PALUBA
April 20, 2024, 10:22:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Johann Salis Seewis  (Read 54137 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #75 on: January 06, 2018, 03:53:49 pm »

Гроф Севис је извршавао наредбе његовог цара у које је спадало и присилно одузимање летине од сеоског становништва, уништавање књижног фонда Краљевине Србије и присилно увођење латинице и мењање садржаја школских програма и наставног особља што је био директан напад на идентитет једног народа. Посебно су на удару биле црквене књиге и приватне библиотеке виђених грађана Србије које би након прегледа биле спаљиване.

Гроф Севис је као члан дворског или земаљског већа (неки кажу тајног што је погрешно) имао веома активну улогу у доношењу одлука које су одређивале циљеве управе привремено окупиране Србије.

Појединачни часни поступци се не могу користити ради релативизовања укупне улоге у догађајима и њиховој суштини.

Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #76 on: January 06, 2018, 05:35:30 pm »

Hvala JASONE još jednom. Uvijek je dobro vidjeti fotografju. Čovjek nekako tek tad shvati da je riječ o pravim ljudima i njihovim sudbinama.

Što se tiče Miloševog zapažanja - ništa čudno. Pa svi okupatori provode upravo takvu politiku. Žalosno je da je i "nardnooslobodilačka vojska" postupala upravo tako kako si opisao. Seljake je oslobodila od ljetine, a svećenike i općenito intelektualce od njihovih knjiga a nerijetko i glava.
Rijetki su činili bilo kakva humana djela, a ovo je svakako vrijedno hvale, što su zapamtili i srpski oficiri. Izgleda da je Salis-Seewis ipak učinio više dobra nego zla, jer su mu "neprijatelji" priznali čin i dali penziju. Tko zna, da je na njegovom položaju bio nekakav luđak a ne suzdržani diplomat, moglo se dogoditi puno više stradanja.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #77 on: January 06, 2018, 06:11:39 pm »

Комунисти су сасвим сигурно починили више злочина него окупатор и непријатељ у оба светска рата заједно, и то посебно после рата. Ту нема дилеме. Наравно, крили су се иза разних слогана и парола, недовршене идеологије  и осталих "другарских" лоповлука.

Гроф Севис је добио неко одликовање за своје учешће у борбама у Мачви 1914. године, пошто је увек командовао из непосредне близине бојишта. Да ли је то тачно и о ком се одликовању ради?

Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #78 on: January 06, 2018, 06:32:40 pm »

Iskreno rečeno kolega - ne znam. Činjenica je da je brko bi omiljen među vojnicima jer je dijelio njihovu sudbinu ( manje-više ). Dobio je čitav niz odličja, ali za što točno trebalo bi zaviriti u arhiv.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #79 on: January 07, 2018, 01:23:14 am »

У једном од претходних постова се може прочитати како гроф Севис у једном судском процесу изјављује да ништа не зна о злочинима које су починили аустроугарски официри, подофицири и војници. С друге стране знамо да је једно време био председник врховног војног суда и можемо претпоставити да је знао шта је кривоклетство и лажно сведочење. Или је можда сматрао да су само извршаване наредбе њиховог цара а да почињени злочини нису битни.

Занимљиво је да сматра да постоји право мача или право (тренутно) јачег. То уопште није право.

Предуслов права је истина, а истине ради, подсетићу вас неких детаља који имају везе са овом темом.

"Браћо војници, ми ћемо се ускоро наћи у једној земљи чији је народ гори од најгрознијег варварина ...  носеви и уши биће вам одсечени,  очи ископане, вода ће тамо бити затрована,  такође и храна. Зато вам наређујем да према овој банди немате никакве милости, већ да све што је српско уништавате и свакога ко српски говори,  без милости стрељате.  При уласку у српске градове и села дужност вам је да у првом реду похапсите све високе и најугледније личности ...  и у присуству свих одмах обесите из сваке групе по тројицу.."

У то време је постојала Хашка конвенција коју је аустроугарска војска намерно и свесно кршила што се може видети из следећег кратког извода.

9. Царско-Краљевска заповест за официре аустроугарске војске била је, на пример, у изричитој супротности са чланом  50 Хашке конвенције: 

„...У поступању са српским становништвом, свака хуманост и племенитост срца бесмислене су и чак штетне,  јер би такви обзири, који понекад могу наћи своје место у ратовању, у овом случају довели наше трупе у опасност. С тога, издајем наређење да се у току целог рата према свакоме поступа крајње оштро, грубо и неповерљиво...“

Непосредне извршиоце злочина по начелу командне одговорности набројаћемо макар делимично :

командант Балканске војске и  6.  армије Оскар Поћорек (одговоран нарочито за злочине у Подрињу),
генерал  9.  корпуса Хорштајн (одговоран за злочине у рејону Шапца),
генерал Летовски (Шабац),
генерал  5.  армије Либориус Франк,
генерал  8.  корпуса Артур Фрајхер Гизел (Љешница),
генерал  57  хрватске бригаде Шен (Јарак),
командант  9.  пука пуковникРипл (Главичице),
командант 13   загребачког корпуса генерал Адолф Фрајхер Ремен (Лозница,  Гучево ),
генерал  13.  бригаде Габријели , 
командант одреда у саставу 13. бригаде капетан Турудија (Сребреница),
командант одреда пуковник Филиповић  (Борина),
командант одреда пуковник Карпелиус,
командант земунских трупа генерал Густав Гоља,
командант 32. пука потпуковник Шмит,
командант 42.  дивизије ђенерал гроф Салис Севис
...

То значи да је поменути гроф злочинац и кривоклетник на суду, а такав човек не може имати част већ само пензију од А. Карађорђевића.



Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #80 on: January 07, 2018, 07:11:08 pm »

Vrlo usporedivo sa svim ratovima na ovim prostorima. Pitanje časti je uvijek individualno, i na njega suprotstavljene strane uvijek gledaju dijametralno suprotno. Ipak kolege, molim vas da se ovo ne pretvori u političku raspravu jer je tema započeta isključivo radi istraživanja jednog povijesno zanimljivog predmeta iz moje kolekcije.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #81 on: January 08, 2018, 12:48:06 am »

Част није спојива са ратним злочинима и лагањем на суду да би оправдао другог злочинца. Ту се ради о моралу и праву а не о политици, тако да се ја не бавим политиком.

Сада желите да се бавите том сабљом. Изволите, бавите се тиме, анализом челика, где је купљена, ко је произвођач и томе слично. Шта о томе можете рећи и написати?

Покушајте да се спасете од тог вашег дибука.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #82 on: January 08, 2018, 07:32:10 am »

Kad smo već kod turcizama, čemu haylazlık !?! Nije mi namjera pravdati bilo koga. Ima jedan gore koji će izvagati svačija djela i nedjela i odrezati pravilnu nagradu ili kaznu. Stoga vas još jednom molim, ako nemate što napisati bez političkih konotacija, rađe nemojte.
PS:Sve podatke o sablji sam odavno pribavio !!!
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #83 on: January 08, 2018, 11:12:54 am »

Дибук (  דיבוק или דיבוק מרוח רעה ) је реч коју јевреји употребљавају за злонамерног обузимајућег духа (или ентитет) који се закачи и залепи за човека наводећи га да чини зле ствари чинећи кроз човека. Нађите рабина па га питајте, ако је добре воље, рећи ће вам о томе. То није политика већ кабала, опет нешто сасвим друго.

Ако имате неки податак о том предмету који нисте овде објавили, изволите и напишите.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #84 on: January 08, 2018, 11:51:23 am »

Pa ja baš i nisam neki praznovjeran tip, a što se tiče sablje, o njoj je sve napisano u prvim postovima.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #85 on: January 08, 2018, 01:17:53 pm »

Колико се може закључити, осим гравуре, то је обична сабља.

Занима ме, ако ми можете рећи, како се то неки стари и масан комад челика (рекосте да је био прљав и забагрео) као та сабља преноси из Аустралије. Да ли је потребна посебна дозвола за уношење у авион, у пртљаг, због димензија? Или је једноставно пренета каквим бродом на којем је могла проћи царину у кутији за алат без икакве контроле и записника о улазу на граници?

Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #86 on: January 08, 2018, 01:27:05 pm »

Iskreno rečeno ne znam kako ju je lik donio iz Australije, ali imam carinski zapisnik koji potvrđuje njegovu priču. To je bilo prije ovih terorističkih sranja, pa vjerovatno nisu pravili problem ako si uredno prijavio što nosiš. Onda je bilo bitno samo da platiš carinske pristojbe i to je to.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #87 on: January 08, 2018, 02:21:56 pm »

А колико су наплатили царину?
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #88 on: January 08, 2018, 02:32:11 pm »

E jbg. to stvarno ne znam. Nisam pitao čovjeka da mi polaže račune. Imam samo službeni poziv da se javi na carinu i ponese svu potrebnu dokumentaciju radi plaćanja pristojbe na sablju uvezenu iz Australije. To nije ništa čudno. I danas se u Hrvatsku može poslati sablja iz bilo kojeg dijela svijeta. Na specifikaciji mora točno pisati o čemu se radi i onda nema nikakvih problema. Svi obično pišu da je to poklon od prijatelja, ali onda im carinik odreže nekakvu svoju procjenu ( obično paprenu ) pa se svi pokaju. Najjednostavnije je priložiti originalan račun ( ako je sablja kupljena ) i onda to obično prolazi.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #89 on: January 09, 2018, 04:04:39 pm »

Заиста ме интересује шта је наведено као основ царињења у царинској декларацији. То је царинска "шифра" или тарифна ознака, најчешће петоцифрен или шестоцифрен број, која тачно одређује основ царињења.

То се лако може утврдити, само се у јединственој царинској исправи (царинска декларација) прочита шта пише под ставком "тарифна ознака".
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.