„Tvrđava Evropa” pred Haškim sudomUprkos smanjenom prilivu migranata, Brisel najavljuje povećanje budžeta Fronteksa u 2020. za 34,6 %
Evropska unija i njene članice Italija, Nemačka i Francuska u poslednjih pet godina svesno su pretvorile Sredozemno more u „najsmrtonosniju migrantsku rutu na svetu”. Migrantskom politikom zastrašivanja i nasilnog vraćanja pridošlica u Libiju, EU i njene tri članice odgovorne su za smrt davljenjem hiljada izbeglica na pučini Mediterana. Zbog toga im treba suduiti. Ova optužba sročena na 245 stranica dokaznog materijala iz pera uglednih međunarodnih pravnika Omera Šaca, predavača na čuvenom Univerzitetu Sijans Po u Parizu, i Huana Branka, nekadašnjeg zvaničnik MKS-a i francuskog Ministarstva inostranih poslova, stigla je 4. juna u Međunarodni krivični sud (MKS) u Hagu.
Da li će MKS pokrenuti sudski postupak povodom ove privatne optužbe neizvesno je. I dok migrantska tragedija na Mediteranu ne jenjava, kao ni oružani sukob u Libiji, Brisel najavljuje obilno povećanje budžeta Agencije za zaštitu spoljnih granica EU „Fronteks”).
****
„Libija je na ivici sveopšteg rata svih protiv svih i raspada države.” Tim rečima Gasam Salame, specijalni izaslanik Ist rivera za Libiju, dramatično je ovih dana upozorio Savet bezbednosti UN.
Otkako je 4. aprila feldmaršal Halifa Haftar sa samozvanom Libijskom narodnom armijom (LNA) pokrenuo s istoka zemlje akciju „trebljenja islamista i terorista” iz Tripolija, u sukobima u glavnom gradu Libije poginulo je preko 600 ljudi, više od 3.000 je ranjeno, dok je najmanje 100.000 civila prinudno raseljeno. U oružanom metežu, koji opisuje Salame, najmanje 3.000 migranata tavori u nehumanim prihvatnim centrima u Tripoliju, ocenjuju UN.
Niko danas pouzdano ne zna koliko tačno migranata boravi u Libiji: procene su od 6.000 do nekoliko stotina hiljada nepozvanih ljudi.
Kakva je dalja sudbina migranata zatočenih u urušenoj Libiji, gde pristalice rivalskih domaćih vojno-političkih tabora uveliko nabavljaju oružje iz inostranstva, zagonetka je.
Istovremeno, EU ovih dana ozbiljno razmišlja da poveća budžet svoje agencije za zaštitu spoljnih granica (Fronteks) za 2020. godinu i to za 34,6 odsto u odnosu na 2019. Finansijsko jačanje Fronteksa deo je inače deo briselskog plana da ta Agencija sa oko 1.500 graničara od danas do 2027. godine preraste u organizaciju sa 10.000 naoružanih branilaca spoljnih granica unije. Šta je pozadina najavljene dodatne fortifikacije , ako se zna da je danas priliv migranata daleko manji nego 2015. kada ih je preko milion uspelo da se balkanskom i sredozemnom rutom domogne Evrope (s krajnjim ciljem dolaska u EU)?
Koliko u 2018. oko 144.000 migranata dokopalo se EU. Na Sredozemlju, glavnom aktivnom rutom iz Libije, u EU je od početka 2019. dospelo tek 26.573 migranata.
Ipak, Dimitris Avramopulos, odlazeći EU komesar za migracije, najavljuje da će Fronteks ubuduće imati pojačanu ulogu u operaciji vraćanja migranata ispred bedema Evrope.
„Agencija (Fronteks) će bolje i aktivnije podržavati zemlje članice u poduhvatu vraćanja (migranata) kako bi unapredila odgovor EU pred trajnim izazovima migracija”, izjavio je Avramopulos.
Ta „bolja i aktivnija” zaštita evropskih granica – u slučaju priliva migranata iz pravca Libije, ovih dana dejstvuje iz vazduha i s pučine. S jedne strane, evropska vojna operacija „Evnavfor med” pojačala je eskadrilu helikoptera i aviona kojima nadleće Sredozemlje tik uz pomorsku granicu Libije. Cilj učestalijih nadleta „Evnavfor med” je da momentalno dojave Obalskoj straži Libije (OSL) o isplovljavanju krijumčarskih brodica krcatih migrantima, kako bi ih što pre vratili nazad na obale raspolućene države. Sa druge strane, evropske države, predvođene Francuskom širokogrudo poklanjaju OSL nove brze patrolne čamce da sprečavaju prodor migranata u međunarodne vode.
Upravo povodom francuske donacije šest patrolnih čamaca OSL, osam međunarodnih humanitarnih organizacija predvođenih Amensti internešenelom, Lekarima bez granica i Ligom za ljudska prava najavile su tužbu protiv vlade Emanuela Makrona.
„Francuski poklon patrolnih čamaca OSL je kriminalna i neodgovorna odluka, pogotovo u trenutku kada oružani sukob u Libiji eskalira. Francuske vlasti takvom donacijom postaju saučesnici u klopci za hiljade migranata koji u Libiji doživljavaju iznuđivanja, proizvoljna pritvaranja i mučenja”, veli Masimo Morati, regionalni direktor u Amnesti internešenelu.
EU i njenim članicama teško može biti nepoznato da Fati Bensuda, glavna tužiteljka Međunarodnog krivičnog suda u Hagu već neko vreme istražuje zlodela počinjena u građanskom ratu u Libiji (koji sa privremenim prekidima kraje od 2014. godine), između ostalih i nedela počinjena prema migrantima.
Zločine prema migrantima nisu počinili samo akteri libijskog konflikta, tvrde međunarodni pravnici Omer Šac i Huan Branko.
Zamena italijanske spasilačke misije „Mare nostrum” 2014. daleko manje ambicioznom EU operacijom „Triton” ispred obala Libije, povećala je broj davljenja migranata na Sredozemlju 30 puta, tvrde Šac i Branko. Ugledni pravnici traže da MKS utvrdi ima li u dosadašnjoj migrantskoj politici EU i elemenata „zločina protiv čovečnosti”.
izvor