У Немачкој сада више избеглица него у време распада СФРЈДо краја године око 800.000 миграната. – Немачка ће за мигранте у 2016. додатно издвојити између 1,8 до 3,3 милијарде евра
Берлин, Минхен, Беч – Немачка полиција је у јужном пограничном делу са Аустријом регистровала у минула 24 сата прелазак 2.200 миграната, што је рекорд, наводе немачки медији и указују да ће у овој години укупан број избеглица бити око 800.000, што је двоструко више него у време распада СФРЈ.
„Тешко је проценити даљи развој ситуације”, рекао је портпарол полиције, преносе медији и истичу да је прекјуче после подне у Немачку стигао воз са 400 избеглица који је кренуо из Мађарске.
Погранична полиција је саопштила да је 190 миграната у Росенхајму смештено у некадашње војне бараке, како би били регистровани, а да је других 200 избеглица наставило пут за Минхен, где их је полиција регистровала у холу главне железничке станице.
Немачка ће за покривање социјалних издатака за избеглице и њихову интеграцију у следећој години додатно издвојити од 1,8 до 3,3 милијарде евра, изјавила је јуче министарка рада Андреа Налес, преносе медији. Она је изнела процене да би у 2019. години трошкови за социјална давања и интеграцију избеглица могли да буду преко седам милијарди евра.
„Наш циљ би требало да буде да људи који овде дођу буду оспособљени да раде”, рекла је она, преносе медији.
Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је јуче у разговору с новинарима да та земља није крива за талас сиријских избеглица у Мађарској које покушавају да се укрцају у возове који иду ка Немачкој. Немачке власти саветовале су званичнике да не шаљу Сиријце назад у прву земљу Европске уније у коју су стигли, како правила предвиђају.
Меркелова је казала да Сиријци имају већу шансу да добију азил, али да „то не треба да буде изненађење” и да би „заправо тако требало да буде у свим европским земљама”. Она је у свом обраћању јавности изнела најмање десет порука, од којих се половина односи на проблем са избеглицама.
„Неће бити толерисани они који застрашују људе”, поручила је Меркелова, што је њена прва порука, и похвалила слику коју Немачка шаље свету, указујући да „свет види Немачку као земљу наде и шанси, што није увек било тако”.
Друга порука односи се на питање шта се у политици према избеглицама мора конкретно променити и ту је Меркелова говорила о „великом националном изазову који ће трајати дуже време”, најавивши за 24. септембар пакет мера којима би се решавало избегличко питање.
У том пакету би требало да се нађу мере за брже ефикасније решавање избегличког питања и оне које омогућавају бржи повратак одбијених азиланата у њихове земље. То се, пре свега, како тумаче медији, односи на људе са Балкана, који, будући да у тим земљама нема ни рата ни политичког прогона, скоро да немају никакву шансу да добију азилантски статус.
„Немачка темељност је одлична, сада се тражи и немачка флексибилност”, рекла је Меркелова и додала да ће најављени програм коштати милијарде евра.
Трећа порука, према „Шпиглу”, односи се на Европу и расподелу избеглица.
Меркелова, жели, пре свега, да се промени то што источноевропске земље избегавају да приме сиријске избеглице.
„Европа, као целина, мора се покренути”, казала је Меркелова и упозорила да неуспех Европе у погледу питања избеглица прети да резултира даљим неуспехом у укупним вредностима грађанских права.
Она, заједно са Француском, жели да изврши притисак на Италију и Грчку да изграде прихватне центре и да се са Турском поведу „пријатељски разговори” о избеглицама.
Четврта порука Меркелове односи се на проблем који постоји у самој Немачкој у вези с избеглицама. Последњих дана су се, наиме, источнонемачки политичари бранили од оптужби да је мржња према избеглицама највише заступљена на истоку Немачке.
Тако никако не можемо ићи даље”, рекла је Меркелова, иначе пореклом из Источне Немачке.
Њена пета порука се односи на Европу слободних граница.
„Споразум ’Даблин 3’ више не функционише”, рекла је Меркелова.
Према такозваном даблинском принципу ЕУ, за питање права за азил одговорна је она земља ЕУ у коју је подносилац прво ушао приликом уласка у ЕУ. Сада, међутим, многи путују даље, ка Немачкој, подсећају медији. Меркелова је најавила да ће, у случају да се ту ништа не промени, принцип слободног кретања унутар ЕУ бити преиспитан.
„Ми то, међутим, не желимо”, рекла је Меркелова.
Још две особе ухапшене су због сумње да су умешане у прошлонедељну трагедију, када се 71 избеглица угушила у камиону недалеко од Беча, саопштило је јуче Државно тужилаштво Аустрије.
Портпаролка тужилаштва у Ајзенштату Верена Стрнад казала је да се ради о једном лицу за којим је расписана европска потерница, а које је ухапшено у Бугарској.
„Сада морамо са бугарским властима да разговарамо о његовом изручењу”, рекла је она агенцији АПА.
Други мушкарац је у Мађарској лишен слободе.
Претходно су с овим догађајем у вези, који је био повод и да аустријске власти поново привремено уведу граничну контролу на истоку земље, ухапшене четири особе.
објављено: 02.09.2015.
http://www.politika.rs/rubrike/Svet/U-Nemackoj-sada-vise-izbeglica-nego-u-vreme-raspada-SFRJ.sr.html