PALUBA
April 28, 2024, 08:39:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Irak prodaje jahtu Sadama Huseina  (Read 4048 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: November 03, 2008, 01:58:57 pm »

03/11/2008

BAGDAD - Iračka vlada odlučila je da proda luksuznu jahtu koja je pripadala bivšem predsedniku Sadamu Huseinu, trenutno ukotvljenu u francuskom mondenskom letovalištu Nici.

Jahta "Ocean Breeze" naći će se na prodaji narednih sedmica, izjavio je portparol iračke vlade Ali al Dabah, prenosi agencija Rojters.

Ploveća palata duga oko 70 metara trebalo bi,kako se procenjuje, da dostigne cenu od 30 miliona dolara.
Opremljena je kupatilima sa pozlaćenim slavinama, malom bioskopskom salom i raspolaže heliodromom i tajnim izlazom.

Iračka vlada odlučila je da za prodaju jahte zaduži ministarstva finansija i inostranih poslova, Al Dabag je rekao da je spor oko vlasništva jahte okončan pred jednim sudom u Francuskoj i da je presuda doneta u korist Iraka.

Izvor:Tanjug


исправио сам грешку у куцању речи у наслову
« Last Edit: November 03, 2008, 02:52:51 pm by machak » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1 on: November 03, 2008, 02:08:15 pm »

A sličice, dread? Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* oceanbreezeyacht2previeqy2.jpg (42.59 KB, 512x378 - viewed 153 times.)

* oceanbreezeyachtpreviewcd5.jpg (47.45 KB, 512x378 - viewed 160 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 04:05:12 pm by dreadnought » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #2 on: November 03, 2008, 04:40:51 pm »

Au sto je lepo bilo biti Sadam...  Cheesy Tongue
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #3 on: November 03, 2008, 04:52:19 pm »

Izvinite za offtopic, ali me bih vas molio za neko malo objasnjenje. Ja sam se inace malo kasno rodio da bih znao ko je zaista bio taj covek. Interesuje me kakav je on bio politicar i vojskovodja, da li je zaista bio tiranin kao sto ga "ovi 'vamo" oslovljavaju i da li je zaista nemilosrdno likvidirao sopstveni narod. Jos jednom izvinite za offtopic ali ovaj forum je strasno dobro mesto da covek zaista nauci nesto a ne da se pljuje i prepucava sa ostalim ucesnicima.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #4 on: November 03, 2008, 05:17:14 pm »

Ja se nisam baš nešto mnogo upuštao u kvalitet njegove vladavine, ali koliko sam čuo od naših ljudi koji su radili tamo, Irak je bio jedna od najmodernijih zemalja u tom regionu. Mada, ipak mislim da je još uvek rano za neke realne komentare, pošto smo preplavljeni samo jednom vrstom informacija o njemu.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: November 03, 2008, 05:37:02 pm »

Ukratko,Husein se nije razlikovao od ostalih diktatora koji su svojevremeno vladali raznim državama na bliskom istoku.Svojevremeno je podržan od SAD i dok im je odgovarao kao protivteža islamskoj revoluciji u Iranu dobijao je od SAD planove za izgradnju fabrika za bojne otrove(koje je koristio i za unutrašnje potrebe:kurdi,Šiiti...)Naime po američkim zakonima nije dozvoljeno izvoziti bojne otrove ali tehnologiju za proizvodnju istih jeste Roll Eyes

Tako je Sadam dok je valjao,valjao je a sve pod parolom"Nije važno što je kučkin sin ,dok god je naš kučkin sin"
Kada se rat  sa Iranom završio,Sadamu je ostao Irak sa razorenom ekonomijom i rešio je da se malo pozabavi poslovima sa naftom.Nekako u isto vreme Kuvajt(na nagovor SAD) povećava proizvodnju nafte i obara cenu iste na berzama a Husein ,videvši da SAD neće da kažu svojim novim pulenima da malo uspore proizvodnju i da neće biti očekivane zarade od nafte odlučuje da napadne Kuvajt(koji je uostalom bio oduvek deo Iraka do WW2)..
Ostalo verovatno znaš i sam,zalivski rat prvi,drugi.....

Balansirao je dosta dobro izmedju Istoka(gde je nabavljao naoružanje)i zapada jer je deklarativno proganjao komunizam tako da je kao političar pokazao izvestan uspeh a kao vojskovodja se nije preterano isticao...
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #6 on: November 03, 2008, 08:44:13 pm »

Uzevsi u obzir ono sta se danas desava u Iraku (gradjanski rat, versko nasilje, kriminal), Sadam je bio med i mleko. Jeste, bio je diktator, ali nije bio nista okrutniji od onih mamlaza u Saudijskoj Arabiji (kojima Ameri ne smeju ni da pisnu, zbog nafte i ogromnih ugovora koje sklapaju o izvozu svega i svacega u tu zemlju), uz to je modernizovao i industrijalizovao zemlju. Sama cinjenica da je Irak bio JEDINA arapska drzava sa razvijenom vojnom industrijom, razvijenim skolstvom i gde su zene bile manje-vise emancipovane govori za sebe.
@ Skylark
Ima jedna fenomenalna knjiga, koju bih ti svakako preporucio je ispovest bivseg operativca CIA na Bliskom Istoku, Roberta Baera, Sleeping With the Devil, kao i See No Evil, po kojem je nastao film "Syriana".
http://www.amazon.com/Sleeping-Devil-Washington-Saudi-Crude/dp/1400050219
http://www.amazon.com/See-No-Evil-Soldier-Terrorism/dp/B0001OI1CE/ref=pd_sim_b_1/185-5868986-5143254
Izdao je u medjuvremenu jos jednu knjigu, The Devil We Know: Dealing with the new Iranian Superpower, ali nju nazalost nisam stigao da kupim & procitam  Sad
http://www.amazon.com/Devil-We-Know-Dealing-Superpower/dp/0307408647/ref=pd_sim_b_2/185-5868986-5143254

Ako ne mozes da ih narucis preko amazona, potrazi u biblioteci, mora da ih imaju.
Pozdrav! Smiley
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.