PALUBA
April 25, 2024, 09:07:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Nikola A. Torić  (Read 24973 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« on: May 13, 2015, 09:47:18 am »

Poštovane kolege !!!

U svojoj zbirci imam jednu mornaričku sablju M.1924/36  koja je nedvojbeno pripadala Nikoli A. Toriću. Pokušavam pronaći podatke o njemu, ali mi to baš i ne polazi za rukom. Zahvaljujući jednom kolegi iz Beograda ( hvala Radmilo  Grin ) uspio sam doznati da je 1936. godine „mornarički narednik vodink II klase mašinske grane Nikola A. Torić odlikovan Srebrnom medaljom za revnosnu službu“ što je iste godine i objavljeno u Službenom vojnom listu.  Iz ovoga se jasno vidi da je Torić  tada bio podoficir. Kasnije je najvjerovatnije napredovao i dobio ovu sablju. Zanima me njegova daljnja sudbina, i svaka pomoć je više nego DOBRODOŠLA !!!

Unaprijed hvala, Chombe


* IMG_076-9.jpg (775.42 KB, 2048x1536 - viewed 197 times.)
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #1 on: May 13, 2015, 09:50:01 am »

Inicijali


* IMG_076-6.jpg (634.17 KB, 2048x1536 - viewed 221 times.)
« Last Edit: May 13, 2015, 09:57:52 am by chombe » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #2 on: May 13, 2015, 12:03:38 pm »

Kad se vrati A. Torić onda ću ga pitati za njegova bliskog rođaka. Taj NT je iz obitelji brodograditelja. Mislim da znam o kome se radi. Bio je poslije rata u JRM. Torići su sa Vrgade. Jedno prezime a tri plemena koji međusobno nisu u rodu. Potomci prastanovnika Jadranskog mora. S Jurišićima nastanjivali Vrgadu prije par tisuća godina. Pomorci ( kapetani, strojari, telegrafisti ), brodograditelji ( vlasnici škverova ) i visokoobrazovani stručnjaci.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #3 on: May 13, 2015, 01:55:05 pm »

Svaka čast majstore !!!
Volio bih osobno popričati s tim gospodinom A. Torićem.
Možete li mi molim vas dati nekakav kontakt mail ili moje pitanje i adresu proslijediti njemu ?  Gdje je on uopće (rekli ste - kad se vrati) ? Tko zna možda ima i nekakvu fotografiju što bi uistinu bilo super !?!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #4 on: May 13, 2015, 03:04:43 pm »

Svaka čast majstore !!!
Volio bih osobno popričati s tim gospodinom A. Torićem.
Možete li mi molim vas dati nekakav kontakt mail ili moje pitanje i adresu proslijediti njemu ?  Gdje je on uopće (rekli ste - kad se vrati) ? Tko zna možda ima i nekakvu fotografiju što bi uistinu bilo super !?!
A. Torić je sad negdje blizu Paname. Javi mi se jednom tjedno.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #5 on: May 13, 2015, 03:17:45 pm »

OK. onda se čujemo najkasnije za tjedan dana  Smiley. I naravno - HVALA !!!
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #6 on: May 18, 2015, 01:44:43 pm »

Evo i službene objave o odlikovanju iz 1936. godine  Wink.


* svl.jpg (911.84 KB, 1784x2400 - viewed 231 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #7 on: May 18, 2015, 08:06:00 pm »

Quote
Iz ovoga se jasno vidi da je Torić  tada bio podoficir. Kasnije je najvjerovatnije napredovao i dobio ovu sablju.

Не знам да ли је наредник водник 2. класе Торић касније напредовао, али је сабљу добио (стекао право да је носи) чим је постао наредник (обични). Наиме, у Војсци и Морнарици Краљевине Југославије право на сабљу су имали наредници свих рангова (чинова), као и сви официр. Од активних подофицира поднаредници нису имали право на сабљу (осим у коњици где су је дужили и војници, али само током службе, односно у касарни).

Да додам и то да су активни официри и наредници сабљу куповали о свом трошку. Из тог разлога се често на сабљама  налазе гравирани иницијали или имена власника.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #8 on: May 18, 2015, 08:37:25 pm »

Hvala kolega Džumba na ovim podatcima, ali naš Torić ni u kom slučaju nije mogao u to doba nositi ovu sablju iz jednostavnog razloga što se ovdje radi o oficirskom, a ne o podoficirskom modelu. Potpuno ste u pravu kad govorite o privatnoj nabavci sablji preko oficirske zadruge ili drugih liferanata, ali se ni u kom slučaju ne mogu složiti s konstatacijom da su vrlo često gravirali svoja imena na oružje. To baš i nije bilo u skladu s PS-om i moram priznati da nisam baš često nailazio na personalizirane sablje iz razdoblja Kraljevine, bez obzira o kojem se rodu vojske radilo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #9 on: May 18, 2015, 08:58:59 pm »

Заиста не знам каква је разлика између официрских и подофицирских сабљи. Што се гравирања монограма тиче говорим из искуства, односно приче мог оца који је био активни подофицир у то време. Имао је сабљу са монограмом, слично као код ове. Није то баш било престрого да се није смело.

Такође, мало ми је необично да наредник водник 2. класе постане официр. То се постизало полагањем за чин. Ипак, обично су то чинили наредници и наредници водници 3. класе, дакле релативно млађи људи (испод 30г.).
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #10 on: May 18, 2015, 09:27:37 pm »

Ma razlika je samo u koricama ( kaniji ). Iskreno rečeno ne znam kako je to išlo s napredovanjem u Kraljevini. Što se tiče potpisivanja na oružju, znam da se to oduvijek radilo onako po skrivečki, ali među nebrojenim sabljama koje sam vidio u životu samo su vrrrrlo rijetke bile personalizirane.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #11 on: May 19, 2015, 08:04:16 am »

Заиста не знам каква је разлика између официрских и подофицирских сабљи. Што се гравирања монограма тиче говорим из искуства, односно приче мог оца који је био активни подофицир у то време. Имао је сабљу са монограмом, слично као код ове. Није то баш било престрого да се није смело.

Такође, мало ми је необично да наредник водник 2. класе постане официр. То се постизало полагањем за чин. Ипак, обично су то чинили наредници и наредници водници 3. класе, дакле релативно млађи људи (испод 30г.).
Oficirski čin dobio je u mornarici NOVJ.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #12 on: May 19, 2015, 10:04:17 am »

Oficirski čin dobio je u mornarici NOVJ.

Znači li to kolega da su stigle vijesti iz Paname ? Vrlo je vjerovatno da je naš Nikola napredovao i u NOVJ ako je ostao u službi, ali tada ove sablje više nisu bile popularne  Cheesy . Mene osobito zanima njegov vojnički put do 1941.godine,  do kada je ova sablja i službeno bila u opticaju.
« Last Edit: May 19, 2015, 10:11:58 am by chombe » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #13 on: May 19, 2015, 06:02:01 pm »

Nikola Torić služio je u JRM kao oficir na graničarima. Nešto više o njemu bi znao Danilo Torić koji sada ima oko 85 godina i živi u kući gdje je nekad bio Torićev škver.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #14 on: May 19, 2015, 06:21:03 pm »

Hvala kolega. Predpostavljam da je riječ o škveru "Braća Torić" iz Šinenika. Ne znam je li gospodim Danilo u srodstvu s mojim Nikolom, ali svakako bi trebalo provjeriti. Hvala još jednom.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.