Počelo prepucavanje između HR i SLO. Jesu li izbjeglice usmjeravane preko rijeke Sutle i u močvaru uz nju (od HR policije da pređu "zelenu" granicu) ili su krenuli sami, jeli bio vlak najavljen, dali se izbjeglice namjerno "raspršava" pored "dogovorenih" ( po sistemu "šaraj malo brate") shengenskih prelaza?
To je bit donjeg teksta! činjenica je da je dosta izbjeglica forsiralo hladnu Sutlu.
Kome vjerovati? Neka svaki sam zaključi.
Vir: "Delo" Ljubljana
http://www.delo.si/20.10.2015
Begunce z nočnega vlaka usmerili v ledeno vodo
Ob hrvaškem načrtnem pošiljanju beguncev mimo slovenskih policistov v močvirje ob Sotli bi se moral zamisliti tudi Bruselj
Rigonce - Včeraj ob 23.22 so Hrvati na postajo Sutla tik pred Rigonce nenapovedano pripeljali nov vlak s 1000 begunci in jih preko zelene meje poslali v - temo in močvirje. Mnogi tujci so do glave zabredli v vodo. Če so se vsi uspeli vrniti do policistov, ki so skupino nato pospremili do Brežic, bo znano danes.
Za razliko od prvega vlaka, ki je iz Tovornika na meji s Srbijo namesto v Čakovec včeraj ob 13.30 s 1300 begunci nenepovedano pripeljal tik do brežiške občine, so bili slovenski policisti na nočno kompozicijo 11 vagonov vsaj deloma pripravljeni. A kljub temu jih je manjši del beguncev prehitel in se pred njihovim prihodom preko njiv in od dežja namočenih mrtvih rokavov Sotle zapodil proti Brežicam. Toda do kosti mokri tujci so se do policistov, ki so uspeli na enem kupu zadržati večino pribežnikov, kaj hitro pričeli vračati kar sami.
»Veliko ljudi je šlo naprej, morda sto. Tudi z dojenčki,« je dejal do višine komolcev moker begunec v dvajsetih letih, pri osmih stopinjah nad ničlo obut le v natikače.
»Vse, vse sem izgubil,« se je pred teve kamerami zjokal visokorasli moški star okoli 40 let: »Vse je ostalo v vodi, denarnica, potni list, ves moj denar.«
Policisti so ga s prijateljem pospremili do glavne skupine beguncev, iz nje pa izločili pet mesecev nosečo mladenko, ki je ob prerivanju v predelu trebuha začutila bolečino. Reševalna zdravstvena ekipa jo je pregledala, a namesto nje je čez dobre pol ure v brežiško bolnišnico zapeljala dve drugi nosečnici.
Nekaj po eni uri zjutraj, več kot poldrugo uro po sestopu iz vlaka, so se begunci skozi vasi Rigonce, Loče in Mostec začeli pomikati proti osem kilometrov oddaljenemu sprejemnemu centru v Brežicah. Ljudje iz prvega vlaka so za pot včeraj popoldan potrebovala dve uri in pol. V drugem valu je bilo kljub nočni uri na nogah ogromno otrok, v naročju staršev številni dojenčki.
Na vprašanji neuradno zastavljeni prisotnim policistom, zakaj bodo begunci morali po savskem nasipu do Brežic pešačiti dolgo v noč in zakaj jih avtobusi namesto tega ne bi pobrali na razsvetljeni ter 1,5 kilometra oddaljeni ploščadi zaprtega mejnega prehoda Rigonce, odgovora nismo prejeli.
Ob dveh vlakih s skupno 2300 potniki so Hrvati včeraj v Posavje mimo šengenskih kontrolnih točk na območju mejnega prehoda Orešje napotili še dodatnih 700 beguncev. Slovenski policisti so jih okoli osme zvečer prestregli pri pokopališču na Bizeljskem in jih z avtobusi prepeljali v notranjost države. Skupaj s 500 begunci na mejnem prehodu Obrežje je tako včeraj v brežiško občino - za odločevalce v Ljubljani bojda nepričakovano, za Posavce pa zgolj nenapovedano - vstopilo 3500 ljudi.
»Na Obrežju so 300 otrok in žensk spravili pod streho, 200 moških je štiri ure stalo na rahlem dežju, ko se je na suhem sprostilo mesto še za njih, niso mogli niti jesti, saj so se jim tresle roke,« nam je dejal eden od prostovoljcev: »Slovenija se je tako dobro pripravila na drugi begunski val, da za begunce na največjem mejnem prehodu med Slovenijo in Hrvaško ni postavila niti dovolj šotorov.«
O nekoliko drugačni pripravljenosti samosvoje Hrvaške, ki je begunce sredi noči mimo slovenskih varuhov šengenske meje načrtno pošiljala v močvirje in s tem ogrožala njihova življenja, pa bi se moral zamisliti tudi uradni Bruselj. Slovensko-hrvaška meja namreč še zdaleč ni edina v Evropi, kjer je zaradi neobstoja enotne begunske strategije EU prišlo do neljubih incidentov med sosednima državama.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Evo i Srbija je tu, da ne bude dosadno. Postavljam cijeli članak, da mi nebi netko rekao da vršim cenzuru...
Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspxIzbjeglička kriza na vrhuncu: Slovenci šalju vojsku na granicu, Srbija prosvjednu notu Hrvatskoj
Slovenska vlada predložila je u noći na utorak zakon koji bi omogućio slanje vojske na granicu kako bi pomogla policiji zbog pritiska tisuća izbjeglica iz Hrvatske nakon što je Mađarska zatvorila svoju zelenu granicu, najavio je na nacionalnom radiju premijer Miro Cerar.
Nacrt zakona trebao bi tijekom dana usvojiti parlament.
"Ne radi se o uvođenju izvanrednog stanja već o jačanju kontrole na granici", rekao je Cerar.
Slovenska vlada počela je u ponedjeljak navečer izvanrednu sjednicu zbog nekontroliranog dolaska migranata koji u Sloveniju prelaze i preko zelene granice, objavila je slovenska televizija.
Namjera slovenske vlade je, kako je navela televizija, da Europskoj uniji pošalje jasnu poruku da je za rušenje ranije dogovorenog sustava prihvaćanja izbjeglica kriva Hrvatska.
Srbija šalje prosvjednu notu
Srbijanski ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović najavio je da će Srbija uputiti prosvjednu notu Hrvatskoj zbog incidenta u kojem je, kako tvrdi, više hrvatskih policajaca u ponedjeljak ušlo na teritorij Srbije kod graničnog prelaza Berkasovo, te da su pri tome napali novinare koji su izvještavali o izbjegličkoj krizi.
Kako su prenijeli beogradski elektronički mediji, Stefanović je najoštrije osudio ulazak hrvatskih policajaca na teritorij Srbije u ponedjeljak tijekom dana, ocjenivši da je time bio ugrožen teritorijalni suverenitet Srbije.
Stefanović je, kako prenosi RTS, rekao da će tražiti objašnjenje hrvatske strane, a ako se nešto slično bude ponovilo “policija Srbije morat će reagirati””.
Stefanović je ranije na tiskovnoj konferenciji naveo da su napadnuti fotoreporter AFP-a Andrej Isaković, snimatelj Reutersa Branko Filipović, kamerman Al Jazzeere Boško Branković, te jedan slobodni novinar iz Velike Britanije, dok je Filipović dobio više udaraca.
Naglašavajući kako Srbija želi normalne odnose sa Hrvatskom, Stefanović je rekao kako takvo ponašanje Hrvatske nije dobrosusjedsko niti može pridonijeti poboljšanju situacije sa migrantima.
Ministar je najavio da će zbog ovog incidenta Srbija uputiti prosvjednu notu Hrvatskoj, istaknuvši kako je i po zaključcima srpske policije, ali i snimcima koje su napravili mediji, “jasno da su hrvatski policajci bili na srpskom teritoriju”.
Potpredsjednik hrvatske vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić je, komentirajući incident na granici, izjavio kako hrvatski policijaci nisu nikada bili na srbijanskoj strani.
Pojedini beogradski tiskani mediji u utorak na naslovnicama posvjećuju veliku pozornost incidentu na srpsko-hrvatskoj granici uz ocjene da se dogodio “skandal” te da su “uz migrante pod palicama i novinari”.
“Hrvati su ušli na naš teritorij i napali snimatelje i fotoreportere jer su snimalai nasilje, i oteli im fotoaparate”, navodi Blic. List Politika piše kako je “tisuće izbjeglica u blatu i po kiši do kasnih popodnevnih sati čekalo da ih Hrvatska propusti”, te da će Zagrebu biti upućena “prosvjedna nota zbog napada na novinare”. Tabliod Informer uz izvješće o migrantskoj krizi piše kako je “u Srbiji zaglavljeno 20.000 izbjeglica”, te da “Hrvataka malo otvori, a malo zatvori granicu”. Beogradski list Danas na naslovnici navodi kako “Zagreb šalje 5.000 izbjeglica, Beč prima 1.500, a Ljubljana u nevolji” uz naslov “Milanović ne vidi eskalaciju”.
(H)