Ozbiljna bezbjednosna prijetnja od migranata, veliki problem nepoznavanje identitetaMigranti predstavljaju ozbiljnu bezbjednosnu prijetnju, prisutni su na cijelom prostoru Republike Srpske, a veliki problem je i činjenica da im je identite nepoznat, rekao je načelnik Uprave policije MUP-a Srpske Dalibor Ivanić.
Ivanić je rekao da je prisustvo migranata posebno povećano na području Banjaluke, svakodnevno od 100 do 150, koja im je na ruti kretanja prema Unsko-sanskom kantonu.
Svakodnevno iz Sarajeva dovoze migrante u Banjaluku. Procjene su da će biti prisutni kod nas i da će biti sve agresivniji, izjavio je Ivanić za ATV. On je naveo da će zbog velikog pritiska migranata tridesetak pripadnika Žandarmerije biti upućeno kao ispomoć Graničnoj policiji BiH na kritična područja.
Kao kritično označio je istočno područje, koje je ogromno, te naglasio da se ovaj problem mora rješavati na regionalnom niovu.
Ivanić je ukazao na problem što uopšte nije poznato ni ko su migranti niti odakle dolaze, te je naveo primjer lica koje je nedavno u Klašnicama poteglo oružje na policijskog službenika.
Nakon što je uhapšeno, to lice je dalo pogrešne podatke, a Ivanić je napomenuo da je inače sklono lažnom predstavljanju. On je napomenuo da policija Srpske do sada nije primjenjivala silu prema migrantama, koji su već počeli da pokazuju nervozu.
Savjetnik direktora Granične policije BiH Svevlad Hofman saglasan je da će u narednom periodu biti povećan broj migranata koji će pokušati da uđu BiH. On je naveo da je od početka godine do polovine juna spriječeno više od 4.500 ilegalnih ulazaka u BiH, a da najveći udar trpi Granična policija u Zvorniku.
- Najveći broj dolazi iz Pakistana, Avganistana, Maroka, a smanjen je u posljednje vrijeme broj migranata iz Sirije - rekao je Hofman i dodao da je uglavnom riječ o mladim ljudima.
I Hofman je istakao problem što im nije poznat identitet, te ukazao kako ne žele da se identifikuju što otežava posao Službi za poslove strancima.
On je ukazao na problem da im nedostaje 405 policijskih službenika, kao i da su za obezbjeđenje granice tražili pomoć drugih policijskih agencija u BiH.
Predsjednik Udruženja "Povratnici" Nemanja Davidović naglasio je problem koji pod pritiskom migranata trpi srpsko, ali i bošnjačko stanovništvo u Unsko-sanskom kantonu gdje se, kako je istakao, situacija nije primirila ni za vrijeme epidemije.
On je istakao teškoće s kojima se suočava stanovništvo u tom sanskom kantonu, posebno u seoskim sredinama.
Postoji određena straha među Srbima prema migrantima, ali ne toliko da ne smiju da izađu iz kuće, rekao je Davidović.
Prema njegovim riječima, u centru "Bira" je prije dva dana prilikom policijskog pretresa pronađena velika količina oružja.
Špirić: Očekujem ažurirane podatke nadležnih institucija o migrantimaZamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić očekuje da će nadležne institucije uskoro pripremiti ažurirane podatke o stanju migrantske krize u BiH da bi bio ispoštovan zaključak o održavanju plenarne sjednice o ovoj temi.
- Situacija koju imamo u vezi s ilegalnim migracijama već godinama nije dobra i tome se pristupa selektivno. Јoš u prošlom mandatu imao sam nekoliko poslaničkih pitanja i inicijativa na koje su se oglušili i tadašnji ministar bezbjednosti i Savjet ministara. Posljedica takve neozbiljnosti je da migranti sada napadaju i policiju - izjavio je za Srnu Špirić, koji je bio inicijator zakazivanja plenarne sjednice o stanju migrantske krize u BiH.
On smatra da je neophodno da se uključe sve nadležne institucije u ovaj problem koji ima više segmenta, od humanitarnog do bezbjednosnog i političkog, te je neophodno da se koordinisano radi na svim nivima vlasti.
Špirić, koji je i potpredsjednik SNSD-a, smatra da migrantska kriza nije problem samo jedne partije niti parlamentarne većine već cijelog
društva.
- Što budemo ozbiljnije i efikasnije radili to su nam manje šanse da cijela BiH postane Unsko-sanski kanton po pitanju migranata - zaključio je Špirić.
izvorizvor