PALUBA
April 27, 2024, 03:29:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 [142] 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 ... 395   Go Down
  Print  
Author Topic: Imigrantska kriza  (Read 899424 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #2115 on: June 20, 2017, 05:21:11 am »



Zanima me, tihi, da li se primedbe  odnose na postupanje hrvatskog MUPa, ili srpskog MUPa? Ni o jednima, ni o drugima nemam verodostojne podatke, pa pitam onoga ko ima uvid u stanje na terenu.

 Hrvatskog MUP-a.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2116 on: June 20, 2017, 09:46:06 am »

....  i takvih samo kod nas dodje 10-15 nedeljno, a moja organizacija nije jedina koja se bavi sa njima. Sve se to uredno dokumentuje i salje dalje organizacijama koje se bave pravnim pitanjima ....

Jedino sto se desava (tako je blo sa Madjarskom npr.) je da se pod pritiskom organizacija, medija, i generalno javnosti utice na bezbednosne sluzbe koje su deo drzavnog aparata da njihova aktivnost ne prolazi nezapazeno, i da moze imati negativne posledice po njih same ...

A koje su to "organizacije" u pitanju? Koja je to "organizacija" za koju radiš?

Pretpostavljam, neke NGO koje bi da "utiču"?

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2117 on: June 20, 2017, 12:14:18 pm »

У Србији између 6.000 и 7.000 миграната



У Србији између 6.000 и 7.000 миграната

На територији Србије тренутно се налази између 6.000 и 7.000 миграната, а резултати истраживања показују да се грађани и даље саосећају са избеглицама, као и да велика већина сматра да их је Србија боље прихватила у односу на друге земље.

''Данас говоримо о између 6.000 и 7.000 људи који се налазе на територији Србије. Негде је око 980 малолетних миграната без пратње и око 3.000 деце од нула до 18 година'', рекао је државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Иванишевић.

Он је на представљању истраживања спроведеног у оквиру пројекта ''Подршка локалним заједницам у одговору на избегличку кризу'' који реализује Фондација ''Ана и Владе Дивац'' у сарадњи са УСАИД-ом, истакао и да знатно смањен прилив избеглица па тако десетак људи дневно покушава да дође у Србију.

Према његовим речима, већина људи је у прихватним центрима у којима има места за све.

Наводећи да је кроз Србију од маја 2015. године до сада прошло око милион људи, Иванишевић је указао да је само њих 1.700 поднело захтев за азил, а да и они вероватно не желе да остану и интегришу се у Србији.

Иванишевић је рекао да га истраживање није изненадило те да је поносан што је део владе коју било ко критикује зато што је хумана додајући да се таква политика према избеглицама неће мењати.

''Нема разлога, па ни у Шиду, да људи буду негативно расположени према тим људима'', рекао је Иванишевић.

Он је поновио и да ниједан терористички напад у последње време и никада у Европи није изазвао неко ко је досао у претходне три године у Европу, већ су то радили љуиди који су рођени на територији ЕУ.

Иначе, према резултатима трећег истраживања ставова грађана у односу на први талас када је позитиван став према избеглицама имало 45 одсто грађана, у другом таласу се тај проценат незнатно увећао на 47 одсто, а у трећем таласу незнатно смањио на 43 одсто, рекао је директор Агенције за истраживање јавног мњења Пропозитив Марко Лазовић.

Он је навео и да је негативна конотација пала у свим општина где је рађено истраживање осим у Шиду где је повећана због, између осталог, упада у кућу и прихватног центра који је био у центру града.

Лазовић је навео и да четири петине испитаника и даље сматра да је Србија боље прихватила избеглице у односу на друге земље.

Истраживање је показало и да је у трећем таласу дошло до смањења броја грађана који сматрају да постоји могућност распламсавања избегличке кризе.

Када је реч о преузимању бриге о избеглицама, дошло је до обрта у мишљењу грађана и сада тек мало мање од једне трећине испитаника сматра да Влада Србије треба да преузме бригу о њима.

Како је наведено, 46 одсто грађана у првом, 49 одсто у другом и сада 52 одсто грађана мисли да је ЕУ у најбољој позицији да унапреди положај избеглих у нашој земљи.

Директорка Фондације Ана и Владе Дивац Ана Кошал рекла је да су медији битни за стварање позитивног става међу грађанима према мигрантима и за сутра, поводом Међународног дана избеглица, најавила почетак радова на изградњи вртића за мигранте у Врању.

Она је подсетила и да је од поцетка кризе 65 милиона људи напустило своје домове.

Представник УНХЦР-а Џон Јунг рекао је да је био поносан како су одоговорно, хумано, професионално Влада Србије и грађани реаговали на мигрантску кризу додајући да је Србија позната као добар домаћин.

(Танјуг)

извор
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2118 on: June 20, 2017, 12:21:14 pm »

U Vranju se gradi vrtić za decu migrante

Od 2015. kroz Srbiju je prošlo oko milion migranata, istakao je Nenad Ivanišević, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Pozitivan stav građana prema njima neznatno je umanjen u odnosu na period kada su prvi migranti počeli da dolaze u našu zemlju.

To pokazuju najnoviji rezultati istraživanja iz maja ove godine, koje su povodom Svetskog dana izbeglica predstavili Američka agencija za razvoj (USAID) i Fondacija „Ana i Vlade Divac”.

извор

Лични коментар - Ако су мигранти у ''пролазу'' зашто се онда гради вртић за њихову децу? Ко се овде привремено задржава не треба му вртић.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #2119 on: June 20, 2017, 01:07:05 pm »

Da se nadovežem:

1.Za Srpsku decu nema mesta u vrtićima (ili nema dovoljno).

2. Umesto da taj novac i ono što se mazne usmere na dečije bolnice, nove vrtiće, da se deca žalju džabe na Taru i slično ...
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #2120 on: June 20, 2017, 03:21:03 pm »



Zanima me, tihi, da li se primedbe  odnose na postupanje hrvatskog MUPa, ili srpskog MUPa? Ni o jednima, ni o drugima nemam verodostojne podatke, pa pitam onoga ko ima uvid u stanje na terenu.

Dok sam ja radio sa migrantima njihova priča se svodila na to da su ih tukli u svim prethodnim zemljama, ali zemlja u kojoj su trenutno prema njima ima najbolji tretman. Otprilike ovako: u Srbiji lome od batina i pljačkaju (prethodno sve što su dobili u Srbiji pobacali su na granici), a Hrvatska je najbolja; potom dođu na slovenačku granicu gde ponovo pobacaju sve što su dobili i priča se nastavlja: Hrvatska je užasna, a Slovenija je raj... Nastavi niz.

Vidim da Tihi spominje javnost koja tobože pritišće bezbednosne službe... Tihi, da se ta javnost pita migranata ne bi više bilo u Srbiji!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2121 on: June 20, 2017, 04:58:12 pm »

Влада Србије је донела Уредбу којом се уређује исплата новчаних средстава мигрантима и обезбеђује помоћ приликом учења српског језика, проналажења посла, сређивање потребне документације за биро рада, одабира ваннаставне активности за децу миграната итд. Ако су ти људи само у пролазу зашто њихова деца иду у наше школе? Зашто ти људи обезбеђују документацију за пријављивање на биро рада? Зашто уче српски језик?

Mali migranti dele klupu sa našim đacima
Quote
Ministarstvo prosvete školama poslalo uputstvo za upis tražilaca azila. Ukupno 94 mališana, od njih 1.900, pohađa nastavu s vršnjacima iz Srbije

OD kada su, 22. decembra, prva deca migranti sela u klupe škola u Srbiji, njihov broj se stalno povećava. Od oko 7.000 migranata koji trenutno borave u našoj zemlji, 1.900 ih je školskog uzrasta, a prema podacima Unicefa, 94 dece upisano je u deset beogradskih škola.

Uglavnom je reč o osnovcima, a nekoliko ih je upućeno u srednje škole. Problema je mnogo, ali čini se da se svi zajedno trude da ih što lakše prevaziđu. Deca ne znaju srpski jezik, nastavni program im nije prilagođen, a i nikad se ne zna kada će ona jednostavno da odustanu od škole i zapute se dalje svojom rutom do Zapadne Evrope.

Ipak, i prema domaćim zakonima i prema Konvenciji o pravima deteta UN, ovi mališani dok su kod nas imaju pravo na školovanje. Upravo zato je i Ministarstvo prosvete nedavno školama uputilo Stručno uputstvo o uključivanju učenika izbeglica/tražilaca azila u sistem obrazovanja i vaspitanja.

Biće organizovane i obuke za nastavnike, kako bi se što lakše prilagodili i pomogli ovoj deci da se, bar tokom nekoliko školskih časova dnevno, osećaju kao njihovi vršnjaci koje ne more izbegličke brige. Tako bi, osim u Beogradu, deca izbeglice trebalo da krenu i u škole u gradovima gde takođe postoje prihvatni centri, a ona iz centra u Bogovađi već su raspoređena u valjevske škole. Svaka škola dužna je da primi ovu decu, ukoliko su za to zainteresovana.

Pravilnik predviđa da dete dobije psihološku podršku, da mu se omogući da ima časove srpskog jezika, ali i da pohađa redovnu nastavu. Prevoz i pratnju od prihvatnog centra do škole i nazad organizuju nevladine organizacije, a udžbenike im obezbeđuju same škole.

Pravilnik je pisan kao deo programa "Podrška obrazovanju učenika migranata/izbeglica na teritoriji Republike Srbije", koji zajednički sprovode Unicef, Centar za obrazovne politike i Ministarstvo prosvete.

Prva osnovna škola koja se zvanično uključila u ovaj program bila je OŠ "Branko Pešić" iz Zemuna. Ovde su od decembra počeli da stižu učenici tražioci azila, iz prihvatnog centra u Krnjači. Škola ih je primila ukupno 30. Iskustva su pozitivna, a učenici su veoma dobro prihvatili svoje nove drugare.

Posle OŠ "Branko Pešić", u program su se uključile skoro sve škole na teritoriji beogradske opštine Palilula i primile po nekoliko učenika. Jedna od njih je i OŠ "Olga Petrov" u Padinskoj skeli.

- U našu školu prvobitno je raspoređeno šestoro učenika, ali su dve devojčice brzo odustale - kaže, za "Novosti", Merica Bulj Bjelogrlić, direktorka ove osnovne škole. - Četiri dečaka su ostala i odlično se uklopila. Idu u mlađe razrede i već pomalo znaju srpski. Svakodnevno dolaze iz centra u Krnjači i, iako imaju bližih škola, kažu da im se kod nas baš dopada.

Naša sagovornica objašnjava da ovi mališani, pristigli iz Avganistana, zasada samo idu na časove veština - likovno, muzičko, fizičko, po posebnom programu uče srpski jezik i imaju pomoć psihologa. Za svoje školske aktivnosti dobiće i uverenje na kraju školske godine, ako je uopšte dočekaju u Srbiji.

Još pre plana uključivanja dece u škole, čije sprovođenje je započelo Ministarstvo prosvete, bilo je prethodnih godina mališana koji su pohađali nastavu sa svojim vršnjacima iz Srbije. Centar za pomoć tražiocima azila pomagao je u integraciji dece i upisivao ih u škole u blizini prihvatnih centara, ali su se te devojčice i dečaci uglavnom kratko zadržavali u njima. Pre ove školske godine oko 40 dece sedelo je u klupama naših škola.

Људи се баве Аном Брнабић, Звездама гранда, Сашом Јанковићем, причају о Новаку Ђоковићу, Теодосићу,... Ко ово примећује? Зашто се ти људи уписују у наше школе? Зашто траже посао овде? Ко обезбеђује средства за све то?

Ја имам пријатеља који живи у Сомбору. Каже да су тамо Арапи покуповали куће и њиве. Поред тога маса миграната редовно хода градом. Има их свуда. То да су јадни, гладни и жедни није тачно пошто имају довољно новца и да се коцкају. Играју рулет, кладе се. Ја нисам ишао на свадбу пре месец дана јер нисам имао паре, а ови могу да ставе и по 400 евра на рулет. Ко кога овде фарба? У Сомбору је народ држао протест. О томе нема ништа на вестима или на телевизији.

О чему извештава ''медијски јавни сервис европске Србије''? Шта прича Пинк? О чему говори Б92?


Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2122 on: June 20, 2017, 05:06:29 pm »

Деца мигранти у Србији ће током лета надокнађивати градиво

Готово половина миграната у Србији су деца. Трећина од око 3.100 малишана из блискоисточних и афричких земаља jе без пратње родитеља. За стотинак њих, који су похађали српске школе, данас је први дан распуста. Међутим, имају много да надокнаде јер су у просеку пропустили једну школску годину.

Десетогодишња Махна Османи је тек месец дана делила клупу са вршњацима из Београда, а већ је на распусту. Док су њени другари прелазили из једног у друго полугодиште, она је са породицом из Авганистана путовала из земље у земљу.

"Свиђа ми се да учим у Србији математику, физику, енглески, а најинтересантнији ми је српски", каже Махна.

Енглески је савладала прелазећи из једног у други избеглички камп. У Крњачи учи, дружећи се.

Махна каже да је у школи цртала, учила и гледала цртане филмове. Последњег часа у Авганистану се не сећа.

"Вероватно ће од септембра сви ићи у школу, тако да ћемо током лета да их припремамо. Неки су већ спремни за школу мада никада нису ишли, тако да је јако битно да се припреме", објашњава Милица Ненадовић из психосоцијалног тима Камп "Крњача".

По упутству Министарства просвете, требало би да се припремају и школе да на јесен приме све заинтересоване азиланте. Многи родитељи не желе да пошаљу децу у српске школе, надајући се наставку пута.

"Све време се ради на неформалној врсти едукације где се деца све време припремају, уче језик, држе се, да кажем, у некој врсти школске кондиције да се, ако родитељи ипак одлуче, укључе у формални систем образовања", тврди државни секретар у Министарству рада и социјалне политике Ненад Иванишевић.

План за распуст у већини прихватних центара има и Уницеф. Да деца кроз забаву наставе да уче српски и енглески, математику, али и вештине комуникације – како да се снађу у новој средини.

Спремају се и деца у Прешеву. За њих до сада, осим радионица у прихватном центру, није било школе, па ни распуста.

"Треба да видимо где су њихове празнине у знању, да то попунимо у току лета, да науче српски и шта се од њих очекује", каже Љиљана Дошен из "Save the children".

Јована Винчић из Центра за помоћ тражиоцима азила каже да је за децу промена и то што у школу заједно иду дечаци и девојчице.

"Имате децу која су ишла само у школе за девојчице или за дечаке и питање је како сада ту поставити границе. Имали смо девојчицу која каже – али он ни не зна да ја не смем да имам дечаке другаре", додаје Винчићева.

У кампу у Боговађи, корак у образовању хватају групе различитог узраста, од предшколског до средњошколаца.

"Постоји тежња ка структури и учењу страних језика док с друге стране постоји тежња ка слободним активностима, креативним радионицама које су деци неопходне како би наставили да се развијају неометано", каже Гордана Вукашин.

Махна из Авганистана на распуст је отишла с првом дипломом из Србије – са РТС-овог кроса.

link
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #2123 on: June 20, 2017, 06:19:45 pm »



Ја имам пријатеља који живи у Сомбору. Каже да су тамо Арапи покуповали куће и њиве. Поред тога маса миграната редовно хода градом. Има их свуда. То да су јадни, гладни и жедни није тачно пошто имају довољно новца и да се коцкају. Играју рулет, кладе се. Ја нисам ишао на свадбу пре месец дана јер нисам имао паре, а ови могу да ставе и по 400 евра на рулет. Ко кога овде фарба? У Сомбору је народ држао протест. О томе нема ништа на вестима или на телевизији.

О чему извештава ''медијски јавни сервис европске Србије''? Шта прича Пинк? О чему говори Б92?




Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #2124 on: June 20, 2017, 08:36:14 pm »

....  i takvih samo kod nas dodje 10-15 nedeljno, a moja organizacija nije jedina koja se bavi sa njima. Sve se to uredno dokumentuje i salje dalje organizacijama koje se bave pravnim pitanjima ....

Jedino sto se desava (tako je blo sa Madjarskom npr.) je da se pod pritiskom organizacija, medija, i generalno javnosti utice na bezbednosne sluzbe koje su deo drzavnog aparata da njihova aktivnost ne prolazi nezapazeno, i da moze imati negativne posledice po njih same ...

A koje su to "organizacije" u pitanju? Koja je to "organizacija" za koju radiš?

Pretpostavljam, neke NGO koje bi da "utiču"?

  Nema potrebe za takvim stavom. Moja organizacija je striktno medicinska i ne bavi se takvim poslom, tj advokaturom i pravnom zastitom. Nema ih mnogo takvih pa mislim da nije tesko da se pretpostavi. Ako sam dobro upoznat za pravnu zastitu zaduzen je helsinski odbor za ljudska prava, ali nemoj da me drzis za rec, nije stvar kojom se ja bavim. Sto se tice pritiska javnosti delimicno si u pravu. Secas se one madjarske novinarke koja je sutnula migranta sa detetom pred kamerama? Iako u madjarskoj vecina ne voli migrante ipak je dobila otkaz jer je uradila nesto sto nije po zakonu. Isto tako je i sa pritiskom javnosti koji je vise fokusiran da drzavni organi ne smeju da odstupaju od zakona, nego iz ljubavi prema migrantima.

  Trenutno je glavna ruta za prolaz do EU Hrvatska, i najvise nasilja je od njihovih bezbednosnih sluzbi. Madjarska je gotovo potpuno zatvorila granicu, pokusavaju i preko Rumunije i Crne Gore. Vec dugo vremena niko se nije zalio da bezbednosne sluzbe bilo koje druge drzave, i znam da je nekom tesko da svari da "njegovi" rade nesto protivno zakonu, ili prosto neljudski.

  To da neki imaju "mnogo para i da trose na kocku" nije nista cudno. Pored nasih koji to rade, krijumcari ljudi su obicno i sami migranti, mahom arapi, koji uzimaju veliki novac da prosvercuju migrante preko granice. Takve sam i ja vidjao, puni su para, i neretko i sami vrse nasilje prema migratima koji su "kratki" za novac. To da kupuju njive i kuce, ne znam, zaista nisam nista slicno video niti cuo, ali cisto sumnjam da neko ko je nelegalno u drzavi, moze da kupi nekretninu.
« Last Edit: June 20, 2017, 08:51:17 pm by MOTORISTA, Reason: Sređen citat » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #2125 on: June 20, 2017, 08:56:12 pm »

Десетак кућа и имања су купили Арапи из Абу Дабија у општини Сомбор и Апатин.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:565275-Arapi-kupuju-kuce-po-Backoj

То нема директне веза са мигрантском кризом, али генерално има везе са лаганим и легалним ширењем у Европу. Не ради се само и ширењу ислама већ једноставно људи бирају где им је боље, угодније, безбедније и јефтиније. Да ли је то нешто што треба да нас забрињава. Не, ако уведемо јасна правила ко може бити становник, посебно држављанин и како ће се понашати. Како нама они прописују у њиховим државама, тако и ми њима.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2126 on: June 20, 2017, 09:52:42 pm »

Također mi je poznat ovaj podatak duže vreme.Čudno da to @tihi ne zna.Međutim i ja nisam znao za onaj podatk o izmučenim i isprebijanim izbjeglicama koje nam oni vrate.U Re 2112 na predhodnoj strani on navodi da ih dobijaju i 15-etak nedjeljno.Bilo bi to oko 70 mjesečno ili oko 800 godišnje.Navodi da je to samo tamo gdje on radi.Ako znamo da ima dobar broj izbj.centara koji su evidentirani a Boga mi i ne evidentirani,ispada da mi ustvari i nemamo imigranata i izbjeglica po centrima,nego su svi po bolnicama-bolesnici-jadnici.Što će nam onda centri i zabavišta i škole jer su oni pod poštedom i ne prisustvuju nastavi.
I evo da dodam u temu,ovih dana čitam da će valjda Mađarska,Višegr. trojka, Austrija,Slovenija i Hrvatska oformiti zajedničke vojne snage za borbu protiv imigranata i da će im zadatak biti da ih vrate u zemlje van EU i uz upotrebu sile.Dakle vjerovatno će biti više posla i za @tihog,da se ne jedi.

Poz.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2127 on: June 20, 2017, 10:11:53 pm »

АКо је то тачно где ће да их истерају? У Србију?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2128 on: June 20, 2017, 10:35:52 pm »

Pa nisu naveli po imence zemlje,ma da tu spada i Srbija,navedeno je da će ih istjerati da se registruju van EU.Pošto znamo da u zemlje porekla ne mogu i nije navedeno,ostaje Srbija,Makedonija,CG i BiH.U Tursku sigurno neće imati hrabrosti.

Poz.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #2129 on: June 20, 2017, 10:36:09 pm »

АКо је то тачно где ће да их истерају? У Србију?

  Naravno.

  Sto se kupovine imovine od strane stranaca u Somboru, Dzumba je to jako lepo opisao. Potpuno je isto kao kada vi kupujete kucu u Grckoj. Drzava je ta koja to treba da uredi, i ti ljudi nemaju veze sa azilantima.

  I opet kazem, ne vidim potrebu da me bilo ko ovde napada, omalovazava ili bilo sta slicno. Ako vas ne zanima stanje, necu nista pisati pa mozete nastaviti da pisete kao i do sada "cuo sam od komsije" itd.
Logged
Pages:  1 ... 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 [142] 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 ... 395   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.