PALUBA
April 27, 2024, 07:33:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Budućnost Rusije kao velesile  (Read 5148 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« on: April 26, 2015, 01:52:26 pm »

Nabasao sam na jedan izuzetno zanimljiv tekst koji govori o ruskim planovima za budućnost, sukob sa NATO, Ukrajini...tekst je podugačak, na engleskom je a u istinitost ne ulazim. Interesuje me vaše mišljenje o ovome, naravno, ako imate vremena.

http://karlisn.blogspot.se
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: April 26, 2015, 02:31:57 pm »

Veliki se igraju na plečim mamalih.

Preleteo, ne vidim razlike između Rusije i SAD.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #2 on: April 26, 2015, 06:57:12 pm »

Не знам енглески па нисам прочитао текст. Међутим, генерално, будућност било које велесиле, па и Русије зависи пре свега од њене економске моћи (односно одржавања и ширења те моћи), технолошког развоја и способности друштва да амортизују социјалне трзавице унутар државе (друштва). Наравно, ту је и воља, односно хтење оних који је воде да буду "велесила" у смислу да намећу другима своје ставове, свој начин живота и на тај начин шире свој економски и политички утицај. Ту је и стицај околности, као што су велике природне катастрофе (земљотреси, поплаве, ерупције вулкана и др. и сл.), као и "сеобе народа"  (у смислу неконтролисаног кретања великог броја људи у потрази за бољим условима за живот), које могу зауставити сваку велесилу.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #3 on: April 26, 2015, 07:26:56 pm »

Veliki se igraju na plečim mamalih.

Preleteo, ne vidim razlike između Rusije i SAD.

Разлика између Русије и Америке је небо и земља.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #4 on: April 26, 2015, 07:47:09 pm »


Razlika između Rusije i Amerike je nebo i zemlja.


Da ne kompliciram previše, copy/paste strateških ciljeva iz gornjeg članka:

Quote
Strategic goals
Our overall goal should be that Russia is one of the three major players on the world arena around the year 2020. This we can reach by: radically increasing our influence in the near abroad, being able to influence policies in some major European countries and having reduced US influence in Europe. By doing this we will have also shown internally that any attempts to undermine Russia are doomed to fail.

We therefore suggest that our foreign, security and defence policy for the next ten years, to 2017, should aim at the six goals listed below.

1.      Undermine US will and capabilities to engage in European affairs,
2.      Stop EU and NATO expansion into our near abroad,
3.      Increase our influence in our near abroad, and where suitable incorporate regions with Russian populations with the Motherland,
4.      Undermine the cohesion of EU and NATO,
5.      Drastically increase the capabilities of our armed forces,
6.      Create stable and friendly relations to China, giving us freedom of action in the west.


What this means in practical terms when it comes to implementation is described below.


Da ponazorim malo detalnije (preveo na brzake):
Quote
1.      Potkopati SAD želju i mugučnost da se petlja u EU stvari,
2.      Zaustaviti širenje EU i NATO na naše granice,
3.      Povečati utjecaj na susedne zemlje, i gde moguče uključiti regije sa Ruskiom populacijom matični zemlji,
4.      Potkopati povezanost između EU i NATO,
5.      Drastično povečati mogučnost oružanih snaga,
6.      Stvoriti stabilne i prijateljske odnose sa Kinom, i dobiti mugučnost slobode delovanja za zapadu

I sada zameni "EU, NATO i US" sa Rusijom:

Quote
1.      Potkopati Rusku želju i mugučnost da se petlja u EU stvari,
2.      Zaustaviti širenje Rusije na naše granice,
3.      Povečati utjecaj na susedne zemlje, i gde moguče uključiti regije sa EU populacijom matičnoj uniji,
4.      Potkopati povezanost u Rusiji,
5.      Drastično povečati mogučnost oružanih snaga,
6.      Stvoriti stabilne i prijateljske odnose sa Kinom, i dobiti mugučnost slobode delovanja za zapadu


Meni deluje isto.

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #5 on: April 26, 2015, 08:08:10 pm »

У тачки 6 (шест) се НАТО битно разликује од Русије. Док Русија није претња Кини, дотле САД, а посредно и НАТО итекако јесу.

САД и НАТО не могу драстично повећати оружане снаге јер су, пре свега САД то већ урадиле. Не бројчано већ технолошки, што је кључно мерило војне надмоћи. Руско повећање снага није ни близу оне снаге коју је спарм САД и НАТО имао некада СССР. Погледај само пораст буџета САД од краја "хладног рата" до данас (зашто уопште расте када је главни противник - СССР уништен?). Само у првих пар година постоји пад, а затим повећање, који практично у континуитету траје до данас. И још ће да расте, јер се на то буквално терају чланице ЕУ. И неке већ слушају, а слушаће и већина осталих.

Поткопавање "повезаности" (односно територијалног интегритета) Русије је константа у понашању САД. Па, они су подржавали и подржавају терористе на Кавказу (од којих су многи сада и Сирији и Ираку) називајући их "борцима за слободу". Русија, ако је то и чинила чинила је на простору држава насталих из СССР-а, али не и у осталом делу Европе или не бар тако брутално и нескирвено.

Дакле, Божо, има ту поприлично разлике.

Но, НАТО-у треба "добар" противник и ојачала Русија добро дође да се правда и подстакне све оно што се и до сада радило. Па јавна је тајна да су у свим великим вежбама НАТО, посебно у војним школама Русија третирала и после 1990.-те године као противник. До сада се то "маскирало" кроз називе играјући страна (разни "lend"-ови). Сада то већ може отвореније.

И кључно питање: Да ли Русија заиста представља такву опасност каквом је тренутно представља НАТО, посебно спрам опасности коју за Русију представља НАТО, односно САД?

Свака озбиљна анализа ће показати да Русија представља у сваком погледу (политичком, економском, културолошком, па и војним) мању опасност по Европу, а поготову за САД. Једноставно, она нема капацитета да то буде (барем не тао како је представљају), барем у будућих 20-так година. А САД и НАТО су то већ сада по интересе Русије. Па нормално је да свака "акција" (САД, НАТО,н на пример у Украјини) има "реакцију" (Русије - на пример Украјина).
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #6 on: April 26, 2015, 08:15:57 pm »

Русија се разлику је од САД-а по три следећа критеријума:

1. економском
2. политичко/идеолошком/пропагандном
3. војном

1. САД су до јуче била светска економија бр. 1. Нећу да улазим у то на какав начин и да ли је та титула заслужена, али су економски стварно јаки. Русија је иза Америке у том погледу. Предњачи једино по својим материјалним ресурсима које не зна да искористи на прави начин. Америка прави готове производе које дистрибуира широм света док се Русија ослања на продају сировина. Друга ствар... Америка је успела да наметне долар као обрачунско средство у многим пословима, буџети држава се изражавају у доларима, нафта је везана за долар... Дакле Америка и на финансијски начин покушава да у што већој мери контролише свет. Русија још увек није у том положају, а и никада није покушавала да наметне рубљу као основно средство плаћања другим народима и економским системима.

2. До распада СССР-а постојале су две водеће идеологије које су суперсиле покушавале да наметну осталим државама: комунизам и капитаизам (псеудо демократија). Нестанком СССР-а остаје само једна глобална идеологија, а то је ткзв. демократија. Свака држава која није демократска мора бити или ће нестати са лица земље осим ако нема јаку војску и економију којом може да се одупре САД-у и НАТО-у. У име ''људских права'', ''слободног тржишта'' и сл. Америка и њени НАТО савезници врше ''хуманитарне интервенције'' свуда по свету. Русја нема ''идеологију'' коју жели да наметне другим народима. Америка је поред долара свету успела да наметне и енглески језик. Не постоји млад човек у Србији. као ни дете које не разуме енглески језик. Колико људи овде говори руски, а колико у другим државама? Колико је латиница присутна у Србији? Колико има назива фирми на енглеском језику? Музика, видео игре, програми, компјутери, разна техника,... Све је на енглеском. Погледајте начин одевања... Сви личе на американце: патике, качкети, дресови, сатови, телефони, мајице, јакне. Њихова култура у потпуности. Колико има енглески речи које деца и млади, а све чешће и старији користе у свакодневном говору? Retard, troll, random, spammer, freelancer,... Конектуј се, лајкуј, дрифтуј,... Ја не чујем никога да употребљава руске речи и изразе. Један сам од ретких који каже екран уместо монитор. Видим да су се енглеске речи запатиле и у немачком језику тако да више нико не каже Beruf за посао већ користе енглески израз Job. Избацују и реч Rechner и користе Computer. Руски језик се све мање учи у школама како код нас тако и у другим земљама.


3. САД далеко више улажу у своје оружане снаге које су по њиховј војној и међународноправној доктрини офанзивне док су руске снаге дефанзивно оријентисане. Амерички поморски официри и правници у часопису Naval law review истичу да Америка има права да интервенише свуда у свету ако су њени интереси или људска права угрожени као и у случају превентивног напада. Као пример наводе СРЈ 1999. године. Имају флоту носача авиона која им служа да се створе било где и било кад у свету. Русија брани простор бившег СССР-а од западног утицаја и преко тих граница ретко прелази. Руси су увидели да су окружени и да морају да се бране како год знају и умеју јер више нема поверења између њих и НАТО-а који их је преварио што се тиче проширења на исток. Русија од три елемента која чине суперсилу има само трећи и то је једино на шта може да се ослони сада.

Сви желе да буду добри са државом која има милијарду и четристо милиона житеља и најјачу економију. То ме не чуди.


@ Џумба

Америка је највећа опсаност по светски мир и безбедност јер је незајажљива. Она мора да ратује и осваја нове државе пуне сировна како би одржала мир у својој кући. Њеним становницима је загарантован јефтин бензин, јефтина техника, јефтина гардероба, а то све долази из туђих земаља. Само идиот може да верује у причу да је Садам пао због оружија за масовно уништење... Срушили су га због нафте јер је запретио да је више неће продавати за доларе. Е то је већ био превелики проблем за америчку власт јер ако им поскуше храна, гориво, струја и сл. ето социјалних немира и побуне.

Ми смо на факултету изучавали амерички војноиндустријски комплекс. Кад схватите како то функционише онда вам је јасно зашто падају бомбе по Сирији и другим државама.
« Last Edit: April 26, 2015, 08:23:15 pm by torpedo011 » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #7 on: April 26, 2015, 09:01:09 pm »

Slažem se sa napisanim, ali još uvek sam mišlenja da su jim strategije iste, kao i svim velesilama. Razlika je u moči, da to ostvare. 100% sam siguran, da je stanje obrnuto, i Rusi bi se isto ponašali da mogu.

LPB


Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #8 on: April 26, 2015, 09:08:10 pm »

Slažem se sa napisanim, ali još uvek sam mišlenja da su jim strategije iste, kao i svim velesilama. Razlika je u moči, da to ostvare. 100% sam siguran, da je stanje obrnuto, i Rusi bi se isto ponašali da mogu.


Nacionalni interesi neke sile su upravo srazmerni veličini (jačini) te sile!
Logged
atomex
mornar
*
Offline Offline

Posts: 49


« Reply #9 on: April 26, 2015, 11:42:02 pm »

Русија, (као и Кина) није само држава у уобичајеном смислу (какве су на пр. државе у ЕУ), Русија је, као и Кина, цивилизација. Што се тиче пропасти и опкољавања од стране НАТО-а да потсетим на две историске чињенице: Наполеон је заузео Москву, али није покорио Русију. Немачка војска (Wermacht) је  од јуна до почетка децембра 1941.г. стигла (заузела европски део СССР-а :Белорусију,Украјину, балтичке земље) до Москве и тада је била близу покоравања Русије колико и Наполеон .
Нетачно је да Русија има само енергенте и да искључиво од њих зависи. Чиме се амерички космонаути "возе" у свемир? Чије авионе користе Индија, Кина, Индонезија и много других држава?
Ко је  предвидео да ће Кина, која је после корејског рата и свађе са СССР-ом изгледала на граници пропасти, постати у нашим данима најмоћнија економија? Сви су, после Културне револуције, предвиђали да ће Кини требати (ако икад и успе) сто година само да реши проблем исхране становништва. Показало се да није тако. Ко је за време Јељцина, деведесетих година прошлог века предвидео данашњи раст Русије? Па до скоро су велики умови писали да ће Руси изумрети до 2050. г., као мало се рађају.
Да би се покорила Русија, морала би се војно заузети, затим јој уништити језик (културу) и религију (пример народа Јужне Америке који данас говоре туђим језицима и моле се туђим боговима), а ја не видим да су, и поред све моћи, САД за то данас способне, нити да ће бити способне у будућности. Рат НАТО-а и Русије је можда могућ. али из тог рата као победници би изашле Кина, Индија, државе Јужне Америке и тд. а не Европа и САД, и то се веома добро зна.
Нисам забринут за будућност Русије, ни као државе, ни као цивилизације, ни као велесиле, што она објективно јесте, самом својом величином.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #10 on: April 27, 2015, 02:56:24 pm »

За ову тему ипак би било корисно да сазнамо неколико информација из прве руке. Синоћ сам премијерно гледао документарни филм "Председник" на РТ1 .У питању је интервју са Владимиром Владимировичем који је водио новинар Владимир Соловьев.

линк ка на руском


Први свеобухватни дукументарац о Владимиру Путину

Председник Русије Владимир Путин изјавио је у документарном филму „Председник“ да се тероризам не може користити за решавање политичких или геополитичких задатака.
Телевизијски канал „Русија 1“ приказао је данас филм „Председник“, у чијем је средишту двочасовни интервју с Владимиром Путином, поводом 15. годишњице његовог ступања на дужност шефа државе.

Филм обухвата период од августа 1999. године до данашњих дана и говори о путу који је Русија прошла заједно с председником — о најдраматичнијим моментима руске историје тог периода — рату у Чеченији, погибије посаде подморнице „Курск“, терористичком акту у Дубровки, припајању Крима, као и о будућности Русије.

Путин је терористичке нападе у позоришту у Дубровки 2002. и у школи у Беслану 2004. године назвао најтежим моментима свог шефовања државом.
„То су, наравно, ти ужасни терористички напади. То је Беслан, то је центар у Дубровки“, рекао је он.
Филм се бави и односом председника према олигарсима.

„Председник говори о томе како му је, када је тек ступио на дужност, дошла група олигарха и рекла: ’Разумете да ви нисте никакав председник? Ми ћемо управљати земљом‘, а он им каже: ’Хм, видећемо‘“, испричао је Владимир Соловјов, новинар који је интервјуисао Путина.
Поред тога, у филму се разматрају теме економских криза 2008. и 2014, Олимпијских игара у Сочију, формирања опозиције и односа са Западом. Путин је изјавио да се стиче утисак да Запад воли Русију само онда када је она слаба и када јој треба слати хуманитарну помоћ.
Обамина празна претња

Путин је рекао да су руске специјалне службе регистровале директне контакте бораца са Северног Кавказа и представника специјалних служби САД.
„Једном приликом су наше специјалне службе регистровале директан контакт бораца са Северног Кавказа и представника специјалних служби Сједињених Држава у Азербејџану. Тамо су им помагали чак и у транспорту“, рекао је Путин.
Путин је навео да је о томе обавестио актуелног председника САД.
„И када сам то рекао актуелном америчком председнику, он ми је одговорио: ’Ја ћу им…‘, извињавам се, пренећу како је рекао — ’Ја ћу им испрашити тур‘. А кроз десет дана моји потчињени, руководиоци Федералне службе безбедности, добили су од својих колега из Вашингтона писмо: ’Ми смо подржавали и подржаваћемо односе са свим опозиционим снагама Русије. И сматрамо да имамо право то да радимо и надаље‘“, присетио се председник Руске Федерације.

Путин је такође изјавио да се терористи не могу користити за решавање политичких или геополитичких задатака.
„Ни у ком случају, никада и нигде. Не треба чак ни покушавати да се терористи искористе за решавање тренутних политичких или чак геополитичких задатака, јер ако им се да подршка на једном месту, они ће подићи главу на другом и обавезно ударити на оне који су их јуче подржавали“, рекао је Путин.

Руски председник је подсетио и да је упозоравао западне партнере на могуће последице.
„Неко је тамо очигледно сматрао (потогово специјалне службе западних земаља) да ако неко ради против њиховог главног геополитичког супарника (што је Русија, како сада схватамо, у њиховој свести била и остала), то је онда увек у њихову корист. Испоставило се да није тако“, додао је Путин.
Запад ипак није журио да „радосно дочека“ Русију
Од распада СССР-а ништа се кардинално није променило, рекао је Путин и додао да су Совјети били у илузији о брисању идеолошких разлика са западним земљама, али да Запад ипак није журио да „радосно дочека“ Русију.
Западне земље после распада Совјетског Савеза требало је да схвате да Русија има своје геополитичке интересе и да се према томе треба односити с поштовањем, трагати за равнотежом, сматра он.
„И нама се чинило да ће с нестанком идеолошке заоставштине, која је бивши Совјетски Савез делила од остатка цивилизованог света, ’спасти окови и да ће нас слобода радосно дочекати на улазу и да ће нас браћа срдачно дочекати и предати нам лопту‘. Али ’браћа‘ нису толико журила. Не само да нам нису предали никакву лопту, него су са задовољством узели све остатке оне војне моћи коју је некада имао Совјетски Савез“, рекао је Путин.

Ипак, како је навео председник Русије, ништа се кардинално није променило.
„Ја сам о томе већ говорио. Готово двадесет година радио сам у КГБ, у контраобавештајној служби. И чак се мени чинило да ће се с падом те идеолошке преграде, у виду монопола владајуће комунистичке партије, све из корена променити. Али ништа се није променило, јер и те просте ствари не долазе одједном, а ту су још и геополитички интереси, који уопште нису повезани с идеологијом“, рекао је председник.
„И ту је требало да наши партнери схвате да земља попут Русије не може да нема своје геополитичке интересе. И потребно је да се с поштовањем односимо једни према другима, да трагамо за равнотежом, за решењима која свима одговарају“, додао је Путин.

Русија ће ићи до краја штитећи своје интересе
Русија није могла да одбаци људе који су желели да се врате Руској Федерацији и нису хтели да буду под влашћу екстремних националиста и бандероваца, изјавио је Путин.
Према његовим речима, Русија ће ићи до краја штитећи своје интересе. Путин сматра да је у случају враћања Крима у састав Руске Федерације све било учињено правилно и ни због чега не жали.

Председник Русије је у филму „Председник“ изјавио да је најважније било схватити шта желе људи који живе на Криму.
„Ја сам им говорио да су за нас животно важно питање — људи. Ја не знам какве ћете ви интересе штитити, али ми ћемо, штитећи своје, ићи до краја. И то је изузетно важна ствар“, рекао је Путин, објашњавајући да је реч о историјској правди.
Република Крим и град Севастопољ који се налази на Кримском полуострву постали су руски региони након референдума 16. марта 2014. године, када се више од 90 одсто грађана изјаснило за иступање тих региона из састава Украјине и за припајање Русији.
Многи су двехиљадитих били уверени да ће Русија престати да постоји

Путин је испричао како су му шефови и премијери страних држава говорили о томе да су почетком двехиљадитих сматрали да ће Русија престати да постоји у дотадашњем облику, након заоштравања ситуације на Северном Кавказу.
„Ништа друго није било могуће учинити осим угушити тероризам. Било је немогуће договорити се. Ја се одлично сећам и, чини ми се да сам већ говорио о томе, будући да сам био директор Федералне службе безбедности у то време, читао сам разне оперативне документе међу којима су и извештаји о хватању међународних терориста, у којима су једни другима писали: ’Сада је јединствена историјска прилика, имамо могућност да отцепимо Кавказ од Русије — сад или никад‘“, испричао је Путин у документарцу.

Према речима председника, руководству Руске Федерације било је јасно да ако не реши тадашњу ситуацију неће бити шансе да се сачува земља.
„Управо су у том моменту практично сви у свету схватали шта се дешава, осим, можда, нас самих (јер обичан грађанин није много улазио у детаље). Мени су касније многе моје колеге, председници, премијери, говорили да су већ одлучили да Русија престаје да постоји у свом садашњем облику. Питање је само било када ће се то десити и какве ће бити последице, имајући у виду да је то велика нуклеарна држава“, рекао је Путин.
Владимир Путин је највишу државну позицију први пут заузео 2000. године, као вршилац дужности, након оставке дотадашњег председника Русије Бориса Јељцина. У марту исте године изабран је за председника државе, а четири године касније освојио је нови мандат. Од 2008. до 2012. водио је Владу Руске Федерације, а 2012. поново је победио на председничким изборима.
 
Западна елита жели да Русија проси
Русија не нарушава никаква правила игре, међународно право и повељу Уједињених нација, рекао је Владимир Путин и додао да се то тиче и проблема у области глобалне безбедности.
Председник Руске Федерације сматра да Запад Русију доживљава као геополитичког супарника и да настоји да заустави њен развој.
„Такозвани владајући кругови тих земаља, елите – политичке, економске, воле нас када смо сиромашни, бедни и када стојимо с испруженом руком. Како почнемо да испољавамо неке своје интересе, они осећају некакав елемент геополитичког супарништва“, изјавио је Путин.
„Дубоко сам убеђен да не нарушавамо никаква правила игре. Када говорим о правилима игре, имам у виду пре свега међународно право, повељу Уједињених нација и све што је с тим у вези. То се тиче наших односа с Украјином, то се тиче ситуације на Криму, то се тиче нашег позиционирања у другим деловима света у борби против међународног тероризма“, нагласио је Путин.

„Имам у виду и наш однос према иступању Сједињених Америчких Држава из споразума о ограничењу противракетне одбране. Када ми почнемо да говоримо о томе да нам прети, рецимо, ширење НАТО-а на Исток, приближавање војне инфраструктуре нашим границама, тада се (на Западу) јавља жеља да нам се супротстави. И то је данас добило форму такозваних санкција“, објаснио је Путин.
Санкције, према његовим речима, представљају покушај да се заустави развој Русије.
„А такве покушаје ми гледамо током целе руске историје, почев од царских времена. Тај покушај заустављања Русије, та политика је позната одавно, вековима. Ничег новог ту нема. Али ми не треба о томе превише да мислимо“, додао је Путин.
Односи Русије и Запада погоршали су се у вези са ситуацијом у Украјини. Крајем јула 2014. године Европска унија и САД су са санкција против појединаца и компанија из Русије прешли на мере против целокупне руске економије. Русија је као одговор ограничила увоз прехрамбених производа из земаља које су јој увеле санкције: САД, земаља Европске уније, Канаде, Аустралије и Норвешке. Под забраном је увоз говедине, свињетине, живине, месних прерађевина, рибе, воћа, поврћа и млечних производа.

Путин би могао да живи као обичан човек
Путин је рекао да може да замисли свој живот изван дужности шефа државе.
„Право говорећи, то и није неко питање. То је, заправо, нека врста лакмус папира. Ако човек може да се врати у обичан стан и да тамо живи, уместо да бивствује у дворском ентеријеру, сматрам да онда није изгубио везу са спољашњим светом. Потпуно могу да замислим живот изван ове дужности", рекао је Путин.
Председник се такође присетио времена када је био шеф кабинета министра и признао да му се тај посао веома допадао. „То је конкретан, јасан посао, у сваком случају, усмерен је на конкретна питања. И одмах је јасно да ли си у нечему погрешио“, испричао је Путин.
Према речима Владимира Путина, човек који постане председник државе лишава се „нормалног живота“. „Не можеш да идеш у биоскоп, не можеш тек тако да одеш у позориште, не можеш да се прошеташ по продавницама“, рекао је он.
Ипак, председнички живот, како је рекао није лишен одређеног смисла и задовољства.

„То су мали губици у поређењу с оним што судбина и народ дају људима који се нађу на мом месту, а то је могућност да се максимално допринесе, да се учини све што од мене, од нас, од оних који раде на таквим позицијама, зависи, за своју земљу, за свој народ“, сматра руски председник.
Путин је на највишу државну позицију први пут доспео 2000. године, као вршилац дужности, након оставке тадашњег председника Бориса Јељцина. У марту исте године Путин је изабран за председника државе, а четири године касније на редовним изборима поново је заузео ту позицију. Од 2008. до 2012. био је премијер Русије, а у марту 2012. поново је победио на председничким изборима.

Извор - Агенција "Спутник"
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #11 on: April 27, 2015, 07:39:35 pm »

Quote
Slažem se sa napisanim, ali još uvek sam mišlenja da su jim strategije iste, kao i svim velesilama. Razlika je u moči, da to ostvare. 100% sam siguran, da je stanje obrnuto, i Rusi bi se isto ponašali da mogu.

LPB

Тачно, да је снажна као САД и Русија би се највероватније тако понашала. Тако се понашају најмоћније силе када су саме на врху. Али, Русија то ипак није . Ту су само САД. Дакле, не може се дрвље и камење бацати на Русију због тога што би можда била оно што није и тако посредно бранити САД јер су понашају управо тако. САД су актуелне носитељ ратова по Планети. То нису ни Русија ни Кина.

Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #12 on: April 27, 2015, 09:02:01 pm »

^Film će za par dana dobiti i srpski prevod, pa ako bude zainteresovanih mogu da okačim link. Smiley
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #13 on: April 28, 2015, 07:23:43 am »

Quote
Slažem se sa napisanim, ali još uvek sam mišlenja da su jim strategije iste, kao i svim velesilama. Razlika je u moči, da to ostvare. 100% sam siguran, da je stanje obrnuto, i Rusi bi se isto ponašali da mogu.

LPB

Тачно, да је снажна као САД и Русија би се највероватније тако понашала. Тако се понашају најмоћније силе када су саме на врху. Али, Русија то ипак није . Ту су само САД. Дакле, не може се дрвље и камење бацати на Русију због тога што би можда била оно што није и тако посредно бранити САД јер су понашају управо тако. САД су актуелне носитељ ратова по Планети. То нису ни Русија ни Кина.


Kao što napisa @atomex, za razliku od usa, Rusija je civilizacija i to viševekovna. A o tome šta bi bilo kad bi bilo, ne liči
mi na ozbiljne komentare.

Kada se već ovde i na taj način razgovara imam pitanje za poznavaoce:

Šta bi se desilo ako bi neka zemlja iz nato alijanse želela da istupi i potpiše pakt sa Rusijom. Da li bi bila napadnutaod strane ostalih
članica nato zbog ugrožavanja vitalnih interesa tog saveza?

To što Rusi nisu reagovali silom kada se raspadao njihov blok nije samo nemoć i nesposobnost koju će verovatno neko potegnuti
kao argument, ima tu još nešto.

Tako da je izjednačavanje Rusije sa usa po principu, svi su oni isti, bez ikakvih argumenata, i čista špekulacija.
A kakva je budućnost velike sile, stare oko 250 godina, stvorene uglavnom od evropskog otpada. To što se poneki stidljivi
glas neslaganja i  poneka rečenica pomole u diskusijama, u kojima učestvuju pripadnici zemalja iz nato,  je prvi signal da neumitno
kako u celoj ljudskoj istoriji idu promene.
Panta rei.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #14 on: April 28, 2015, 08:40:24 am »

Samo da smo si na jasnom, nisam ni ljubitelj ne zagovornik US politike. A ni Ruske. Ne simpatiziram ni sa jednom stranju, pa mi zato obe izgledaju isto. Pitajte čehe, slovake, poljake i ostale, koji su bili pod Rusima, dali jim se svidjelo. Pitajte i Libijce i Iračane i ostale kako vole SAD. Afganistance možemo pitati i za jedne i druge i mislim da se odgovor neče razlikovati. I zato pričam da su isti. Samo je pakunga malo drugačija.

Meni se nijedna ne sviđa. Ne verujem više u bajke, i da su jedni dobri, drugi zli. I delim politiku jedne zemlje od ljudi koji žive u istoj.

LPB
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.