PALUBA
April 26, 2024, 06:24:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Sukob u vojnom vrhu. Ratuju Bandić i Diković, vojni avioni ne lete  (Read 8981 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #15 on: April 12, 2015, 05:40:25 pm »


Neznam koliko ću biti jasan jer post ne dozvoljava pisanje romana a i moje psihofizičke mogućnosti su ograničene.Pokušat ću pa što bude.

Mislio sam da će profesionalizacija vojske doneti niz prednosti(ovdje ne mislim na služenja vojnog roka nego na sami starešinski kadar).Dakle,slažem se da se u vojsci između starješina ne smije voditi "rat",ali vojska je već tako napravljena da je to i nemoguće.S toga me čudi da recimo Diković jednostavno ako nije poštovana procedura(a nije čak je on izbjegnut),jednostavno ne smijeni odgovorne.Ukoliko pak postoji i krivična odgovornost da to prosledi sudu,ali to ne odlaže smjene.Izgleda mi da i on čuva svoju fotelju,no ako nije tako i ako se to ne svidi "Prajme ministru" treba da da ostavku.
Ne bih se složio sa tezom da ovo narušava povjerenje naroda u vojsku.Što vrijedi povjerenje ako je ono lažno,može dovesti samo do još većih problema.Da uvjerim da ovo što sam napisao nije bezazleno optuživanje,Ljudi ovdje je izgubljeno osam života i materijalna vrijednost helikoptera i nema tu zataškavanja i smanjivanja odgovornosti.
Da navedem i nekoliko zapažanja iz izvještaja.I dalje mi nije jasno da li je helikopter bio iznad piste kad mu je kontrolor rekao ili nije.Ako jeste nevjerovatno mi je da je on naglo penjući se pao više od kilometra od piste.
Sama komunikacija između starješina na zemlji se vodi preko telefona kao "čatovanje",da li je helikopter na "ražnju" ili da li je "čučnuo" možda da kaki.
Neki od starješina mislim da je zvao v.policiju ne nalazi tamo odgovarajućeg starješinu i pita dežurnog zašto ne koristi motorolu,ovaj mu odgovara da ista ne radi jer je neispravan punjač.Na primjedbu prvoga zašto to nije prijavio,dežurni mu odgovara da je to nastalo još prije deset dana. Dakle, ni sitem veza nije zadovoljavajući i u drugim jedinicama.Itd........

"Narvoučenije"mnogo toga nije baš zadovoljavajuće pa mislim da su tu potrebni mnogo ozbiljniji zahvati sem ako "prajme ministar" ne preuzme odgovornost na sebe i ne "garantuje" nam da će naše nebo čivati naša vojska a ne tuđinci.
Možda i giješim ali mislim da je iz ovoga što piše u izvještajima bilo moguće ukrasti helikopter i odvesti recimo ISIL-u.

Poz.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #16 on: April 12, 2015, 05:59:21 pm »

Nečelnik generalštaba ili bilo koji drugi oficir, ne može podneti ostavku. Oni nisu izabrani, već su postavljeni na određene dužnosti. Mogu u pismenoj formi tražiti premeštaj na drugu dužnost, prekomandu, penzionisanje itd.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #17 on: April 12, 2015, 06:23:51 pm »

PS.Ispravka naveo sam osam života a trebalo je sedam.

Slažem se sa Vama u vezi terminologije i čak mislim da je to i bolje za Dikovića jer ima veći izbor.  laugh
Međutim niste naveli da postoji i smjena sa dužnosti.Predpostavljam da bi to trebalo da se podnese Vrhovnom komandantu koji se u ovom slučaju nešto slabo oglašava i nije bio  zajedno sa PM na Batajnici pa sam vjerovatno zbog toga i zaboravio.

Poz.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #18 on: April 12, 2015, 07:00:47 pm »

Naravno, postoji i smena sa dužnosti u vidu ukaza kojeg donosi nadređeni. Ja sam samo naveo opcije koje ima oficir, a tiču se njegove volje i želje.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #19 on: April 12, 2015, 07:11:03 pm »

Pitanje, onako iz daleka:"Da vam se ne događja možda gašenje aviacije?" Nije mala stvar izgubiti tolike živote no stvar prelazi granice uobićajenog, pa stoga I moje pitanje. Ovakva politizacija po mome su naznaka nećemu. A bojim se, da ima interesa, da se to dogodi. Po pravilu: Nema para, šta se može...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #20 on: April 12, 2015, 07:27:34 pm »

Ja se ponovo vraćam na onu staru narodnu: koliko para - toliko muzike!

RV i PVO je vid vojske koji zahteva i guta jako mnogo para. Pošto para u državi Srbiji nema, lete avioni i helikopteri stariji od svojih pilota.
Kada je takva situacija, ne može se očekivati da sve bude besprekorno - moraju se namerno vršiti propusti. Jer kada bi se poštovale sve propisane procedure svi avioni i helikopteri bi stajali na zemlji, piloti ne bi leteli.

Nažalost, kada se propisane procedure ne poštuju, veće su verovatnoće da će se desiti koji vanredni događaj. To je činjenica, i tome se nema šta ni dodati ni oduzeti.
Sigurno je da su pilotu i svo osoblje nezadovoljni jer oni najbolje znaju stanje tehnike, pa ćute o tome, a kada prigusti moraju i da lete!
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #21 on: April 12, 2015, 07:55:17 pm »

Izvor: www.vs.rs

12.04.2015

ПРЕМИЈЕР ВУЧИЋ, МИНИСТАР ГАШИЋ И ГЕНЕРАЛ ДИКОВИЋ ОБИШЛИ ПРИПАДНИКЕ РВ И ПВО НА АЕРОДРОМУ „БАТАЈНИЦА“

Председник Владе Србије Александар Вучић, министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић обишли су данас јединице 204. ваздухопловне бригаде и 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства на аеродрому „Батајница“.

http://www.mod.gov.rs/multimedia/image/2015/april/12/MJV_5363.JPG

После састанка с командантом РВ и ПВО генерал-мајором Ранком Живаком и командантима 204. вбр и 250. рбр бригадним генералом Предрагом Бандићем и пуковником Савом Миленковићем, они су обишли дежурну јединицу ловачке авијације 204. вбр после чега су присуствовали полетању авиона „миг-21“, а затим и приказу оспособљености припадника 250. рбр за ПВД.

Уследило је традиционално туцање јајима, поводом Васкрса.

Премијер Вучић честитао је Васкрс свим припадницима система одбране, захвалио на пожртвованости и храбрости, и поручио да ће имати још много тешких задатака „јер је то њихов посао, тежак, али најлепши, који захтева посебне, другачије људе који не штеде себе, боре се и воле ову земљу“.

http://www.mod.gov.rs/multimedia/image/2015/april/12/MJV_5688.JPG

– Поручио бих да ће већ пре краја године они осетити бољитак за себе и своје породице, и да не треба да очекују умањење животног стандарда. Ми смо данас водили озбиљне и темељне разговоре, анализирали стање у српском ваздухополсовсту, такође, донели смо одређене мере и закључили да је наше опредељење да чувамо Војску Србије, да унапређујемо њене капацитете и ресурсе, да увек будемо спремни да сачувамо, заштитимо и одбранимо своју земљу, иако водимо мирољубиву политику и не очекујемо било какве проблеме, рекао је премијер Србије.
Он је додао да ће у вазухопловство бити улагано предвиђеним средствима из Министарства одбране, али и средствима Владе путем одређених јавних предузећа.
Треба купити два хеликоптера „ми-17“ и модернији „ми-171“, потребно је ојачати транспортну авијацију, а у четвртак ћемо, на седници Владе, донети одлуку о давању финансијских средстава за набавку резервних делова за комплетну ловачку авијацију. То није мали новац. Циљ нам је да имамо све авионе „миг- 29“ и „миг- 21“ у најбољем стању, а жеља да до краја наредне године имамо четири једноседа и два двоседа, поручио је Вучић и додао да издвојен новац треба да износи „400 плус 200 милиона динара“.

http://www.mod.gov.rs/multimedia/fotogalerija/foto/MJV_5649.JPG

Према његовим речима „Србија ће сама шитити своје небо, суверенитет и ваздушни простор“.

– Министарство одбране и Генералштаб Војске Србије већ су наручили додатне резервне делове за „неве“ и „кубове“, поправљамо ресурсе и доказујемо да смо способни да штитимо наше небо, рекао је премијер.

Одговарајући на питања новинара, премијер је рекао да не постоје сукоби у Војсци Србије, да је она „јединствена, снажна и спремна да одговори на све задатке“. Он је додао да је данас било речи о хеликоптерској несрећи и да је порука свима да „војска настави да обавља своје задатке једнаком храброшћу и посвећеношћу, још снажније него што је то било до сада“.

– Важно је да у Војсци и даље постоје дух, борбеност, храброст, оданост и жеља да се помогне људима. Њихов посао је да се понашају одговорно, да обављају најтеже задатке, и тако ће бити и у будућности, поручио је Вучић.

Galerija slika
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #22 on: April 13, 2015, 01:58:28 am »

ODGOVOR MIROSLAVA LAZANSKOG GENERALŠTABU VS: Jel’ to neki misle da smo svi mutavi u ovoj zemlji?


Od petka u 23 časa pa do subote ujutro, a možda i duže, ja sam Orson Vels. Tako mi javljaju prijatelji. Istina, nisam preko radija najavio invaziju marsovaca na zemlju Srbiju i njen sistem odbrane,samo sam na RTS-u skrušeno konstatovao da već nekoliko dana na vojnom aerodromu Batajnica ne lete ni avioni ni helikopteri. Pa ne lete i šta ja tu mogu?



Zbog proceduralnih razloga komandant 204.avio-brigade uveo je zabranu letenja, sve dok se za letelice i pilote ne obezbedi ono što je propisima i procedurama i predviđeno. Ono što je godinama traženo, a nije obezbeđeno. A sve je traženo tačno po spisku, i svi su ti zahtevi pilota sklanjani. Nema guma za migove, pa posle nema ni akumulatora za migove. Mora li Vladimir Putin da nam donira akumulatore?

Lazanski biografijaNebo je bilo čuvano raketnim sistemima PVO, govorili su tada, kao što govore i sada. Stvarno, kako se to čuva nebo samo raketnim sistemima PVO? Kako samo raketama PVO možemo da vršimo „er polising”?

Jel to neki misle da smo svi mutavi u ovoj zemlji?

Migovi 29 i migovi 21 nisu mogli da polete zbog nedostatka rezervnih delova, a kada se na nebu Srbije pojavi nepoznata letelica koja ne odgovara na pozive za identifikaciju, mi možemo da joj u susret pošaljemo avion „orao”, koji nema radar, i koji jedva može da stigne moderan putnički avion.

Ili da u susret nepoznatom avionu uputimo naš G-4, koji isto nema radar, a sporiji je i od „orla”.

Ili da lansiramo raketu na nepoznati avion, koji je možda i putnički, a koji možda ima problem u radio-komunikaciji? Pa da ubijemo, recimo, 200 putnika? Po proceduri?Ili naše rakete PVO razlikuju putničke avione koji su izgubili radio-vezu, od aviona u kojima su teroristi? Sa putnicima, ili bez njih?

Kako smo hteli procedure, pošto je sve u procedurama, e pa sada nema više majci letenja samo na potpis starešine i njegovu ličnu odgovornost.

Pa nam je pre neki dan preko zemlje Srbije proleteo nepoznati avion koji se nije odazivao pozivima iz kontrole letenja.

Kažu gospoda generali iz Generalštaba da su dežurni migovi u punom stanju pripravnosti radi presretanja svakog nepoznatog letećeg objekta. To je moguće, samo zbog procedure sada nisu poleteli. Procedura je i kada načelnik Generalštaba odlazi u posetu pilotima na Batajnici bez prisustva komandanta RV i PVO? Sve je to procedura?

Kako to da u Operativnom centru sistema odbrane nema niti jednog pilota? To je skandalozno, Vojsku Srbije čini Kopnena vojska i RV i PVO, a u Operativnom centru sistema odbrane, koji je nadređen Operativnom centru RV i PVO, i koji se bavi jedinicama RV i PVO, nema niti jednog pilota. O pitanjima, zadacima, problemima i hitnim situacijama za RV i PVO odlučuju tenkisti, pešadinci, vezisti. Pa, gde to ima u svetu?

 Uglavnom, grmi saopštenje Generalštaba na svim televizijama, demantuju me oko letenja, grmi i sa onih 73 velikih LED televizora kupljenih za Generalštab, a piloti helikoptera HT 40 i HT 48 godinama nemaju pilotske kacige, nemaju adekvatne pojaseve za vezivanje, nemaju potreban broj magnetofona i magnetofonskih traka. Ali tu su LED televizori i procedure.

U Generalštabu, kojem ovom prilikom moram da odam priznanje za fantastičnu brzinu reakcije.

Naime, emisija RTS „Da, možda, ne” trajala je do 22,37, a već u Dnevniku RTS-a u 23 časa išlo je saopštenje Generalštaba sa demantijem. Reakcija za 23 minuta. Ma bravo, momci, brzi ste…

Nesretni helikopter Mi-17, njegova posada i putnici pronađeni su 209 minuta posle pada. U Beogradu. Kada su se neki pojedinci na najvišim funkcijama pojavili na mestu tragedije, e to je tek tužna priča. Gde su bili spasilački timovi? Šta je radio Operativni centar sistema odbrane za tih 209 minuta?

To je 209 minuta, a ne 29 minuta…

Zar vojni penzioner, pored svih naših specijalaca, mora da pronalazi pali helikopter? Šta bi bilo da je neko od posade ili putnika bio ranjen, pa usled sporosti u pružanju pomoći umro? Procedure?

Zapravo, kada malo bolje razmislim čini mi se da su se u Generalštabu sada prepali da ja možda najavljujem nekakvu pobunu pilota, njihov bunt i ogorčenje ukupnim tretmanom kojeg imaju u vojsci. A ne, gospodo generali, iako sam ljubitelj vojnih pučeva, iako sam strasno zagovarao vojni puč u bivšoj nam Jugi, sada više nisam za to. Imamo sada demokratiju, postoji odgovornost za učinjeno, ili neučinjeno, pa neka svi odgovorni i odgovaraju. Rezovi u sistemu odbrane pod hitno su potrebni…

Izvor: Politika.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #23 on: April 13, 2015, 05:58:28 pm »

Ima dosta istine u ovome što Lazanski piše!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #24 on: April 13, 2015, 07:07:19 pm »

Quote
Nesretni helikopter Mi-17, njegova posada i putnici pronađeni su 209 minuta posle pada. U Beogradu. Kada su se neki pojedinci na najvišim funkcijama pojavili na mestu tragedije, e to je tek tužna priča. Gde su bili spasilački timovi? Šta je radio Operativni centar sistema odbrane za tih 209 minuta?

Kao prvo Lazanski nema pojma kako funkcioniše vojska iznutra. Zna samo iz priča i kratkotrajnih obilazaka. I misli da zna kako bi to trebalo da izgleda. Upravo većina kritičara među kojima je i on, em što ne zna, em nema niti je imalo, niti će imati ikakvu odgovornost za ono što predlažu. Kada bi mu je ponudili najverovatnije bi je odbio ili bi sistem napravio i gorim nego je sada. Ovo govorim i zbog toga što se politički timovi često prepucavaju (kao i ovom prilikom) kako je "ona" vlast sve upropastila, i kako će "oni" kad dođu na vlast sve to popraviti. Kao što se iz priloženog i viđenog zna, to se uglavnom ne dešava. Ne samo zato što političke garniture neće i ne umeju nego što to nije moguće ne samo zbog bez novca nego zbog uspostavljenog sistema i ljudi u njemu.

Pominje spasilačke timove. Koje spasilačke timove? Pa upravo helikipter koji je pao je deo "tima za traganje i spasavanje". Postoje još neke dežurne jedinice za borbeno reagovanje, ostalo je sve dežurstvo u sistemu komandovanja i nije namenjeno za traganje za palim helikopterom. Govorim za Beograd. Vojna policija u Beogradu ima dežurne operativce i kriminalističke tehničare i interventanu patrolu. I to je uglavnom to. Imati dežurne jedinice, (najmanje jednog odeljenja) opremljene i osposobljene za traganjem za palim helikopterom opet košta. Tim ljudima treba obezbediti i zamenu, oni treba da obavljanu i neke druge (namenske), moraju da idu na obuku, na odmore i sl. Ne kažem da ne može, može itekako, ali to košta ne samo materijalno već i organizaciono. Profesionalna vojska je mala, nema vojnika koji su u kasarni 24 časa.

Kako je bilo ranije: U RV i PVO je osim uobičajenih dežurstava 99.čVP (pripadala je Komandi RV i PVO) imala u stalnoj borbenoj gotovosti jedno odeljenje - 24 časa. Komandir tog odeljenja je bio podoficir koji je u vanradno vreme i vikendom bio kući (nije smeo da se udaljava iz stana). Osim toga bila je i dežurna policijska patrola za zonu odgovornosti (Zemun, Novi Beograd, Stara Pazova, Inđija, pećinci). Gotovost za pokret je bila 30 minuta, a patrole odmah. Provereno, sve je funkcionisalo kako treba. Čak je kasnije odeljenje osposbljavano za prevoženje helikopterom. Ali, starešine nisu imale dnevnice, nisu imale prekovremeni rad. Vojnici su bili u kasarni 24 časa i bilo su opterećeni stalno i neprekidno, duže od 12 sati dnevno. Bilo ih je, za namenske zadatke relativno dovoljno (mada nikad koliko treba, uvek je falilo). Dakle, postizalo se na osnovu volje, uverenja da tako treba i mora. Razna "prava" koja danas postoje uglvanom nisu postojala ili nisu primenjivana (naknada za prekovremeni rad i sl.). Da napomenem da su svi bataljoni i sve samostalne čete na celoj terotoriji SFRJ imali stalno zadejstvovane vodove (bataljoni), odnosno odeljenja, (čete) sa istom gotovošću. Dakle, bilo je snaga da se odmah krene u neko traganje.

I evo jednog, ne baš sličnog slučaja, ali može da posluži. Subota ili nedelja pre podne oko 9 sati po danu. Ja sam u jedinici sticajem okolnosti. Dežurni iz OC KRV i PVO me zove i kaže da se u rejonu Zemun Polja, blizu puta prinudno spustio helikopter "Aleut III". Zadatak, da ga nađem, pomognem pilotu (pukovnik, tadašnji načelnik VOC-a, zaboravio sam mu ime) ako treba (nije povređen), obezbedim letelicu i potom patrolom obezbedim praćenje helikoptera do Batajnice (prevući će ga putem). Odlazim odmah sa dežurnom patrolom i nakon 15 minuta sam uočio helikopter,a potom i pilota. Javljam dežurnom u jedinici da sam ih našao i da javi dežurnom OC da smo na licu mesta i da je pilot uredu. Javljam se pilotu (pukovniku) i zajedno sa njim tražim otpali deo sa repnog rotora (to je razlog prinudnog sletanja).  On, ja i dva vojnika "bauljamo" po kukuruzištu (početka juna ili kraj maja, pa je nizak) na par stotina metara od mesta gde je sleteo i nalazimo otpali deo (našao sam ga ja). Posle zajedno čekamo da dođe ekipa sa Batajnice da prevuče helikopter. To je potrajalo i pukovnik se nervirao što ih nema, ali kada su došli brzo su demontirali krake elise i polako izvukli helikopter na put. Posle smo ga otpratili do Batajnice (bogami smo zakrčili put).

U opisanom slučaji sve se dešava po danu. Pilot je javio položaj pre prinudnog sletanja. Spustio se 100-tinak metar od vrlo prometnog puta ("novosadskog"), vidi se. Nema povređenih, pilot je nepovređen i pored puta. Istina nema ni mobilnih telefona i GPS uređaja. Da je to bilo po mraku, da se nije znala tačna lokaciju, čak i da se znala približna lokacija, teško da bi ga brzo našli. Potrajalo bi to barem sat, možda i duže vremena. Najverovatnije bih odmah angažovao dežurno odeljenje (pa u preters sumnjivog terena u streljačkom stroju),a po potrebi bih uzbunio i pokrenuo celu četu. Da je bilo potrebe mogao se pozvati armijski bataljon VP (koji je imao u dežurstvu vod). Dakle, bilo je dovoljno snaga za bilo kakav zadatak, bilo gde u zoni odgovornosti. Sada to nije baš tako
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #25 on: April 14, 2015, 08:42:57 am »

I jeste problem zasto to baš nije danas tako?
Ne mogu da prihvatim u bilo kom smislu opradanje nema ili nije bilo sredstava/novca.
Ako je država prava država onda mora pronaći način da ga ima da sistem funkcioniše na zadovoljavajući način.
Inače se svodi sve na dobrovoljno vatrogasno društvo u kome sve mož`da bidne al ne mora da znači.
Već sam negde napisao što se u jednom od izveštaja o nesreći vidi.
U okviru treće misije VS ne postoji posebna propisana procedura za hitni medicinski vazduhoplovni transport.
Po tome ispada da su svi dosadasnji: Feketići, Obrenovci i bebe Ademovići radjeni napamet bez ikakvog postovanja procedura jer nisu ni propisane pa možda neko pomisli ako nisu ni postojale onda nisu ni prekršene.
Radjeni toliko nam poznatom burazerskom tehnologijom pop djaku a djak crkvenjaku shodno onoj staroj ja tebi serdare ti meni vojvodo a koja smo g........to samo mi znamo, samo što je ovde pre bilo pop crkvenjaku jer se eto nešto kao znaju iz prolaza.
Lični karijerizam očigledno uzima maha.
Neka oni koji misle da letilice treba da lete mimo procedure preuzmu odgovornost i lično počnu da potisuju naredbe.
A oni što potpisuju aranžmane sa raznim sveskim fondovima neka razmisle imamo li još nekih interesa osim bezalternativnog krpiguzluka ili će se pronaći način da se novac opet pronadje tamo gde ga ima i previše da bi se uputio tamo gde je neminovno i neophodno.
Mi sirotinja raja ćemo i dalje po svom ko po mesu a ko po kupusu i u proseku ješćemo sarmu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #26 on: April 14, 2015, 06:19:29 pm »

Ne može, jer se odluke za promene donose bez sveobuhvatne analize i proučavanja detalja. Kad dođe do detalja tu obično zapne. Trebaće vreme da sistem profunkcioniše sa profesionalnom vojskom. Osim toga, spomenuo sam "prava". To je sada moderno a košta. Neko je zaboravio da protivnik (neprijatelj, vreme, problemi) ne vodi "ič" računa o "pravima" zaposlenih. Dešavaju se upravo onda kada koriste "prava" Wink.  Uostalo, Kinezi, Japanci i ostali istočni narodi zasnivaju polet svoje ekonomije, osim na tehnologiji i drugačijem poimanju prava zaposlenih, uključujući i vojsku.

Quote
U okviru treće misije VS ne postoji posebna propisana procedura za hitni medicinski vazduhoplovni transport.

A zašto bi postojao? Pa to nije zadatak ministarstva odbrane već ministarstva zdravlja. Kada bi se korupcija u zdravstvu smanjila za 10% bilo bi para barem za 5 kom godišnje. A ko će "voziti" helikoptere manje je bitno. To što vojska hoće i mora (jer kod nje još ima "zaostataka prošlog vremena" gde se radi za narod i državu Cheesy, a ne za pare) treba malo proširiti na ostale državne službe. Hoću reći nije to stvar samo vojske, već sistema vrednosti i odgovornosti.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #27 on: April 14, 2015, 06:50:59 pm »

Pošto ste načeli i ovaj drugi,ne vojni dio,evo da ja kao laik dodam nešta.Mislim da je Lazanski ipak dosta toga napisao ispravno.Složio bih se sa Vama i sa nekim primjedbama i dodao da on pomalo pridaje sebi važnost(ono sa organizacijom pobune pilota itd...).

Predhodni post ste počeli o ekipama za spasavanje kao suprotstavljanje Lazanskom.Međutim,ili niste razumjeli njegovu namjeru jer se i Vaš post svodi na isto.Da li je Vama razumljivo da jedan međunarodni aerodrom nema nikakvu ekipu za spasavanje,makar u okviru vatrogasaca.Nevjerovatno je da se recimo mora rezati katanac na ogradi aerodroma.Aerodrom ima tehniku pomoću koje je imao zadnje podatke o helikopteru i tamo treba da šalje ekipu a ne da čeka nekoga ili kao što je već pisano dali je netko čuo helikopter,ovdje ili ondje.Već sam pisao o kontroli leta a vidim da je netko naveo da se radi o civilnoj službi.Zna li itko je li to privatna ili državna firma.Mislim da i u tu mnogo toga ne štima.

Imao bih još toga ali mislim da je i ovo previše.

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #28 on: April 14, 2015, 07:23:27 pm »

Quote
Da li je Vama razumljivo da jedan međunarodni aerodrom nema nikakvu ekipu za spasavanje,makar u okviru vatrogasaca.

Ko kaže da nemaju. Naravno da imaju vatrogasnu ekipu, i to dobru. I koliko sam razaznao iz onih izveštaja učestvovali su u traganju. I šta je tu čudno što su presekli katanac na kapiji. Zar misliš da vatrogasci uvek nose sve ključeve od svih kapija sa sobom.

Kontrola leta je zajedničko državno preduzeće Srbije i Crne Gore.

Inače, ono šta sam napisao je navedeno kao poređenje i moje mišljenje da ni mi tada ne bi lako našli helikopter po mraku i bez navođenja. Tako je bilo i u ovom slučaju (mrak loše navođenje). Kako su oni iz kontrole leta navodili one koji su tragali (a pitanje je koliko su ih i slušali) tako su i tražili. Da je moglo brže to bi se desilo (dešavaju se samo moguće stvari). Da li ubuduće može brže je već drugo pitanje.

Mi svi ovde ideališemo (moglo, je moralo je, treba i sl.), a zaboravljamo da kada smo sami učestvovali u nekim situacijama nije to baš bilo idealno i besprekorno. Druga je stvar što se ranijih događaja sećamo sa romantičnim osećanjima (što je karakteristika svih ljudi) pa nam to izgleda i lakše i bolje nego je zaista bilo.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #29 on: April 14, 2015, 07:41:04 pm »


Hvala @dzumba!

Ipak ja sam mislio da u okviru vatrogasaca baš postoji i ekipa za spašavanje(opremljena vozilima koja se mogu kretati i po njivama i sa adekvatnim osvjetljnjem i stalnom vezom sa kontrolom leta,te opremljena sa GPS,itd.).Nisam pretraživao statistiku ali mislim da se najviše avioudesa dešava baš u okolini aerodroma i da to svaki veći aerodrom treba da ima.

Poz.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 25 queries.