PALUBA
April 27, 2024, 01:30:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 395   Go Down
  Print  
Author Topic: Imigrantska kriza  (Read 898959 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #855 on: October 27, 2015, 09:45:05 am »

Slovenija u Bruxellesu nije prihvatila obvezu primanja više migranata ili osnivanja hot-spota za migrante jer nije balkanska država nego država srednje Euurope i članica Schengena iako leži na balkanskoj migrantskoj ruti, kazao je Erjavec.
 

 27% Словеније припада географски Балкану (регион Приморска), зар не ?
 И још једно питање, шта представља у хрватском језику термин Euuropa ? Да ли је то део Европе који се налази унутар  европске уније или нешто друго? Као скраћеница од ЕУ у Европи  " Еууропа", или је можда штампарска грешка зато питам.
« Last Edit: October 27, 2015, 10:00:05 am by longtrip » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #856 on: October 27, 2015, 10:17:56 am »

Definiraj pojam "balkanski". Dali je to geografski položaj, politični položaj ili šta treče?

Koliko znam, politici ne govore o geografskim pojmovima, nego o političnim. Što se toga tiče Slovenija je (hteli ili ne) Srednje Evropska zemlja.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #857 on: October 27, 2015, 10:39:58 am »

Ово нисам ја написао, већ сам преузео пасус из последње вести која је окачена.Како да тумачим политичку изјаву да Словенија није балканска држава.Балкан постоји само као географски појам, према томе ако се неко служи тим појмом како другачије да разумем осим географски.Какву другу одредницу има Балкан по теби ? Какву политичку одредницу има Балкан уопште?
Словенија јесте држава јужног дела средње Европе ,али се Балкан географски простире на то подручје и Словенија делом територије улази у Балканско полуострво. Ни Србија ни Хрватска не припадају у потпуности Балкану, па ником ништа. Чему то ограђивање Словенаца, стављају ограду где јој место није ? Природа се преградити не може Roll Eyes

Дакле  Средња Европа је географски и политички појам ? Како то да схватим, као средњоевропску политику Европске Уније. А шта је са осталим балканским државама ЕУ које се налазе у Јужној и Источној Европи , ништа не капирам.
« Last Edit: October 27, 2015, 10:50:37 am by longtrip » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #858 on: October 27, 2015, 11:11:26 am »

" И још једно питање, шта представља у хрватском језику термин Euuropa ?"

Meni doduše nije hrvatski prvi jezik, ali vjerujem i siguran sam da je to greška u pisanju. Nisam mogao pronači gdje je tako napisano?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #859 on: October 27, 2015, 11:15:17 am »

Verovatno si čuo za pojam "Balkanizacija".

Quote
Balkanization, or Balkanisation, is a geopolitical term, originally used to describe the process of fragmentation or division of a region or state into smaller regions or states that are often hostile or uncooperative with one another.






Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #860 on: October 27, 2015, 11:21:36 am »

Хвала Дује, и мени се тако чинило да је грешка, али помислих да ипак проверим.

Bozo13

Па ако је једна Словенија настала из дефиниције " балканизације" као први њен производ и иницијатор у практичном политичком смислу.Чему даља полемика у политичко- историјско- географском положају Словеније као "де факто и де јуре" Балканске државе.
« Last Edit: October 27, 2015, 11:27:36 am by longtrip » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #861 on: October 27, 2015, 12:00:29 pm »

?

Sad sam te izgubio. Pa dobro, to mi i treba ako diskutiram o politici.

Longtrip, ajmo nas dvojica bolje na pivo. Bit če pametnije potrošeno vreme nego da pričamo o politicim, ili da mi drugi pričaju šta sam k gde živim.

Piješ veliko ili dva velika piva? Wink
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #862 on: October 27, 2015, 12:08:11 pm »

Ljudi, mislim da nepotrebno komplikujete temu.Niti državne granice slijede geografske pojmove,niti su to na Balkanu samo Sloveni,nego i drugi narodi.Također,niti političari neznaju za to,a da će koristiti pežorativne izraze da bi rekli nešta sebi u korist je istina.
Zbog jasnoće,na Balkanu žive i Albanci,Turci,Bugari itd.osim Slovena.
Politički gledam to drugčije i zbog sadašnje situacije(izbjeglice-Imigranti).Slovenci nastoje izbjeći problem i izgleda da su uspješni.Koliko  i dokle neznam.Sigurno da će se koristiti svim i svačim jer ovo može za njih boti kobno.Dakle,ne treba to shvatiti zlobno.Nek se spase tko i kako može,jer niti su izazvali problem,a borba da se spasu,im i dalje traje,i u toj borbi sigurno da ima grešaka,ali mislim da one za sada nisu pogubne za Hrvatsku i Srbiju.Pre će biti da su rukovodstva u te dve države kobnije po te narode(Sr. i Hr) jer i dalje podržavaju Merkelovu,i tko zna koga iza,a oni su uzrok problema.

Poz.  
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #863 on: October 27, 2015, 12:12:19 pm »

?

Sad sam te izgubio. Pa dobro, to mi i treba ako diskutiram o politici.

Longtrip, ajmo nas dvojica bolje na pivo. Bit če pametnije potrošeno vreme nego da pričamo o politicim, ili da mi drugi pričaju šta sam k gde živim.

Piješ veliko ili dva velika piva? Wink

Слажем се наравно,да понесем ове руске лименке од литра па да делимо братски Smiley
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #864 on: October 27, 2015, 12:29:41 pm »

?

Sad sam te izgubio. Pa dobro, to mi i treba ako diskutiram o politici.

Longtrip, ajmo nas dvojica bolje na pivo. Bit če pametnije potrošeno vreme nego da pričamo o politicim, ili da mi drugi pričaju šta sam k gde živim.

Piješ veliko ili dva velika piva? Wink

Слажем се наравно,да понесем ове руске лименке од литра па да делимо братски Smiley

Ja dosta puta upotrebljavam (kod djeljenja nečega): Nemoj bratski neko popola! Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #865 on: October 27, 2015, 12:32:39 pm »

Zato pametni nemci, u H&B pivnici, donesu 2 l pive (krigla sa dvoje rukohvata, da možeš pit), kad poručiš "supercu" Smiley
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #866 on: October 27, 2015, 12:50:52 pm »

Ima i drukčijih priča o obečanoj zemlji. Pogotovo su očekivanja prevelika. Meni nikako ne ide u glavu (gledam TV o izbjegličkoj - migrantskoj krizi), ponašanje večine njih, kako odbaciju deke (čebad). Dobije deku- čebe na ulasku u neku zemlju (dolazi noć i on se njom zaštiti od hladnoče). Ujutro krenu dalje, deka- čebe se baci i onda očekuje (njemu to Pripada!!!!!) da dobije novu kad padne mrak da se može ugrijat....Očekuje, da u svako doba dana i noći dobije topli obrok i to ne bilo što. Vodu ne treba nosit sa sobom (a nemaju baš opterečeni prtljagom), popiješ nekoliko gutljaja i skoro punu bocu baciš, jer, pripada mi voda kad budem žedan!!!!!

Vir: Dnevnik hr  Zagreb
http://dnevnik.hr/
27.10.2015.

NIJE ONO ŠTO SU OČEKIVALI: Sve više izbjeglica vraća se u ratnu zonu jer im se zapadna Europa ne sviđa
 
Autor:  I.D.  
 
Agencije za izbjeglice izvijestile su kako se samo tijekom proteklog tjedna 50 Kurda koji su već zatražili azil u Njemačkoj, odlučilo vratiti u ratnu zonu Iraka, jer zapadna Europa nije ono čemu su se nadali.
 
Da bi došao do Njemačke, koju je do nedavno smatrao obećanom zemljom, Mohammed Aziz Qadir hodao je osam sati Turskom, te pristao na 20-satnu mučnu vožnju u kamionu tijekom koje je bio zgrčen cijelo vrijeme, piše Telegraph.

'Sjedili smo s koljenima pritisnutima uz prsa. Jedva smo mogli disati. To nije bio human način putovanja. Osjećali smo se kao stoka. Ljudi su koristili boce u nedostatku toaleta i smrad je bio grozan', ispričao je.

Ali ubrzo nakon što je stigao u Njemačku, Mohammed Aziz Qadir, irački Kurd, shvatio je da to nije zemlja za njega te se vratio kući. On je jedan od brojnih izbjeglica, prema podacima Agencija za izbjeglice koje bilježe sve više osoba koje se iz Njemačke vraćaju u svoje države jer zapadna Europa ipak nije ono čemu su se nadali.

Teškoće s kojima se suočava u Iraku, procijenio je podnošljivijima od života u izbjegličkom kampu. 'Kada sam prvi puta ušao u kamp bio sam šokiran razlikom između Berlina kojeg sam imao na umu i onoga što sam ondje vidio', rekao je 24-godišnji Qadir.

'Gledali su me kao građanina drugog reda, nisam se osjećao poštovanim. Kada sam hodao gradom, bilo je očito da sam izbjeglica iz kampa', kaže.

Nada umrla nakon dva i pol mjeseca

Podaci Agencija za izbjeglice pokazuju kako je sve veći broj kurdskih izbjeglica koji se vraćaju kući, čak i dok se stotine tisuća Sirijaca, Iračana i Afganistanaca teškim putem probijaju do zapadne Europe. Od prošle godine, prema iračkom ministarstvu migracija, iračku kurdsku regije napustilo je 25.000 ljudi.

Ali samo prošlog tjedna, skupina 50 Kurda koji su zatražili azil, vratili su se iz Njemačke u Erbil.

Qadir je u tranzitnom kampu u predgrađu Berlina izdržao dva i pol mjeseca. Nadao se da će otvoriti pizzeriju i zaraditi dovoljno novca da pomogne svojoj obitelji u Erbilu, oženi se i odgoji djecu u europskoj zemlji. Iz Iraka je pobjegao jer su se gradu u kojem je živio približavale snage Islamske države.

U kampu su se uvjeti pogoršavali kako je pristizao sve veći broj izbjeglica. Hrana je bila ograničena na dva obroka dnevno, a pravila kampa ograničavala s vrijeme kada se iz kampa može izaći i ući. 'Zbog teške situacije u kampu, osjećao sam da je život u mojoj zemlji bolji', kazao je.

'Sin mi je bio tužan i uplašen'

Qadir je imao sreću jer mu je obitelj financijski pomogla da se vrati u Irak avionom. Nawaf Alias, koji je također odlučio napustiti Europu nakon kratkog razdoblja koje je tu proveo, nije te sreće. Ovaj 35-godišnjak protjeran je u kamp u blizini kurdskog grada Dohuka nakon što je ISIS osvojio njegovo selo u kolovozu 2014. Teški uvjeti u kampu, nagnali su ga da krene na težak put prema Europi.

Krijumčarima je platio 20.000 dolara (oko 100.000 kuna) da pomognu njemu i njegovom 10-godišnjem sinu da stigne do Njemačke.

'Njemačka Vlada ponudila je hranu i 540 eura meni i mom sinu, ali to nije bilo dovoljno. Moj sin bio je tužan i uplašen, bilo je teško pronaći nekoga s kim se može razgovarati na kurdskom ili arapskom', rekao je Alias.

Sada se vratio u šator u Dohuku koju mu je draži od siromaštva u Njemačkoj. 'Moja me zajednica primila natrag. Prijatelji su se okupili kako bismo pili pivo i pušili, baš kao i prije', ispričao je.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #867 on: October 27, 2015, 02:52:48 pm »

Napomena: nadam se, da ga Slovenci neće zaplijenit kao Mađari  Wink

Vir: "Vijesti hr" Zagreb
http://www.vijesti.rtl.hr/
27.10.2015

POTVRDA IZ POLICIJE I HŽ-A

Napokon pao dogovor: hrvatski vlak po prvi će put izbjeglice iskrcati u Sloveniji!

Radi se o vlaku koji je u 11.10 sati krenuo iz Tovarnika, a u Dobovu bi trebao stići u poslijepodnevnim satima

Prvi put otkako je migrantski val zbog zatvaranja mađarske granice preusmjeren prema Sloveniji hrvatski će vlak migrante i izbjeglice iskrcati na željezničkoj stanici u Dobovi. RTL-u je ta informacija potvrđena iz policije i HŽ-a.

Radi se o vlaku koji je u 11.10 sati krenuo iz Tovarnika, a u Dobovu bi trebao stići u poslijepodnevnim satima.

Podsjetimo, hrvatske vlasti dosad su migrante i izbjeglice iskrcale neposredno prije granice, a oni su potom pješice prelazili hrvatsko-slovensku granicu, često praćeni katastrofalnim vremenskim uvjetima.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #868 on: October 27, 2015, 04:23:02 pm »

Prvi vlak sa izbjeglicama - migrantima iz HR stigao u Dobovo. Slovenska kompozicija je pripremljena za prekrcaj....

Vir: "Delo" Ljubljana
http://www.delo.si/

16.00: Vlak je že prispel v Dobovo, poroča naš dopisnik Janoš Zore. Pred dobovsko postajo zdaj lokomotiva pripenja vlak, da ga bo potegnila do perona, kjer so že prazni slovenski vagoni in številni policisti. Pred dvema urama so pripeljali tudi več računalnikov za registracijo beguncev.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vir: "Jutarnji list" Zagreb
http://www.jutarnji.hr/

FOTO: NEVJERICA U OPATOVCU U kamp se ušetala 105-godišnja Afganistanka: "Starica normalno stoji u redu za registraciju"

OPATOVAC - U prihvatni centar u Opatovcu i dalje pristižu izbjeglice i migranti, među kojima je stigla i 105-godišnja starica iz Afganistana, potvrdio je glasnogovornik vukovarsko-srijemske policije Domagoj Džigumović.

Po njegovim riječima, 105-godišnja Afganistanka u centar u Opatovcu stigla je oko podneva sa skupinom izbjeglica i mingranta koji su u Hrvatsku iz Srbije ušli preko područja Bapske. Starica se trenutačno nalazi u centru kako bi bila registrirana, te kako bi joj bila pružena eventualno potrebna pomoć.

Bibihal Mirzaji zajedno s ostalih 15 članova obitelji krenula je iz Afganistana na težak put u potrazi za sretnijim životom u Švedskoj.
U opatovačkom prihvatnom centru u 13 sati bilo je oko 700 osoba, koje će do kraja dana biti vlakom i odvežene prema slovenskoj granici.

Od početka migracijske krize, u Hrvatsku je, prema podacima MUP-a do 9 sati u utorak, ušlo 263.407 migranata, od ponoći do 9 sati ušlo je 2013 migranata


* afgan_945888S1.jpg (130.64 KB, 652x326 - viewed 59 times.)
« Last Edit: October 27, 2015, 04:32:00 pm by duje » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #869 on: October 27, 2015, 05:01:59 pm »


FOTO: NEVJERICA U OPATOVCU U kamp se ušetala 105-godišnja Afganistanka:

Krenula u novi zivot i svetliju buducnost.
Logged
Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 395   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.