Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspxMađarska vlada proglasila je izvanredno stanje u dvama okruzima na jugu zemlje zbog velikog priljeva izbjeglica, rekao je glasnogovornik vlade u utorak u pograničnom gradu Szegedu, a neki od izbjeglica na granici najavljuju da bi se mogli okrenuti Hrvatskoj, prenosi Reuters.
Voditelj nacionalnog odjela za upravljanje katastrofama Gyorgy Bakondi kazao je da će se granična zona (zona uz granicu u kojoj je ograničeno kretanje) u tim dvama okruzima proširiti s 10 na 60 metara, a uspostavit će se i tranzitne zone za izbjeglice.
"Ovo bi moglo privremeno poslužiti da se smjeste osobe koje traže izbjeglički ili zaštićeni status, kao i za rješavanje zahtjeva za azilom te rješavanje postupka registracije stranih državljana", kazao je Bakondi.
Mađarska vlada kaže da joj namjera u roku od nekoliko sati u tim tranzitnim zonama rješavati pitanje tražitelja azila. I iskoristiti svoje pravo da one kojima zahtjev bude odbijen vrati u Srbiju, koju Mađari smatraju "sigurnom zemljom".
U Mađarskoj je u utorak stupio na snagu novi oštri zakon kojim se ilegalni prijelaz granice kažnjava zatvorom do tri godine. Mediji javljaju da ih je nekoliko i uhićeno u pokušaju ilegalnog prelaska granice. Ispred metalnih kontejnera u tranzitnoj zoni već se stvorio dugi red migranata.
Mogućnost dugog čekanja na mađarskoj granici, moguće zatvorske kazne ili vraćanje u Srbiju, izbjeglice bi nagnati da potraže alternativne pravce, na zapad preko Hrvatske ili na istok preko Rumunjske iako te zemlje nisu dio šengenske zone.
"Možda ćemo probati kroz Hrvatsku, pa Sloveniju i od tamo do Beča i Njemačke", rekao je Reutersu jedan od izbjeglica iz Damaska. "Ne znam je li to dobar plan, ali moramo probati", dodao je.
U EU u kolovozu ušlo 156.000 migranata
Rekordnih 156.000 migranata ušlo je u Europsku uniju u kolovozu, objavila je u utorak europska agencija za granice Frontex, čime je ukupan broj migranata koji su stigli u Europu s Bliskog istoka i iz Afrike ove godine porastao na više od 500.000.
Usporedbe radi, 2014. u EU je stiglo 280.000 migranata. Kolovoz je peti uzastopni rekordni mjesec, napominje Frontex.
Ministri unutarnjih poslova nisu se u ponedjeljak uspjeli suglasiti oko kvota za raspodjelu izbjeglica po zemljama članicama, ali postoji načelna suglasnost oko raspodjele 120.000 migranata dok će se o konkretizaciji te suglasnosti ponovno razgovarati na sljedećem redovitom sastanku ministara unutarnjih poslova 8. listopada u Luxembourgu.
"Velika većina zemalja članica načelno se složila oko raspodjele izbjeglica, ali nemamo potporu svih", izjavio je sinoć luksemburški ministar vanjskih poslova te za pitanje azila i migracija Jean Asselborn.
Umjesto zaključaka Vijeća EU-a, objavljeni su samo zaključci luksemburškog predsjedništva u kojem se kaže da postoji načelna suglasnost oko raspodjele izbjeglica.
Slovački ministar unutarnjih poslova Robert Kalinak rekao je da su protiv kvota bile zemlje Višegradske skupine - Slovačka, Češka, Poljska i Mađarska te Rumunjska, Latvija i Velika Britanija.
Hrvatski ministar Ranko Ostojić bio je razočaran time što nije došlo do dogovora. Istaknuo spremnost Hrvatske da pridonese rješavanju izbjegličke krize. "Hrvatska kao mala zemlje dokazuje da se može značajno doprinijeti i prema tome to očekujemo i od drugih zemalja", rekao je.
U utorak je Mađarska zapečatila svoju granicu sa Srbijom pošto su na snagu stupila nova i stroža pravila o prihvatu migranata. Nekoliko stotina migranata ostalo je utorak sa srbijanske strane granice.
Mađarska policija objavila je da je simboličan prag od 200.000 migranata koji su od početka 2015. ušli u zemlju premašen. Prema podacima objavljenima u utorak 200.778 migranata ušlo je u Mađarsku od 1. siječnja, najvećim dijelom preko granice sa Srbijom.
Rekordan broj od 9380 migranata ušao je u Mađarsku u ponedjeljak, dan uoči stupanja na snagu novog oštrog zakona kojim se ilegalni prijelaz granice kažnjava zatvorom do tri godine.
Visoko povjereništvo UN-a za izbjeglice izrazilo je zabrinutost zbog mađarskog stajališta prema izbjeglicama, a premijer Mađarske Viktor Orban, kojeg u Europskoj uniji smatraju jastrebom zbog tvrdog stajališta prema tom pitanju, kasno u ponedjeljak ponovio je svoje tvrdnje da migranti s Bliskog istoka mogu ugroziti europski način života.
Mađarski premijer Viktor Orban smatra da većina tih migranata nisu izbjeglice već ekonomski migranti. Najavio je da bi njegova vlada mogla u utorak proglasiti izvanredno stanje zbog priljeva migranta.
Nakon što je službena Budimpešta pooštrila pogranične mjere prema izbjeglicama koji preko Balkana hrle prema zapadnim i sjevernim zemljama Europe, u Austriju je u utorak ušao manji broj migranata, priopćila je austrijska policija.
"Noć je bila malo mirnija. Od ponoći do jutros ušlo je 1800 ljudi", kazao je glasnogovornik austrijske policije u Gradišću.
Samo dan ranije, u ponedjeljak, prije nego je Mađarska bodljikavom žičanom ogradom doslovce "zapečatila" svoju granicu, u istočnu Austriju je preko pograničnog grada Nickelsdorfa ušlo rekordnih 15.700 ljudi.
Unatoč kontroli na granici s Austrijom, u Njemačku je u ponedjeljak vlakom ušlo 4537 tražitelja azila, izvijestila je u utorak savezna policija. Njihovim dolaskom broj tražitelja azila koji su stigli u Njemačku vlakovima od početka mjeseca narastao je na 91.823, rekla je glasnogovornica policije u Potsdamu.
Za sada nema dovoljno pouzdanih podataka kako se na Srbiju reflektira primjena strogih zakona koje Mađarska od utorka primjenjuje prema migrantima. Objavljeno je da se Srbijom trenutačno kreće oko tisuću izbjeglica, a sinoć ih je oko 1200 stiglo iz Grčke preko Makedonije u predprihvatni centar u Miratovačkom polju.
Gabriel: Europa se ponovno osramotila
Zamjenik njemačke kancelarke Angele Merkel Sigmar Gabriel ocijenio je u utorak da se Europska unija "osramotila" nakon što na ministarskom sastanku u Bruxellesu dan prije nije postignut dogovor o raspodjeli izbjeglica među državama članicama.
U ponedjeljak navečer "Europa se ponovno osramotila", rekao je Gabriel na konferenciji za novinare.
"Ovo što smo doživjeli sinoć ugrožava Europu još više od grčke krize", upozorio je. "A ako se ne dogovorimo, tada će europske proračunske projekcije srednjoročno biti samo puste riječi".
"Njemačka nije spremna biti u Europi, recimo to tako, onaj koji plaća (...) Svi sudjeluju kada primaju novac, ali nitko kada treba preuzeti odgovornost. Ako se tako nastavi, to će biti kraj sadašnjih oblika financiranja", rekao je.
Gabriel je u ponedjeljak rekao da Njemačka ove godine očekuje milijun migranata i izbjeglica s Bliskog istoka i iz Afrike.
Nešto ranije, njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere predložio je da se smanje sredstva iz europskih strukturnih fondova onim državama članicama koje ne žele pristati na kvote za raspodjelu migranata i izbjeglica.
"Moramo razgovarati o oblicima pritiska", rekao je za ZDF. Države koje odbacuju kvote "često su one koje primaju mnogo sredstava iz strukturnih fondova", rekao je.
Države članice EU-a nisu u ponedjeljak uspjele postići dogovor o obveznoj raspodjeli 120.000 izbjeglica. Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka ne žele pristati na kvote.
Prag kritičan prema "nesuvisloj" politici Berlina prema migrantima
Češki ministar unutarnjih poslova Milan Chovanec obrušio se u srijedu na "nesuvislu" politiku Njemačke po pitanju migracije, nakon što države članice EU-a nisu u ponedjeljak uspjele postići dogovor o obveznoj raspodjeli 120.000 izbjeglica.
"Nesuvisla politika Njemačke trenutno je najveći problem prema rješavanju migracijske krize", napisao je ministar na Twitteru. "Pokazivanje mišića susjedima preko granice neće sakriti tu činjenicu", dodao je ministar u svom 'tweetu'.
Ranije je njegov njemački kolega Thomas de Maiziere, čija je zemlja zasićena brojem azilanata, natuknuo mogućnost kažnjavanja zemalja koje odbacuju prijedlog o obveznim kvotama za prihvat migranata smanjivanjem europskih strukturnih fondova, otvoreno govorivši na ZDF-u o primjeni "načina pritiska".
"Nismo se jučer dogovorili u Bruxellesu. Složena rasprava. Malo razumijevanja za argumente Višegradske skupine u kojoj su Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka", podsjetio je Chovanec.
Njemačka je u međuvremenu u nedjelju ponovo uspostavila kontrolu na svojim granicama, suspendiravši de facto slobodu kretanja na europskom prostoru.
(H)
Foto: AFP