vezi sa kontrolom letenja.


- Vidim pistu - obavestio je major Mehić ljude na tornju.

Istog trenutka, kako procedura i nalaže, prebačen je na drugu frekvenciju, preko koje se odvija komunikacija sa letelicama koje se prizemljuju.

- Dobro došli. Priđite. Na pragu ste piste. Spuštajte se slobodno. Na mestu "ce" čeka vas "folou vozilo" (automobil za pratnju) - rutinski ga je obavestio kontrolor letenja.

Mehić spušta letelicu i iznenada uzvraća poruku potpuno drugačijim tonom:

- Ne vidim pistu, ne vidim je.

Umesto da se spusti, letelica se vraća u visinu. Nekoliko trenutaka kasnije, sledi drugi pokušaj. Operater ponavlja iste reči:

- Na pisti ste. Spuštajte se slobodno.

Pilot spušta brzinu na 140 kilometara na čas i prilazi pisti. Tada, međutim, nastaje preokret. Ponovo se žali da ne vidi pistu i da ne može da se spusti. Internom vezom, u tom trenutku obraća se posadi i pita ih vidi li iko mesto za prizemljenje. Njegovo pitanje ostaje bez odgovora.

- Idemo u penjanje! - izgovara major Mehić i naglim trzajem pilotske palice podiže helikopter. Letelica naglo ubrzava i dostiže visinu od 250 metara. Naglo ubrzanje i uspinjanje letelicu zanosi najpre na levu stranu, pa je naglo okreće na desni bok. Već u sledećem momentu, helikopter posustaje i usmerava se prema tlu.


Nedostatak goriva, kako su "Novosti" već pisale, vojni veštaci su isključili kao razlog pada letelice. U trenutku pada u tankovima je bilo 650 litara goriva, što je bilo dovoljno za još sat i 15 minuta leta.

STRUČNjACI U KOMISIJI

TEHNIČKI izveštaj potpisala je komisija koja je formirana neposredno posle nesreće po naređenju komandanta Ratnog vazduhoplovstva. Na utvrđivanju uzroka pada helikoptera radili su stručnjaci Vojnotehničkog instituta, Tehničkog opitnog centra, Vazduhoplovno-medicinskog instituta. U timu istražitelja našli su se i predstavnici komande Ratnog vazduhoplovstva, specijalisti za bezbednost letenja, održavanje letelica, mehaničari helikoptera, meteorolozi, opitni piloti...

Izvor:  Vecernje novosti online
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #169 on: April 01, 2015, 09:51:05 am »

Dakle pilot je kriv.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #170 on: April 01, 2015, 10:39:15 am »

Očekivano. Pokojnika ne možeš da tužiš.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #171 on: April 01, 2015, 11:31:54 am »

Izgleda da  niko nije odgovoran

Quote
- Vidim pistu - obavestio je major Mehić ljude na tornju.

Istog trenutka, kako procedura i nalaže, prebačen je na drugu frekvenciju, preko koje se odvija komunikacija sa letelicama koje se prizemljuju.

- Dobro došli. Priđite. Na pragu ste piste. Spuštajte se slobodno. Na mestu "ce" čeka vas "folou vozilo" (automobil za pratnju) - rutinski ga je obavestio kontrolor letenja.

Mehić spušta letelicu i iznenada uzvraća poruku potpuno drugačijim tonom:

- Ne vidim pistu, ne vidim je.

Umesto da se spusti, letelica se vraća u visinu. Nekoliko trenutaka kasnije, sledi drugi pokušaj. Operater ponavlja iste reči:

- Na pisti ste. Spuštajte se slobodno.

Pilot spušta brzinu na 140 kilometara na čas i prilazi pisti. Tada, međutim, nastaje preokret. Ponovo se žali da ne vidi pistu i da ne može da se spusti. Internom vezom, u tom trenutku obraća se posadi i pita ih vidi li iko mesto za prizemljenje. Njegovo pitanje ostaje bez odgovora.

- Idemo u penjanje! - izgovara major Mehić i naglim trzajem pilotske palice podiže helikopter. Letelica naglo ubrzava i dostiže visinu od 250 metara. Naglo ubrzanje i uspinjanje letelicu zanosi najpre na levu stranu, pa je naglo okreće na desni bok. Već u sledećem momentu, helikopter posustaje i usmerava se prema tlu.


Izvor:  Vecernje novosti online
Nisam stručnjak za vazduhoplovstvo ali ako pogledate ovo gore nije samo pilot kriv.Ako treba bit će i još neki jadnik jer kako može kontrolor dva puta da mu kaže da je iznad piste.Vjerujem da je imao elektronski podatak(radar).Ako uzmete mjesto pada pilot i nije mogao da vidi pistu.
Ne bih tvrdio da zaista nije tako bilo jer je to trebalo da utvrdi (bezimena i potpisa ćlanova)komisija i možda im se ovo i "nehotice" potkralo.
Da ne pišem dalje jer sam zaista laik za te stvari neka ovo prokomentarišu oni koji su stručniji.

Poz.
« Last Edit: April 01, 2015, 11:34:05 am by KUZMA®, Reason: sredjen citat » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #172 on: April 01, 2015, 11:39:39 am »

Ovi opet vređaju inteligenciju stručnjaka i nestručnjaka za letenje. Krivi su oni koji nemogu da se brane, sram bilo
onoga ko je mogao da napiše ovakav izveštaj ili ga potpiše. Da nije slučajno nađeno kako je pokoljni heroj Omer
bio u depresiji pa je to sakrivao od vlk, sram ih bilo, sram ih bilo, sram ih bilo...........
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #173 on: April 01, 2015, 11:47:51 am »

@motorista

Ne pricitah nigde da je ovo neko zvanicno izjavio vec ovo podvuceno.
Quote
U izveštaju tehničke komisije Komande Vazduhoplovstva i PVO na 500 stranica, kako saznajemo

To ne znaci da je ovo napisano tacno ali ne znaci ni da nije.  Ono sta mediji saznaju ponekad se bitno razlikuje od onoga sto na kraju ispadne. Zato ne treba padati u vatru. Uostalom mislim da su svi i ocekuvali nesto slicno. Sacekajmo da cujemo sta ce reci ``mudre`` vodje.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #174 on: April 01, 2015, 11:54:37 am »

Ok ali sve mi vuče na pripremu alibija.

U međuvremenu evo zanimljivog članka:

Пише: пуковник Горан ЈЕВТОВИЋ, Фонд стратешке културе
 

        НЕВИЂЕНА је брука али и неодговорност да у другој деценији 21. века већ петнаест дана изостаје обавештавање јавности о тако тешком ванредном догађају са смртним последицама, као што је удес хеликоптера Ми-17 Војске Србије, у којем је страдало седморо људи.

        Скривање иза тужилачке истраге не само да је мимо закона и прописа, већ је крајње дегутанто и непоштено према породицама погинулих али и према целокупној српској јавности.

        Да видимо, строго искуствено и без апострофирања питања министарских и осталих притисака, планиране медијске експлоатације догађаја и маркетинга у вези са тим, политичке и друге позадине, шта је све морало из војничког угла да претходи одлуци министра одбране о ангажовању хеликоптера, а затим, које мере су били обавезни да предузму органи Војске Србије, како би се задатак успешно извршио или одбило извршење истог на основу чињеница.

        Одговори се, без чекања Тужилаштва и некаквог одобрења, а ради истинитог информисања јавности морају што пре дати на следећа питања:

        1. Да ли је министар одбране поступио према Уставу и Закону о одбрани и одлуку о ангажовању хеликоптера у ноћи 13. марта ове године донео тако што је наложио начелнику Генералштаба да проучи ситуацију (дежурство посаде, стање летелице, метеоролошки услови и др.) и предложи начин извршења задатка, или је игноришући линију командовања и обавезних припремних и осталих војничких радњи, наређење издао команданту ваздухопловне бригаде непосредно?

        2. Којим је овлашћењем располагао министар одбране од стране председника Републике (оним, условно, трајног карактера на основу члана 11. Закона о одбрани, или овлашћењем које се издаје од ситуације до ситуације), те у складу са тим, да ли је обавестио председника у реалном времену о одлуци, као и да ли се председник, као командант Војске, сложио са ангажовањем летелице, односно одобрио извршење задатка?

        3. Да ли је начелник Генералштаба био упознат са ангажовањем хеликоптера, од кога је упознат, када - пре, током извршења задатка или након трагедије, на који начин је упознат, и да ли је из своје надлежности предузео неопходне мере и известио председника Републике, што му је, иначе, обавеза?

        4. Да ли је начелник Генералштаба издао наређење команданту РВ и ПВО (директно или преко Оперативног центра Система одбране) и наложио му да изврши процену ситуације и доношење предлога за употребу хеликоптера или стручно образложи немогућност извршења задатка?

        5. Да ли је руководећи старешина Дежурног оперативног тима Оперативног центра Система одбране израдио наређење о употреби хеликоптера, када је то учинио, ко га је потписао (и да ли је потписано пре лета) и када је наређење стигло у Оперативни центар РВ и ПВО?

        6. Да ли је Оперативни центар РВ и ПВО сачинио извршно, оперативно (и најважније) наређење о употреби хеликоптера, да ли је пре тога извршена свеукупна процена ситуације са тежиштем на метео-условима и начину извршења задатка, када је наређење израђено - пре или у току лета, ко га је потписао, када је стигло до летачке посаде, и да ли су наређењем поред обавезних тачака: задатак, циљ, извршиоци, маршрута, локације узлетања и слетања, веза и друго, регулисане посебном тачком мере осигурања и одштете, што је обавеза у оваквим случајевима када се капацитети Војске ангажују за потребе цивилног сектора?

        7. Шта су радили и да ли су уопште ангажовани, тј. када су задејствовани органи Здружене оперативне команде Генералштаба која је, према организационој шеми Војске, надлежна за овакве случајеве?

        8. Које мере и поступке је предузео командант 204. ваздухопловне бригаде, на који начин, одакле, преко кога и шта је за то време радио његов Дежурни оперативни орган који је надлежан за преношење наређења Снагама за транспорт и спашавање?

        9. Уколико је министар одбране одлуку о употреби хеликоптера саопштио директно команданту бригаде, шта је предузео командант јединице бригадни генерал Бандић и да ли је у вези са том околношћу известио свог првопретпостављеног старешину генерала Ранка Живака и када, и да ли је тражио став а затим и наређење за извршење задатка?

        10. Зашто је командант 204. ваздухопловне бригаде разговарао са пилотом хеликоптера путем мобилне телефоније а не средствима радио-везе на заштићеним фреквенцијама, одакле је то чинио, односно, где се налазио док је акција извођена - на радном месту или ван службених просторија, све до оног тренутка док ствари нису кренуле трагичним путем?

        11. Ко је све руководио маршрутом лета, мењао исту и доносио одлуке о месту слетања, и да ли је тај поступак био у складу са правилским одредбама, односно, где се у свему томе налазио Оперативни центар РВ и ПВО?

        12. Зашто је било потребно пуних 12 часова да се прелиминарно обавести јавност о ванредном догађају са смртним последицама, уколико је познато да се трагедија догодила пре поноћи, да су жртве и летелица пронађене у пар наредних сати и да су основне чињенице о ванредном догађају констатоване релативно брзо након тога? О чему се разговарало тако дуго цело преподне, све до седнице Владе а затим и обраћања јавности начелника Генералштаба са сарадницима?

        13. Зашто је главну командантску и истражну улогу и тада и посебно касније, имао свемогући председник Владе који према Уставу Србије, Закону о одбрани, Закону о Војсци Србије, Закону о Влади, Правилу службе Војске Србије, и према Кривичном законику и бројним другим прописима, нема ама баш никакве надлежности нити у делу који се тиче командовања Војском, нити у вези са званичном истрагом, нити што се тиче обавештавања јавности? А поготову не у делу који се односи на недвосмислено мешање у истрагу и каналисање исте?

        14. Да ли је начелник Генералштаба за ових 15 дана, поред тога што је формирао Комисију за испитивање случаја, покренуо на основу извештаја о ванредном догађају обавезни тзв. дисциплински извиђај и то независно од истражног поступка званичних тужилачких органа? И да ли је то исто урадио из своје надлежности командант РВ и ПВО и где је саопштење о евентуално предузетим дисциплинским и осталим мерама - санкције, суспензије, дисциплинске пријаве и уступање случаја Војном дисциплинском суду и друге мере?

        15. Шта је радио пре, у току и посебно након догађаја онај који командује Војском Србије у миру и рату - председник Републике, када је информисан о активности, о последицама и због чега се не усуђује да извести јавност из своје надлежности не угрожавајући званичну истрагу?

        Да чујемо, али аргументовано, како ће одговори на наведена питања и обавештавање јавности, утицати на званичну тужилачку истрагу?

        Што се тиче првог питања, да помогнемо - командант 204. ваздухопловне бригаде је на конференцији за новинаре 14. марта ове године недвосмислено изнео, у присуству начелника Генералштаба и команданта РВ и ПВО, да је одлуку о ангажовању хеликоптера донео министар одбране Братислав Гашић и да је саопштио њему лично. Да је било другачије, претпостављамо да би генерал Љубиша Диковић реаговао и извршио корекцију.

        И на крају, још два непријатна али, нажалост, обавезна питања:

        • која је цена да се овако организовано и тврдоглаво ћути и да се саучествује у, евидентно је, нечасним работама, господо генерали, и где вам је Кодекс части у овом случају?

        • јесу ли ово резултати „савршених“ NATO процедура и стандарда, NATO интероперабилности и декларисаности, оперативне и функционалне способности, реформисане, професионализоване и особито модернизоване Војске, јавних политика, SOFA и осталих споразума, демократске и цивилне контроле оружаних снага, а све у складу са достигнутим IPAP партнерским нивоом, због кога је Србија последњих месеци колективно „у трансу“, а након „научених лекција“ из оружане агресије од пре 16 година, како нам је поручио председник Владе оне ноћи?

        Без обзира на опструкцију, истина ће изаћи на видело дана.

        И шта ћемо тада?

        izvor:Фонд стратешке културе
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #175 on: April 01, 2015, 12:58:10 pm »


Uz moj post(ako ne bude prelom teksta)na ovoj strani Re 171.

Novinari kod prepričavanja stvari često i izvrću.Međutim, ja sam izdvojio sami dijalog između pilota i kontr.tornja.Nigdje nije navedeno da se radi o prepričavnju.Ipak možđa se novinar "igrao reditelja-scenariste" pa je naveo i dijalog kao scensko djelo po svom nahođenju zbog umjetničkog dojma.

Poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #176 on: April 01, 2015, 03:04:21 pm »

Vezano za prethodni post motoriste:

Od jednog običnog i rutinskog leta helikoptera napraviše nekakvu vrhunsku nauku. Ovo što pukovnik Jevtović piše - izlazi iz svih okvira efikasne upotrebe snaga.
Sve to što on navodi, na papiru možda izgleda logično (sa aspekta linije komandovanja), ali realno sva ona pitanja koja on postavlja kakve neposredne veze imaju sa padom helikoptera?

Da su svi odgovori potvrdni, odnosno, da je linija komandovanja i sve potrebne i nepotrebne formalnosti ispoštovani, i da je pri tome ipak došlo do udesa - ko bi onda bio kriv?

Po mom ličnom viđenju problema - ovo što pukovnik Jevtović piše upravo je odraz stanja u vojsci i u društvu: sve formalnosti su veoma bitne, a suštinu niko ne šljivi!

Nevezano za post motoriste:

Narod priča da je ''Mi-17 sabotiran od strane Miškovićevih ljudi, obzirom da je taj helikopter bio jedan od 2 ispravne letelice kojima bi Vučić mogao leteti. Na taj način je Mišković pripremio atentat na Vučića, ali na žalost stradaše nevini... ''

Sve u svemu - tragedija zbog stradalih, i tragedija što je udes izneo na videlo deo jada i bede državne uprave i savesti rukovodećih.

(ovu zadnju rečenicu neka obrišu moderatori ako se ne slažu sa njom)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #177 on: April 01, 2015, 06:20:12 pm »

Quote
Vezano za prethodni post motoriste:

Od jednog običnog i rutinskog leta helikoptera napraviše nekakvu vrhunsku nauku. Ovo što pukovnik Jevtović piše - izlazi iz svih okvira efikasne upotrebe snaga.
Sve to što on navodi, na papiru možda izgleda logično (sa aspekta linije komandovanja), ali realno sva ona pitanja koja on postavlja kakve neposredne veze imaju sa padom helikoptera?

Da su svi odgovori potvrdni, odnosno, da je linija komandovanja i sve potrebne i nepotrebne formalnosti ispoštovani, i da je pri tome ipak došlo do udesa - ko bi onda bio kriv?

Po mom ličnom viđenju problema - ovo što pukovnik Jevtović piše upravo je odraz stanja u vojsci i u društvu: sve formalnosti su veoma bitne, a suštinu niko ne šljivi!

Ловац, узео си ми мисао из главе Cheesy.

Непосредни узрок пада хеликоптера је вероватно у оном четвороуглу о коме сам писао раније.

Код овог случаја важно је питање моралости налогодаваца. Зашто је министар звао директно Бандића (ако је звао)? Да му овај није нешто дужан или му је неки лични пријатељ? да ли је лично и приватно изнад службеног? Или министра не зна свој посао (права, надлежности, процедуре и сл.). Ја да сам начелник Генералштаба рекао бих министру, чак и да се хеликоптер није срушио: "ово ти је последњи пут да ми се мешаш у командовање. Ради оно зашта си плаћен. Можеш да ме смениш, али ни једно наређење мимо мене се неће извршити."

Друго, да ли је и зашто неко припремао ЕПП догађај од спашавање бебе. Да ли је мотив покретања хеликоптера био заиста једина могућност њеног спаса или је то био срачунати потез како би се добио још неки политички поен? Тешко ће се добити прави и јасан одговор, али за мене као грађанина сва је прилика да је ово друго био мотив. Зашто је објављена вест о успешном спашавању бебе и да је министра здравља сачекео бебу на аеродорму? Како је несрећени аутор те вести знао где ће слетети хеликоптер? Како је уоште могао да објави вест која се још није десила? Ко му је то рекао, одобрио, тражио? Све наведено нема везе са никаквим процедурама нити је узроковало пад хеликоптера. Али има везе са културом и моралном свешћи појединаца и грађана, па и политичара и њехових верних савезника из медија.  Већ сам писао о томе: зашто се од неких рутинских ствари прави ЕПП. Ето, она подела "војних" станова. Поделу кључева раде војни референти за стамбене питање, не министри, тим пре што је њихова заслуга у целој причи мала. Чак и да је у томе њихова лична  заслуга, скромност и поштење би налагали да не истичу себе. Да ли су носиоци политичке власти скромни, морални, честити и радни људи? Ако јесу, да ли су лично осетили морални терет овог догађа? Да ли је неко од њих понудио остваку из моралних разлога? Не они то нису урадили и за мене је договор на претходно питање јасан.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #178 on: April 03, 2015, 02:34:16 pm »

Quote
EVO ŠTA JE UTVRDILA KOMISIJA

Tužilaštvo: Posada je kriva!

Autor: M. D. - I. M. | 03.04.2015 - 14:59:00h | Komentara: 0

 
Tužilaštvo objavilo sažeti izveštaj komisije koja je utvrđivala pad helikoptera.

Na osnovu nalaza i mišljenja Komisije za ispitivanje uzroka udesa vojnog vazduhoplova i ostalih pribavljenih isprava i dokumenata vezano za udes vojnog helikoptera dana 13.03 2015 godine u 22,30 časova, tužilaštvo je u ovoj fazi utvrđivanja činjenica i okolnosti pod kojima se dogodila nesreća došlo do početnih saznanja koja se ogledaju u sledećem:

1. odgovornost za udes vojnog vazduhoplova primarno je na članovima posade helikoptera XT 48

2. postoje osnovi sumnje da deo odgovornosti snosi i jedan broj aktivnih pripadnika Vojske Srbije

3. postoje indicije za eventualnu odgovornost i određenog broja civilnih lica

Na osnovu napred iznetog tužilaštvo će sprovesti istražne radnje protiv određenog broja lica u cilju potpunog utvrđivanja svih relevantnih činjenica vezano za konkretan događaj.
Ujedno Vas obaveštavamo da je Više javno tužilaštvo u Beogradu saglasno sa Ministarstvom odbrane da podatke sadržane u sačinjenim izveštajima učine dostupnim javnosti, navodi se u saopštenju Vojnog tužilaštva u Beogradu.

Izvor: Alo.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #179 on: April 03, 2015, 02:37:07 pm »

IZVEŠTAJ VOJNE KOMISIJE: Za pad helikoptera odgovoran pilot i članovi posade
   03.04.2015.

Odgovornost za tragediju u Surčinu primarno snosi vođa posade pilot Omer Mehić, tvrdi se u izveštaju stručne Komisije za osnovno ispitivanje udesa vojnog helikoptera, u koji je "Blic" imao uvid.

Vojni helikopter je pao u Surčinu 13. marta uveče, kad je poginulo svih sedam osoba koje su se nalazile u letelici - četiri vojna člana posade, dva zdravstvena radnika i beba kojoj je trebalo da bude ukazana pomoć. Komisija je navela da odgovornost za udes snosi vođa posade helikoptera HT-48, a da deo odgovornosti snose i drugi pilot (prim.nov. kapetan Milovan Đukarić) i letač tehničar u pilotskoj kabini.

"Deo odgovornosti snosi komandant 204. vbr zbog propusta u planiranju i organizaciji leta (prim.nov. general Predrag Bandić), ODT RViPVO zbog propusta u organizaciji i rukovođenju letom. Eventualnu odgovornost kontrolora na aerodromu 'Nikola Tesla' će utvrditi Kontrola leta SiCG na osnovu zahteva komande RViPVO", piše u izveštaju u koji je "Blic" imao uvid.

Više javno tužilaštvo u Beogradu najavilo je da će najkasnije danas obavestiti javnost o izveštaju vojne stručne komisije. Taj izveštaj dostavljen je 31. marta Tužilaštvu, koje je tada saopštilo da će izveštaj biti analiziran i da će o njemu javnost biti obaveštena najkasnije danas.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 24 queries.