PALUBA
April 27, 2024, 09:37:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58   Go Down
  Print  
Author Topic: Crna Gora i NATO  (Read 219550 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #780 on: September 09, 2020, 08:26:50 am »



Zabrinutost da će nova vlast u Crnoj Gori biti protiv NATO-a


Majkl Karpenter, direktor "Pen Bajden centra", izjavio je da u zapadnim centrima postoji zabrinutost da bi se nova vladajuća koalicija u Crnoj Gori, uprkos zvaničnim izjavama i političkoj platformi, mogla neformalno prilagoditi stranim interesima, a posebno onima iz Moskve koji se protive NATO savez.

Karpenter, koji je i bivši zvaničnik Pentagona, izrazio je nadu da se ta zabrinutost neće ostvariti i da će Crna Gora nastaviti svojim trenutnim geopolitičkim putem evroatlantskih integracija.

On je za "Novu M" rekao da će međunarodne adrese pratiti retoriku, postupke i poteze nove vlade, te da izjave pojedinih političara iz pobjedničke koalicije da žele poništiti priznanje /samoproglašenog/ Kosova izazivaju ozbiljnu zabrinutost.

Karpenter je ocijenio da je presudnu ulogu u smjeni DPS-a odigrao angažman Crkve, prenose crnogorski mediji.

On je naveo da su Crnogorci, prema anketama, sve više zabrinuti zbog korupcije i organizovanog kriminala u zemlji, te zaključio da nije čudno što su željeli promjenu vlasti.

- Vladajuća partija DPS ima monopol nad vlašću decenijama, tako da nije iznenđujuće što bi glasači podržali druge alternative, posebno jer su Crnogorci sve više zabrinuti zbog korupcije i organizovanog kriminala u zemlji - dodao je on.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #781 on: September 09, 2020, 11:49:55 am »



Nosioci tri liste koje su na izborima osvojile većinu potpisali novi sporazum


Lideri koalicija "Za budućnost Crne Gore", "Mir je naša nacija" i "Crno na bijelo", koje su na izborima osvojile potrebnu većinu za formiranje vlade su potpisali sporazum juče.

Njime su se, kako navodi podgorički portal, obavezali da nova vlada neće pokretati nikakve inicijative ili postupke radi izmene državne zastave, grba i himne.

U Sporazumu se navodi da će nova demokratska vlada u Crnoj Gori odgovorno sprovoditi sve međunarodne obaveze koje je država preuzela, ojačati i unaprediti saradnju s NATO-om i brzo, u potpunosti i predano sprovesti sve reforme potrebne za punopravno članstvo Crne Gore u EU.

"Da će nova demokratska vlada u potpunosti depolitizovati ključne vladine institucije s ciljem obezbjeđenja beskompromisne borbe protiv kriminala i korupcije. Da će nova demokratska vlada poštovati Ustav i s tim u vezi neće pokretati nikakve inicijative ili postupke s ciljem izmjene državne zastave, grba i himne", piše u Sporazumu.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #782 on: September 09, 2020, 12:20:22 pm »


Ako bude pameti, što svi smatraju da je imaju, pa se prisjete što je bilo kad pameti nije bilo, sve će dobro svršiti, veoma se nadam.


Slušajući njihove prethodne izjave i ovu od danas (link dole), sva je prilika da će biti tako, da će sve dobro biti Smiley

https://www.facebook.com/watch/live/?v=824725424730156&ref=watch_permalink
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #783 on: September 09, 2020, 07:07:40 pm »

Северноатлански споразум у члану 13. регулише начин на који држава може да иступи из споразума:

Након што Споразум буде на снази двадесет година, свака страна може из њега иступити годину дана након што је предала изјаву о иступању Влади Сједињених Америчких Држава која ће обавијестити владе других потписница о подношењу сваке такве изјаве.

 Према томе, Црна Гора не може да иступи из НАТО пакта пре 2038.

Zamisli samo akanje koje bi morali da progutaju u tih 21 godinu. Dala bab dinar da uđe u kolo, dala bi dva da izađe ali mangupi ne daju.
Logged
Tramontana1
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #784 on: September 09, 2020, 07:42:52 pm »

Embarrassed

Jad i beda du.euvlakačke politike šake kriminalaca, koji se na ovakav način bore da opstanu na vlasti.    Embarrassed Embarrassed Embarrassed

Jadan li je narod koji ima i trpi ovakvu vlast! 

A drugima savjetuješ ne o politici, a sam se ne držiš.
Ali kad već vidi ove karte, nešto mi nije jasno, a novine su današnje negdje iz tvog vilajeta:

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #785 on: September 09, 2020, 07:44:42 pm »

1. Šta ti nije jasno?

2. Kojeg vilajeta?

3. U kom kontekstu je postavljena ova karta?
Logged
Tramontana1
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #786 on: September 09, 2020, 09:10:39 pm »

Adresu imaš na karti, vidio danas u tim novinama, pogledaj bolje šta to ne paše, ili sam ja čorav.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #787 on: September 09, 2020, 11:33:11 pm »

Adresu imaš na karti, vidio danas u tim novinama, pogledaj bolje šta to ne paše, ili sam ja čorav.

Ово је сајт где је објављена та илустрација: https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=09&dd=09&nav_category=167&nav_id=1730740

У питању је тзв. stock photo, а ево и како је новинар дошао до ње: https://depositphotos.com/stock-photos/balkans.html?sh=d92c5eeead778e9b494963432d336536&filter=all
На сајту, где плаћају претплату за илустрације, је укуцао balkans и добио ту илустрацију.

Текст је могао да иде и без илустрације, али није могао да иде са илустрацијом за коју није купљена лиценца.

Иста фотографија се појављује на најмање 400 различитих страница, већина њих није у Србији, а има их и у Црној Гори: https://www.cdm.me/politika/nova-strategija-eu-samo-crna-gora-srbija-dobijaju-rokove/
Аутор фотографије је Данац, нема везе са овим просторима.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #788 on: September 10, 2020, 05:26:03 am »

Adresu imaš na karti, vidio danas u tim novinama, pogledaj bolje šta to ne paše, ili sam ja čorav.

Da li si ćorav ne znam, a i ne zanima me. A to što ti koristiš tupavi članak tupavog novinara koji ne zna kako da popuni stranu pa postavlja kartu bez konteksta za provokaciju, to je već nešto drugo.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #789 on: September 10, 2020, 02:16:40 pm »



Ispunićemo ugovorne obaveze prema EU i NATO


List Velt donosi intervju sa Zdravkom Krivokapićem. On bi, kako ocenjuje nemački dnevnik, "mogao da bude novi premijer Crne Gore".

Dok se većina Crnogoraca raduje istorijskoj pobedi i demokratskoj perspektivi zemlje, u regionu postoji zabrinutost. I iz Brisela i Vašingtona takođe za zabrinutošću gledaju na malu jadransku državu, jer "Milo Đukanović je doduše autokrata, ali je dokazano naš autokrata", piše Andrej Ivanji za berlinski Tagescajtung.

Pobednička koalicija požurila je da saopšti da ne želi da menja crnogorske spoljnopolitičke sporazume i obaveze. Odmah su u to hteli da uvere partnere u Briselu i Vašingtonu, posebno u pogledu članstva u NATO i uvezi s Kosovom, najvećem nerešenom problemu regiona. Ali, ostaju sumnje.

Na pitanje o budućem kursu Crne Gore prema NATO i EU Krivokapić objašnjava: "Mi smo mala zemlja u srcu Evrope koja ima stanovnika ne više od, na primer, Štutgarta. Hoćemo i želimo da ispunimo svoje ugovorne obaveze prema EU i transatlantskom savezu. Da budem jasan: posvećenost prethodnog režima Evropi bila je samo na rečima. Osam godina se razgovaralo bez rezultata. Nasuprot tome, mi ćemo primeniti smernice za vladavinu zakona i protiv korupcije i ubrzati proces postajanja delom velike porodice EU".


izvor
Logged
Tramontana1
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #790 on: September 10, 2020, 08:42:33 pm »

Oprostite gospodo, zbog daljnje diskusije bilo bi dobro bar znati jeste li Crnogorci ili "drugo oko" da se malo šalim, ali razumijete več.
To zbog same diskusije, jer bih rado čuo, ali od "malog oka" kako je u narodu i kako narod diše; Crnogorski naravno. Naime odavno su se preci moje majke iselili iz CG.
Dakle pišem stvarno bez ikakve skrivene namjene ili provokacije, ali eto volim malo "nadražujuče" okretati riječi, ali i pohvaliti na kvalitetnom sadržaju foruma.
Ipak je previše upučivanja na linkove bez ikakvog komentara, jer ljudi nisu tukci, strane novine danas mislim da svatko može i sam potražiti i nači.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #791 on: September 11, 2020, 08:38:43 am »



Verujem da je pitanje bilo dobronamerno, isto kao što će i odgovor dobronameran biti  Smiley

Kako si i sam primetio, imamo ovde kvalitetan forum. A takav je zato što se ovde na forumu ne bavimo genetikom i brojanjem krvih zrnaca, ko je od kojih. Već se trudimo da mera bude ko je kakav i kako doprinosi kvalitetu foruma znanjem, trudom i ljudskošću. Ne uspevamo uvek i u svemu, ali se trudimo.

Rekavši to, ja ne mogu da govorim u ime svih forumaša, ali znam da većina članova foruma iz "drugog oka" ( Wink) ima ako ne rodbinu, a ono bar prijatelje Crnogorce. I prirodno je da vole i da brinu za Crnu Goru. Primera radi, meni su isto kao i tebi, majčini preci (moj đed i brat mu) došli za Srbiju pre ravno 100 godina.

Tako da i nije najbitnije za diskusiju da'l je neko Crnogorac, već da je razuman i dobronameran čovek, to je prava mera stvari  Smiley

Logged
Tramontana1
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #792 on: September 11, 2020, 05:37:46 pm »

Poštovani Dreadnought ma slomio jezik, pa se ne ljuti ja to nekako preveo kao "oklopnjak", a obraćam na Ti jer eto na forumu se tako kao mora.
Inače mi nije  svojstveno, pa ako s ti, onda iz poštovanja  s velikim slovom Ti.
Ali i vidjevši ovu plejadu  činova u avataru skoro pa skočim u stav mirno. laugh
Malo se zezam, da baš ne bude strogo vojnički, (a sam nisam bio baš i neki vojnik) možda zezanjem bude malo "lepršavije" na forumu, jer toga čini i se ovdje fali.
Uzgred preci mog djeda su prije kojih 300 godina (ili više) iz Boke preselili u Dalmaciju. Nažalost sam prekasno postao znatiželjan i jedino mi je u sjećanju ostalo; bio je visok, stasit, lijep, i častan čovjek i meni kao klincu uvijek savjetovao da budem takav (častan i pošten) kakav sam i postao, nadam se(ali da se ne hvalim) Grin.
Prije, odavno prije donekle sam bio povezan s Bokom, Herceg Novim malo više, ali mi je sva obala, Budva i  do Ulcinja pa Prespan ostala u sjećanju. Pa zato me zanima stanje, jer prije godinu i pol mi je prijatelj iz Novoga umro, pa ne znam kako se tamo živi i diše. Ustvari znam, ali sam toliko iskusan da brzo ne vjerujem, pa sve uzimam s rezervom.
i zato s nekim iz Boke,  pa "Paluba info", pa bivša mornarica u Boki, pa mislio da je  forum iz Boke itd.
Ustvari odavno sam nabasao na forum tražeći dvije jedrilice (jedrenjak i jedrilica), to jest što je danas s tim brodovima.
Logged
Tramontana1
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #793 on: September 11, 2020, 07:40:56 pm »



" ali mi je sva obala, Budva i  do Ulcinja pa Prespan ostala u sjećanju." = citiram sebe i dodajem:  Skadar, Ohrid i Prespa, jezera mislim
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #794 on: September 20, 2020, 06:21:59 pm »

NATO o Crnoj Gori: Ne komentarišemo domaću politiku
Tanjug 20.09.2020.

NATO pozdravlja doprinos Crne Gore zajedničkoj bezbednosti, posebno njenu aktivnu ulogu u podršci stabilnosti Balkana, kazali su Alijanse za podgoričku Pobjedu, upitani da prokomentarišu situaciju u Crnoj Gori nakon parlamentarnih izbora 30. avgusta.

NATO, kako navode u Alijansi, pozdravlja to što je Crna Gora aktivan učesnik misija i operacija pod njenim okriljem. Kako je rekao NATO zvaničnik za Pobjedu, NATO pozdravlja kontinuirani, dragoceni doprinos Crne Gore zajedničkoj bezbednosti, uključujući njeno učešće u misijama, operacijama i vežbama koje predvodi NATO, a posebno kroz njenu ulogu u podršci stabilnosti regiona Zapadnog Balkana.

"Dalje, ne komentarišemo domaća pitanja saveznika. Zbog toga ću vas uputiti na crnogorske vlasti za dalje komentare", saopštio je list NATO zvaničnik.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.