Vir: "Novi list" Rijeka Dijelovi teksta iz novina
http://www.novilist.hr/VijestiZmajlović: istražuje se je li otpad iz Srbije dospio u Hrvatsku
Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović kazao je da se u suradnji s nadležnim službama »poduzima sve« kao bi se utvrdilo je li u Hrvatskoj završio toksični otpad iz Srbije.
»U suradnji s carinom te inspekcijskim službama susjedne države te indicije se provjeravaju i poduzet ćemo sve kako bi se otklonile sumnje da je otpad završio u Hrvatskoj«, kazao je Zmajlović odgovarajući na novinarske upite u svom ministarstvu. »Ne postoje saznanja gdje je završio taj otpad i je li uopće završio u Hrvatskoj. Inspekcija je na terenu utvrđuje činjenice. Ukoliko se utvrdi da je otpad završio u Hrvatskoj tek tada će trebati utvrditi gdje je on završio. Prvo treba utvrditi je li ušao u Hrvatsku, ako jest je li se radilo o provozu, dakle je li otišao u neku drugu zemlju ili ako je završio u Hrvatskoj gdje bi mogao biti«, kazao je Zmajlović.
Srbija: provodi se istraga o toksičnom otpadu
Srbijanska tvrtka »Pro-plast«, koju se dovodi u vezu s navodnim krijumčarenjem toksičnog otpada i njegovim odlaganjem u Grčkoj, Rumunjskoj i u Jadranskom moru, zanijekala je tvrdnje o švercu otrovnih tvari i najavila tužbu protiv beogradskog tabloida Kurir. Vlasnik i ravnatelj »Pro-plasta« Branko Ratić i menadžer upravljanja otpadom te tvrtke Predrag Ratić izjavili su za Hinu da je riječ o legalnom poslu izvoza cink-oksida, tvari koja nastaje u preradi željeza, a da za izvoz za daljnju preradu i reciklažu imaju sve potrebne dozvole i certifikate nadležnih državnih tijela i institucija Srbije. Također, najavili su i pisane dokaze o legalnosti i ekološkoj pouzdanosti posla s kineskim partnerom koji kupuje i reciklira ovu vrstu otpada.
Hini je u Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine Srbije rečeno da su na zahtjev carinske uprave »dostavili sve tražene podatke« koje to ministarstvo posjeduje u vezi s poslovanjem poduzeća »Pro-plast« i da »carina dalje radi svoj posao«. (H)
Bez upita i prijave
Prema odgovoru našeg Ministarstva zaštite okoliša i prirode, u slučaju provoza opasnog otpada tvrtka iz Srbije je trebala putem nadležnog ministarstva države izvoza zatražiti dozvolu za provoz kroz RH, a i za svaki je promet neopasnog otpada dužna zatražiti očitovanje Hrvatske kao članice EU-a, kako ne bi došlo do nezakonitog prekograničnog prometa.
»Kako dosad nismo zaprimili nikakav upit niti prijavu, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode dosad nije provodilo inspekcijski postupak u ovom slučaju. No kako bismo provjerili navode, kontaktirali smo nadležno ministarstvo i budući da nam je iz Ministarstva zaštite okoliša Republike Srbije potvrđeno da se provodi intenzivna istraga navedene tvrtke, naša inspekcija zaštite okoliša će, u suradnji sa Carinom RH i nadležnim tijelima u RH, također poduzeti odgovarajuće korake u daljnjoj istrazi«, odgovaraju. (H)
Ništa nezakonito
Carini je bilo sumnjivo i to što je »Pro-plast« ove godine udvostručio izvoz »cink-oksida«, sa 700 tona lani, na 1.430 tona u ovoj godini. U upravi srbijanske Carine »Kuriru« je odgovoreno da su upoznati s okolnostima slučaja, ali da u interesu daljnje istrage ne mogu iznositi više informacija.
Direktor firme »Pro-plast« Predrag Racić za »Kurir« je kazao kako ima suglasnost Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine za izvoz cink-oksida u Kinu, i da u tome nema ništa nezakonito.
– Naša firma izvozi otpad iz metalurške proizvodnje za mnogo firmi iz regije, a jedna od njih je i Sirmijum stil. Otpad se prethodno u našim pogonima pretvara u sirovinu, nusproizvod koji sadrži 30 posto cink-oksida, 50 posto željeza i 20 posto ostalih elemenata koji nisu toksični. Mogli smo taj otpad baciti na deponij i neutralizirati ga krečom, ali nismo htjeli jer imamo kupca u Kini. Inspekciji sa carine dali smo svu dokumentaciju, kazao je Racić.