Karlo
potporučnik
Offline
Last Login:July 08, 2017, 07:50:46 am
Posts: 2 112
|
|
« Reply #253 on: September 14, 2015, 11:01:54 pm » |
|
Evo kao ilustracija vijest koja pokazuje našu "humanost".Protiv koga će mo izvesti vojsku i hoće mo li sda reći da smo mi fašisti i drugi epiteti.Baška da li će ta vojska i pucati.
14. септембар 2015. | 20:29 → 23:25 | Извор: Танјуг, ФоНет РТВ Србија неће примати избеглице назад из Мађарске СУБОТИЦА, БЕОГРАД -
Србија неће прихватити избеглице које Мађарска буде хтела да врати назад, по цену да и Србија распореди своју Војску на граници, изјавио је вечерас у Суботици државни секретар у Министарству рада, запошљавања, борачких и социјалних питања Ненад Иванишевић. ...
Он је рекао новинарима да ће Србија примати назад људе на које се односи реадмисија, али да се то не односи на највећи део избеглица који је илегално прешао из Србије у Мађарску.
избеглице мигранти азиланти кањиза 3 РТВ (Ивана Буш Јовић)
"Ми никог нећемо да примимо. Зна се шта је реадмисија. И по реадмисији ћемо људе примати. Сви људи који су прешли у Мађарску, нећемо их примити, по цену да и Србија постави Војску на граници. Нећемо прихватити тај број избеглица који Мађарска враћа. И то јесте наш став од данас и то треба сви да знају", рекао је Иванишевић. За грађане Србије нема промена у путовању
Суспендовање Шенгенског споразума и увођење граничне контроле у појединим земљама Европе за грађане Србије неће значити никакву промену, додао је Иванишевић.
Он је новинарима да ни један грађанин Србије неће осетити било какву промену у свом кретању у Европи, јер се промене односе искључиво на избеглице.
"Сви грађани ће путовати нормално", рекао је Иванишевић.
"Наравно, подсетићемо се како изгледају границе, мало смо били заборавили, али у сваком случају јесте добро можда да се подсетимо тих неких ствари да их ми никада овде не би примењивали. Ја морам са поносом да кажем ми зидове подизати нећемо и границе нећемо затварати", рекао је Иванишевић.
Према његовим речима, у Србији је тренутно смањен број избеглица, а нема ни најава да су кренуле нове избеглице ка нашој земљи.
Он је прецизирао да споразум о реадмисији јасно прецизира како се по Међународном праву врши реадмисија.
"Врши се уз утврђивање земље порекла и, пре свега, земље држављанства. Дакле, уколико желе да враћају људе мораће да их врате у Грчку. То је прва земља уласка у Европску унију", додао је он.
Упитан како ће Србија спречити повратак избеглица, Иванишевић је рекао да ће држава "ако буде требало предузети све оно што може да предузме".
Вулин: Мигранти неће моћи назад из Мађарске
Мигранти који не успеју да пређу мађарску границу и остану на ничијој земљи моћи ће да се врате у Србију и бораве у прихватним центрима, док они који пређу у Мађарску, али на буду враћени у Србију неће бити прихваћени, изјавио је вечерас министар Александар Вулин.
Вулин је објаснио да они мигранти који пређу у Мађарску и буду евидентирани у тој земљи, а након тога на силу враћени у Србију, неће бити прихваћени.
"Ми никога на силу нећемо задржавати на нашој територији и самим тим нећемо дозволити ниједној земљи да на силу и без одговарајуће законске процедуре и реадмисије било кога врати на нашу територију", рекао је Вулин Танјугу.
Упитан шта ће бити са тим мигрантима, Вулин је рекао да то више неће бити одговорност Србије.
"То више није наша одговорност, они су на територији Мађарске и очекујемо од мађарске државе да се према њима понаша како доликује", рекао је Вулин.
У Мађарској од поноћи ступа на снагу строжији закон о државној граници који, између осталог, Србију третира као земљу сигурног порекла и омогућава враћање избеглица.
У Миратовцу 1.200 миграната
Кроз Србију се креће око 1.000 миграната, а у Предприхватни центар у Миратовачком пољу око 18.30 стигло је 1.200 миграната, саопштио је вечерас Комесаријат за избеглице и миграције.
У Прихватном центру у Прешеву тренутно се налази 500 миграната, у Београду око 300, а у Хуманитарном пункту у Кањижи 50.
На граници са Мађарском, на потезу око пруге, тренутно је око 100 миграната, а на граничном прелазу Хоргош 2 око 300.
Кроз Србију се креће око 1.000 миграната.
У Предприхватни центар у Миратовачком пољу око 18.30 стигло је 1.200 миграната, саопштио је вечерас Комесаријат за избеглице и миграције.
Представник УН: Српске институције добро према избеглицама
Стални координатор Уједињених нација у Србији Ирена Војацкова Солорано оценила је да се у Србији институције добро односе према избеглицама и мигрантима у поређењу са другим државама које су погођене овим таласом.
Она је вечерас, на отварању радионице посвећене људским правима избеглица, која је окупила представнике институција из локалних самоуправа које су највише погођене кризом изразила очекивање да ће током три дана њеног трајања пружити подршку органима Србије да предузимају праве кораке у овој ситуацији.
"Уједињене нације подржавају српске власти и многе невладине организације које су веома активне још од почетка кризе и наставићемо да пружамо подршку", рекла је Војацкова Солорано.
Иванишевић је рекао да "нема ни бољег дана ни бољег места" да се разговара о људским правима избеглица.
"То јесу нове околности око којих ћемо и данас, али не само данас него и наредних дана разговарати и поставити се према њима, јер не осуђујемо ничију одлуку. Аутономно право сваке државе је да уради оно што мисли да треба", рекао је Иванишевић.
Права избеглица у Србији су, по његовом мишљењу, у највећој мери испоштована, поготово у односу на друге земље, а на скупу ће бити речи о поштовању људских права избеглица у новонасталим околностима.
"Ми очекујемо европску конференцију која ће да утврди која ће правила за азил и избеглице да убудуће важе у Европи", рекао је Иванишевић додајући да је Србија као земља кандидат усвојила одређени сет правила.
Он је оценио да ће од одговора Европске комисије зависити будућност свих тих људи, као и свих држава које желе да чине Европску унију.
Учесници радионице су представници институција из локалних самоуправа у Србији које су највише погођене таласом избеглица.
Организатори радионице су министарство и канцеларија Уједињених нација у Србији.
|