PALUBA
April 27, 2024, 06:43:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se helikopter koji je prevozio bolesnu bebu  (Read 106358 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #210 on: April 04, 2015, 08:04:45 pm »


Drugo, dva člana dežurnog tima , odnosno pilot i mehaničar dežurne posade helikoptera nisu na mestu dežurstva od 17.00 do 19.45; nalazili su se izvan van aerodroma; to ukazuje na nedisciplinu u jedinici;
.

Informacija koju ja imam je sledeca.

Posada STS se nalazi u pripravnosti kod kuce kada nema letackih aktivnosti na samom aerodromu. U danima kada ima letackih aktivnosti posada se nalazi na samom aerodoromu spremna da odmah reaguje. Ne tvrdim da je ovo 100% tacna informacija ali bi ovo moglo objasniti zasto dva clana posade nisu bila na aerodromu.

Osim toga ima i jedna teorija. Naime nigde u izvestaju ne pise poimenicno ko je tog dana odredjen za dezurstvo u okviru STS. Ali pise da je bio HT40. I pise da je onda odluceno da se promeni i to bude HT48. Sta ako je tada na dezurstvu bio pilot koji nije obucen za HT48 pa je zato od kuce pozvan Mehic. Zato bi bilo moguce da je iz istog razloga pozvani i Drajic ukoliko je mehanicar sa dezurstva bio osposobljen samo za HT40.  To nigde ne pise ali bi moglo da bude moguce. Mozda pise u prilozima koji nisu objavljeni.


I jos nesto, na fejsbuku je otvorena grupa podrske poginulim pilotima (verovatno podrska u smislu da suprostavljanja blacenjenju njihovog lika i dela). Neki ljudi na toj grupi tvrde da Mehic nikada nije pio. Neki od njih tvrde da ga odlicno poznaju vise od 20 godina.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #211 on: April 04, 2015, 08:06:16 pm »

U aktuelnom i pretprošlom broju nedeljnika Vreme, Miloš Vasić piše da je tokom leta pilot Mehić primao naređenja preko mobilnog telefona, umesto preko službene radio stanice.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #212 on: April 04, 2015, 08:13:43 pm »

Treće, ako su neki članovi posade imali alkohola u krvi, kako su mogli poleteti? U svakoj ozbiljnijoj firmi redovno (svakodnevno) se obavlja alkotestiranje vozača (i ostalih zaposlenih); u VS to nije praksa (znam iz iskustva), pa ni za pilote, što se mora promeniti;

Pilotu je na obdukciji izmereno 0,6 alkohola u krvi. Danas sam sa kumom, koji je lekar, pričao i on mi je rekao da sve metaboličke radnje prestaju oko sat vremena po smrti. Ako uzmemo da je vreme razgradnje alkohola 0,1 na sat, onda je u trenutku poletanja imao 0,9-1,0. Ja mislim da bi se to videlo i čisto sumnjam da bi mu neko dao da poleti.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #213 on: April 04, 2015, 08:15:18 pm »

Pljunuse na coveka, kao na onog gardistu pre 10ak godina.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #214 on: April 04, 2015, 08:16:37 pm »

Odakle taj podatak o 0,6? Ko je to i kome saopstio? Na osnovu cega su to mediji preneli a u izvestaju toga nema? Ustvari verovanto ima u prilozima ali to jos nije obnarodovano.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #215 on: April 04, 2015, 08:35:22 pm »

Odakle taj podatak o 0,6? Ko je to i kome saopstio? Na osnovu cega su to mediji preneli a u izvestaju toga nema? Ustvari verovanto ima u prilozima ali to jos nije obnarodovano.

Odmah da napišem da sam zgrožen monstruoznom tvrdnjom da je u krvi pilota izmereno 0.6 promila alkohola.

Kako, kojom logikom to objasniti:
- pilot je seo u letelicu pijan i od Batajnice do Raške i nazad do Beograda se treznio?
- pilot je pio u toku leta spasavanja života bebe?

Užas. Ne znam šta drugo da napišem.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/hronika/aktuelno.291.html:541780-Tuzilastvo-Za-pad-helikoptera-odgovorna-posada-Mehic-imao-alkohol-u-krvi

Onda je možda imao i 1,1 promil u krvi na poletanju.

A i sve ostale novine pišu o tome.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #216 on: April 04, 2015, 08:41:03 pm »

Na tom linku pise

Quote
Prema našim saznanjima, Mehiću je na obdukciji pronađeno 0,68 promila alkohola u krvi, odnosno 1,3 promila u urinu

Prema slicnim saznanjima pa cak i izjavama 13.03.2015 godine dogodilo se ovo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 10911351_732240980224165_2474338220912731369_o.jpg (130.31 KB, 1024x768 - viewed 87 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #217 on: April 04, 2015, 09:10:00 pm »

I evo jedna tabela koja ilustruje vreme potrebno da organizam razgradi alkohol.

Ako je Mehic na obdukciji imao 0,68 promila u krvi odnosno 1,3 promila u urinu molim da mi neko kaze koliko je onda imao promila u trenutku poletanja a koliko u trenutku dolaska na aerodrom? Uzeti u obzir da je na aerodrom dosao oko 19:45, da je helikopter pao u 22:30 da metabolizam radi jos neko vreme, da je telo pronadjeno oko 2 sata posle ponoci te da obdukcija nije zapoceta istog momenta vec verovatno narednog jutra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]






* alkohol03.jpg (18.75 KB, 400x227 - viewed 295 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #218 on: April 04, 2015, 09:18:04 pm »

Quote
Pilotu je na obdukciji izmereno 0,6 alkohola u krvi. Danas sam sa kumom, koji je lekar, pričao i on mi je rekao da sve metaboličke radnje prestaju oko sat vremena po smrti. Ako uzmemo da je vreme razgradnje alkohola 0,1 na sat, onda je u trenutku poletanja imao 0,9-1,0. Ja mislim da bi se to videlo i čisto sumnjam da bi mu neko dao da poleti.

A ko bi mu to video i zabranio da poleti? Pa svi njegovi nadređeni su kući ili na nekom drugom mestu, ali nisu pored njih.

Niko nije za blaćenje pilota jer oni su u najboljoj nameri obavljali svoj zadatak i tako stradali. Ali, treba biti i objektivan. Pa niko nije nepogrešiv. Ovo što pišem pišem principijelno iako će kod većine koji ovo čitaj biti "bogohulno".

Ako su podaci o nivou alkoholisanosti tačni, onda ni to ne treba kriti. Nisu ni piloti, ni bilo ko "svete krave". Ja sam već u jednoj diskusiji pomenuo da se poneka olako oni kuju u zvezde i proglašavaju herojima (ne sporeći da obavljaju težak i riskantan posao, ali to im je ipak posao) unapred, bez utvrđivanja činjenica. Setimo se samo pada onog Mig-29 pre više godine na a. Batajnica kada je osim pilota stradao i jedna vojnik na tlu. Glavni krivac za pad tog aviona je sam pilot koji je nebezbedno i nedisciplinovano leteo avionom. To tako nije prikazano u medijima a svi su to znali. I ministar odbrane ga unapredi posthumno. Pa leteo je vežbajući za aeromiting gde je tak ministar trebao da "ubere" neki poen.

Kako je ovde najviše mornara da priupitam: Kad neki kapetan ratnog broda nasuče brod ili brod potone njegovom greškom šta biva? Proglase ga herojem pre nego su utvrđeni uzroci događaja?  Kad tenkista kod ukrcavanja tenka na vagon prevrne tenk i neko strada, šta biva?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #219 on: April 04, 2015, 09:25:55 pm »

A ko bi mu to video i zabranio da poleti? Pa svi njegovi nadređeni su kući ili na nekom drugom mestu, ali nisu pored njih.

Recimo njegov kolega pilot Milovan Đukarić.



Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #220 on: April 04, 2015, 11:34:56 pm »

A ko bi mu to video i zabranio da poleti? Pa svi njegovi nadređeni su kući ili na nekom drugom mestu, ali nisu pored njih.

Recimo njegov kolega pilot Milovan Đukarić.





Pa njegov kolega nije bio obučen za let u takvim meteo uslovima, pa je dozvoljeno da poleti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #221 on: April 05, 2015, 01:07:09 pm »

Тешко да ће млађи по чину да критикује старијег.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #222 on: April 05, 2015, 02:19:43 pm »

U RM postoji mogućnost da zamenik k-danta, ili bilo koji od oficir, preuzme komandu nad brodom ukoliko je kapetan onesposobljen da izvrši borbeni, ili bilo koji drugi, zadatak ili ako svojim delovanjem ugrožava brod i posadu. Mislim da je nešto tako moguće i u KoV i RV.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #223 on: April 05, 2015, 02:22:07 pm »

Imamo li razloga da sumnjamo u izveštaj komisije, koja je utvrđivala uzroke udesa?
Činjenica je da se u vojsci u ratnim i poratnim godinama pilo mnogo više nego što je to dozvoljeno. To je rezultat svih onih stresova kojima su vojna lica bila izložena - a bez podrške države kojoj su služili.
Verujem, da se situacija ni danas nije bitnije promenila.

Nemaština u vojsci doprinosi tome da se propisani standardi ponašanja zanemaruju na svim nivoima. Sve u smislu: ''ako mi nadređeni izdaje zadatke koje ne bi smeo, zbog stanja tehnike i drugih neispunjenih a propisanih uslova - mogu i ja sebi dozvoliti mali relaks .... a zadatke (ako ih bude) ćemo odraditi na rutinu''.
A rutine nema, jer se ne leti, jer nema se dovoljno para za neophodne vežbe za sticanje profesionalne rutine.

Nemaština doprinosi snižavanju kriterijuma - samim tim profeionalizam pada na nizak nivo. Ne može podoficir ili oficir da bude na visokom profesionalnom nivou, ako vidi (i oseća) da mu nedostaje kaciga, nedostaju pojasevi, nedostaju akumulatori, nedostaje goriva za potreban trenaž, nedostaje para za život dostojan profesionalcu. Ako odluke donose neodgovorni pojedinici (političari), koji blage veze nemaju o tome šta je profesionalizam, preskačući pri tome propisane standarde - misleći da je vojska i danas partizanština iz filmova.    

Ne osuđujem pilota Mehića, koga su u datom trenutku praktično pokupili od kuće ili odnekud sa ulice da leti na hitan zadatak.

Osuđujem državni sistem koji je vojsku srozao na današnji nivo. Mehić i njegove kolege su samo kolaterlane štete sveopšteg haosa koji je trenutno u državi.  

Ljudima koji vode državu očito nije jasno ona najprostija narodna: koliko para - toliko muzike.
Ovo važi za sve segmente društva: počev od vojske, pa do zdravstva, prosvete ...... i dok se to ne bude poštovalo - ništa od profesionalnih pilota, dobrih lekara, predanih nastavnika i profesora.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #224 on: April 05, 2015, 02:41:16 pm »

Quote
U RM postoji mogućnost da zamenik k-danta, ili bilo koji od oficir, preuzme komandu nad brodom ukoliko je kapetan onesposobljen da izvrši borbeni, ili bilo koji drugi, zadatak ili ako svojim delovanjem ugrožava brod i posadu. Mislim da je nešto tako moguće i u KoV i RV.

To postoji svugde, nego da li je postojao dovoljno vidljiv razlog?  Teško da će iko od nas zaustaviti starijeg koji je popio samo jedno-dva piva (na primer) i reći mu: "ti ne može da obavljaš svoj zadatak jer si popio". Možda, samo ako je to više nego očigledno.  Pa na ovom forumu je pisano o tome da posade brodova umeju da popiju a slabo sam nešto pročitao da je neko odstranio kapetan broda zbog toga. Čini mi se da je Istria naveo primer da je odstranio nadređenog, ali taj nije bio zapovednik broda već se mešao u posao zapovednika broda.

Verovatno će ubuduće, osim obaveznog lekarskog pregleda, za pilote (alo i za ostale komandujeće starešine i vozače) biti obavezan alko-test neposredno pre ulaska u sredstvo kojim upravlja, odnosno polaska na zadatak. Ako je to nešto normalno u komapnijama, zašto ne bi bilo normalno i u vojsci?
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.