PALUBA
April 27, 2024, 06:30:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se helikopter koji je prevozio bolesnu bebu  (Read 106356 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #90 on: March 17, 2015, 01:30:04 pm »

@ pvanja

Nije bitno da li ima ili nema poenta je da jedno selo od 2000 stanovnika ima fudbalski teren na koji moze da sleti takav helikopter a da Kragujevac nema uslova. Pored toga informacija je da u Kragujevcu nije bilo magle sto potvrdjuje izjava nadleznih da se od Mladenovca vreme naglo pogorsalo. I jos nesto, U Rasku kada je sleteo vec je pao mrak. Da nije mozda tamo sleteo na aerodrom ili mozda na kosmodrom?

Zahvaljujuci ovakvim izjavama nadleznih ja kao obican gradjanin zakljucujem da onaj ko treba da bude spasen ima na to pravo ukoliko izabere da se spasavanje dogodi po lepom suncanom vremenu, tokom radnog vremena i da se spasavanje odvija na lokaciji medjunarodnog aerodroma ili u njegovoj neposrednoj blizini posto ce spasilacka sluzba helikopterom samo tu moci da sleti. E nije nego Paja Patak. Izvini ali to oko bezbednosti sletanja u KG je obicna glupost koja treba da da tezinu i opravdanje Loncarevoj odluci da se dete transportuje u BG.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #91 on: March 17, 2015, 05:47:54 pm »

U Republici Srbiji postoje još dva posednuta vojna aerodroma - Niš i Lađevci. Ako u Kraljevu nema bolnice i nema puta do Kragujevca ima li Klinički centar u Nišu? (retorsko pitanje)

Ako u Kragujevcu postoji helidrom (po izjavama nadležnih postoji) kako taj helidrom nema osvetljenje?! Gde je prenosni noćni start?!

@ Pvanja, pre nego što sledeći put nešto budeš tvrdio pročitaj 01.VTUP.022/05.2. Minimum.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #92 on: March 17, 2015, 07:08:36 pm »

U Republici Srbiji postoje još dva posednuta vojna aerodroma - Niš i Lađevci. Ako u Kraljevu nema bolnice i nema puta do Kragujevca ima li Klinički centar u Nišu? (retorsko pitanje)

Ako u Kragujevcu postoji helidrom (po izjavama nadležnih postoji) kako taj helidrom nema osvetljenje?! Gde je prenosni noćni start?!

@ Pvanja, pre nego što sledeći put nešto budeš tvrdio pročitaj 01.VTUP.022/05.2. Minimum.

  I slepci vide da je ovde nesreci kumovala politicka igra. Kako se igramo vojske i u kom nam je stanju tehnika, samo nas je bog cuvao do sada.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #93 on: March 17, 2015, 07:35:05 pm »

Хитно медицинско превожење лица ван састава ВС ваздухопловом према члану 3. став 1. Правилника о коришћењу војних ваздухоплова (СВЛ 17/1996) одобрава НГШ и то "ако се тиме не умањује б/г (тј. по садашњој терминологији оперативна способност) јединица и установа" ВС.

И за услугу авио-превоза плаћа се, по члану 13. истог правилника, накнада "која се одређује према тржишним условима", а то је последњи пут учињено Решењем о одређивању цена употребе војних ваздухоплова по типовима ваздухоплова (СВЛ 41/2008).
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #94 on: March 17, 2015, 08:24:01 pm »

Evo ga Lazanski na Pink 3 objašnjava o čemu se radi. Galami, kao da se razumije u ovo.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #95 on: March 17, 2015, 08:43:58 pm »

Pošto vidim i da se babe na klupi bave utvrđivanjem razloga udesa, predlažem svim tim ekspertima (uključujući i babe i Lazanskog) da, za početak, pročitaju:

- Pravilo letenja oružanih snaga,
- Pravilo vazduhoplovnotehničke službe oružanih snaga,
- Uputstvo za traganje i spasavanje u Ratnom vazduhoplovstvu i protivvazdušnoj odbrani,
- Uputstvo za sprečavanje i ispitivanje vazduhoplovnih udesa,
- VTUP-ove i metodska uputstva za HT-48.

Kada završe sa tim neka uzmu vazduhoplovne meteorološke izveštaje.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #96 on: March 17, 2015, 09:16:05 pm »

Neka stručnjaci odrade svoje. A mi na palubi možemo komentirati I nagađati. Ali nesmijemo previse upasti u to jer imamo premalo podataka. Ja mislim, da se iztražiteljima več blista o čemu se radi. A kao i uvjek na našim prostorima zvanični rezultati istrage biti če objavljeni za 24 meseca.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #97 on: March 17, 2015, 09:22:13 pm »

U Republici Srbiji postoje još dva posednuta vojna aerodroma - Niš i Lađevci. Ako u Kraljevu nema bolnice i nema puta do Kragujevca ima li Klinički centar u Nišu? (retorsko pitanje)

Ako u Kragujevcu postoji helidrom (po izjavama nadležnih postoji) kako taj helidrom nema osvetljenje?! Gde je prenosni noćni start?!

@ Pvanja, pre nego što sledeći put nešto budeš tvrdio pročitaj 01.VTUP.022/05.2. Minimum.

Danas sam isao autom iz Kragujevca za Kraljevo, pravcem Kragujevac-Knic-Bumbarevo Brdo-Voljavca-Tavnik-Adrani- Kraljevo. Vozio sam namerno brzinom kako je to saobracajnim znacima regulisano, trudeci se da ne prekoracim nigde ni kilometer regulisanu brzinu kretanja. Od semafora u Stanovu. Stanovo je, inace deo grada na izlasku ka Kraljevu, (od predzadnjeg semafor na pravcu KG-KV) pa do skretanja puta sa Ibarske magistrale u Adranima  prema aerodrumu trebalo mi je oko 40 minuta. Postoji i drugi put preko Mrcajevaca, ali je on duzi za oko 4 km od ovog.

Prema tome, ako je dete trebalo prevesti u Klinicki centar Kragujevac, mogucnost je apsolutno postojala, a da ne pricam o mogucnostima sletanja helikoptera na stadion "Cika Daca" (FK Radnicki), ili neki drugi (FK Sumadije, FK Susice, ili cak i Hipodrom..)

Ali bolje, da ne pametujem...
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #98 on: March 17, 2015, 09:31:14 pm »

Mandalina, imam puno poverenje da će komisija RV i PVO precizno utvrditi tehničke aspekte nesreće, tačne uzroke pada itd. itd.

Ali ovde ostaje problem faktora van Vojske. Time se komisija ne bavi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #99 on: March 17, 2015, 10:04:45 pm »

И неће се бавити, осим критика по новинама и овако не неким форумима. Непријатна ситуација и нема објашњења за оно што се десило. Још једном кажем, нико не оптужије министре што су спсавали дете, него што су се спремали да се сликају са спашеним дететом и због тога што је неко (ко ли је то) пласирао вест да је беба спашена а хеликоптер пао. Да ли је то тако требало? Чему уопште тај циркус од медијске помпе који се придаје сваком иступу скоро сваког министра. То већ прелази гарницу доброг укуса.

Зашто на пример, министар одбране дели кључеве станова? Да ли је свестан да тако уствари онима изван војске шаље погрешну поруку. Наиме, многи цивили стичу утисак да ти који добијају кључеве добијају станове џабе, што није истина (добијају у закуп- под кирију што би се рекло, са правом да касније уђу у процес откупа који је само нешто бољи од комерцијалног кредита). Ето, мог брата је пре неки дан кума питала: "па зар ти нећеш добити стан џабе или барем скоро џабе"? Мог колегу генерала питали па зар није добио вилу? Како није добио,па сви генерали добију?

Да мало анализирамо ово питање и одговор - оправдање (ако је и оно добро интерпретирано).

Quote
Pitanje broj 7
Zašto su se pojavile NEISTINITE vesti o bebi?
 
Urednik na RTS Zoran Stanojević objasnio je da je RTS pogrešio objavljivanjem vesti da je beba stigla u Kragujevac i dodao da je vest povučena.
Za kasniju Betinu vest da je beba stigla u Beograd, glavni urednik agencije Ivan Cvejić objasnio je da je novinar neprecizno preneo izjavu direktora Instituta za majku i dete RTS-u, da su lekari „bili spremni“ za prihvatanje bebe, a ne da su je dočekali. Pogrešnu vest su preneli mnogi portali, ali su je ubrzo i povukli.

Ни један од ових уредника не каже како је вест уопште дошла до њих. Пала је с Марса или им дојавила Цица- Маца? Уредник Бете каже да је новинар непрецизно пренео изјаву директора Института за мајку и дете. А зашто је уопште требало да је пренесе. Шта је ту посебно важно да сва јавност то мора да зна и то под ознаком хирно? Зар лекари не спашавају животе десетина људи сваки дан? Да ли је вест то што су лекари били спремни. Па ваљда су увек спремни (некад више некад мање)? Ако је новинар непрецизно пренео изјаву дирекора Института, како се онда у објављеној вести помоње министар здравља и слетање на аеродорму? Да ли то директор Института преноси новинарима шта ће да ради министар? Ни један од прозваних министара се није изјаснио (или барем ја то нисам видео) да ли је то вече био (или није био) или се спремао (или није) да дође на аерородм да сачека хеликоптер и спасиаоце?

Примећујем да је присуство министра одбране на сахранама страдалих пилота приказано скромно. Једва да има понека слика. Углавном су то слике колега и војника? Генерално, то тако и треба да буде. Надам се да ће се убудуће понашати скромно, да ће у вестима из Министарства одбране у првом плану бити они који заиста раде у том министарству, да неће делити кључеве станова, већ ће то препустити надлежним референтима (а ако настави нека отпусти те референте, да барем уштедимо за њихове плате), да ће министар бити у већини вести у другом плану, где му је и место. А ако нешто и уради добро нека пусти да га други похвале. Ако га похвале. А за сада (до сада) га нико не хвали.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #100 on: March 17, 2015, 10:34:53 pm »

Dzumba, mozda nijedan od ministara nije nista rekao, ali zato jeste premijer da je Loncar bio na surcinu i da je cekao helikopter da dodje da "licno proveri dete".
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/543202/Vucic-Nisu-sacekali-da-prodje-ni-dan-zalosti-odmah-traze-krivca-za-nesrecu
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #101 on: March 18, 2015, 06:51:09 am »

Да ли је вест то што су лекари били спремни. Па ваљда су увек спремни (некад више некад мање)?

U dečije bolnice u Bg se svaki dan dovode mali pacijenti iz cele Srbije i od toga se ne pravi nikakva fama. U šta je to trebao da se uveri ministar lončar (po izjavi preCednika vlade) na aerodromu kada dete stigne, kako bi ga on pregledao, kada je detetu bila
potrebna pomoć specijalista pedijatara? To dete je letelo kao izuzetno hitan pacijent kojeg treba prebacitišto pre u odgovarajuću ustanovu,
kako bi dobilo potrebnu terapiju i negu koju nije moglo da dobije u NP.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #102 on: March 18, 2015, 08:18:46 am »

Kako sad premijer kaze da je helikopter pao u 21:30?
I kako sad Gasic bio u Krusevcu a sam Gasic izjavio kako je ucestvovao u potrazi? Ili je bas toliko sposoban da po prvi put u istoriji imamo jednog ministra na dva razlicita mesta.

Toliko kontradiktornih izjava nadlezni daju ovih dana da izgleda vise ni sami ne znaju sta su rekli. Valjda je cilj zbuniti javnost, a onda se zna sta se radi sa zbunjenima.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #103 on: March 18, 2015, 09:03:31 am »

@ Oficiru neaktivne rezerve, zamolio bih da se suzdržiš od nesuvislih komentara i "saveta" ovakvog tipa. Uzgred, helidrom Banjica nije na krovu VMA, već pored zgrade.

Dragi Adler osim mog nesvesnog i grubog promašaja o heliodromu na vrhu zgrade VMA, molim te objasni o kakvim suvislostima se još radi?
Ja postavljam sasvim logična i stručna pitanja ovde kao i svi ostali.
I ja sam se čudio kada su mi pre mog posta neki sa VMA rekli za tu priču na vrhu zgrade i dužan sam izvinjenje za tu glupost koju sam preneo.
Jer sam lično iz kasarne "Banjica" posmatrao da ne preteram jedno 30 poletanja ili sletanja Mi 8, i bio prisutan pored sportskog-travnatog terena na kojima su se sletanja-poletanja odvijala.
Ako nekoga boli istina ili neka je saopšti i osklobodi se tog bola ili neka zauvek ćuti i boluje to sam sa sobom.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #104 on: March 18, 2015, 12:57:41 pm »

Heroji sa bebom poispadali iz helikoptera kada je udario o tlo!

Autor: Politika / M. Lazanski | 18.03.2015 - 10:00:00h | Komentara: 0

 
Analiza snimaka ostataka helikoptera, u kojem je u petak uveče poginulo sedmoro ljudi, pokazuje da je on udario u zemlju prednjim nosnim točkom, dakle da je leteo pod kosim nagibom prema zemlji da se zabio u tlo i da je posle došlo do višestrukog tumbanja, pri čemu su otpali repni deo helikoptera i rotor.

Piloti RV i PVO poleteli su u petak u 20.15 časova kako bi spasili bebu kojoj je život bio ugrožen. To vreme je bilo pogodno za poletanje. Od 20.15 sati, kada je poleteo, do 22.31 sat kada je Mi-17 nestao sa radara, uređaj za merenje parametara leta verovatno je zabeležio neke karakteristike rada motora i elektronike, ali je problem u kakvom je stanju taj uređaj posle pada, pošto to nije klasična "crna kutija". Osim toga, mi nemamo "čitač" koji omogućava da se sa tog uređaja skinu parametri leta helikoptera Mi-17, pa smo zamolili armiju Makedonije da nam posudi taj "čitač".

Na snimcima se vidi polomljena elisa, najverovatnije je zaorala u ledinu, što bi moglo da bude posledica upravo kosog nagiba u zadnjim trenucima leta i tumbanja helikoptera po zemlji. Pronađeni visinomer pokazuje visinu od tri metra, što je još jedan indikator da je helikopter prvo udario prednjim točkom o tlo i zatim odskočio pa je visinomer pokazao broj tri.

Svi poginuli pronađeni su izvan olupine helikoptera, ispali su od siline udarca što kroz bočna, što kroz velika stražnja vrata.

Sam helikopter nađen je metodom ukrštanja, zahvaljujući mobilnom telefonu jednog od poginulih koji je bio uključen. Helikopter je pronašao penzionisani general i bivši komandant RV i PVO Dragan Katanić.

Kontrole letenja dva puta je neuspešno navodila helikopter da se spusti na aerodrom u Surčinu, koji nesumnjivo ima najbolje uređaje za sletanje u otežanim vremenskim uslovima. Da li je to moglo da zbuni posadu Mi - 17. Oni su bili vrhunski piloti, ali i piloti su samo ljudi. Zašto nije pokušana metoda mekog prizemljenja u rejonu aerodroma, već se nastavio skoro brišući let u teškim meteo - uslovima, to tek treba da utvrdi istraga.

Izvor:Alo.rs
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.