Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx13.01.2016.
Vezane odluke
Slovenija planira dodatne mjere usporavanja migrantskog toka: Kako Nijemci i Austrijanci prema nama, tako mi prema Hrvatima!
Prema navodima slovenskih medija, Slovenija bi ovih dana mogla dodatno zaoštriti kriterije za primanje migranata i izbjeglica koji preko njenog teritorija putuju prema Austriji i Njemačkoj, dok se službeno govori o tome kako će Slovenija mjere prema migrantima na granici s Hrvatskom prilagoditi mjerama Njemačke i Austrije. O kojim bi mjerama moglo biti riječ još nije jasno, a portal "Žurnal" moguće zaoštravanje mjera Slovenije prema izbjeglicama na tzv. balkanskoj ruti povezuje sa zahtjevima za većim restrikcijama za migrante do kojih dolazi u Austriji i Njemačkoj.
Hrvatska je donedavno prema Sloveniji slala vlakove "bez voznog reda", a u jednom vlaku znalo je nekad biti i do 1200 migranata, što je onda smanjeno zbog mjera koje prema migrantima na granici s Austrijom provodi austrijska policija, tvrdi se u prilogu "Žurnala".
No, priljev izbjeglica u slovensku Dobovu i dalje je znatan, dok je izbjeglički kamp u Slavonskom Brodu više-manje stalno prazan, tvrdi portal te procjenjuje da bi Slovenija uskoro mogla početi odbijati vlakove s izbjeglicama koji nisu identificirani još u Hrvatskoj.
Slovenska vlada u utorak je navela kako od Austrije nije dobila nikakvu informaciju da više neće primati ekonomske migrante, ali da Austrija zahtijeva točnu identifikaciju migranata, prema zemljama iz kojih dolaze, nakon što je krajem prošle godine otkrila više stotina migranata koji su tvrdili da su iz Sirije iako se pokazalo da dolaze iz zemalja sjeverne Afrike, te ih vratila u Sloveniju.
U slovenskoj vladi u utorak su u priopćenju za javnost naveli da u zadnje vrijeme Njemačka i Austrija usporavaju migrantski val, zbog čega je Slovenija donijela "određene mjere" i prema politici prihvaćanja migranata na granici s Hrvatskom, te da je hrvatska strana o tome pismeno obaviještena odmah početkom ove godine.
U slovenskoj policiji pak navode kako nije isključeno da će odbiti prihvat vlakova s migrantima iz Hrvatske već na granici ako u njima bude veći broj migranata od dogovorenog i ako ne budu identificirani te da će se Slovenija morati prilagoditi mjerama država na sjeveru koje zbog popunjenih kapaciteta već usporavaju migracijski tok.
Slovenski mediji navode danas da se Slovenija boji u prvom redu moguće odluke Berlina o zatvaranju granica za migrante budući da Njemačka, tvrde mediji, dnevno ovih dana odbija više od 600 migranata koji dođu na njemačko-austrijsku granicu. Riječ je o onima koji nemaju važećih dokumaneta ili ne traže azil u Njemačkoj nego kažu da žele u skandinavske države.
Sličnu politiku prema migrantima sada od auustrijske vlade zahtijeva i austrijska Slobodarska stranka (FPOe), a tome su skloni i koalicijski partneri kancelara Wernera Faymanna iz Narodne stranke (OeVP) te traže da se neidentificirani migranti, koji u Austriji ne traže azil, vraćaju u Sloveniju, navodi "Žurnal".
H
Članci su slični, jedino što u slovenskom dodaju, da SLO već vraća migrante HR, te da postoji mogučnost vračanja migranata Mađarskoj, a oni bi ih vračali SRB....
Vir"24ur.com" Ljubljana
http://www.24ur.com/13.01.2016.
Nemčija in Avstrija še naprej zavračata migrante, tudi Slovenija je Hrvaški že vrnila nekaj tujcev
Ljubljana/Dunaj/Berlin, 13.01.2016, 12:32 | K.H.
V Slovenijo je od začetka leta vstopilo več kot 27.500 migrantov. V zadnjih dneh pa je Avstrija v Slovenijo vrnila 185 tujcev, za katere niso mogli potrditi identitete. Tudi Nemčija Avstriji vrača migrante. Na temo omejevanja vstopa migrantom se zato ta teden sestajajo predstavniki Avstrije, Hrvaške in Slovenije.
Nemčija nadaljuje z zavračanjem migrantov, ki nimajo veljavnih dokumentov, ali pa ne želijo zaprositi za azil v Nemčiji. Medtem nemški Bundestag razpravlja o novi zakonodaji, ki bi izboljšala registracijo prosilcev za azil.
Od začetka leta do danes do 6. ure zjutraj je v našo državo vstopilo 27.538 ljudi. Od 16. oktobra 2015 do danes je tako v slovensko državo vstopilo skupaj 406.142 migrantov in beguncev.
V zadnjih dneh je tudi Avstrija v Slovenijo vrnila 185 tujcev, za katere niso mogli potrditi identitete. Priliv migrantov in beguncev v našo državo je sicer še naprej enakomeren, v povprečju vsak dan mejo prečka okoli 2 tisoč tujcev.
Avstrija je Sloveniji v preteklosti vračala migrante, pri katerih so v postopku ugotovili spremenjene podatke glede identitete ali državljanstva migrantov, pojasnjujejo na Policiji. "Z vsemi zavrnjenimi migranti je slovenska policija naknadno opravila dodatne razgovore glede identitete in državljanstva ter jih nato ponovno predala avstrijskim varnostnim organom," je dejala Vesna Drole iz GPU.
Več informacij o dogovorih glede omejevanja vstopa migantom bo predstavil državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic. Tiskovno konferenco bomo prenašali V ŽIVO ob 15. uri.
Sestanki o omejevanju vstopa migrantom
Omejevanje vstopa migrantom je bila tudi tema skupnega sestanka med Avstrijo, Hrvaško in Slovenijo, kjer so se vodstva policije pogovarjala o možnostih nadaljnjega skupnega sodelovanja na tem področju. "Dogovori o konkretnem sodelovanju bodo potrjeni na sestanku generalnih direktorjev v tem tednu," pravi Droletova.
Tudi Slovenija je v že zavrnila vstop migrantov in jih vrnila hrvaškim varnostnim organom. Šlo je za tujce, za katere so ugotovili, da ne prihajajo iz ogroženih območij. "Enako bo slovenska policija postopala v primeru, da Avstrija sprejme odločitev, da te kategorije migrantov ne bo več sprejemala. Z namero Slovenije so hrvaški varnostni organi že seznanjeni," so še pojasnili na Policiji.
Svet Evrope svari pred vračanjem migrantov na Madžarsko
Prosilcem za azil, ki bi jih Avstrija v skladu z dublinsko uredbo vrnila na Madžarsko, zaradi nedavnih sprememb v azilni zakonodaji v tej državi grozijo kršitve človekovih pravic, je danes opozoril komisar Sveta Evrope za človekove pravice Nils Muižnieks.
Kot je poudaril, trenutna azilna politika na Madžarskem "ni v skladu z mednarodnimi in evropskimi standardi na področju človekovih pravic", so sporočili iz njegovega urada. Dodal je, da trenutno na Madžarskem ne more nihče dobiti mednarodne zaščite, azilni postopek pa je prehiter in ima številne pomanjkljivosti.
Komisar, ki je Madžarsko obiskal med 24. in 27. novembrom lani, je izpostavil tudi problematične pogoje za bivanje prosilcev za azil ter negativno nastrojenost do migrantov, ki slednjim ne omogoča vključitve v družbo. Kot je poudaril, je v zadnjih mesecih velik del migrantov, ki so jih na Madžarsko vrnili v skladu z dublinsko uredbo, pristal v azilnih centrih, kjer velja strog režim kot v zaporih. Muižnieks je ob tem opozoril, da prosilci za azil niso kriminalci in bi jih morali obravnavati primerno.
Posvaril je tudi pred tveganjem, da bi številne vrnjene prosilce za azil Madžarska poslala v Srbijo, od koder so v prvem begunskem valu številni vstopili na Madžarsko. Srbija je namreč po mnenju oblasti v Budimpešti varna tretja država. Po mnenju komisarja obstaja nevarnost, da bi se tako začela verižna reakcija vračanja prosilcev za azil, kar bi bilo v nasprotju z evropsko konvencijo o človekovih pravicah.