PALUBA
April 28, 2024, 03:39:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kriza na Baltiku  (Read 6699 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #15 on: June 04, 2015, 04:04:13 pm »

Pokušajte poslagati kockice i u vremenu i prostoru.Ovo danas se ne radi o vremenu komunizma ili SSSR(naročito Staljinizma).@kumbor je napisao da je za vrijeme Staljinizma baš bila anacionalna politika pa je vršio prinudna preseljenja.Šta ima veze neki tamo Rusi u Latviji sa komunističkom ideologijom Staljina i koliko sam pratio baš je ruski narod pod staljinom najviše stradao.Sad što običan narod to nemože da shvati nego taj period vezuje samo za WWII,jer je od nacizma bio još ugroženiji ,tačnije trebao je biti istrebljen.Koliko vidim posle Staljinizma je svugdje ostalo osim Rusa i drugih naroda.
Tursko vrijeme kod nas i naše oslobađanje baš ima više sličnosti sa tim Rusima u Latviji nego sa Latvijcima.Današnja RF nije staljinistička a u nekim stvarima je sličnija liberalnom kapitalizmu što za Ruse kao narod ne bih rekao da je dobro.Sigurno da ne bi bilo dobro da RF ide u osvajanje teritorija drugih država ali mislim da treba da pomažu svoj narod i u drugim zemljama ako su ugroženi kao narod.

Poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #16 on: June 04, 2015, 04:26:57 pm »

Pamtim još kad sam ranih 2000 video letonski pasoš etničkog Rusa, gde je u rubrici "državljanstvo" čitko bilo napisano "ALIEN".

Dali to samo ja naopako razumem, al ikako imati pasoš zemlje ako nisi njezin državljanin?


Gledao si film "1944"? Koliko ja razumeo taj film, poanta je da su jim i jedni i drugi obečavali samostalnost, a na kraju jih samo iskoristili.

Inače prvi sam protiv rasizma i ostalih gluposti, pogotovo etiketiranja celog naroda pod jednu etiketu (u vreme cunamija svi hrvati ustaše, svi srbi četnici, u skorije vreme svi rusi komunisti, svi ukrainci fašisti). Znamo gde takvo etiketiranje vodi.

LPB
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #17 on: June 04, 2015, 05:11:02 pm »


Slažem se da mi nemamo sigurne podatke što se tamo daogađa.Recimo čitao sam da im je zabranjen jezik i još niz drugih stvari.I ja se slažem da sada eventulno useljavanje Rusa ili bilo kojih naroda u neku državu sigurno da nije dobro,ako to ugrožava tu državu,ali to ne zavisi od naroda te države ili tih koji se useljavaju.Ovo što se događa u Evropi sa muslimanima je najbolji primjer.Međutim,šta obični narod može ako je nekom kapitalisti potrebna radna snaga ili ovaj recimo iz Afrike koji nema za opstanak će sigurno pokušati da se useli.Dakle tu se običan čovjek ništa ne pita nego kapitalisti koji vladaju državom.
Treba praviti razliku između domaćeg stanovništva i novih eventualnih stanovnika.Sigurno da se nemože pravdati da stanovniku koji je tu starosjedelac ili živi već nekoliko generacija "zagorčavaš" život na sve moguće načine i istjerivanjem ili čak ugrožavanjem života,zato što je druge nacije.Taj sigurno nije kriv zato što je neki njegov pradjed prihvatio drugu vjeru ili se drugačije nacionalno izjašnjava.Isto tako nikako ne bi bilo dobro da manjine naturaju svoj sistem vrijednosti većini.

Ovo u tim zemljama gore i Latvi,pored ove problematike ima i tu političku blokovsku podjelu NATO-Rusija jer tu za te "slugenjarske" vlasti veoma pogodna  ta nacionalna podjela- mržnja i za to dobijaju vjerovatno i materijalnu korist a sami narod kao i uvjek nasjeda na gluposti i podržava tu politiku što iz straha,što iz neznanja.

Poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #18 on: June 04, 2015, 05:50:46 pm »

Pamtim još kad sam ranih 2000 video letonski pasoš etničkog Rusa, gde je u rubrici "državljanstvo" čitko bilo napisano "ALIEN".

Dali to samo ja naopako razumem, al ikako imati pasoš zemlje ako nisi njezin državljanin?


Gledao si film "1944"? Koliko ja razumeo taj film, poanta je da su jim i jedni i drugi obečavali samostalnost, a na kraju jih samo iskoristili.

Inače prvi sam protiv rasizma i ostalih gluposti, pogotovo etiketiranja celog naroda pod jednu etiketu (u vreme cunamija svi hrvati ustaše, svi srbi četnici, u skorije vreme svi rusi komunisti, svi ukrainci fašisti). Znamo gde takvo etiketiranje vodi.

LPB

Imali su pasoše, ali su bili ALIENI. To je i meni bilo čudno, ali znam šta sam video, a "čajnik" na ramenima mi i dalje dobro radi.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #19 on: June 04, 2015, 05:57:02 pm »

Nemoj me naopako razumeti, Kumbor, samo pitam.

Video i čudnije stvari u administraciji/procedurama/slično. Znaš kako ide ono koje stvari su beskonačne..
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #20 on: June 04, 2015, 06:36:18 pm »


Ma sve je Ok, dragi Božo, ako je neko odmeren, to si onda ti, a da je situacija bila čudna, bila je. U međuvremenu je najveći broj etničkih Rusa dobio normalno državljanstvo, te više nisu "osmi putnici".
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #21 on: August 26, 2015, 12:57:06 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Finski predsjednik: Nismo u poziciji braniti Baltičke države

Datum objave:
26.08.2015

Finska nije u poziciji da pomogne braniti svoje baltičke susjede i članice EU Estoniju, Litvu i Latviju bude li to potrebno, izjavio je u utorak finski predsjednik Sauli Niinisto. Njegovi komentari su izrečeni tijekom razgovora sa skupinom finskih veleposlanika usljed povećanih regionalnih napetosti zbog krize u Ukrajini, prenosi AFP.

"Svako malo slušamo ideje da Finska bude djelomično odgovorna za obranu baltičkih zemalja", rekao je Niinisto. "Finska nije u poziciji ponuditi drugima sigurnosna jamstva koja niti mi nemamo."

Za razliku od svojih baltičkih susjeda, Finska - koji dijeli 1.340 kilometra dugu granicu s Rusijom - nije članica NATO-a, premda je obrambeni savez ostavio svoja vrata otvorena za nordijske zemlje.

"Naša istočna granica (s Rusijom) veća je nego svih zemalja članica NATO zajedno. Ako je narod malo brojniji od pet milijuna ljudi zadužen za vlastitu obranu, to je sasvim dovoljna odgovornost", rekao je Niinisto.

Finska pokušava održavati dobre odnose sa svojim moćnim susjedom od kraja Drugog svjetskog rata, iako je u posljednje vrijeme uočeno povećanje ruske vojne aktivnosti u području Baltičkog mora. Regionalne tenzije nisu donijele povoljnije rezultate javnosti za ulazak u NATO, a nedavne ankete pokazuju kako se većina protivi ulasku u NATO savez.

Niinisto je rekao kako će Finska nastaviti razvijati svoju obranu u suradnji sa zapadnim susjedom Švedskoj i kroz partnerstvo sa NATO savezom.


* article-gallery-big-1440586310_320.jpg (36.98 KB, 700x466 - viewed 71 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #22 on: August 28, 2015, 11:26:11 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Njemački EF Typhoon preuzeo ulogu potpore u misiji zračnog nadzora Baltika

Datum objave:
28.08.2015

Skupina borbenih aviona Eurofighter Typhoon iz sastava Britanskog ratnog zrakoplovstva završila je svoju rotaciju u sklopu NATO misije Baltic Air Policing (BAP) u Estoniji te će ih zamijeniti četiri njemačka borbena aviona istog tipa.

Četiri RAF borbena aviona EF iz sastava 121. Expeditionary Wing bila su stacionirana u zrakoplovnoj bazi Amari od 1. svibnja do 25. kolovoza, a odgovornost nakon toga preuzeli su njemački borbeni avioni iz sastava 31. Tactical Air Wing. Četiri mađarska borbena aviona Saab Gripen imati će od 31. kolovoza vodeću ulogu u BAP-u te će biti stacionirana u litavskoj zrakoplovnoj bazie Šiauliai dok će njemački EF biti u potpori.


* article-gallery-big-1440751661_714.jpg (47.73 KB, 800x506 - viewed 68 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #23 on: September 22, 2015, 07:06:31 pm »

Njemačka i Mađarske preuzele si od 01.09.2015 Air Policing baltičkih država. Novost je u tome što su sada njemački avioni potpuno naoružani....

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/
22/09/2015

Nemčija v Estonijo poslala “do zob” oborožene eurofighterje

LUFTWAFFE BODO AIR POLICING NAD BALTIKOM IZVAJAL S POPOLNOMA OBOROŽENIMI EUROFIGHTERJI

Nemške letalske sile (Luftwaffe) so skupaj z Madžari s 1. septembrom 2015 prevzele naloge nadzora zračnega prostora (Air Policing) baltskih držav, vendar pa nemški lovci Eurofighter typhoon prvič od začetka ukrajinsko-ruske krize patruljirajo v polni oborožitvi.

V tokratni izmeni baltskega “air policinga” so Madžarske letalske sile s štirimi lovci JAS-39C gripen, ki bodo do konca decembra 2015 nameščeni v litvanski letalski bazi Siauliai, in Nemške letalske sile s štirimi lovci Eurofighter typhoon v estonski zračni bazi Ämari.

V nasprotju z obdobjem september – december 2014, ko je Nemčija skupaj z Nizozemsko varovala baltski zračni prostor, bodo tokrat nemški lovci vzletali polno oboroženi. Za spopad v zraku z morebitnim sovražnikom nad Baltikom so nemški typhooni oboroženi s topom Mauser BK-27 (27 mm), raketami zrak-zrak kratkega dosega (IR) AIM-9L sidewinderin radarsko vodljivimi raketami srednjega dosega AIM-120 AMRAAM, kakor tudi elektronskim obrambnim sistemom s toplotnimi vabami.

Zakaj se je Nemška vojska odločila za uvajanje popolnoma oboroženih vojaških letal na območju, je obrazložil inšpektor Luftwaffe Karl Müllner: “To ni orodje za stopnjevanje. To je samo orodje, da lahko pariramo (možnemu sovražniku). In to je tudi orodje za motivacijo vojakov, ki sodelujejo v aktivnostih (zračnega nadzora).”

Kljub besedam nemškega predstavnika, da ne gre za namestitev popolnoma oboroženih lovcev eurofighter v bližino ruske meje zaradi stopnjevanje krize, pa Rusija to potezo razume drugače. Ruski mediji poročajo, da NATO s to potezo nedvoumno pošilja vojaški signal v Rusijo. Po ruskem mnenju Nemčija s tem že uresničuje namero o kopičenju orožja v bližini Rusije in širjenju vojaške prisotnosti Severnoatlantskega  zavezništva v vzhodni Evropi. Ob tem dodajajo, da vse tri baltske države izkoriščajo mit o “zlobni Rusiji”, ki ga imajo za priročen izgovor za povečevanje Natove prisotnosti v regiji.

Evropske in Ameriške letalske izvajajo tako imenovani air policing nad Baltikom v okviru Severnoatlantskega zavezništva od leta 2004, ko so se zvezi Nato priključile Latvija, Estonija in Litva. Nobena izmed baltskih držav namreč nima zadostnega števila prestrezniških bojnih letal, saj vsaka država članica po direktivi zavezništva za nadzor svojega zračnega prostora potrebuje vsaj eno eskadriljo (12) lovcev.

Pri varovanju slovenskega zračnega prostora se v zadnjih letih izmenjujeta sosednji državi Italija in Madžarska (podobno želi tudi Hrvaška s popolnjeno floto lovcev MiG-21), medtem ko se pri zračnem varovanju Litve, Latvije in Estonije izmenjuje precej večje število držav.

Pripravil: A. Knific, foto: Luftwaffe


* lovec-Eurofighter-typhoon-.jpg (234.35 KB, 900x608 - viewed 56 times.)

* lovec-Eurofighter-typhoon-642x336.jpg (37.64 KB, 642x336 - viewed 61 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #24 on: September 23, 2015, 02:52:28 pm »

Napomena: koliko je to istočna Europa??

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Dvanaest borbenih aviona A-10 Thunderbolt II u Estoniji

Datum objave:
23.09.2015

Dvanaest borbenih aviona A-10 Thunderbolt II i približno 350 pripadnika američkog Ratnog zrakoplovstva stiglo je u estonsku zrakoplovnu bazu Amari u istočnoj Estoniji u sklopu strategije odvraćanja Rusije od agresije na Baltik.

Piloti i avioni su iz sastava 23. Winga iz zrakoplovne baze Moody. Oni imaju zadaću provedbi vojnih vježbi sa NATO snagama u regiji. Američki pukovnik Bryan France, zapovjednik 74. EFS je izjavio kako je ova misija dobra prilika za predstavljanje američkog ratnog zrakoplovstva u NATO savezu te dobar način kondicioniranja zrakoplovaca da budu što učinkovitiji.

"Koristi od obuke sa našim saveznicima u NATO savezu su neprocjenjive", rekao je pukovnik France u priopćenju, "biti ovdje u istočnoj Europi i obučavati se saveznike omogućit će nam da bolje djelujumo na bojištu. To nam također omogućuje da učimo jedni od drugih. "




* article-gallery-big-1443013829_481.jpg (87.83 KB, 800x533 - viewed 64 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #25 on: May 26, 2016, 05:53:13 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
25.05.2016.

NATO članice iz Srednje Europe šalju vojnike na Baltik


Četiri europske države iz Srednje Europe objavile su danas kako će poslati svoje vojnike u tri savezničke zemlje na Baltiku iduće godine dok se odnosi NATO-Rusija mogu usporediti s vremenom Hladnog rata.

Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka su objavile kako će kvartalno rotirati 600 vojnika u Baltičkim zemljama Estoniji, Latviji i Litvi. Odluka je donesena pred održavanje ključnog summita NATO-a u Varšavi tijekom ovog srpnja.

“Željeli bismo početi operaciju od 1. siječnja 2017. godine”, rekao je češki ministar obrane Martin Stropnicky nakon razgovora sa svojim kolegama. Svaka zemlja će dati 150 vojnika za razdoblje od tri mjeseca. NATO i Baltičke zemlje će odlučiti gdje će se točno rasporediti snage na terenu nakon summita u Varšavi. Stropnicky je izjavio je kako je potez osmišljen u svrhu pomoći “Baltičkim saveznicima i prijateljima koji imaju sigurnosne probleme “.
Zabrinute zbog agresivnog ponašanja Rusije nakon aneksije Krimskog poluotoka, bivše države SSSR-a su zatražile savezničku nazočnost 1000 vojnika u svakoj od zemalja.
 NATO i Sjedinjene Države su ovog proljeća najavile promjenu obrambene doktrine u istočnoj Europi kao odgovor na agresivnu politiku Rusije”.


* Baltic.jpg (158.97 KB, 1164x873 - viewed 46 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.