Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspxKrah EU ideje o kvotama za izbjegle
Europa nas je napustila. Ovaj vapaj čuo se u Makedoniji, odakle je u nedjelju prema Srbiji otputovalo 7000, a u ponedjeljak ujutro još tisuću migranata - izvijestili su dopisnici.
Dok se rijeke migranata slijevaju balkanskom rutom i drugim rutama tražeći “bolji život” u Europi, njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski čelnik Francois Hollande u Berlinu su najavili “novi poticaj europskom odgovoru na izbjegličku krizu”.
Nitko nije bio spreman
Nije, doduše, najavljen neki novi dokument o pitanjima migracije, no čelnici dviju zemalja zauzimaju se, između ostaloga, za usklađivanje politika azila, primjerice, normi i procedure prihvata radi uspostavljanja opće europske politike.
Stručnjaci ističu kako dosadašnje mjere EU-a nisu odgovor na golemi val migranata jer nisu ni brze ni operativne ni dovoljne.
Dr. Silva Mežnarić, stručnjakinja za migracije, ističe kako je ovaj novi sastanak Angele Merkel i Francoisa Hollandea znak panike.
- Čak je i njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maizière jasno kazao kako je ovo sramota za Europu. Oni znaju da je sada naprosto iluzorno ono što se predlagalo prije nekoliko mjeseci s kvotama.
Ovo je potpuno nova situacija, odnosno najveći imigrantski val u Europi nakon Drugog svjetskog rata. Nitko na to nije bio pripremljen. Svi su počeli primijenjivati obranaške strategije prijema i selekcije stranaca, ukazala je dr. Mežnarić, koja podsjeća:
- Kada je 2008. godine počela kriza sa zapošljavanjem, što je iniciralo postupno zatvaranje ulaza migrantima još uvijek unutar EU-a i klasičnih kanala, tada su stručnjaci komentirali kako se Europska unija vraća na zatvorena tržišta za imigrante, a to se postupno i dogodilo.
To što danas mudruju lideri klasičnih imigrantskih zemalja kao što su Francuska, Njemačka, moćne skandinavske zemlje ili Švicarska proširena je politika već postojećeg zatvaranja granica tržišta rada i imigrantima.
Propali pokušaj propisivanja kvota bio je, dakle, širenje već postojeće politike zatvaranja granica imigrantima i model kako ih održati ubuduće. Nitko nije mogao predvidjeti da će Unija početi pucati po svim šavovima masovnim ulascima imigranata izvan Europe.
Naša sugovornica kaže kako Europska unija uopće nema načina na koji bi se suočila s ovim valom imigranata.
- Do sada smo vidjeli samo produžetak starijih polazišta, a ovo je, dakle, nova situacija. Dužnost je civiliziranih društava prihvatiti ljude koji bježe od znamo već čega.
Tu treba naprosto potpuno promijeniti tzv. imigracijsku politiku segmentiranu po zemljama. Treba pogledati te ljude koji dolaze, njihova lica, kako govore...
Trebalo bi među njima koordiniranim mjerama regrutirati prevoditelje, socijalne radnike, sigurno ima i sociologa, nastavnika, novinara, informacijski obučenih ljudi, medicinskog osoblja...
Ova prebogata Europa koja ne zna što bi sa sobom od drskosti i dobrog života, treba migrante prestati gledati kao mizeriju koja traži zaklon pošto poto. Tu ima obrazovanih ljudi, treba pogledati papire, uzeti podatke i dati im šansu da se sami održe u sredinama u koje dolaze - kazala je stručnjakinja.
Ona upozorava da to neće to biti isti problem za Njemačku ili, primjerice, Francusku koja je početkom godine doživjela pokolj, pa će u toj zemlji, vjerojatno, policijska represija eskalirati.
- Treba se otvoriti i to je, vjerujem, svakom stručnjaku jasno. Srbija se brzo postavila i dobro organizirala, premda je to lakše kad vlakovi uglavnom prolaze od južne do sjeverne granice.
Nije sve u dekama i madracima
I Hrvatska je imala iskustvo prijema i odašiljanja imigranata, što joj može pomoći u slučaju da se nađe u poziciji tranzitne zemlje. Vlada bi zato trebala hitno dati scenarij za “što ako” se dogodi - istaknula je dr. Silva Mežnarić, koja dodaje kako “našem, i ne samo našem ministru unutarnjih poslova treba poručiti kako prijem imigranata nisu samo zgrade, madraci i deke; prijem znači imati i stručnjake za to”.
Julija Kranjec iz Centra za mirovne studije kaže kako veliki broj izbjeglica na granicama EU-a nije novost, a suočena s velikim brojem poginulih na Mediteranu Europska komisija je na proljeće imala vrlo dinamične pregovore o tome na koji način reagirati.
- Scene kojima svjedočimo s makedonskih granica, grčkih otoka i iz Srbije pokazuju nam kako su politike EU-a neadekvatne i neučinkovite u pružanju zaštite i sigurnosti za izbjeglice.
Mnogo toga se još može učiniti kako bi ljudima koji bježe od rata, sukoba i siromaštva omogućili siguran dolazak i dostojanstvene uvjete života.
Tako su međunarodne organizacije izradile velik broj preporuka te operacionalizirale modele otvorenijih granica i legalnih ulazaka te time ukazale kako dugoročna i značajno manje smrtonosna rješenja za migriranje postoje.
Razrađeni modeli posebno se odnose na izbjeglice, primjerice, njihovo premještanje, humanitarni pristup, dodjela vize na temelju humanitarnih razloga, privremena zaštita i slično, kao i na migrante s opcijama spajanja obitelji, radnih migracija, mobilnosti studenata, medicinske evakuacije i drugo.
Upravo nedostatak takvih i sličnih opcija dovodi do traženja nelegalnih, rizičnih i opasnih načina bijega, a u konačnici i do pogibija - zaključila je Julija Kranjec.
lola wright