PALUBA
March 28, 2024, 01:52:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Ћирилица  (Read 92452 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #150 on: September 26, 2016, 05:23:09 pm »

Nisam ni ja mislio da ima tu nečeg lošeg.Pa i Sremac nije Sremac rodom. laugh

Sjetio sam se da je posle WWII kad se narod kulturno uzdzao po "naredbi".Pa je u nekom selu u Banatu dolazila pozorišna grupa.Onda je to oglašavao dobošar na ćošku svakog sokaka.I on je to za Sremca rekao malo i zbog "suprotstavljanja" sremcima a malo i zbog slabijeg obrazovanja,jer nije znao da Stevan S. nije Sremac.Pa imamo posle dobovanja i onog "daje se na znanje":

"Večeras će biti predstava Pop Ćira i Pop Špira od tamo nekog Sremca!". laugh

Inače i ja mislim da Vuk nije savršen a čak ponekad mislim da je bila greška promjena staroslovenske azbuke, jer imamo naroda koji je i danas koriste.Dakle ima i prednosti i nedostatke i sad nema nazad.
Što se tiče "divana" negde sam naveo da mislim da ekavica ima niz prednosti,od uštede na vremenu,papiru, itd.,ali se stvarno sve više danas potiskuje. laugh

Poz.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #151 on: September 26, 2016, 05:35:47 pm »

Језик једног народа је жив и представља одраз Бића. Стога је расправа о језику много дубља и шира од расправе о писму која је, без сумње, веома озбиљна материја.

Потпуно се слажем да Вук направио огромну штету.

Било је много штеточина, али никада као данас.

Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #152 on: October 06, 2016, 05:32:01 pm »

Г. 1896. о Ускрсу походио је краљ Александар Обреновић Свету Гору Атонску и нарочито манастир Хиландар, задужбину Немањину. Он, по обичају српских владалаца, богато обдари манастир, а захвални калуђери, краљу за уздарје, поклоне Мирослављево јеванђеље. Но захваљујући владици кијевском, Порфирију, један отргнути лист из књиге, некако се обрео у библиотеци у Санкт Петербургу.
Спутник сазнаје да после 170 год. Владимир Путин, председник Руске Федерације, намерава да страницу која недостаје врати Србији. Заузврат, Србија би вратила Русији икону Богородице Владимирске из 17. века, која се налази у Народном музеју у Београду.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Мирослављево јеванђеље је најзначајнији ћирилични споменик српско-словенске писмености из 12. века. Унеско га је 2005. године уврстио у своју библиотеку 'Памћење света' чиме је постао дeо 120 највреднијих добара које је створила људска цивилизација.


* 166.jpg (138.82 KB, 670x1000 - viewed 110 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #153 on: October 10, 2016, 01:09:28 pm »

Ономад у Б. случај ме нанесе покрај Школског музеја у Узун Мирковој. О Музеју, осим да је у оба св. рата опљачкан до најмање ситнице и да је недавно обележио 120 год. рада и постојања, нисам знао готово ништа. Без премишљања уђем да погледам збирку, јер ко зна да ли ће бити  друге прилике.
Књиге, документа, фотографије. Јава и сан се преплићу, машта и стварност се мешају и све изгледа заустављено, без појма о трајању и времену. Добрих сат времена разгледао сам поставку, и баш када сам хтео да кренем, љубазна спремачица ме понуди кафом. У дворишту, у хладовини борова, хвата ме будан сан у сазнању да је ипак нешто сачувано и препуштам се том сну…

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* школа.jpg (388.72 KB, 762x762 - viewed 92 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #154 on: October 10, 2016, 06:29:52 pm »

Браво Јасон. Изванредан и језгровит опис. Људи (неки, обични) су још увек људи.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #155 on: October 19, 2016, 08:37:28 am »

Крагујевац, година 1832.
Решење Суда Народа Србског

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* решење.jpg (77.35 KB, 470x641 - viewed 151 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #156 on: October 19, 2016, 08:56:23 am »


Ово је чувено писмо, о којем сам чуо још пре тридесетак година! Није чувено зато што сам ја чуо, него што је стварно чувено.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #157 on: October 19, 2016, 09:04:25 am »

Пиши као што говориш...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #158 on: October 19, 2016, 09:20:27 am »

Пиши као што говориш...

Пиши као што говориш, и говори као што говориш. Зато се моја жена стално љути... "како се ви Срби то то поздрављате са пријатељем ... "где си, бре, п. ти мајчина, сто година те нисам вид`о". "Одговор: "Ех, `де си Ђорђе, стари лафе, изеш киту од жирафе". Да не помињемо да су Вука хтели разапети кад су у "Рјечнику" нашли и к. и п., и "глагол живота", и којекакве друге безобраштине.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #159 on: October 19, 2016, 04:35:02 pm »

вук, ма како га ја не подносио, је правио речник НАРОДНОГ говора, а народ говори како говори, јелте... према томе, вук је био у праву.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #160 on: October 19, 2016, 08:50:10 pm »

Еве што су се тада згражавали, као и ове што се данас згражавају на ове речи вероватно су на свет донеле роде Wink. Или можда "безгрешним зачећем" Cool?
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #161 on: October 20, 2016, 09:16:01 am »

Крагујевац, година 1832.
Решење Суда Народа Србског
Села Кусадак и Селевац су у Ђаковој буни највише учествовала, позније притекла су к Књазу с представленијем, да им већ неколико година не има никаква изобиља, и да држе, да то отуд произилази, што иј сам Бог казни за безпутност, којом су се на Књаза дигла, кои је Сербију до данашњега стања благоденства довео; да Га зато моле, да им опрости кривицу њину, и да иј благослови. Књаз није ни часа почасио, већ је дао очитати им преко Г-на митрополита Мелентија, опроститељну молитву. (Новине Србске, 5. маја 1834.)
Поменуто блудодејаније догодило се г. 1832. дакле, пре него што је Књаз Селевчанима очитао молитву. Село је после Ђакове буне спаљено и опљачкано, многи људи су посечени, а Милош им је бунтовна намеренија опростио тек после десет година.
Амиџа (Сима Паштрмац) је био лични пријатељ и саветник Милошев, и познавајући нарав његову, гледао је да, као увек, све окрене на смех, тако да Милошева љутина прође са мање штете по кривца, тј., овога пута, по Ружицу и Марка. Због тога је Амиџа био веома цењен у народу. Осим њега, Књаза је могао да умилостиви једино још Стеван Стојановић (таст Живка Давидовића).
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #162 on: November 05, 2016, 01:07:47 pm »

Много је већ расправљано о преписци Лукијана Мушицког са Вуком Караџићем. У тим расправама, заговорници  срБског правописног начела често помињу, да је поводом састављања Српског рјечника, Мушицки у једном писму Вуку (Новине Сербске 1813.), поручио:

'…србски, Србкињa мoрa oстaти… И Нeмци кaжy Хaбсбyрг, и ми љyбкo a нe љyпкo… Дa знaм дa ћeтe пeчaтити Српски, a нe Србски, рaсписивao бих нa свe стрaнe и викao из пeтних жилa дa вaм нe дajy ни крajцaрe.'

Један цитат не говори много, али указује на неке чињенице о којима се може размишљати.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* новинe.jpg (107.01 KB, 1081x463 - viewed 119 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #163 on: February 10, 2017, 07:01:26 pm »

Срби, у првим временима после боја на Косову, ничим нарочитим нису подвукли нити забележили тај, не само за историју Срба и Турака, него и у светској историји важан догађај. Остао је скромно записан само у записима незнаних духовника и дијака по маргинама разних црквених књига, као онај који се до 6. априла 44. налазио у збирци старих рукописних књига у Народној Библиотеци под бројем 914. Наиме, на једном пергаментском апостолу, дијак Божидар, савременик боја на Косову, датирао је брзописом на унутрашњим корицама свој преписивачки рад, доводећи га у везу с тим значајним догађајем, а који преписан данашњом буквицом овако гласи:

+ писа Божидар сију књигу в дан благочастиваго кнеза Лазара кадно дође цар Јамурат на Ситницу и бише бо(ј) (месе)ца јуна 15 дан на Косову.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Божидарев запис.jpg (42.8 KB, 914x248 - viewed 85 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #164 on: March 09, 2017, 12:53:54 pm »

Самуилов натпис. То је надгробна плоча са натписом од 11 редова који је оштећен, али се цео текст може реконструисати. Назван је по Самуилу (980-1014), цару, који је подигао споменик својим родитељима и брату. Нађен је 1888. године у цркви у селу Свети Ђерман крај Малог Преспанског језера, на грчкој територији, а доцније однесен у Народни музеј у Софији. Натпис је писан уставним писмом и једини је старословенски споменик који је датиран - 6501., а то је 992. г.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(читање)
†въ имѧ ѡтьца и съина и с҃таго дѹха азъ самоип(л)ь рабъ б҃жи полагаѫ
памѧть ѡтьцѹ и матєри и братѹ на кръстѣхъ сихъ• имєна ѹсъпъшихъ
никола рабъ б҃жи ... ѣ давдъ написа ... въ лѣто отъ сътворєния мирѹ
ѕ҃•фа҃• инъдикта ѕ҃•”

(превод)
†У име оца и сина и светога духа. Ја, Самуил, роб Божји, полажем
спомен оцу и матери и брату на крсту овом. Имена упокојених:
Никола, роб Божји, ...е Давид. Написано ... у лето, од створења света
6501, индикта 6.


* Самуилов натпис.jpg (78.93 KB, 504x508 - viewed 71 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.