Prošle nedelje oko 600 brodova zaglavljeno u lukama u SAD, da li će kriza ikada stati?N. D. V. 26.10.2021.
Zastoj i zakrčenje teretnih brodova u glavnom kompleksu američkih luka, onom u južnoj Kaliforniji, dosegli su poslednjih dana rekordan nivo. Prošli utorak je tako više od stotinu brodova čekalo da iskrca svoje kontejnere s teretom ispred luka u Los Angelesu i Long Biču.
Desetine brodova već nedeljama čekaju na iskrcaj u ovim dvema lukama, koje zajedno obrađuju oko 25 ukupnog američkog izvoza i čak 40 odsto ukupnog uvoza. Zakrčenje će se, očekuje se, nastaviti sve do iduće godine. Samo u vodama ispred Los Anđelesa oko 200 hiljada kontejnera čeka svoj red na iskrcaj u luku, napunjenih svime, od igračaka i patika do kritičnih delova za fabričke strojeve, piše Index.hr. S druge strane, u luci se gomilaju prazni kontejneri koji čekaju prevoz natrag u Kinu, ali to je nemoguće dok brodovi prvo ne iskrcaju pune kontejnere.
Američki ekonomisti, proizvođači i maloprodajni giganti upozoravaju da će zastoji u lancu snabdevanja rezultirati ne samo izostankom tradicionalnih božićnih sniženja ove godine nego i potencijalnom nestašicom traženih proizvoda na policama.
Sve više praznih policaDrugim rečima, Amerika se pomalo pridružuje Velikoj Britaniji kao zemlja prvog sveta sa praznim policama. Sjedinjene Američke Države su već zahvatile rekordne nestašice svakodnevnih proizvoda, od piletine, slanine, sira, kafe i maslinovog ulja, toalet papira i pelena do automobila i sirovina poput drva i plastike. O mikročipovima koji se ugrađuju u mobilne telefone, laptopove, ali i automobile, da ne govorimo. Amerikanci na društvenim mrežama masovno dele snimke praznih i polupraznih polica.
- U ovom trenutku nestašice su zajamčene... Već mjesecima upozoravamo potrošače da snize svoja očekivanja za sezonu blagdanske kupovine. Činjenica je da je lanac opskrbe rastegnut do svoje granice od jednog kraja do drugog - rekao je za Business Insider Džonatan Gold, potpredsednik politike lanaca snabdevanja u Nacionalnoj federaciji maloprodaje.
- Svi delovi lanaca snabdevanja, od kojih je većina izgrađena na principima 'vitkosti' (bez zastoja, što manji viškovi, od vozača kamiona do zaliha u skladištima), nisu bili spremni za ovo povećanje (potražnja sa ublažavanjem kovid-mera) - objasnio je za Insider Toni Peli, direktor za sigurnost u kompanije BSI.
Američki predsednik Džo Bajden obećao je da proširi lučki kapacitet, a kalifornijski guverner Gavin Njusom - demokrata, kao i Biden - izdao je u sredu izvršnu uredbu koja bi trebala rešiti problem nestašice vozača kamiona i prostora u skladištima, zbog koje se teret sporo iskrcava iz brodova, odnosno luka. Kalifornijski guverner je, naime, ovom uredbom naredio svojim državnim agencijama da pronađu i zakupe državno, savezno i privatno zemljište za kratkoročno skladištenje tereta, kao i rute za kamione na kojima bi ih se privremeno moglo izuzeti od ograničenja težine. Također proširuje edukaciju i obuku za lučke radnike, vozače i druge u opskrbnom lancu.
Biden traži od luka da rade 24 sata dnevno, desetine brodova pred lukama- Kalifornijske luke su kritične za naše lokalnu, državnu i nacionalnu ekonomiju i država preduzima mere kako bi podržala kretanje robe uprkos globalnim poremećajima. Moja administracija nastaviće da sarađuju sa saveznim, državnim i industrijskim partnerima na inovativnim rešenjima za suočavanje sa neposrednim izazovima, istovremeno dovodeći naše procese distribucije u 21. vek - poručio je guverner Njusom u saopštenju u sredu, prenosi CNN.
Predsednik Bajden već je prošle nedelje zatražio od uprave luka u Los Anđelesu i Long Biču da pređu na izvanredni rad od 24 sata dnevno, sedam dana nedeljno. Inače rade pet dana nedeljno i zatvaraju preko noći. Pitanje je u kojoj će meri to rešiti problem, budući da to neće okončati nedostatak kamiona i vozača za prenos tereta. U SAD-u trenutno nedostaje oko 80 hiljada vozača kamiona, sa tendencijom rasta, no to je ipak manje kritična nestašica nego u Velikoj Britaniji, gde nedostaje i do 120 hiljada vozača, prvenstveno zbog posledica Bregzita i prepreka za dolazak stranih radnika iz EU. U SAD-u, ali i u ostatku sveta, sve ozbiljniji zastoji u međunarodnim lancima snabdevanja pre svega su posledica pandemije i kovid-mera, odnosno restrikcija prelaska granica za brodove, kamione, vozove i avione koji prevoze robu, kao i dramatičnog poskupljenja energenata i cene prevoza pojedinog teretnog kontejnera te globalnog nedostatka samih radnika.
600 brodova od Amerike do Kine čeka istovarUkupno 600 brodova ovih dana čeka na iskrcaj odnosno ukrcaj robe pred najvećim svetskim lukama. Samo ispred teretnih luka u Hong Kongu i Šenženu usidreno je gotovo stotinu brodova. Koliko je pandemija uticala na globalni pomorski prevoz, govori činjenica da je jedan slučaj zaraze u kolovozu zatvorio terminal Ningbo, izvan Šangaja, na čak dve nedelje.
- Lanci snabdevanja pogođeni su sa svih strana i srušili su se na dosad neviđeni nivo. Problemi su mnogo dublji od onoga što vidite u lukama - rekao je Sajmon Hini, analitičar pomorske konsultantske kuće Drewry, za Fajnenšal Tajms.
Prosečna globalna cena prevoza 12-metarskog kontejnera sada je blizu 10.000 dolara, tri puta više nego početkom godine te čak 10 puta više nego pre pandemije, pokazuju podaci Freightosa. Broj dana čekanja na iskrcaj u najvećim svetskim lukama sada stoji ovako: najmanje se čeka u Šenženu (1 do 2 dana), potom slijedi Šangaj/Ningbo (1 do 3 dana) pa slede Roterdam (do šest dana) i Savana (šest do sedam dana), a najgore je u Los Anđelesu/Long Biču (sedam do 12 dana). Detlef Trefzger, izvršni direktor Kuene + Nagela, jedne od najvećih transportnih i logističkih kompanija na svetu, očekuje da će zagušenje u pomorskom teretnom prevozu potrajati najmanje do kineske Nove godine u februaru 2022. godine. Do toga ova kriza može postati još gora, ocenjuje Trefzger.
- Znam da čujete puno o nečemu što se zove lanci snabdevanja i znam koliko je teško nabaviti niz stvari, od tostera preko tenisica i bicikala do nameštaja za spavaću sobu. S obzirom na to da se približavaju praznici, možda se pitate hoće li pokloni koje planirate da kupite stići na vreme - rekao je Biden iz Bele kuće. I on je sam priznao da je ovo samo potencijalno rešenje, jer se sva ta roba neće kretati sama. Dodao je da je pozitivan znak što tri glavna američka prevoznika robe, lanac supermarketa Volmart i službe za dostavu i špediciju FedEx i UPS, planiraju da intenziviraju svoje 24-satne operacije kako bi ubrzale otpremu robe širom zemlje. Target, Home Depot i Samsung takođe su objavili da povećavaju svoj intenzitet rada.
- Ovo se ne zove lanac snabdevanja bez veze. Ako je potrebna savezna podrška, usmeriću sve odgovarajuće mere. Međutim, ako privatni sektor ne pojača napore,zamoli ćemo ih da deluju, jer naš cilj nije samo proći kroz ovo neposredno usko grlo već i rešiti dugotrajne slabosti u našem transportnom lancu snabdevanja koje je ova pandemija razotkrila - upozorio je Biden.
Gene Siroka, izvršni direktor luke u Los Anđelesu, rekao je da su postigli određeni napredak u poslednjih nedelju dana:
"Imali smo situaciju da 25 odsto celokupnog tereta na vezu stoji ovde 13 dana ili duže, a to je prepolovljeno tokom prošle nedelje." No iako je luka spremna da radi 24 sata dnevno, Siroka kaže da su njeni terminali zatvoreni od 3 do 8 ujutro jer nemaju narudžbi za istovar i preuzimanje tereta u tom razdoblju. Direktor odnosa s medijima ove luke, Filip Sanfild, upozorio je da su dežurstva u luci beskorisna ako nema vozača kamiona koji će doći i pokupiti teret:
"Luka LA je sada spremna. Imamo puno radnika na kopnu. Problem su kamiondžije i, što je još važnije, teret koji treba pokupiti. Radimo s uvoznicima, terminalima itd. kako bismo dobili potražnju za to noćno razdoblje." Na to je upozorio i logistički menadžer kompanije Dependable Supply Chain Services, Leonard Arriola, za CBS:
"Ne možete to uključiti kao prekidač. Morate prebaciti radnu snagu. Mislim da nema dovoljno radne snage u lukama da pokriju sve luke."Da će se situacija dodatno pogoršati, odnosno da će problemi u lancima opskrbe
"biti još veći prije nego što će se popraviti", predvidjela je prošli tjedan financijsko-konzultantska kuća Moody's Analytics u svom izvještaju.
- Granične kontrole i ograničenja kretanja, nedostupnost globalne propusnice za vakcinu i zaostala potražnja zbog ostajanja potrošača kod kuće zbog pandemije spojili su se i tvore velik problem, zbog kojeg će globalna proizvodnja biti otežana jer se isporuke ne vrše na vreme, troškovi i cene će porasti i zbog toga rast BDP-a u svetu neće biti tako snažan - napisao je Moody's u svom izvještaju, prenosi CNN. I oni su kao verojatnu
"najslabiju kariku" identifikovali hronični nedostatak vozača kamiona U novom izveštaju ove nedelje agencija je konstatovala da
"glavobolje u lancu snabdevanja još ne pokazuju znakove jenjavanja".- Sve se kreće u krivom smeru. Nema svetlih tačaka, rekao je glavni autor izvještaja Matt Koljar za CNN. Moody's je upozorio da bi "pesak u zupčanicima" globalne ekonomije mogao uzrokovati sporiji rast američke ekonomije nego što se ranije predviđalo, kao i višu stopu inflacije. Dapače, industrijska proizvodnja u SAD-u nenadano je pala u septembru za 1.3 odsto, dok su maloprodajne cene u proseku porasle za 5.4 odsto.Ipak, neki korporativni direktori i tržišni analitičari nisu tako pesimistični. Direktor investicione banke JP Morgan, Džejmi Dimon, utvrdio je prošle nedlje da će nevolje u lancu snabdevanja biti daleka uspomena sledeće godine u ovo doba. Podsjetimo, u otvorenom pismu koje su krajem septembra uputili šefovima država koji su prisustvovali Opštoj skupštini Ujedinjenih nacija, Međunarodna brodska komora (ICS), Međunarodno udruženje vazdušnog prometa (IATA), Međunarodna unija putnog prometa (IRU) i Međunarodna federacija transportnih radnika (ITF) upozorile su na "kolaps globalnog prometnog sistema" ako vlade ne obnove slobodu kretanja transportnim radnicima i daju im prioritet za dobijanje vakcina koja je priznala Svetska zdravstvena organizacija (WHO).
- Od početka pandemije covida-19 pomorska, putna i vazdušna industrija glasno i jasno pozivaju vlade da osiguraju slobodno kretanje transportnih radnika i ukinu zabrane putovanja i druga ograničenja koja su imala izuzetno štetan uticaj na njihovu dobrobit i sigurnost. Transportni radnici održavaju svet u pokretu i od vitalnog su značaja za slobodno kretanje proizvoda, uključujući vakcine i zaštitnu opremu, ali vlade su ih izneverile, a njihovi dužnosnici uzimali zdravo za gotovo - stoji u njihovom dramatičnom pismu.
Izvor:
www.blic.rs