Migrante iz kampa u Lipi vratiti u zemlje porijeklaPredstavnici srpskih udruženja i Srba u organima vlasti u Federaciji BiH i mještani srpskog sela Lipa, između Bosanskog Petrovca i Bihaća, zaključili su danas da je potrebno da migranti smješteni u kamp u ovom selu budu što prije vraćeni u zemlje porijekla.
Na sastanku je ukazano na brojne probleme sa kojima se suočavaju mještani ovog i okolnih sela.
Iz Udruženja "Povratnici", koje je organizovalo današnji sastanak u selu Lipa simbolično u pet minuta do 12.00 časova, kažu da je potrebno usmjeriti pažnju na probleme sa kojima se suočavaju i Srbi i Bošnjaci na ovom području.
- Migrantska kriza u Unsko-sanskom kantonu dostigla je vrhunac. Šteta koju migranti prave stanovnicima kantona je ogromna - rekao je Srni predsjednik Udruženja Nemanja Davidović.
On naglašava da je hitno potrebno da Predsjedništvo BiH započne pregovore o readmisiji migranata u njihove zemlje porijekla.
- Pored zahtjeva da se migranti vrate u zemlje porijekla, tražimo i da se poboljšaju uslovi rada zaposlenih u MUP-u Unsko-sanskoga kantona - istakao je Davidović.
Predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH Đorđe Radanović izjavio je Srni da se problem pojavio na samom početku izgradnje migrantskog kampa u Lipi.
- Kada je počela izgradnja kampa, prešlo se kroz srpsku zemlju, a da niko nije pitan. Kamp je izgrađen na zemlji koja je nekada pripadala Srbima, a sada je uvedena drugačije. Ta parcela zemlje sada nosi naziv `džamija` i smatram da to nimalo nije slučajno - rekao je Radanović.
Delegat iz reda Srba u Domu naroda Parlamenta FBiH Goran Broćeta naveo je da migranti bježe iz kampa u Lipi i lutaju po selima, što stvara strah među stanovnicima Unsko-sanskog kantona.
- Nećemo dopustiti da se ikada više desi Lipa. Zanimljivo je da su svi ti migranti u Lipi potencijalni vojnici koji lutaju po srpskim selima - istakao je Broćeta.
Sastanku, održanom u porti Hrama Vaznesenja Gospodnjeg prekoputa migrantskog kampa, prisustvovali su i delegati u Domu naroda Parlamenta FBiH Dragana Damjanović i Aleksandar Štrbac, načelnici opštine Drvar Dušica Runić, Glamoča Nebojša Radivojša, Istočnog Drvara Milka Ivanković, srpski ministri u Livanjskom kantonu Vasilija Broćeta i Miloš Bauk, predsjednik inicijative srpskih udruženja u FBiH Mile Marčeta.
Lipa: Zaustaviti širenje migrantskog kampa na privatno zemljište Srba U selu Lipa kod Bihaća održan je sastanak srpskih udruženja i predstavnika Srba u federalnoj vlasti, zbog proširivanja migrantskog kampa na privatno zemljište Srba.
Ne odustaju od namjere da sačuvaju sela, u kojima su migranti dobili sve o čemu su povratnici oduvijek sanjali.
U Hramu Presvetog Vaznesenja Gospodnjeg služen je moleban za spasenje Krajine i pravoslavnog naroda.
Poziv za pomoć i zaštitu Srba upućen je sa sastanka u srpskom selu Lipa, gdje je sada migrantski centar. Lipljani kažu da je pandemija zloupotrebljena kako bi bio formiran kamp u srpskom povratničkom selu.
Strahuju za bezbjednost.
- U subotu su bile Zadušnice i moja je sestra dolazila ovdje, pošto mi održavamo groblje. Nije uspjela ni trimer izvući iz auta od njih da pokosi to groblje, okrenula se i otišla - priča Јelka Јević.
Migrantski kamp po katastru izgrađen je na imovini grada Bihaća. Međutim, po gruntovnim knjigama, koje su spaljene u Drugom svjetskom ratu, ovo je bila srpska imovina.
This is a modal window.The media playback was aborted due to a corruption problem or because the media used features your browser did not support.
- Ono što zabrinjava je to da je neko uspio da promijeni naziv jedne parcele. Dakle jedna parcela je dobila novo ime prije godinu dana - pojašnjava Đorđe Radanović, predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH. Dodaje da se parcela prije zvala gradilište a sad se zove džamija.
Predstavnici Srba na federalnom nivou vlasti dugo upozoravaju na ove probleme, na koje su, kažu, u Federaciji gluvi.
- Mi jedino što sada možemo, kada je kamp već postavljen, da pozovemo sve naše predstavnike, od tročlanog Predsjedništva, gospodina Dodika, pa sve po hijerarhiji i u Federaciji koliko nas ima, da pokušamo zaustaviti dalje širenje kampova i uzurpiranje srpske imovine - ističe Goran Broćeta, delegat iz srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta BiH.
Zahtijevaju da se kamp ogradi, kako bi migrante držali pod kontrolom. Kamp je udaljen svega 300 metara od pravoslavne crkve.
- Naši stavovi koje smo usaglasili jesu da Predsjedništvo BiH neodložno započne razgovore o readmisiji migranata u njuhove zemlje porijekla jer je to stvarno neophodno. Došli smo do vrhunca migrantske krize u USK, a prema najavama naših obavještajnih službi to nije ni blizi šta će nam tek biti - navodi Nemanja Davidović, predsjednik Udruženja "Povratnik" USK.
Od Vlade USK zatraženo je da isplate neizmirene plate i za 10 odsto ih povećaju pripadnicima MUP-a USK, koji brinu o bezbjednosti srpskih povratnika.
izvorizvor