Избеглице пробијају ограде, хаос на Шентиљу, Европа сазива самитБЕОГРАД – Више од хиљаду избеглица пробило је данас пролаз на граници између Хрватске и Србије Беркасово-Бапска, док је неколико десетина њих прешло реку Сутлу на граници Хрватске и Словеније, а председник Европске комисије Жан-Клод Јункер сазвао је за недељу у Бриселу хитан састанак лидера Западног Балкана и неких чланица ЕУ у вези са том кризом.
Ниске температуре и шатори који горе још су више отежали недаће хиљада избеглица који, заглављени на граничним прелазима, покушавају да наставе пут преко Западног Балкана који се мучи под теретом „домино ефекта” након што је Мађарска блокирала границу са Хрватском у петак у поноћ.
На граничном прелазу Србије и Хрватске Беркасово данас око 10.40 сати није било избеглица из блискоисточних држава, док их је у Прихватном центру у Прешеву било стотинак.
Представник канцеларије УНХЦР у Београду Мирјана Миленковски рекла је Танјугу да је на прелазу Беркасово преноћило више од 3.000 мушкараца жена и деце из Сирије, Ирака, Авганистана и других држава.
Избеглице су јутрос пробиле пролаз на граници између Хрватске и Србије Беркасово-Бапска након што је више од хиљаду њих, који су целу ноћ пробдели код Беркасова, одлучило да заобиђе хрватску полицијску контролу, те преко поља, кроз воћњаке и винограде уђе у Хрватску, објавио је портал загребачког „Јутарњег листа”.
Тај лист тврди да хрватских полицајаца није било довољно да заштите путни прелаз од реке људи, а сведоци наводе да су избеглице зачуђено питале у чему је проблем и зашто је граница затворена.
С друге стране, десетине избеглица, међу којима је било жена и деце, прешло је рано јутрос реку Сутлу, на граници Хрватске и Словеније, где је више од хиљаду њих довезено возом из Хрватске, после чега су упућени да границу пређу пешице.
Лутајући по непознатој територији и хладном времену, неки од њих су дошли до реке Сутле, коју су прегазили или препливали иако је температура била око нуле, пренела је агенција АП.
Потом су изашли на блатњаве речне обале, где их је сачекала словеначка полиција.
За то време, како јавља Индеx.хр, у Брежицама у Словенији гори камп препун избеглица, док медији наводе да избеглице палe ватру да би се грејали, а поједини и да они то чине намерно изазивајући пожар. Камп је, додају, пун војске и полиције.
У међувремену, групе од неколико стотина избеглица настављају да улази у Словенију на њеној 670 километара дугој граници са Хрватском, наводи словеначка полиција, преноси СТА.
Словеначки парламент усвојио је рано јутрос закон којим је овластио војску да помогне полицији у чувању државне границе пошто је на хиљаде избеглица преплавило земљу, а премијер Миро Церар најавио је да ће Словенија данас званично затражити од ЕУ полицијску и финансијску помоћ.
Он тврди да се Хрватска не придржава оперативних договора о броју избеглица које шаље у Словенију, док сарадњу с Аустријом у том погледу види као веома добру.
У међувремену, власти Босне и Херцеговине сигурне су да ће се избеглички талас прелити и на ту земљу уколико Хрватска одлучи да затвори своју границу са Србијом и такав развој догађаја сматрају веома опасним, рекао је данас заменик директора Службе за послове са странцима БиХ Изет Низам.
Хаос на граници Словеније и Аустрије
ЗАГРЕБ – На граници Словеније и Аустрије влада општи хаос, полиција се предала, а 5.000 избеглица пешке иде према Грацу, описује ситуацију на Шентиљу загребачки „Јутарњи лист”, чијег је репортера власник једне бензинске пумпе заменио са избеглицом и напао пушком која, срећом, није опалила.
Аустријанци су навели да је ограда на словеначко-хрватској граници пробијена и да су за то „заслужни"' Авганистанци.
Полиција је, како се наводи, избеглицама рекла да више нема возова и аутобуса и да слободно пешаче до 50 километара удаљеног Граца, па је нешто после поднева са словеначко-аустријске границе река људи кренула према унутрашњости Аустрије.
До сада је полиција покушавала да уведе неки ред, контролише и упише оне које су прешли границу, али су сви њихови напори пали у воду - на крају су дигли руке од свега, коментарише загребачки дневник.
Хиљаде људи, који су неконтролисано прешли границу, спојили су се с избеглицама које су биле у импровизираном аустријском кампу, а за само неколико минута на путу се формирала дугачка колона од отприлике 5.000 људи, која је кренула према унутрашњости.
Тренутно је та колона на једној брзој саобраћајници, али није искључено да ће ускоро та река људи осванути на аутопуту, наводи Јутарњи.
Аустријска полиција, наводи лист, потпуно је немоћна, све што раде је да моле људе да се врате назад на границу и причекају аутобусе који ће их одвести до њихових одредишта, али мало ко их слуша, тек се мање групе враћају...
Ситуација је хаотична, али срећом нема инцидената, закључује за сада извештај са Шентиља „Јутарњи” и подсећа да је на том прелазу јуче у поподневним сатима пробијен полицијски кордон који је спречавао пролазак избеглица према Аустрији.
Након тога словеначка војска и полиција нису више ни покушавали поновно да успоставе кордон, па избеглице слободно пешаче коридором до границе, где их чека аустријска полиција с оградом.
Беркасово празно - избеглице прешле у Хрватску
БЕРКАСОВО– Гранични прелаз Беркасово око 15 сати био је празан, јер су Хрвати пустили преосталих стотинак избеглица из блискоисточних земаља да пређу у ту државу, јавља извештач Танјуга са лица места.
Тај прелаз претходно је обишао министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин, који је разговарао са представницима Црвеног крста, хуманитарних организација и локалне власти о помоћи мигрантима.
Од прелаза Беркасово са српске стране до Хрватске направљен је импровизовани шаторски тунел, у коме је око 14 сати било смештено око 100 мушкараца, жена и деце, који су чекали да их Хрватска пусти на своју територију.
Немачки медији:Иницијатива Меркелове о самиту у Бриселу
БЕРЛИН – Немачки канцелар Ангела Меркел иницирала је самит о мигрантској кризи у Бриселу, који је за недељу после подне сазвао председник Европске комисије (ЕК) Жан Клод Јункер, јављају немачки медији данас, наводећи да је, према саопштењу ЕК, реч о састанку лидера држава Западног Балкана са лидерима неких цланица Европске уније (ЕУ).
Састанку о мигрантској кризи ће, како се наводи у саопштењу ЕК, присуствовати шефови држава и влада Србије, Хрватске, Словеније, Македоније, Румуније, Бугарске, Аустрије, Нема;ке и Ма]арске.
„С обзиром на теку’у ванредну ситуацију у земљама на мигратском путу преко Западног Балкана, потребна је много тешња сарадња, интензивне консултације и хитна оперативна акција”, каже се у саопштењу из Јункеровог кабинета. Представници луксембуршког председавања ЕУ, Виског секретаријата за избеглице Уједињених нација (УНХЦР), заједничке европске граничне службе FRONTEKS ће такоде учествовати на овом скупу.
Када је реч о Немачкој борби за савладавање избегличке кризе, таблиод „Билд” сазнаје да Немачка, између осталог, жели и ангажман Бундесвера у решењу тог проблема, односно, да војни пилоти војним авионима превозе одбијене азиланте у земље њиховог порекла.
Танјуг
објављено: 21.10.2015.
ПОЛИТИКА