PALUBA
April 27, 2024, 01:14:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se helikopter koji je prevozio bolesnu bebu  (Read 106405 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #30 on: March 14, 2015, 06:10:03 pm »

Na fotografiji se vide dalekovodi u blizini. Da možda to nije uzrok.

Slava jim! Saučešče rodbinama.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #31 on: March 14, 2015, 06:38:52 pm »

Ево и фотографија погинулих цивила - здравствених радника.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dževad Ljajić, lekar-anesteziolog radio je na hirurškom odeljenju Opšte bolnice u Novom Pazaru. U noći nesreće nije trebao da radi ali je smenu zamenio sa kolegom.
 
Miroslav Veselinović, medicinski tehničar, takođe je radio u novopazarskoj bolnici.


* 585413_dzevad-ljajic-i-miroslav-veselinovic_f.jpg (27.8 KB, 470x270 - viewed 77 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #32 on: March 14, 2015, 06:47:45 pm »

Обични "мали" (уствари Велики) људи као ови са слике  раде своју дужност не питајући за плату, одмор и слободне дане. Тако су највероватнији и они кренули да обаве свој задатак за који примају скромну плату.  Нису рекли нећу, не могу, плашим се. А верујем да су први пут ушли у хеликоптер. Слава им.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #33 on: March 14, 2015, 07:11:13 pm »

Neka im je svima večna slava, hvala i pokoj večni!
Da večno ostanu upamćena njihova dela i požrtvovanje.
Porodicama i kolegama svih nastradalih upućujem saučešće uz nadu da njihova žrtva neće biti uzalud i da će iz ovog gorkog  iskustva biti izvučene pouke koje će doprineti poboljšanju bezbednosti vazduhoplovstva Srbije.

Slava im!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #34 on: March 14, 2015, 07:41:59 pm »

Na fotografiji se vide dalekovodi u blizini. Da možda to nije uzrok.

Slava jim! Saučešče rodbinama.

Izgleda da nije. Tu tvrdnju sam vec pronasao na nekoliko mesta na netu.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #35 on: March 14, 2015, 08:09:05 pm »

Sinoć sam se oko 22:00h sam izašao iz auta isped zgrade u kojoj stanujem u naselju Žarkovo i čuo sam kako helikopter preleće preko mene (Žarkovo je na pravcu prilaza aerodromu u Surčinu i iznad mog naselja preleće većina letelica koje sleću u Surčin), ali ga od mraka i magle nisam video. Pomislio sam - ko leti po tako groznom vremenu. Izgleda da su to bili oni. Strašna tragedija  :'(


Ja sam u Kumodražu, isto na prilaznom koridoru aerodroma. Svakog dana vidim i čujem avione koji proleću na svega par stotina metara. Sinoć sam čuo nesvakidašnji zvuk, tu negde oko 22h. Znao sam da je "Osmica" u pitanju, pošto sam leteo u njoj i izvodio padobranske skokove kao mlađi, pa joj lako prepoznam zvuk. Izašao sam na terasu, ali od magle ništa video nisam, vidljivost je bila manja od 50 metara. Znam kako zvuče njeni motori kad normalno leti, ali sinoć nije bilo tako. Zvuk je bio nekako potmuo i veoma sporo se udaljavao. Pomislio sam da verovatno pokušavaju da priđu heliodromu VMA i da zbog magle tako sporo lete. Onda sam nedugo zatim na vestima čuo o spasilačkoj misiji i bio sam siguran da je to upravo taj let, jer nijedan avion sinoć nije sleteo na surčinski aerodrom. Znam da me je prošla jeza, jer je vidljivost bila izuzetno niska, a na Banjici u blizini heliodroma ima visokih solitera, čija se svetla na vrhovima sigurno nisu mogla videti kroz onu maglu. Dobar deo noći sam bio budan i zverao po netu ne bi li čuo epilog šta je bilo sa nesretnom bebom, ali vesti nije bilo...sve do jutros. Čuo sam priče da su na JNA i Marakani uključili reflektore kako bi posadi pomogli oko navigacije/sletanja, ali te informacije se posle nisu čule u medijima.

Strašna tragedija, ne mogu da se sastavim čitav dan. Neka im je laka zemlja svima. Oni su pravi heroji!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #36 on: March 14, 2015, 09:39:55 pm »

Laka im zemlja neka počivaju u miru, oni su dali sve od sebe da se ovo ne dogodi.
Logged
Komsomolac
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 42



« Reply #37 on: March 15, 2015, 09:35:26 am »

Neka im je večna slava, i hvala!

Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #38 on: March 15, 2015, 10:15:40 am »

Laka im zemlja i vječni pokoj.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #39 on: March 15, 2015, 10:24:05 am »

Diković: Prvi izveštaj o nesreći helikoptera u sredu
B92   15.03.2015.

Prvi izveštaj o uzrocima helikopterske nesreće u kojoj je stradalo sedmoro osoba trebalo bi da bude objavljen sledeće srede.

Načelnik Generalštaba Ljubiša Diković rekao je da je rok za izveštaj komisije koja treba da utvrdi odgovornost za pad helikoptera koji je prevozio bolesnu bebu iz Raške sreda 18. mart, dok je tehničkoj komisiji rok za izveštaj 30. mart. "Letelicu smo pronašli tokom noći, što je bilo veoma teško. Istražni organi su uradili početni deo posla, i nastaviće sa istragom u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima", rekao je Diković. Prema Dikovićevoj najavi, javnost bi do srede trebalo da dobije odgovore na pitanja zašto i kako je došlo do nesreće, kao i objašnjenje zašto helikopter nije mogao da sleti na neko drugo mesto, već je insistirano da mesto sletanja bude aerodrom "Nikola Tesla". Takođe, u ovom trenutku nije najjasnija hronologija događaja i tu postoji nekoliko nedoumica, da li je beba trebalo da bude prebačena u Kraljevo ili Kragujevac, kao i da li je helikopter koji je korišćen u akciji spasavanja imao neophodnu opremu za let u lošim vremenskim uslovima, iako je na konferenciji za medije rečeno da je helikopter bio potpuno ispravan. Na konferenciji za medije je, pored Dikovića, govorio i general Predrag Bandić koji je naveo da je lično izdao naređenje, na osnovu odluke ministra odbrane. Zbog teških vremenskih uslova i nemogućnosti da sleti na aerodrom “Nikola Tesla“, helikopter Vojske Srbije se srušio nedaleko od aerodroma, pokušavajući da iz Raške u Beograd prebaci bolesnu bebu. U letelici se nalazilo šestoro ljudi i beba sa teškim respiratornim problemima, zbog čega je prvobitno sanitetom trebalo da bude prevezena. Ipak, veliki odron na putu, kao i kolona vozila koja se napravila tom prilikom, sanitet nije mogao da se probije. Sa zalihama kiseonika za svega sat vremena, prema zvaničnoj verziji, nadležni su najpre odlučili da preko Kopaonika pokušaju da stignu do Kraljeva, ali je potom rešeno da beba helikopterom Vojske Srbije bude prebačena na Institut za majku i dete u Beogradu. Beba je, zajedno sa medicinskim osobljem, ukrcana u helikopter u Raškoj, odakle je trebalo da stigne u Beograd, ali je posada helikoptera naišla na velike probleme iznad Mladenovca. Gusta magla je onemogućila sletanje avionima na aerodrom “Nikola Tesla“, zbog čega su im davane instrukcije za preusmeravanje ka Temišvaru. Ipak, helikopter Vojske Srbije je u dva navrata pokušao da sleti na beogradski aerodrom, posle čega je nestao sa radara. Posle drame koja je trajala cele noći, za B92 je u subotu prepodne potvrđeno da se helikopter srušio, da bi posle izvršenog uviđaja utvrđeno da nema preživelih. Vojni analitičar Aleksandar Radić rekao je za N1 da je helikopter je veoma osetljiva platforma ograničena kada su u pitanju noćni let i let u teškim uslovima., dok su se u medijima pojavila suprotna stanovišta u vezi konkretnih iskustava pilota u sinoćnjim uslovima kao i pitanje da li je uopšte trebalo leteti. Urednik specijalizovanog portala TangoSix Petar Vojinović rekao je u vestima B92 da je helikopter koji je korišćen u akciji spasavanja jedna od najboljih letelica, da je posada bila iskusna, ali da se mora doneti u obzir i donošenje inicijalne odluke. Nedelja 15. mart je proglašena Danom žalosti, kako u Srbiji, tako i u Republici Srpskoj, a istog dana u 10.00 predsednik Srbije Tomislav Nikolić zakazao je sastanak sa načelnikom Generalštaba Ljubišom Dikovićem i ministrom odbrane u Vladi Srbije Bratislavom Gašićem.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #40 on: March 15, 2015, 10:52:44 am »

Gašić: Komisija će utvrditi uzrok nesreće, postoji i "crna kutija"
Beta, Tanjug   15.03.2015.

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić izjavio je danas da su formirane komisije kako bi se ustanovili uzroci nesreće transportnog helikoptera Vojske Srbije u kojoj je poginulo sedam osoba i da će sve zvanične informacije biti prezentovane javnosti.

Gašić je na televiziji Pink rekao da odgovorni ljudi ne mogu tek tako da govore ko je kriv i da su zato formirane komisije kako bi se ustanovilo šta je prethodilo nesreći. On je rekao da nezavisno od komisije rade i državni organi, odnosno tužilaštvo i pravosuđe i da svako od njih ima svoj predmet intresovanja i istrage. Gašić je rekao da ne želi da komentariše spekulacije da helikopter nije imao goriva, kao ni stručnost pilota. "To su najbolji što je Vojska Srbije imala. To su biser oficiri koji su na hiljade sati naleta imali", rekao je ministar odbrane. "Mesto sletanja je izbor je kontrole leta i samog pilota... Šta se desilo i zašto je pilot izabrao i pokušao da sleti tri puta na aerodrom 'Nikola Tesla'? Imao je i mogućnosti i alternativu", rekao je Gašić. Ministar odbrane je rekao da u helikopteru, kao i u svakom avionu, postoji "crna kutija" koja snima sve podatke i razgovore tokom leta, tako da bi ona u istrazi mogla da rasvetli šta se dogodilo na letu helikoptera Mi -17. On je ukazao da je Vojska Srbije uređen sistem i da se znaju procedure. "Ova jedinica je dežurna svakog dana. U Vojsci Srbije postoji u Batajnici u okviru naših vazduhoplovnih snaga Jedinica za spasavanje i traganje i njima je primarna misija spasavanje građana bilo gde na teritoriji Srbije", rekao je Gašić i dodao da je reč o jedinici koja je apsolutno osposobljena za takav vid pomoći. On je kazao da je reč o helikopteru koji je u VS bio najbolji, sa svim uređajima za noćni let. Gašić je dodao i da ga ne intresuju "zli komentari" u javnosti i da će komisije dati svoj sud. Transportni helikopter VS Mi-17 srušio u petak kasno uveče u širem rejonu aerodroma "Nikola Tesla" u Surčinu, a u udesu su poginuli major Omer Mehić, kapetan Milovan Đukarić, članovi posade Nebojša Trajić i Ivan Miladinović, lekar Dževad Ljajić i anesteziolog Miroslav Veselinović iz Novog Pazara, kao i beba iz porodice Ademović. Helikopter VS bio je upućen u Rašku da obavi hitan transport zdravstveno ugrožene bebe, što zbog odrona nije moglo da bude obavljeno kombijem do Kliničkog centra u Kragujevcu.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #41 on: March 15, 2015, 11:26:14 am »

Pilot je imao alternativu... aha, da li da sleti na Surčin ili na aerodrom "NIkola Tesla".
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #42 on: March 15, 2015, 01:46:02 pm »

Бивши командант: http://srbin.info/2015/03/15/bivsi-komandant-helikopterske-eskadrile-tvrdim-da-piloti-nisu-bili/
« Last Edit: March 15, 2015, 01:47:59 pm by Рашо » Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #43 on: March 15, 2015, 01:48:00 pm »

Ево и други извор: http://www.srbijadanas.net/bratislave-gasicu-zlotvore-poslao-si-sedam-ljudi-u-smrt/
« Last Edit: March 15, 2015, 01:50:45 pm by MOTORISTA » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #44 on: March 15, 2015, 05:57:43 pm »

Onima koji lete s razlogom. U miru počivali Ikari...

Pilotu

Vidis li ista?
Letim na slepo!
Ne vidim nista sem guste magle...
Kako je beba?
Dise li?
Place?
Drzi se...
Svi sada disemo za nju.
I dalje nista.
Javi se vezom...
Reci im,
necemo stici na vreme,
o, kiso, stani,
jebem ti sunce!
Dise li dete?
Hajde, masino,
voljena moja,
izdrzi, nekako,
zbog ove bebe,
digni se maglo,
daj neko svetlo,
dise li dete?
Smiren sam,
letim jos od rodjenja,
vazduh je meni
ko ribi voda,
samo elise da izdrze,
dise li dete?
Ako se spustim
negde u njive,
kako ce do nas
doci lekari,
poslusao sam naredjenje,
dise li dete?
Boze,
to dete jos nema ime,
pomozi sada,
posle sta bude,
zasto na Surcin?
Zasto bas tamo?
Dise li dete?
Hajde, elise,
jos jacim krugom,
nije mi zao
ni da poginem,
al vozim ljude,
mladi su, dobri...
Dise li dete...
Kazu da gore stadioni,
dal su bar oni
jaci od mraka?
Jebem ti Surcin,
zasto bas tamo?
Dise li dete?
Evo masino,
iz mojih vena,
samo izdrzi i doleti,
i sta da kazem ovoj bebi?
Gde ce da sleti...
Ako ne uspem,
kako pred ljude?
Da dete smrcu
od smrti spasem?
A sad ce prolece...
Dise li de...

Hodamo mrakom.

Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.