PALUBA
December 06, 2024, 09:58:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33   Go Down
  Print  
Author Topic: Vijesti s mora i kraja  (Read 193201 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
aramis
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:November 01, 2019, 11:50:22 am
Posts: 476


« Reply #170 on: July 25, 2013, 02:46:41 pm »

Malo ljepše novosti iz Riječke luke. Danas je brod ''Galeb'' premješten sa lukobrana u Baroš, gdje će vjerojatno ostati zauvijek. Ne sviđa mi se gdje je vezan, naime tu je potonuo ''Uragan'', valjda njega neće zadesiti ista sudbina.


* 1.jpg (126.74 KB, 1076x1422 - viewed 97 times.)

* 2.jpg (128.52 KB, 1424x1068 - viewed 112 times.)

* 3.jpg (132.47 KB, 1429x1072 - viewed 102 times.)

* 4.jpg (157.25 KB, 1428x1071 - viewed 98 times.)

* 5.jpg (179.52 KB, 1423x1067 - viewed 89 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Online Online

Last Login:Today at 09:48:45 pm
Posts: 5 369



« Reply #171 on: July 26, 2013, 08:59:39 am »

PODMORSKO BOGATSTVO
Ronioci istraživali 8 lokacija kod Visa - naišli na amfore, antičko sidro, zrakoplov ...

Jednostavno morate biti ljubomorni na sve one koji imaju priliku uživati u prizorima koje je svojim aparatom zabilježio naš kolega, fotoreporter Božo Vukičević.
A scene iz akvatorija otoka Visa desetak su dana bile svakodnevica za ekipu ronilaca Hrvatskog restauratorskog zavoda − Odjela za podvodnu arheologiju. Ekipa predvođena Juricom Bezakom, u kojoj su bili i Igor Miholjek, Saša Denegri, Ante Plančić, Neven Lukas, Pavle Dugonjić, Jerko Macura i Jelena Pavić, istražila je osam lokaliteta u viškom podmorju.

Nekoliko je nalaza iznimno zanimljivo. Ovaj predstavljen na fotografijama jest američki bombarder B-24 Tulsamerican, posljednji iz klase Liberator, proizveden u američkom gradu Tulsi tijekom Drugog svjetskog rata. Zanimljivo je da su njegovu gradnju financirali sami radnici tvornice, čija su imena bila i ispisana na trupu zrakoplova. No, to mu nije pomoglo. Oštećen u svojoj posljednjoj akciji, nije uspio sletjeti na viški aerodrom, pa je pri prinudnom prizemljenju poginulo troje članova posade, dok ih je sedmero preživjelo te su prebačeni na Vis.

Prečka od 800 kilograma

Na drugom lokalitetu, u blizini nekadašnjeg antičkoga kamenoloma u uvali Srebrena, pronađena je i olovna prečka antičkog sidra teška 800 kilograma. Time je i najveća dosad pronađena u našem dijelu Jadrana. Grdosija je uz pomoć policijskog broda “Ivan Kamber” izvučena i pohranjena u viškoj ispostavi Arheološkog muzeja u Splitu.
Nakon dojave splitskog ronioca iz kluba “Mornar” Petronija Tasića, dodatno je istražen lokalitet s olupinom broda iz 4. stoljeća prije Krista za koju se mislilo da je opustošena nakon što je otkrivena 70-ih godina prošlog stoljeća. Međutim, na dubini od 63 metara dočekalo ih je iznenađenje − niz srcolikih amfora, od kojih je jedna izvučena i pohranjena u viškome muzeju.

 Na posljetku, pronađeni su i ostaci do sada nepoznatog novovjekovnog brodoloma, pretpostavlja se iz 17. ili 18. stoljeća. Teret su bila sidra i keramičke posude, a nalazište je odlično sačuvano. Voditelj istraživanja Jurica Bezak napomenuo je da je cijelo istraživanje podmorja obavljeno u izvrsnoj suradnji djelatnika Ministarstva kulture, Ministarstva unutarnjih poslova, splitske Lučke kapetanije, koja je sudjelovala s brodom “Marjan”, te Obalne straže, koja će ubuduće također redovito sudjelovati u ovakvim akcijama.

Autor : Ivo Bonković
Fotograf : Božo Vukičević
Izvor : SD

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* B24_BOMBARDER8-220713.3.jpg (108.92 KB, 800x535 - viewed 124 times.)

* B24_BOMBARDER13-220713.2.jpg (111.32 KB, 800x533 - viewed 114 times.)

* B24_BOMBARDER18-220713.2.jpg (74.61 KB, 800x493 - viewed 85 times.)

* B24_BOMBARDER22-220713.2.jpg (57.1 KB, 423x629 - viewed 92 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:June 06, 2023, 07:56:40 am
Posts: 17 886



« Reply #172 on: July 30, 2013, 05:20:55 am »

Vir: "Novi list" Rijeka  Dijelovi teksta iz novina
http://www.novilist.hr/Vijesti

Zmajlović: istražuje se je li otpad iz Srbije dospio u Hrvatsku

 Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović kazao je da se u suradnji s nadležnim službama »poduzima sve« kao bi se utvrdilo je li u Hrvatskoj završio toksični otpad iz Srbije.
»U suradnji s carinom te inspekcijskim službama susjedne države te indicije se provjeravaju i poduzet ćemo sve kako bi se otklonile sumnje da je otpad završio u Hrvatskoj«, kazao je Zmajlović odgovarajući na novinarske upite u svom ministarstvu. »Ne postoje saznanja gdje je završio taj otpad i je li uopće završio u Hrvatskoj. Inspekcija je na terenu utvrđuje činjenice. Ukoliko se utvrdi da je otpad završio u Hrvatskoj tek tada će trebati utvrditi gdje je on završio. Prvo treba utvrditi je li ušao u Hrvatsku, ako jest je li se radilo o provozu, dakle je li otišao u neku drugu zemlju ili ako je završio u Hrvatskoj gdje bi mogao biti«, kazao je Zmajlović.


Srbija: provodi se istraga o toksičnom otpadu

Srbijanska tvrtka »Pro-plast«, koju se dovodi u vezu s navodnim krijumčarenjem toksičnog otpada i njegovim odlaganjem u Grčkoj, Rumunjskoj i u Jadranskom moru, zanijekala je tvrdnje o švercu otrovnih tvari i najavila tužbu protiv beogradskog tabloida Kurir. Vlasnik i ravnatelj »Pro-plasta« Branko Ratić i menadžer upravljanja otpadom te tvrtke Predrag Ratić izjavili su za Hinu da je riječ o legalnom poslu izvoza cink-oksida, tvari koja nastaje u preradi željeza, a da za izvoz za daljnju preradu i reciklažu imaju sve potrebne dozvole i certifikate nadležnih državnih tijela i institucija Srbije. Također, najavili su i pisane dokaze o legalnosti i ekološkoj pouzdanosti posla s kineskim partnerom koji kupuje i reciklira ovu vrstu otpada.
Hini je u Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine Srbije rečeno da su na zahtjev carinske uprave »dostavili sve tražene podatke« koje to ministarstvo posjeduje u vezi s poslovanjem poduzeća »Pro-plast« i da »carina dalje radi svoj posao«. (H)


Bez upita i prijave

Prema odgovoru našeg Ministarstva zaštite okoliša i prirode, u slučaju provoza opasnog otpada tvrtka iz Srbije je trebala putem nadležnog ministarstva države izvoza zatražiti dozvolu za provoz kroz RH, a i za svaki je promet neopasnog otpada dužna zatražiti očitovanje Hrvatske kao članice EU-a, kako ne bi došlo do nezakonitog prekograničnog prometa.

»Kako dosad nismo zaprimili nikakav upit niti prijavu, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode dosad nije provodilo inspekcijski postupak u ovom slučaju. No kako bismo provjerili navode, kontaktirali smo nadležno ministarstvo i budući da nam je iz Ministarstva zaštite okoliša Republike Srbije potvrđeno da se provodi intenzivna istraga navedene tvrtke, naša inspekcija zaštite okoliša će, u suradnji sa Carinom RH i nadležnim tijelima u RH, također poduzeti odgovarajuće korake u daljnjoj istrazi«, odgovaraju. (H)


Ništa nezakonito

Carini je bilo sumnjivo i to što je »Pro-plast« ove godine udvostručio izvoz »cink-oksida«, sa 700 tona lani, na 1.430 tona u ovoj godini. U upravi srbijanske Carine »Kuriru« je odgovoreno da su upoznati s okolnostima slučaja, ali da u interesu daljnje istrage ne mogu iznositi više informacija.

  Direktor firme »Pro-plast« Predrag Racić za »Kurir« je kazao kako ima suglasnost Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine za izvoz cink-oksida u Kinu, i da u tome nema ništa nezakonito.

  – Naša firma izvozi otpad iz metalurške proizvodnje za mnogo firmi iz regije, a jedna od njih je i Sirmijum stil. Otpad se prethodno u našim pogonima pretvara u sirovinu, nusproizvod koji sadrži 30 posto cink-oksida, 50 posto željeza i 20 posto ostalih elemenata koji nisu toksični. Mogli smo taj otpad baciti na deponij i neutralizirati ga krečom, ali nismo htjeli jer imamo kupca u Kini. Inspekciji sa carine dali smo svu dokumentaciju, kazao je Racić.



Evo odgovora na gornji tekst:

Vir: Slobodna Dalmacija Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx

Ministarstvo: Sumnjiva roba uglavnom je već u Kini

Sva roba koju je srbijanska tvrtka "Pro-Plast" prevezla do riječke luke otišla je iz Hrvatske i uglavnom je već u Kini kao krajnjem odredištu, a inspekcija zaštite okoliša još provjerava je li, kako su pisali mediji, bila riječ o opasnom otpadu, priopćilo je danas Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.

 Premda u službenoj dokumentaciji tijekom prijevoza i izvoza spomenuta roba nije bila deklarirana kao otpad nego kao cinkov oksid i elektrofiltarska prašina, dodatno se provjerava je li ipak bila riječ o opasnom otpadu te je li roba lažno deklarirana, ističe se u priopćenju.

 Ministarstvo priopćenjem reagira na pisanje domaćih medija, koji su prenosili članke iz srbijanskih medija o izvozu oko 2200 tona navodno opasnog otpada tvrtke "Pro-Plast" iz Srijemske Mitrovice u Kinu, koji je dijelom prevezen kroz Republiku Hrvatsku i izvezen preko riječke luke, te ističe da je sva ta roba otišla s područja Republike Hrvatske.

 U priopćenju se također ističe kako je inspekcija zaštite okoliša službeno kontaktirala s domaćim mjerodavnim tijelima te sa srbijanskim Ministarstvom energetike, razvoja i zaštite životne sredine kako bi se utvrdile okolnosti u kojima je obavljen prijevoz i izvoz.

 Na temelju prikupljenih informacija, utvrđeno je da je tvrtka "Pro-Plast" u travnju, svibnju i lipnju ove godine u Kinu otpremila 73 kontejnera robe prosječne mase oko 20 tona. Roba je deklarirana kao cinkov oksid i elektrofiltarska prašina, zapakirana u vreće i utovarena u kontejnere u Srijemskoj Mitrovici, nakon čega je do riječke luke prevezena željeznicom i cestom te od luke do odredišta u luku Huangpu u Kini u tri kontejnerska broda.

 "Prema dosad službeno potvrđenim informacijama, sva roba koja je ušla u Republiku Hrvatsku napustila je područje Republike Hrvatske. Dva broda s 59 kontejnera već su stigla do odredišta u Kini, a treći brod s 14 kontejnera stiže tijekom današnjega ili sutrašnjeg dana", ističu u ministarstvu.

 Naglašavaju kako inspekcija zaštite okoliša utvrđuje dodatne činjenice vezane uz karakteristike i porijeklo izvezene robe, a na navode o mogućemu lažnom deklariranju.

 Srbijanska tvrtka "Pro-Plast", koju su tamošnji mediji dovodili u vezu s krijumčarenjem toksičnog otpada i njegovim odlaganjem u Grčkoj, Rumunjskoj i Jadranskome moru, nedavno je odbila te optužbe, no srbijanska mjerodavna tijela (ministarstvo i carinska uprava) pokrenula su istragu.

 Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović izjavio je prošlog tjedna kako njegovo ministarstvo i mjerodavne službe čine sve kako bi utvrdile je li u Hrvatskoj završio toksični otpad iz Srbije.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Online Online

Last Login:Today at 09:48:45 pm
Posts: 5 369



« Reply #173 on: July 30, 2013, 08:11:19 am »

Budimo realni Jadran je pun svakojakog smeća al nije još toliko zagađen bar ne naša strana osim par crnih točaka usko povezanih s industrijom,a i NATO je dosta toga posijao šta ćemo s tim,šta te bombe nisu sebi ispred kuće iskrcali?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:June 06, 2023, 07:56:40 am
Posts: 17 886



« Reply #174 on: August 13, 2013, 12:29:20 pm »

Štata baš usrid sezone, ali i to se dešava!

Vir: Slobodna Dalmacija
http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx

zna se krivac za mrlje na zadarskim plažama
‘Adria’ je onečistila more, iscurila voda iz separatora

Nepoznata masna mrlja u moru na Foši intenzivno je zaudarala na ribu Masna prljavština koja je zadnjih dana otjerala kupače od Punte Bajla do Foše dospjela je u more iz pogona tvornice “Adria” u Gaženici.

Pokazao je to nalaz vodopravne inspekcije Ministarstva poljoprivrede, koja je pogone zadarske tvornice za preradu ribe obišla nakon brojnih prijava građana da je sredinom prošlog tjedna iz smjera Gaženice na gradska kupališta u jugoistočnom dijelu grada doplutala veća količina nepoznate masne tvari koja intenzivno zaudara na ribu.

Paralelno s mrljom uz obalu širio se bijes kupača i građana, najprije Arbanasa, jer se slični incidenti s “Adrijom” redovito događaju zadnjih 30 godina, a zatim i drugih, sve do kupača u Foši, gdje se masnoća zadržala do jučer. Incident u “Adriji” dogodio se, kako doznajemo, kad je onečišćena voda iz pogona za preradu ribe “pobjegla” iz separatora otpadnih voda i završila ravno u more.

More se onečistilo, ali ne toliko da ugrozi ljudsko zdravlje, pa zato nije mogla biti ni izdana zabrana kupanja. Pokazuju to i rezultati analize uzoraka mora koje su djelatnici Zavoda za javno zdravstvo obavili u Zadru i Zagrebu.

 - Naša mikrobiološka analiza uzoraka uzetih sa svih četiriju lokacija pokazuje da more nije zagađeno, odnosno da je more na Punti Bajlo, kod arbanaške škole, hotela “Kolovare” i zgrade Zavoda za javno zdravstvo, prve kategorije i izvrsno za kupanje.

Analiza ukupnih masnoća i mineralnih ulja, provedena u Zagrebu, također pokazuje da mineralnih ulja nema, a masnoće su unutar dopuštenih granica, odnosno 150 mikrona po gramu. Dakle ispod graničnih vrijednosti koje propisuje uredba o kvaliteti mora, kazao nam je dipl. ing. Benito Pucar, voditelj Službe za zdravstvenu ekologiju ZZJZ-a u Zadru, dodavši da onečišćenje mora, što je ovdje bio slučaj, ne znači nužno i zabranu kupanja, što je u nadležnosti inspektora zaštite okoliša.

A njima su, pak, ruke vezane Uredbom o kakvoći mora za kupanje. Uredba definira parametre koji se redovito mjere i na temelju graničnih vrijednosti ovisi hoće li neka plaža biti zatvorena za kupanje. Kako zbog izlijevanja masnoća ribljeg podrijetla iz pogona “Adrije” u more nije došlo do povišenja vrijednosti štetnih za ljudsko zdravlje, zabrana kupanja nije mogla biti izdana.

IVICA NEVEŠĆANIN
LUKA GERLANC / CROPIX


* 78898a59-4f39-4589-aac0-f9a7d279228d_zps273fbdc1.jpg (240.25 KB, 670x444 - viewed 73 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:December 02, 2024, 07:12:41 pm
Location: Izola
Posts: 1 712



« Reply #175 on: August 13, 2013, 08:29:38 pm »

Malo ljepše novosti iz Riječke luke. Danas je brod ''Galeb'' premješten sa lukobrana u Baroš, gdje će vjerojatno ostati zauvijek. Ne sviđa mi se gdje je vezan, naime tu je potonuo ''Uragan'', valjda njega neće zadesiti ista sudbina.

 Može jedna slika Galeba sa širom okolinom, da se vidi gde je Baroš ?  Jel ova lokacija ima slobodan pristup za javnost ?
Logged
aramis
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:November 01, 2019, 11:50:22 am
Posts: 476


« Reply #176 on: August 15, 2013, 06:44:25 pm »

Evo je !


* 2.jpg (174.84 KB, 1403x1052 - viewed 89 times.)
Logged
aramis
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:November 01, 2019, 11:50:22 am
Posts: 476


« Reply #177 on: August 15, 2013, 06:48:18 pm »

Ovih se dana na Sušačkom lukobranu remontiraju dizalice skinute iz Rijeke i Plomina, a koje bi trebale postati povjesne dizalice na Riječkom lukobranu. Nažalost originalne dizalice sa Sušačkog lukobrana odlaze jedna po jedna...


* 1.jpg (106.34 KB, 1398x1048 - viewed 100 times.)

* 3.jpg (150.49 KB, 1401x1051 - viewed 85 times.)

* 4.jpg (154.88 KB, 1403x1052 - viewed 90 times.)

* 5.jpg (172.16 KB, 1403x1052 - viewed 87 times.)

* 6.jpg (173.43 KB, 1402x1052 - viewed 93 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:June 06, 2023, 07:56:40 am
Posts: 17 886



« Reply #178 on: August 17, 2013, 06:04:37 am »

Vir: Slobodan Dalmacija
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx

superjahta vrijedna 14 milijuna eura u splitskom ACI-ju

"Ocean Sapphire": tjedni najam za 200 tisuća dolara

Jahta ‘Ocean Sapphire’ u splitskom ACI-ju
 
U splitsku ACI-jevu marinu privezala se ploveća senzacija koju je osmislio svjetski poznati arhitekt lord Norman Foster. Premda se na prvi pogled ne doima kao jahta, nego nečemu bliže podmornici, ipak je riječ o futurističkoj superjahti imena “Ocean Sapphire” izgrađenoj 2010. godine u brodogradilištu Rodriquez Cantieri Navali u Sarzani u Italiji.

 Izrada ovog broda trajala je više od 15 mjeseci, a radove je konstantno nadziralo 7 arhitekata iz londonskog biroa “Foster and Partners”, kao i sir Foster osobno. “Ocean Sapphire“ je iz serije od četiri identične superjahte koje je redom dizajnirao Foster.

Ova spektakularna jahta dugačka je 41 m. Pri projektiranju naglasak je stavljen na formu, prostor i svjetlo, te jahta ima četiri palube, a iskorištena površina je za 30 posto veća nego kod ostalih jahti iz ove kategorije. “Ocean Sapphire” ima pet apartmana i može komforno ugostiti do 12 gostiju.

 Ako poželite kupiti to inženjersko čudo, morat ćete platiti 14 milijuna eura. Ako, pak, nemate toliko novca, možete se zadovoljiti i tjednim najmom od 200 tisuća dolara. Riječ je o tzv. all inclusive modelu pa su u cijenu uključene neograničene količine pića i hrane. “Ocean Sapphire” ljeti plovi po Mediteranu, a zimi po Bahamima i Karibima. Mediteran ili Karibi-teške li su dileme bogatih...

D. KRNIĆ
VLADIMIR DUGANDŽIĆ / CROPIX


* ImageHandlerCAPUI0ZV.jpg (43.57 KB, 680x453 - viewed 95 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 10:17:28 am
Posts: 13 167



« Reply #179 on: August 17, 2013, 06:48:40 am »

Malo ljepše novosti iz Riječke luke. Danas je brod ''Galeb'' premješten sa lukobrana u Baroš, gdje će vjerojatno ostati zauvijek. Ne sviđa mi se gdje je vezan, naime tu je potonuo ''Uragan'', valjda njega neće zadesiti ista sudbina.

Na fotografiji 1. - lijepa kompozocija : remorker, "Galeb" i galeb.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.