PALUBA
March 28, 2024, 11:51:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Projekt hrvatske džepne podmornice Drakon 220  (Read 47829 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #15 on: April 25, 2015, 07:21:19 pm »

Što se tice spremnosti kao sto sam vec rekao sve firme koje ce sudjelo9vati u projektu su vec kontaktirane i potvrdile su spremnost a cijena nije neka velika, 50 000 eura je manje nego sto kostaju dva Kanadaira a imamo ih 6.

Fullback, fale ti tri nule u cifri, ostalo je ok.  Wink
« Last Edit: April 25, 2015, 07:27:06 pm by leut » Logged
Fullback
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #16 on: April 25, 2015, 07:40:16 pm »

Što se tice spremnosti kao sto sam vec rekao sve firme koje ce sudjelo9vati u projektu su vec kontaktirane i potvrdile su spremnost a cijena nije neka velika, 50 000 eura je manje nego sto kostaju dva Kanadaira a imamo ih 6.

Fullback, fale ti tri nule u cifri, ostalo je ok.  Wink

istina hahahah i meni je bilo čudno nešto nikako nisam mogao skužiti što  Grin
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #17 on: April 25, 2015, 08:40:08 pm »

Ukoliko ujko Sam da zeleno svjetlo za kooperaciju sa Azerbejđanom i Indonezijom od toga bi čak moglo nešto i biti, proizvodnja/trgovina naoružanjem je jedna od ključnih stavki koje ovu zemlju držu podalje od bankrota, koji je pred vratima zapravo već je zakoračio jednom nogom kroz njih.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #18 on: April 25, 2015, 09:08:07 pm »

Ukoliko ujko Sam da zeleno svjetlo za kooperaciju sa Azerbejđanom i Indonezijom od toga bi čak moglo nešto i biti, proizvodnja/trgovina naoružanjem je jedna od ključnih stavki koje ovu zemlju držu podalje od bankrota, koji je pred vratima zapravo već je zakoračio jednom nogom kroz njih.

Велика је срећа што се мало ко бави таквим подморницама па тако Хрватска није директна конкуренција ујка Сему ни осталим великим играчима. Тако да би и могло нешто бити од тога.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #19 on: April 26, 2015, 12:24:33 pm »

Za džepnu podmornicu poprilično velika, ali obzirom na pogon, samo akumulatori, a i doplov 250 NM , tu se negdje može svrstati.  Treba tu napomenuti da je brodarski institut, razvijajuči klasu 911, prvotno pošao od ideje  torpedno diverzantske podmornice, sa dizel-električnim pogonom i idejnim rešenjem diverzantske podmornice sa samo akumulatorskim pogonom. Ako se pogleda maketa vidi se da trup, doduše osjetno duži, u potpunosti sljedi linije klase 911, kao i što se tiče krmenih X kormila i pramčanih hidroplana. Razlika je samo u pramcu gdje je nadodat dio za dvije torpedne cijevi. Mislim da je taj projekat kopirana torpedno diverzantska podmornica. Za minska dejstva su usvojeni isti kontejneri...
Mislim da je hrvatska brodogradnja u potpunosti osposobljena za  izradu ovih podmornica. JRM u u variantu dizel-električne (prije pomenute torpedno diverzantske) nije išla pre svega zbog problema nabavke malih torpeda sa pripadujučom HA opremom i UTG, a i radi više investicijske i eksploatacijske cijene.
Nekako mi nije simpatično naoružavati ove male podmornice torpedima, dostaa su efikasnije kao diverzanska i minska varianta, uostalom dosada su ratovi pokazali da kao torpedna varianta nikada nisu bile efikasne.
« Last Edit: April 26, 2015, 12:29:39 pm by ML » Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #20 on: April 26, 2015, 01:02:29 pm »

Ukoliko ujko Sam da zeleno svjetlo za kooperaciju sa Azerbejđanom i Indonezijom od toga bi čak moglo nešto i biti, proizvodnja/trgovina naoružanjem je jedna od ključnih stavki koje ovu zemlju držu podalje od bankrota, koji je pred vratima zapravo već je zakoračio jednom nogom kroz njih.

Prvo ne slažem se sa ovom tezom o bankrotu, to je subjektivna papazjanija  i  tipično pruveličavnje. Ta pogledaj Grčku, Bugarsku, Rumunjsku, pogledaj recimo GDP Češke, Slovačke Mađarske i HR. Ne odskaće puno, ako uopće, ili je i ispod  HR GDP a u monogih tih EU zemlaja ,čak. S time da največi  problem HR je trom sustav i sporo povlačenje love iz EU fondova, ali to je druga tema. HR ima dobru perspektivu u EU bez obzira na limitiranost njenih političara. Drugo, netočna je i teza o nekakvoj specijalnoj bitnosti vojne industrije u HR. Ona je samo segment koji pridonosi ukupnoj gospodarskoj situaciji. Turizam je daleko ispred. Recimo. Treće, nikakav ujko Sem ne daje ništa niti oduzima glede toga. Hrvatska je u NATO savezu i kad staviš svoj potpis ne ugovor , to je svetinja i obaveza. Kako se ponašaju ostale članice - to obavezuje i tebe kao člana. Spomenute zemlje su pokazale interes i to je ok. Još više je ok da postoje u HR snage koju rade na projektu i mogu osnovati ovakvu podmornicu. Također nije ju ni problem proizvesti u HR. Problem je što OSRH trebaju i nov tenk i nov avion i nov helikopter i nov brod i novu podmornicu .
No stvari se kreču u HR nabolje ,kako vidimo po svim pitanjima, pa će valjda i podmornica doči na red. Dobro je da se očito "kotrjlja". Pozz.
Logged
Fullback
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #21 on: April 29, 2015, 01:52:49 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* дракон.jpg (130.46 KB, 800x485 - viewed 8218 times.)

* дракон2.jpg (90.48 KB, 800x476 - viewed 1695 times.)
« Last Edit: April 29, 2015, 04:57:38 pm by Рашо, Reason: убачене слике у атачмент » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #22 on: April 29, 2015, 04:51:20 pm »

Meni je ovo prelijepo.Predpostavljam da i gradnja neće predstavljati problem s obzirom na dosadašnje iskustvo.jedini problem može biti koliko se ona uklapa u "ujka Sem-ov biznis" no nadajmo se da mu bar neće smjetati.

Sami podatci mi izgledaju "ćudno" jer na predzadnjoj fotci piše da je dizl-električni pogon a drugi to opovrgavaju na pr.sa dosegom,navodi se kao da je samo na akumularore.Na samoj fotci se vidi da je dizl-elektr.jer se vidi ispušna grana koja ide u zadnji dio mosta i zadnji stub je kao usis šnorkla.

Meni se baš sviđa što ima i TC jer se navodna neuspešnost malih podmornica vezuje za klasična torpeda gdje je stvarno trebalo biti "maher" da se pogodi cilj sa samo dva torpeda.Danas kad imamo samonavođena  i vođena,to otpada.

Kod podmornica se teži da budu univerzalne što po meni ova ispunjava(jedino nema kontejnere za int.kontinentalne rakete   Cheesy ).

Poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #23 on: April 29, 2015, 05:44:10 pm »


Po sporazumu o ograničenju konvencioanlnog naoružanja (CFE) u Evropi, posedovanje raketa dometa preko 300km je strogo ograničeno. Ko je video da mini podmoržnice imaju dalekometne rakete, Karlo, nemoj biti neozbiljan. A na Hrvatsku se, iako je u NATO valjda i dalje odnosi poseban sporazum o ograničenju naoružanja po Dejtonu, još restriktivniji. Oni koji su radili na projektu "Lora", B-73 već su pred penzijom. Koja čeličana u Hr, pa i u Sl još može napraviti specijalni čelik za čvrsti trup, da ne govorimo o bilo kom delu opreme, ako nisu bitve, čelikčela, škopci... Radi li Rikard Benčić, ko će praviti propelu sedmokraku, sabljastu, poliranu, sa preciznim hodom na u milimetar? Ko će Hrvatskoj, na "line of fire" ruskih raketa prodati bilo šta od torpeda? A ako Hrvatska posrlja sama - proći će kao "jato" pod Staljingradom, tj. niko se živ vratit` neće. A ionako, peneza nema, mada je sve to vrlo zanimljivo, govori o tome da neko ipak neko nešto misli, tj vijuge mu rade...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #24 on: April 29, 2015, 06:02:39 pm »


@kumbor, nemo' se jediš.Ovo sa int.kontinentalnim raketama se valjda vidi da je šala (gdje na džepnu podmornicu smjestiti i njih).

Što se tiče ostalog teksta ja sam napisao iz ovoga što piše na ovom topiku.Postoje ustanove BI itd...koje imaju sigurno stručne ljude i brodogradilište koje vjerojatno ima isto.Pa i ranija gradnja je počela sa "novim ljudima".Drugo u tekstu lijepo piše da se radi o "koperaciji" više zemalja pa valjda i one imaju nešta što ste Vi naveli kao problem.Dakle,ovaj drugi dio nisam siguran da ste u pravu.

Poz.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #25 on: April 29, 2015, 08:05:44 pm »

Malo su čudni TT podaci, doplov je ogroman 3000NM, za primjer tip 821 je imao doplov 2300NM, a i svi ostali podaci je svrstavaju u manju podmornicu, ali nikako džepnu.
Sad koliko su ovi podaci tačni, pitanje je.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #26 on: April 29, 2015, 10:36:35 pm »

Malo su čudni TT podaci, doplov je ogroman 3000NM, za primjer tip 821 je imao doplov 2300NM, a i svi ostali podaci je svrstavaju u manju podmornicu, ali nikako džepnu.
Sad koliko su ovi podaci tačni, pitanje je.

Očigledno radi "promidžbeni program", tj. reklama.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #27 on: April 30, 2015, 05:35:36 am »


Skoro sam uvjeren, da za početak izgradnje ove podmornice u Splitu za sada nema uslova. Treba zbrinuti svu logistiku, alate, radnike, majstore, dobavljače materiala, opreme..., gdje su tu izpitivanja prototipa... Nije to tako lako. Pogotovo poslje 28 godina stanke.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #28 on: April 30, 2015, 07:27:23 am »

 Ma ljudi, ima i danas mladih i sposobnih inženjera i radnika, nema toga što se ne može napraviti. Sav materijal i dijelovi su dostupni na međunarodnom tržištu, ako ima love, može se napraviti i svemirski brod. Danas više nije problem u znanju, pa preko interneta možeš napraviti atomsku bombu. Problem je financiranje i stvarna potreba da se tako nešto napravi. Hrvatska je članica NATO-a i nema potrebe da se SAD ili Italija postavljaju patronski prema njoj, savezu je itekako bitno da svaka članica i samostalno ojačava svoje snage. Adria-mar je ozbiljna firma i pitanje je samo zainteresiranosti onih koji driješe kesu da se bilo koji projekt ostvari.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #29 on: April 30, 2015, 06:27:12 pm »

Quote
Ma ljudi, ima i danas mladih i sposobnih inženjera i radnika, nema toga što se ne može napraviti. Sav materijal i dijelovi su dostupni na međunarodnom tržištu, ako ima love, može se napraviti i svemirski brod.

Управо тако! Новац је главни проблем.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.