PALUBA
March 28, 2024, 04:54:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 395   Go Down
  Print  
Author Topic: Imigrantska kriza  (Read 882231 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #840 on: October 26, 2015, 09:20:46 am »


Zaista nemam vremena da odgovorim i na ono što je meni naslovljeno,pa evo da "zbrzam".

Mislim da se i posle ovog "dogovora" ništa bitnije ne mijenja,čak mi se čini da se problem i dalje usložnjava.

U prenosnom smislu rečeno mene ovo podsjeća na raspad Jugoslavije,počev od onog Kongresa  SKJ kad su ga neki napuštali,do pregovora po republikama uz večere i ručkove.Jedino dobro je što se početak rata nešto malo odužio.Pa čak i ovo zadnje (rat)izgleda nije izbjegnuto jer vidimo i svađe između Balkanskih država koje će se vjerovatno kasnije pretvoriti i u nešta ozbiljnije.

I evo da dodam,ne spominje se nigdje Turska i njen stav,niti je izgleda pozvana,i ako je ona na izvoru problema ili "5-ta" kako reče @KUZMA.Sad zaključke izvalačite svatko za se.Nezna se ni što je ustvari dogovoreno a možda bi ona (Turska)to makar i posredno naznačila, a radi se i o Balkanskoj a i Evropskoj državi(istina ne EU ali sa "poletnim" obećanjima).
 
Da dodam,možda uzimanje "svježe"radne snage i izbjeglice-imigranti nisu jedini "cilj",nego i rasturanje Evrope ili još što gore.

Poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #841 on: October 26, 2015, 03:53:15 pm »

Rekao sam da danas više neću ali ovo moram postavit.

Nova trasa za sirijske izbjeglice - migrante ide preko Rusije u Norvešku. Do sada je u Norvešku, preko Rusije, došlo več 1.500 izbjeglica - migranata (50-70 dnevno, u nedjelju čak 113). Za prevoz (zadnjih 20 km često koriste bicikle)......

Vir:24ur.com
http://www.24ur.com/
Murmansk, 26.10.2015

Iz Sirije prek severa Rusije do Norveške. Najprej peš, nato na letalo, vlak, zadnjih 20 km pa kar s kolesom
 
V Evropo begunci prihajajo v glavnem prek Turčije, Sredozemlja in nato po Balkanskem polotoku do Avstrije in naprej na sever. Zadnje čase pa jih vedno več poskuša sever Evrope doseči prek Rusije. T.i. severna pot je sicer zelo dolga in naporna, saj begunce čaka arktični mraz, zadnji del poti pred norveško mejo pa morajo celo prekolesariti.
 
Begunci poskušajo sever Evrope doseči tudi prek Rusije. Novinarska ekipa Sky Newsa se je v ruskem mestu Murmansk pridružila dvema Sircema, ki sta se na Norveško podala s kolesoma.

Za pot na Norveško večina izve prek družbenega omrežja Facebook, kjer begunci tudi objavijo svoje izkušnje na poti in nasvete za vse, ki prihajajo za njimi.

Amer in Ashraf sta do zaspanega in mrzlega ruskega mesta Murmansk prišla z letalom iz Moskve. Svoj dom v sirskem pristaniškem mestu Latakia sta zapustila pred tedni in se podala na dolgo in nevarno pot, ker je v državi nevarno, saj se spopadi v državi le še stopnjujejo.

Sicer toplo oblečena, a še vedno premalo za leden arktični mraz, ki ju pričaka v Murmansku, se z lokalnim taksistom dogovorita za prevoz. In kam želita? Na Norveško, kjer bosta zaprosila za azil, kot že več kot 1000 sirskih beguncev pred njima.

T.i. severna pot prek severa Rusije na sever Norveške je vedno bolj priljubljena med begunci. Za ljudi, ki niso navajeni arktičnega mrazu, je ta pot zelo naporna, saj so temperature ponoči krepko pod ničlo, čez dan pa rahlo nad lediščem. A se vseeno podajo na nevarno pot skozi rusko tundro.

Amer in Ashraf sta se z lokalnim taksijem pripeljala skoraj do meje. Po štirih urah vožnje, ju je taksist odložil 20 kilometrov pred rusko-norveško mejo, saj dlje ne sme, begunci pa do meje ne smejo pešačiti, ker je pešačenje prepovedano na avtocesti. Zato sta si Sirca kupila rabljeni kolesi in se z njima odpeljala do mejnega prehoda Storskog. To je majhen mejni kraj, kjer ob vstopu na Norveško begunci zaprosijo za azil.

Zaenkrat podatki razkrivajo, da je na Norveško prišlo oziroma prikolesarilo že 1500 Sircev, večina v zadnjih dveh mesecih. Vodja norveških policistov na meji Stein Hansen je za Sky News dejal, da se je že razvedelo, da je ena od možnih poti na Norveško prek severa Rusije. "Trenutno k nam prihaja okoli 50 do 70 Sircev na dan, v nedeljo pa jih je k nam prišlo kar 113," pravi Hansen.

Po podatkih UNHCR večina beguncev, ki se poda na t.i. severno pot, iz Sirije pešači v Libanon. Od tam potuje z letalom v Moskvo, nato z vlakom ali letalom do Sankt Peterburga ali še naprej na sever do Murmanska. Nato si organizirajo prevoz pri lokalcih skoraj do meje, zadnjih 20 kilometrov do kraja Storskog pa se prepeljejo s kolesi. Ta pot je sicer hitrejša, kljub temu, da gre za zelo velike razdalje, saj večino poti premagajo z letali. A je zaradi tega tudi zelo draga.

Ti na meji odložijo svoja kolesa, kjer jih norveški smetarji naložijo v posebne zabojnike za smeti. Dnevno tako za mejnim poslopjem najdejo več deset koles, večino od teh so begunci kupili v eni od slabo opremljenih kolesarskih trgovin v Murmansku.

Lokalne skupnosti v bližini norveško-ruske meje zaradi navala beguncev opozarjajo norveško vlado, da potrebujejo pomoč. Župan vasi Kirkenes je dejal, da iščejo načine, kako bi sirske begunce vrnili na rusko stran. "Situacija je ušla izpod nadzora,« pravi županja Cecilie Hansen.

Norveške oblasti pa so obljubile, da bodo bližnje vojaško oporišče, ki je trenutno opuščeno, spremenile v zasilni begunski center, kjer bo zatočišče našlo okoli 1000 beguncev, ki so na Norveškem zaprosili za azil. A to še zdaleč ne bo dovolj, saj vsak dan na sever Norveške prikolesari vedno več beguncev.


* Norveški policajac uz bicikle kojim si došli sirijci.jpg (51.02 KB, 600x400 - viewed 71 times.)

* Šatpr za izbjeglice na rusko-norveškoj granici.jpg (50.79 KB, 600x400 - viewed 66 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #842 on: October 26, 2015, 04:06:18 pm »

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #843 on: October 26, 2015, 09:24:39 pm »

I evo što piše list "Danas" u vezi novog "dogovora".Možda je i tendenciozan ali ako uzmete da je skoro bilo da se u Srbiji treba renovirati 3000 objekta za prijem izbjeglica-imigranata,možda nešta i ima u tome.
Da ne pišem o izjavama "rukovodilaca" u samom tekstu ima ponešta.Mislim da će se "humanisti" morati pretvoriti u "dželate" a humanost nestati baš od najvećih "humanista",jer znamo da oni (izbjeglice)ne žele da ih se zadržava pri prelazu a kamoli u nekim objektima na čekanju,može se predpostaviti kako će se događaji razvijati.Tko će to platiti i koliko se tu narod pita,hebiga nije ni važno.
Mislim da niti Hrvatskoj neće biti puno bolje,jer ona ne može toliku granicu nadzirati,jer je ograda neisplativa a ovi "Europski" graničari,malobrojni tako da problem po mom mišljenju se i pogoršava.
Vjerovatno će se sada i BiH naći na putu a možda i druge države.Dakle "punjenje" i dalje ide.
I da dodam pročitah ponova da nudi pomoć za rješenje izbj.krize i "humanista Soroš.

Obaveze Beograda usvojene na Briselskom samitu predstavljaju nove uslove evrointegracija
Srbija će morati da zadrži desetine hiljada izbeglica
*Fronteks na granicu Srbije i Hrvatske ne pre februara * Ispunjenje zadataka iz akcionog plana pretvoriće se u formalna očekivanja od zemlje kandidata za punopravno članstvo u EU
Autor: S. Čongradin

Ispunjenje zadataka iz akcionog plana od 17 tačaka za suočavanje sa izbegličkom krizom, koji je usvojen na samitu u Briselu, predstavlja novi uslov odnosno formalno očekivanje od Srbije u procesu evropskih integracija, rečeno je Danasu u diplomatskim izvorima zaduženim za pomoć Srbiji u rešavanju problema sa izbeglicama. To znači da Srbija, za razliku od prethodnih šest meseci, više neće moći samo da preusmerava izbeglice na granice sa Hrvatskom ili Mađarskom, već će morati da izgradi i obezbedi smeštajne kapacitete za više desetina hiljada izbeglica koji će se duže vreme zadržavati u zemlji.

Kako saznajemo, nije realno očekivati da pripadnici Fronteksa stignu na granicu Srbije i Hrvatske pre februara, jer za organizaciju misije treba par meseci. Podsetimo, na samitu u Briselu dogovoreno je da Fronteks nadgleda granične prelaze i registraciju na tačkama prelaza između Srbije i Hrvatske. Dok ta misija ne stigne na granične prelaze, registracija će se obavljati kao i do sada.

"Sedamnaest zaključaka koji su usaglašeni na samitu u Briselu u vezi sa migrantskom krizom prilično su poremetili koncepciju Srbije kada je reč o ovom problemu. Zaključci upućuju na to da će desetina hiljada izbeglica morati da ostane u Srbiji duže vreme", tvrde izvori Danasa.

Prema rečima naših diplomatskih izvora, sprovođenje izbeglih na granicu sa Hrvatskom i Mađarskom više neće biti moguće.

"Ispunjenje ovih zadataka pretvoriće se u formalna očekivanja od zemlje kandidata za punopravno članstvo u Evropskoj uniji. To će, svakako, predstavljati novi uslov i dodatnu komplikaciju Srbije u procesu evropskih integracija", ocenjuju sagovornici Danasa.

Kako kažu, sve to je je potpuno suprotno onome što, recimo, Aleksandar Vulin, ministar za rad i koordinator Radne grupe za rešavanje problema mešovitih migracionih tokova priča javno unazad već pola godina.

"Dakle, sedamnaest tačaka sa samita u Briselu važi za svih 28 punopravnih članica Evropske unije ali i za kandidate za članstvo. Zapravo od Zapadnog Balkana će se očekivati organizovani smeštaj (privremeni ili dugoročni) za oko 100.000 ljudi od čega realno će biti najviše smešteno u Srbiji", ističu naši sagovornici.

Upitani kada se može očekivati dolazak Fronteksa na granicu Srbije i Hrvatske i kakve će njihove ingerencije biti, sagovornici Danasa ističu da se to tek definiše.

"To će biti jako jako komplikovano i verovatno sporo. Neophodno je par meseci da se organizuje misija. Nije realno očekivati da to počne pre februara, odnosno da ta misija do tog vremena bude potpuno operativna", zaključuju sagovornici Danasa.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport izjavio je juče da su na samitu u Briselu postignuti konkretni zaključci u vezi sa migrantskom krizom i pozdravio spremnost Vlade Srbije da se ozbiljno bavi tim problemom.

"Mislim da je važno i dobro to što je Srbija učestvovala na sastanku u Briselu, da glas Srbije bude slušan na ovakvim skupovima i da Srbija pruži svoj doprinos u rešavanju problema. Pozdravljamo reči premijera Aleksandra Vučića da je Srbija spremna da prihvata još veći broj migranata ako bude potrebno", rekao je Davenport novinarima u Beogradu.

Upitan šta će konkretno biti uloga Fronteksa, Davenport je rekao da nema detalje o tome, ali da će u žiži biti Grčka.

"U ovom trenutku će Grčka biti u žiži pažnje Fronteksa, kao jedna zemlja EU koja mora hitno da se bavi tim problemima, ali očigledno je da postoji spremnost Fronteksa da sarađuje i sa Srbijom", rekao je Davenport.

Upitan da li smatra da Evropa pravi male korake u krizi koja je velika, Davenport je odgovorio da se samo zajedničkim naporima može nešto ostvariti. On je naveo da sve zemlje u Evropi treba da se pripreme za mogući dodatni priliv migranata u još izazovnijim uslovima, budući da dolazi zima.

Prema njegovim rečima, jasno je da zemlje poput Srbije, koje se nalaze na migrantskoj ruti, imaju svoj teret i svoju ulogu u rešavanju krizne situacije.

Vulin: Svih 50.000 migranata nisu obaveza Srbije

Šid - Ministar za rad Aleksandar Vulin izjavio je juče da 50.000 migranata neće biti smešteno u Srbiji, već u svim zemljama Balkana, kao i da će njihovo zadržavanje u Srbiji biti kratkotrajno. "Nije obaveza Srbije 50.000 ljudi i oni neće biti u Srbiji. Obaveza koju je preuzela Grčka je smeštaj 50.000 ljudi, dok će drugih 50.000 biti u svim ostalim zemljama Balkana", rekao je Vulin novinarima, govoreći o odlukama samita u Briselu posvećenog migrantskoj krizi. On je, nakon obilaska privremenog prihvatnog centra Adaševci kod Šida, naglasio da migranti ne ostaju u Srbiji, već su u tranzitu i da upravo zbog toga Srbija obnavlja privremene prihvatne centre koji se nalaze na migrantskoj ruti.

Tanja Fajon: Što pre sprovesti usvojeno

Brisel - Tanja Fajon, poslanica Evropskog parlamenta, kaže za Danas da pozdravlja mere koje su lideri usvojili na mini samitu u Briselu, ali istovremeno smatram da tek kada se budemo uverili da države poštuju dogovor na papiru možemo da govorimo o uspešnom ishodu samita.

- Posebno mi je drago što je stalna razmena informacija u samom vrhu akcijskog plana i sve aktere pozivam da to i poštuju. Ono čemu smo bili očevici u odnosu između Slovenije i Hrvatske u poslednjih nekoliko dana, gde susedna država nije želela da da tačne informacije o pretoku migranata i lokacije ulaska u Sloveniju, apsolutno je neprihvatljivo - ističe ona. Fajonova konstatuje da se radi o zajedničkom izazovu, koje EU treba zajedno da reše, umesto da prebacuju "teret jedna na drugu".

« Last Edit: October 26, 2015, 09:30:29 pm by Karlo » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #844 on: October 26, 2015, 09:46:12 pm »

Quote
Kako saznajemo, nije realno očekivati da pripadnici Fronteksa stignu na granicu Srbije i Hrvatske pre februara, jer za organizaciju misije treba par meseci.

Što bi rekli braća Romi: "kurafte organizacija". Nadam se da su zaključke dostavili i izbeglicama u Turskoj da i oni sačekaju do februara Cool.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #845 on: October 26, 2015, 11:51:34 pm »

vidi ovako Duje ne mozi  naci link od neki novinar oko tih diplomatske igre ali  nemci su koristili neki uslovi i pritisoci sprema zemjle iz zapadni balkan kao makedonija ,srbija pa i grcka od jasne pricni da su ovih drzave veoma slabi i su o zavisna situacija u odnos e.u, ovo je bio navodno neki kompromis megu nam i nih kao evo grcka ce radite evidnecije emigratnti nesto sta trazila mk vlada  ali na smetka to makedonska vlada je prifatila da na nejzina teritorija  da u budconost da ostati  odredena grupa emigranti kad nemacka i austrija  zatovori granica kad ce se to destie  ne se zna ali mozda da se desi veoma brzo kad se sluci ovo svi tih ekonomski emigranti ce bude vrateni iz granici iz koj su dosli na primer nemacka predava  emigranit u austrija onaa slovenija onda slovenci na hrvati pa ovi preprate u srbija i  ovih u makedonija i onda na kraj mk ce treba vrati ovih begalci u grcka ali grci ce zatvorite granica i svi ovih begalci ce ostaniti u dve drzave makedonija i srbije za zal ako  onie ovo naprave makedonije i srbije bi postali  rezervat za ovih begalci i e.u ne ce imati briga za nas  oni su resili svoj problem kao sta e rekao  veceras orban da on je sredio problem sa emigranti. To e moe mislenje i neverujume na evropske birokrate iz brisel da su oni iskreni spema nama
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #846 on: October 27, 2015, 06:16:10 am »

vidi ovako Duje ne mozi  naci link od neki novinar oko tih diplomatske igre ali  nemci su koristili neki uslovi i pritisoci sprema zemjle iz zapadni balkan kao makedonija ,srbija pa i grcka od jasne pricni da su ovih drzave veoma slabi i su o zavisna situacija u odnos e.u, ovo je bio navodno neki kompromis megu nam i nih kao evo grcka ce radite evidnecije emigratnti nesto sta trazila mk vlada  ali na smetka to makedonska vlada je prifatila da na nejzina teritorija  da u budconost da ostati  odredena grupa emigranti kad nemacka i austrija  zatovori granica kad ce se to destie  ne se zna ali mozda da se desi veoma brzo kad se sluci ovo svi tih ekonomski emigranti ce bude vrateni iz granici iz koj su dosli na primer nemacka predava  emigranit u austrija onaa slovenija onda slovenci na hrvati pa ovi preprate u srbija i  ovih u makedonija i onda na kraj mk ce treba vrati ovih begalci u grcka ali grci ce zatvorite granica i svi ovih begalci ce ostaniti u dve drzave makedonija i srbije za zal ako  onie ovo naprave makedonije i srbije bi postali  rezervat za ovih begalci i e.u ne ce imati briga za nas  oni su resili svoj problem kao sta e rekao  veceras orban da on je sredio problem sa emigranti. To e moe mislenje i neverujume na evropske birokrate iz brisel da su oni iskreni spema nama

Ja samo tražim link i ko je to govorio? Ne kažem da se to neče desiti, to može biti tako, ali na onom sastanku to nije zaključeno (barem ne u 17 točaka). Kako kažeš, da će doći do preljevanja izbjeglica - migranata ako Njemačka zatvori granice, to je vrlo moguče. Ali onda može to isto napraviti i Makedonija. Kako vidimo Mađarima se nije ništa desilo (barem za sada a i šta im mogu!?) što su se ogradili. Meni je jasno da to nije rješenje, a i napisao sam več, za krizu izbjeglica su odgovorni prije svega USA, EU,Turska i još bi se našlo...pa je one moraju i rješiti.   
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #847 on: October 27, 2015, 06:42:02 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx
26.10.2015.

Slovenija velikim naporima kontrolira situaciju s migrantima; Ukida se ulazak preko Rigonca

21.29 - Slovenija će idućih dana nastojati ukinuti ulaznu točku Rigonce kroz koju je prethodnih dana iz Hrvatske ulazilo najviše migranata kako bi od migrantskog vala rasteretila područje Brežica gdje su se migranti registrirali prije odlaska prema Austriji, najavio je u ponedjeljak glavni koordinator za migracije u slovenskoj vladi Boštjan Šefic.

Šefic je najavio i oštrije mjere kontrole migrantskog vala, ako se zemlje u okruženju ne budu držale preporuka iz Bruxellesa.

 "Ulazna točka Rigonce nije adekvatna", kazao je Šefic za Slovensku televiziju ne otkrivši pojedinosti, a najavio je da će se u postupke oko migranata ubuduće uključiti  slovenska financijska policija i privatne zaštitarske tvrtke.

 Po njegovim se riječima na granici s Hrvatskom uskoro može očekivati i nešto drukčiji operativni postupak, a ako iz Hrvatske sve bude korektno najavljivano "sustav bi morao dobro funkcionirati" jer bi se i registriranje migranata u Sloveniji odvijalo brže nego do sada.

 Uspostavit će se i kontaktne točke s državama koje su u nedjelju  u Bruxellesu sudjelovale na mini summitu o migrantskoj krizi na balkanskoj ruti, a slovensko ministarstvo unutarnjih poslova svaki će tjedan izvješćivati o stanju i ispunjavanju obveza, te informacije prosljeđivati u Bruxelles, najavio je Šefic, državni tajnik u MUP-u.

 Ukoliko se obveze iz Bruxellesa ne budu ispunjavale, što će se vidjeti u roku od nekoliko dana, na granici s Hrvatskom bit će potrebne oštrije mjere kontrole, kazao je Šefic, ne želeći govoriti o pojedinostima.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vir: "Večernji list" Zagreb
http://www.vecernji.hr/
26.10.2015

"Vjerujem u razrješenje migrantske krize"

Vjerujem u Sloveniju, ali vjerujem i u europsku solidarnost i razrješenje migrantske krize zajedničkim nastupom, rekao je u u ponedjeljak u razgovoru za CNN slovenski premijer Miro Cerar. Ponovio je da je Slovenija spremna i na samostalne mjere ako ne bude europske solidarnosti i suradnje s ostalim državama na balkanskoj migrantskoj ruti. "Slovenija je u vrlo ozbiljnoj situaciji jer u našu zemlju dolaze deseci tisuća migranata svakog dana, a mi smo mala srednjoeuropska zemlja sa samo dva milijuna stanovnika", kazao je Cerar u razgovoru sa Christiane Amanpour koja je prve izbjegličke krize na Balkanu 90-ih godina pratila još u vrijeme kad je sadašnji slovenski premijer bio asistent na ljubljanskom Pravnom fakultetu.

Cerar se nije dao smesti niti pitanjima kako to da je pred bruxelleski sastanak o migrantskoj krizi na balkanskoj ruti dramatično najavljivao mogući raspad EU-a, niti podatkom američke novinarke da je u Sloveniju u deset dana ušlo samo 76.000 migranata, od kojih je velika većina kroz nju samo prošla. "Slovenija ima samo dva milijuna stanovnika, a u samo jednom danu primila je 13.000 izbjeglica - znate, to je kao da u SAD u jednom danu dođe dva milijuna ljudi", dramatično je usporedio Cerar dolazak migranata s Balkana i dolazak migranata iz Latinske Amerike u SAD preko zida na granici s Meksikom, što je tema i u ovogodišnjoj predsjedničkoj kampanji.

Cerar je kazao da se Slovenija zauzima za humanost prema migrantima i solidarnost među europskim državama u ovladavanju migracijskom krizom jer Europa ne može dopustiti da u nju dođu svi izbjeglice smješteni u Turskoj po logorima, te da je bitno da se ubrzo s Turskom sklopi ugovor koji bi takav scenarij onemogućio.

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #848 on: October 27, 2015, 06:54:20 am »

У Сирију се вратило 800 000 избеглица од почетка руских операција против ИСИЛ-а . Ово је изјавио сиријски врховни муфтија  Ахмад Бадр эд-Дин Хассун у разговору са руским званичницима и уједно се захвалио Москви за помоћ у борби са тероризмом.

ruposters.ru
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #849 on: October 27, 2015, 08:02:01 am »

I evo što piše list "Danas" u vezi novog "dogovora".Možda je i tendenciozan ali ako uzmete da je skoro bilo da se u Srbiji treba renovirati 3000 objekta za prijem izbjeglica-imigranata,možda nešta i ima u tome.


3000 objekata je mnogo, ako pretpostavimo kapacitet od samo 50 ljudi po objektu, to je 150 000 izbeglica samo u Srbiji. Mislim da je cifra od 3000 objekata potpuno proizvoljna i sa namerom da uzburka javnost.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #850 on: October 27, 2015, 08:45:20 am »

Evo @Boro cijeli članak a imate ih na internatu bogami podosta.Dakle,ne uzbunjujem ja javnost nego izgleda većina štampe a čini mi se da je bilo i na TV.Stim da bi trebalo voditi računa da obična javnost nije znala za sadašnju situaciju(tvrdilo se da smo mi samo na prolazu imigranata) a da li su znali ovi iz vlade prosudite sami.

 Cucić: Zbog migranata obnova 3.000 objekata
Tanjug | 04. oktobar 2015. 10:20 | Komentara: 2

Srbija neće graditi nove kapacitete za izbeglice već se razmatra da se za njihov privremeni smeštaj osposobi oko 3.000 postojećih objekata, izjavio je komesar za izbeglice Vladimir Cucić
Srodne vesti

    Srbija neće biti sabirni centar!  

    

Srbija neće graditi nove kapacitete za izbeglice već se razmatra da se za njihov privremeni smeštaj osposobi oko 3.000 postojećih objekata, pošto se može očekivati da će se zbog lošeg vremena sporije kretati i duže zadržavati, izjavio je danas komesar za izbeglice Vladimir Cucić.

Cucić je istakao da se može očekivati da će predstojeći hladniji dani usporiti kretanje izbeglica i produžiti njihov put ka Evropi za sedam do osam dana i dodao da će obnavljeni objekti kasnije ostati na raspolaganju lokalnim zajednicama kao omladinski domovi.

Cucić očekuje da će sledeće nedelje biti raščišćen i park kod Ekonomskog fakulteta, jer će, kako je dodao, biti uvedene redovne autobuske linije ka prihvatnom centru u Krnjaci, gde će u sve većem broju biti upućivane pristigle izbeglice.

Broj izbeglica u Srbiji nije se povećao proteklih dana, rekao je Cucić za RTS i dodao da je samo promenjen način registracije.

"Došlo je do promene u samom načinu registracije, Evropa očekuje da sistemi registracije budu stroži, a to u Srbiji iziskuje angažovanje nove opreme i novih ljudi. Ipak, očekujem da će situacija da se normalizuje", rekao je on.

Cucić smatra da bi rešenje bilo da se "sve završi u Grckoj, u kojoj bi dobili papir, a da svi kasnije budu ruta na kojoj oni samo pokazuju taj papir".

"Ako smo za ovih pet meseci izborili sa povećanim prilivom migranata, izborićemo se i sada", uveren je on.

Cucić je kazao da će bez ozbira na najave da će Mađarska postaviti ogradu ka Hrvatskoj, i sama zima usporiti celo kretanje pa migranti neće prolaziti za 30-ak sati ka Zapadnoj Evropi, već će im biti potrebno sedam-osam dana.

"Mi smo i za to spremni, u skladu sa operativnim planom koji je radna grupa, odnosno vlada usvojila. Ideja je da se osposobe postojeći objekti", kazao je Cucić i dodao da je kompanija NIS ponudila motel u Atasevcima koji je prazan već nekoliko godina.

"Razmišljamo o potezu u Kikindskom ataru koji stoji nekoliko godina prazan", rekao je Cucić i dodao da ima svrhe ulagati i obnoviti postojeće objekte koji će nakon toga ostati zajedinici kao omladinski domovi.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #851 on: October 27, 2015, 08:52:28 am »

@Karlo, nikako nisam mislio da Vi uzbunjujete javnost, nego upravo novinari, kojima je teško pre objavljivanja članka da pomnože 3000 sa 50 ili 100, pa po običaju svašta pišu a bez ikakve odgovornosti za napisano.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #852 on: October 27, 2015, 09:28:00 am »

Nije bitno @Boro,ne ljutim se,ali pogledajte sada Vaš odgovor,ne znam da li ste shvatili i dalje,ovo su izjavljivali navedeni komesar za izbj. i koliko se sjećam i Vulin a nije "pakovanje" novinara.
Ne znam, koliko je u vezi,ali poklapa se tu izjava Gašića,koji kaže da će se renovirati sličan broj vojnih objekata,ali ne smem tvrditi jer se ne sjećam da je to bilo u vezi sa izbjeglicama.

Poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #853 on: October 27, 2015, 09:30:00 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx
27.10.2015

slom politike otvorenih vrata

Ozbiljna je opasnost da Hrvatska, uz Grčku, postane središnji europski hot-spot

Hrvatskoj pod hitno treba osmišljena državna politika prema migrantskoj krizi, a ne ono što je kao svoju politiku objavio Zoran Milanović

Zoran Milanović doživio je grubo prizemljenje na ad hoc summitu o balkanskoj izbjegličko/migranskoj ruti u Bruxellesu. Njegova politika prema migrantskoj krizi bankrotirala je u punom smislu riječi.

Preuzimajući retoriku svoje navodno prijateljice Angele Merkel i provodeći „dođite, prođite“ pristup prema izbjeglicama/migrantima, Milanović je pokrivao svoju nespremnost ili nesposobnost da uspostavi nadzor nad hrvatskom granicom prema Srbiji.

Sultan ponizio Merkel

U međuvremenu, Merkel je na politici otvorenih vrata doživjela svoj najveći neuspjeh u dosadašnjoj političkoj karijeri. Sultan s Bospora Recep Tayyip Erdogan ju je ponizio u Istanbulu, pokazavši tko drži ključ izbjegličke krize, natjerao je da se odrekne svoje dosadašnje restriktivne politike prema članstvu Turske u EU-u i poslao joj novi val migranata. U Njemačkoj je pritišće ne samo sestrinski bavarski CSU već sve više i SPD, a u njezinu CDU-u ključa zbog nezadovoljstva kancelarkinom migrantskom avanturom. Članice EU-a očekivano ne žele s njom dijeliti izbjeglički teret i odgovornost. Došao je trenutak da uzdrmana kancelarka dio svojeg neuspjeha i migrantskog tereta, koristeći jaku poziciju Njemačke u EU-u, prebaci na svoje male, slabije prijatelje. Operacija je počela bruxelleskim summitom o balkanskoj ruti.

Milanović je nedavno javno, u razgovoru za BBC, apelirao za veće razumijevanje za Erdoganove izbjegličke probleme. To je lijepo. Ali nisam sigurna da hrvatski premijer uistinu išta zna o doktrini neoosmanskog carstva i osobito o njegovu utjecaju na Balkanu kao predvorju Europe, koja je službena politika Erdoganove Turske. Još se nedavno hvalio kako sa slovenskim premijerom Cerarom komunicira češće nego njegova ministrica unutarnjih poslova, svojim starim beogradskim prijateljima i svima koje to može zanimati, je poručivao kako baš nikada neće staviti hrvatsku vojsku, niti žicu na hrvatsku granicu. Oboje mu je jednako strašno.

Zaštita granice

Sad kada je politika otvorenih vrata kapitulirala, svi se odriču prijateljstava.

Nakon što je Merkel preko bruxelleskog summita pokazala nakanu da svoju odgovornost i svoj teret prebaci na prijatelje s balkanske rute, i prijatelj Cerar javno je u Bruxellesu napao Milanovića proglasivši ga glavnim krivcem za nekontrolirani protok izbjeglica.

Osim prebacivanja odgovornosti, Cerar time ujedno opravdava Sloveniju za pojačanu zaštitu granice s Hrvatskom uključujući i gradnju zaštitne (žičane) ograde. Jedino je stari-novi prijatelj Vučić cinično poručio Milanoviću kako on svoju granicu s Hrvatskom neće zatvoriti zidom makar i „ćuskije padale s neba“. Rezultat: Zoran Milanović je svojom (ne)politikom prema izbjegličkoj krizi uspio ograditi Hrvatsku žičanom ogradom prema schengenskoj srednjoj Europi, a nekontroliranom istočnom granicom je otvoriti prema zapadnom Balkanu.

Kako je rješavanje migrantske krize tek na početku, a bruxelleski summit samo prvi korak u tražnju rješenja, postoji ozbiljna opasnost da ta žičana ograda koja dijeli Hrvatsku od schengenske Europe i ponovno je ugrađuje u Balkan, postane trajna. Gotovo svi Milanovićevi prijatelji, koje je stekao svojim ponašanjem u ovoj krizi: Cerar, Erdogan, Vučić upravo to žele. I Merkel bi pristala, ako bi time mogla spasiti sebe.

 Zato je za dugoročno rješenje vrlo bitno kako će se rasporediti tih stotinjak tisuća izbjeglica (a vjerojatno i više) koje su zaključcima bruxelleskog summita predviđene za privremeno zbrinjavanje u balkanskom hot-spotu. Hrvatskoj ozbiljno prijeti da postane, uz Grčku, središnji europski hot-spot - i zato nam pod hitno treba osmišljena državna politika prema dugoročnoj migrantskoj krizi, a ne ono što je kao svoju politiku izvolio objaviti Zoran Milanović nakon završetka summita.

’Ko to tamo peva’

„Kad je požar, ne gledaš prometne znakove, nego naprosto voziš“, poručio je hrvatski premijer. Kao da ima ozbiljan problem sa sobom. Kao da ga za političko djelovanje inspirira onaj spoznajno ograničeni Miško iz legendarnog Šijanova filma „Ko to tamo peva“, koji po direktivama autoritarnog oca, s povezom na očima, u starom, rasklimanom autobusu vozi slučajne putnike u kataklizmu.

Otac viče: Vozi, Miško, vozi! Miško uživa za volanom i stišće gas. A iz pozadine se čuje pjesma: Za Beograd, za Beograd…

PIŠE: Višnja STAREŠINA,
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #854 on: October 27, 2015, 09:36:14 am »

Vir: "Jutarnji list" Zagreb
http://www.jutarnji.hr/

'SVE STE DALJE OD SCHENGENA'

'U SLOVENIJI JE MOGUĆE UVOĐENJE IZVANREDNOG STANJA!' Erjavec najavio zaoštravanje stava i prijeti Hrvatskoj

LJUBLJANA - Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je u ponedjeljak da dodatne mjere na granici s Hrvatskom za ograničavanje migrantskog vala, uključujući smanjenje broja ulaznih točaka, nisu isključene ako se Hrvatska ne bude držala dogovora iz Bruxellesa, u razgovoru za Slovensku televiziju.

Erjavec je isključio mogućnost koju je nedavno iznio hrvatski ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić da Hrvatska migrante iz istočne Hrvatske prevozi izravno u Šentilj ako Slovenija ima problema s njihovom registracijom i transportom.

Erjavec je kazao da to za Sloveniju nije opcija jer bi to značilo da ne poštuje schengenska pravila kojih se kao članica Schengenskog prostora mora držati, te da se o svemu mora dogovarati s Austrijom koja propušta sve manje migranata.
 
"Hrvatska svojim postupcima dokazuje da je sve dalje od Schengena, neka svoje recepte zadrži za sebe, vidimo da s izbjeglicama ima mnogo problema", kazao je Erjavec.

Prema njegovim riječima, nije isključeno da će Slovenija idućih dana pooštriti kontrolu na granici s Hrvatskom i smanjiti broj ulaznih točaka za migrante, posebno ako se Hrvatska ne bude držala dogovorenog na nedjeljnoj konferenciji u Bruxellesu.

Povećati propusnost za migrante na slovensko-hrvatskoj granici nerealno je očekivati, naglasio je Erjavec, dodavši da Europa Sloveniji za zaštitu schengenske granice nudi pomoć, te da zato Ljubljana još ovog tjedna na granici s Hrvatskom očekuje policajce iz Mađarske, Poljske, Češke, Slovačke, Italije, Nizozemske i Njemačke.

Slovenija u Bruxellesu nije prihvatila obvezu primanja više migranata ili osnivanja hot-spota za migrante jer nije balkanska država nego država srednje Euurope i članica Schengena iako leži na balkanskoj migrantskoj ruti, kazao je Erjavec.

Rekao je da ne želi proglašenje izvanrednog stanja u Sloveniji zbog migrantskog pritiska, ali da je i to "opcija" ako stvari budu eskalirale, a migrantska kriza ne bude riješena uskoro.

Isto tako, smirivanju stanja i uvođenju "reda i mira" s migrantima u krajevima u koji oni dolaze pomoći će angažiranje vojske, kazao je Erjavec, dodavši da se nada kako će neke marginalne skupine koje traže referendum o prihvaćenim dopunama zakona o obrani koja dopuštaju angažman vojske u zaštiti od migranata odustati od svog zahtjeva.

Vojska i njeno angažiranje temeljem usvojenog zakona nije prijetnja civilnoj sferi i ne može biti zloupotrijebljena u političke svrhe, kazao je Erjavec, pokušavajući smiriti neke među pojedincima i skupinama.

Autor:  Hina
Logged
Pages:  1 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 395   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 22 queries.