PALUBA
April 29, 2024, 12:47:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kosovo i njegova istorija  (Read 11658 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #15 on: August 16, 2009, 01:04:36 pm »

Quote
Koliko sam primetio ovde se pomenu da je problem Kosova poceo `90-ih. Mislim da je problem Kosova u najmanju ruku poceo posle WWII, Zasto tako mislim?
Zato sto su tokom rata mnogi Srbi proterani ili jednostavno izbegli pred terorom balista. Istovremeno se na njihova imanja naselio veliki broj Siptara iz Albanije. Po zavrsetku rata a u cilju dobrih odnosa sa susednom Albanijom Tito i rukovodstvo FNRJ je sprecilo da se ti Srbi vrate na svoje i omogucilo ovima iz Albanije da tu ostanu. U jednom trenutku je sve naizgled funkcionisalo kako treba, ali da li je ili su samo Albanci pripremali ovo sto ce se desiti 90-ih godina.
Cini mi se da su bas tada Albanci dobili prevagu u vecini stanovnistva.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #16 on: August 16, 2009, 01:13:19 pm »

Mislim da je stvaranje te prevage poklopilo sa radikalizacijom te ``borbe``.
Da pojasnim. Posle WWII Albanci i dalje nisu bili vecina. Ali do pocetka 80-ih svojom stopom prirastaja su vec bili na toj granici.
Kao posledica imali smo razne proteste pocetkom 80-ih. Kada je ta prevaga bila definitivna, sto zbog nataliteta sto zbog iseljavanja nealbanskog stanovnistva tada se krenulo oruzjem.Uz nravno medjsku kampanju gde je pominjano da ``manjinski srpski narod terorise vecinski albanski``. Dobro ne bas terorise ali se nisma mogao setiti izrza koji je koriste. U toj prici sa medijima bitna je ova kvalifikacija ``manjinski`` i ``vecinski``.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #17 on: August 16, 2009, 02:45:57 pm »

Проблем Космета постоји у Србији (касније Југославији) још од 1912.године. Није се одмах схватио озбиљност проблема и бирао се погрешан метод. Уместо да се обични људи, Албанци (Шиптари, како хоћете) придобију ми смо их одбијали (А многи данашњи Албанци на КиМ су словенског порекла, чак су у кућама српски говорили; и породица Х.Тачија је једна од њих).  Прво, незванично смо прогласили да ко год није правиславац није Србин. Тако су отишли многи муслимани и католици, који су били по крви, култури, језику, обичајима Срби. Код Албанаца није било тако. Албанци су и католици и муслимани и православци ( на југу Албаније око Ђирокастре, родно место Енвера Хоџе, православни Албанци, не Грци којих такође тамо има, су већина). Друго, одмах су почеле беспотребне репресалије над становништвом. Албанци су поносан народ, као и ми. Могу свашта да отрпе, али не и понижење. Дакле, нова власт се понашала као окупаторска. Чак је било убистава целих породица и спаљивања села, па и силовања. Постоје записи о томе а и причао ми је мој деда солунац, како су 1912. или 1913. палили и убијали цивиле по неким селима око Ђаковице, као одмазду за неке нападе на војску. Треће, нисмо искористили прилику после завршетка 1. светског рата да протерамо или преселимо оне који су то заслужили. Краљ Александар је баш са бившим качацима и опонентима правио пакт.То исто смо пропустили 1945. године, веровали смо у јединство балканских народа и оданост КП Албаније нама, не другима. Четврто, власт која је успостављена 90-тих година је била до зла бога корумпирана. Понижавала је и пљачкала све, а Албанци су тамо ипак били већина.  Лично сам гледао када полиција  туче без икаквог разлога возача једног шлепара, Албанца, јер није зауставио камион на  низбрдици да прође колона. Забога, ишла колона под пратњом, тај шлепер у сусрет, нормално, својом страном, ничим није угрожавао колону, могао је мирно и комотно да прође. Био снег, клизаво, и низбрдица. Тај возач покушао да прикочи (на сигнал полиције), међутим шлепер се занесе, полако, и попречи испред колоне. Полицајци (иначе неки резервисти, дилетанти) из пратећег возила одмах га извукли и почели да бију пред свима (било около цивила), онако простачки, чим су стигли, псујући га. Једва смо га одбранили. И шта је ту резултат. Један који нас сигурно мрзи. Ово је безначајан пример. А тек корупција по судовима, државној администрацији и сл. Ти који су то чинили први су збрисали 1999.године.И сад кукају из Београда и призивају нешто. Заправо још давно су направили одступницу у виду кућа и станова по централној србији. Теши ме да је сада стање и Албанцима много горе. "Њихова" власт је исто тако корумпирана, некомпететна, тако да многи старији кажу да није било тако ни када су Срби били валст.
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 268


« Reply #18 on: August 16, 2009, 04:18:53 pm »

Кад сте већ код Косметске кризе, има једна књига коју су написали (сада пензионисани) генерали и адмирали ВС.

Књига се зове:
"Агресија НАТО: Узроци, карактер и последице кризе на Косову и Метохији"

Клуб генерала и адмирала Војске Србије

Линк: http://www.serbica.com/index.aspx?id=ww&BID=4472
        
Иначе ево и ја да се укључим у разговор...

Прочитао сам неколико књига о Космет-у и о садашњој кризи тамо. Једно је сасвим сигурном, ово се спремало већ једно дуже време. Зашто? Да бих се то сасвим разумело мора да се крене од 1913 године, или чак и раније ако хоћете да се удубите у тему, када је Албанија добила своју независност. Тада је Албанаца на том подручју било само 51% от тоталног становништва. Осталих 49% су били Срби, Црногорци итд. После једног времена је почело и албанизовање Срба, Македонаца, Црногораца и Влаха али не само у Албанији већ и у Србији, Македонији и у Црној Гори. Значи већ тад се стварала идеја о Великој Албанији. Све националне мањине Албаније су биле изложене насилној албанизацији током признавања Албаније као независну државу. Све школе које су успели да отворе (националне мањине) под турском влашћу, албанске су им власт затвориле, отели сва материјална средства и њима отворили албанске школе. У тим школама припадници националне мањине нису смели да уче свој језик али ни албански. Циљ тога је био да се интелектуално деградирају да би после служили албанским властодржцима као робови рада.
Припадницима националних мањина није било (а ни дан данас није) дозвољено да задрже своја национална презимена нити да се изјављују да су по националности нешто друго, сем Албанци. Например, сви "Поповичи" су постали "Попа(ј)", "Марковићи" - "Марку", "Матановићи" - "Матана" а "Шиљеговићи" - "Пранверај". Има ту још имена али мислим да сте схватили поенту.
Данас Албанска власт тврди да немају више од 3% националне мањине у Албанији, што је лаж.
Помоћу овога може и да се види који је њихов циљ био већ тад: преобратити све у албанце по сваку цену (већим делом у Албанији).

Да бих скратио причу прећићу одмах на следећи део...

Идеологија о Великој Албанији је покренута тад када је Норберт Јокл (1877-1942) покренуо теорију о томе да су Албанци пореклом Илири. Густав Вајганд (G. Weigand, 1860-1930) је помоћу својих 12 аргумената доказао да то није истина. То су признали чак и Албански историчари (проф. др. Eqrem Çabej, др. Ardian Klosi, Ardian Vehbiu, Fatos Ljubonja). Проблем је био у томе што албански властодржци то нису хтели да признају. Они су били подржани од ушкопљених научника и, посебно, од неуких људи, па и од својих кларкова у иностранству. Зашто је онда Албански народ прихватио лажну чињеницу да су они пореклом Илири? Зато што су албанске власти то почеле да штампају свуда. Том идеологијом су преплавили своју литературу, почевши од буквара па све до "научних" студија и дисертација, посебних издања њихове Академије "наука". То значи да су децу која су ишла у албанске школе одма преплавили својом идеологијом. Како онда дете да у то не поверује?
После следи и Други светски рат и сви знамо последице тог рата. Око 200.000 Срба истерано с Космет-а а још више Албанца усељено на Космет. Наравно, има и тих Срба који су продали своје имање Албанцима и отишли с Космет-а, али већина није (колико ја знам). Сада није тешко да се види наставак. Албанци су постали већина на Космет-у и тиме омогућили себи да остваре први циљ своје идеологије: отцепљивање Космет-а од Србије. Следећи корак би био да споје Космет и Албанију...

Зашто се НАТО умешао у Косметску кризу је већ свима јасно па зато о томе и нећу да причам.
« Last Edit: August 17, 2009, 02:20:03 pm by srbin1 » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #19 on: August 16, 2009, 04:27:37 pm »

Tipican primer kako izgubiti deo zemlje i biti porazen od visestruko slabijeg protivnika! Nekada nije bitna samo snaga...
Takticki i krajnje lukavo godinama, (tj. decenijama) su spremali podlogu za ovo sto se desilo i desilo se sta se desilo! Ne mozes iskoreniti nesto sto se decenijama stvaralo "preko noci"!
I korov moras seci vise puta dok ga skroz ne uklonis! Uvek ostane poneka semenka, ali je onda dosta lakse!
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 268


« Reply #20 on: August 16, 2009, 04:30:49 pm »

Управо тако.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #21 on: August 16, 2009, 09:46:04 pm »

Па то се тако ради. А ми им нашом мудром политиком и деловањем (од 1912.г) још и помогли.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #22 on: August 16, 2009, 09:52:42 pm »

Quote
Па то се тако ради. А ми им нашом мудром политиком и деловањем (од 1912.г) још и помогли.
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 268


« Reply #23 on: August 17, 2009, 08:29:16 pm »

Ал сам баксуз....таман сам написао да би следећи корак Албанаца био да покушају да споје Космет и Албанију, кад ево сад прочитах у новинама да је Сали Бериша то управо и предложио...али то је већ политика Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #24 on: August 18, 2009, 12:28:56 pm »

Са становишта сваке нације то је природна тежња. Нема ту ништа необично. Сви народи то желе. То је њима био декларативни циљ од самог почетка. Овде се ради о томе да је Космет отет и да на њему не живе само Албанци.

Друго, неће то они баш одмах урадити, чак и када би могли. Има ту и других интереса и проблема, њихових унутрашњих. Албанци са Космета су "јачи", посебно економски,па и политички, па и у мафијашким круговима. Волели би да се они мало више питају о свему, па и у Албанији. Мисле да би заслуга за уједињење требала припасти њима. Осим тога за књижевни језик узет је јужни дијалект, из јужне Албаније, а не овај којим говори већина са Космета (као и део у Албаији), а они су у укупном збиру Албанаца већина.То они овима из Албаније нису никад "опростили". На Космету већ сада  сами Албанци имају проблема са дођошима из Албаније. Дакле, око уједињења ићи ће мало теже због њихових унутрашњих проблема и сукоба, мада не сумњам да то сви ипак желе.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.