Милановић: Недопустиво да Србија даје ултиматум ЕУ; Хрватска полиција кришом хтела да пребаци избеглице у Србију Ситуација на граници са Хрватскм гора него јуче, а из суседне земље поручују да Србија мигранте вози на гранични прелаз Хоргош. Мађари и даље постављају ограду
НАПЕТОСТ око затварања хрватске границе настављена је и данас. Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је да је ситуација на Батровцима још гора него претходног дана и да из Загреба углавном стижу претње, уцене и тон који није примерен.
Министар унутрашњих послова Хрватске Ранко Остојић поручио је јутрос да ће гранични прелаз Батровци бити отворен када Србија буде почела избеглице да преусмерава ка граничном прелазу Хоргош и рекао да је Хрватска влада спремна да помогне Србији и да пошаље аутобусе који би возили избеглице према мађарској граници. Мађарска војска од раног јутра, према одлуци власти, поставља бодљикаву жицу и ограде дуж граничног прелаза код Голе у Копривничко-крижевачкој жупанији.
Србија до сада није применила ниједну меру коју је припремила у случају затварања граница од стране Хрватске за теретни саобраћај и неће их примењивати до данас у поноћ, изјавио је раније премијер Александар Вучић и додао да се нада да неће бити ни потребе за применом мера.
Верује, додао је, да хрватски премијер Зоран Милановић жели ближе и боље односе са Србијом као што и ми желимо отвореније и искрене са Хрватском, оценивши да је "то у интересу и једних и других".
19:43 - ИЗБЕГЛИЦЕ СПАВАЈУ НА ПРАВОСЛАВНОМ ГРОБЉУ
Британски “Channel 4” објавио се снимак на коме се види како избеглице спавају на православном гробљу у Товарнику.
19:12 - ХРВАТСКА ПОЛИЦИЈА КРИШОМ ДА ПРЕБАЦИ МИГРАНТЕ У СРБИЈУ
Хрватска полиција хтела је прошле ноћи да под окриљем мрака пребаци у Србију већу групу миграната преко границе на Дунаву, близу Бачке Паланке, што је српска полиција успела да спречи, сазнаје Танјуг из два извора.
Хрватска полиција покушала је преко Шаренградске аде, хрватског речног острва на Дунаву у близини Бачке Паланке, током ноћи да у Србију врати већу групу избеглица.
Српска полиција успела је да спречи тај покушај, користећи патролне чамце са рефлекторима и ротацијама.
Извори Танјуга су навели да је због тога појачано присуство припадника граничне полиције Србије.
Шаренградска ада је хрватско речно острво, на делу где Дунав чини границу са Србијом, а налази се близу Бачке Паланке.
18:29 - НА БАЈАКОВУ БЕЗ ПРОЛАЗА И ЗА КАМИОНЕ СА КВАРЉИВОМ РОБОМ
На прелазу Бајаково и даље је у блокади теретни саобраћај из Србије, а Хрватска не пропушта из Србије ни камионе са кварљивом робом, јавио је репортер Тањуга са лица места.
То је Танјугу потврдио и шеф царинске испоставе Батровци Ненад Вукчевић, који је навео да, од како су незадовољне камионџије одблокирале тај прелаз, односно простор између Батроваца и Бајакова нешто пре 16 часова, ни један камион није прешао из Србије у Хрватску.
"Ни један камион још није прошао, тако да је прелаз у потпуној блокади за теретни саобраћај на улазу у Хрватску", рекао је Вукчевић.
18:23 - МИЛАНОВИЋ: СВИ СУ ПРОТИВ ХРВАТСКЕ ВЛАДЕ
Премијер Хрватске Зоран Милановић оценио је данас у Бриселу да је недопустиво да Србија поставља ултиматуме чланицама Европске уније, из изнео тврдњу да Будимпешта, Београд и хрватска десница заједнички раде против његове владе.
Он се уочи данашњег ванредног самита лидера ЕУ у Бриселу осврнуо на рок који је премијер Србије Александар Вучић задао пре него што Србија контрамерама узврати на одлуку Загреба да затвори граничне прелазе.
"Они да дају ултиматуме? Ево једва чекам поноћ, баш ме занима шта садржи тај Вучићхев ултиматум", рекао је Милановић.
Хрватски премијер се пожалио да му Вучић није ни одговорио на понуду да пошаље аутобусе који ће мигранте, уместо ка хрватској, упутити ка мађарској граници.
"Они њима наплаћују ко зна колико пара за превоз аутобусима, то је тамо привредна грана", тврди Милановић и каже да се "Хрватска понаша одговорно, а у Србији влада потпуни хаос".
Он је, такође, рекао да ће о отварању границе за теретна возила одлучивати на основу броја миграната који покушавају да уђу у Хрватску. "Можда ускоро отворим границу, а после ћу је опет затворити ако број људи пређе 8-10.000", казао је Милановић.
Хрватски премије каже и да Београд и Будимпешта раде против владе у Загребу и хрватских националних интереса, а у садејству са опозиционом Хрватском демократском заједницом (ХДЗ).
"Будимпешта, Београд, ХДЗ, то је свето тројство", казао је он, додајући да су "десничари свуда исти, то вам је као прст и нокат".
Упитан да поближе објасни ово наводно тројно савезништво, Милановић је рекао да се то види "из њихових речи и дела".
Премијер Хрватске каже да све потезе предузима уз консултације са лидерима Аустрије и Немачке.
"То су најмоћније земље у Европи, а ми радимо и у њиховим националним интересима", рекао је он.
Милановић, међутим, није директно одговорио на питање да ли се о затварању границе консултовао са немачком канцеларком Ангелом Меркел, рекавши поново да је "разговарао са најважнијим људима у ЕУ".
Европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан позвао је раније данас лидере Србије и Хрватске да смање реторику у вези са ситуацијом на граници и мирно приступе решавању проблема.
18:01 - КАМИОНЏИЈЕ СА ХРВАТСКЕ СТРАНЕ ОДУСТАЛЕ ОД СОЛИДАРНОСТИ
Сат времена након деблокаде саобраћаја на граничном прелазу Батровци из оба правца, са хрватске стране ка Србији покренули су се камиони који су се најпре солидарисали са колегама са српске стране који се, према одлуци хрватске владе, пропуштају селективно, само ако транспортују кварљиву робу и опасне материје.
Како је јавио репортер Танјуга са лица места, док саобраћај из Хрватске ка Србији функционише у потпуности, из Србије ка Хрватској се одвија само путнички.
Камионџије ће како су најавиле до вечерас у 23,30 чекати да хрватска влада промени одлуку о селективном пуштању теретног саобраћаја, а уколико одлука не буде промењена они ће блокирати све граничне прелазе за сав саобраћај ка Хрватској, рекао је Танјугу возач Кан Грбовић који из Новог Пазара вози робу за Загреб.
Грбовић је рекао и да таква врста протеста није организована, већ спонтана.
Камионџије су у потпуности саобраћај на том граничом прелазу блокирале синоћ, након одлуке Хрватске да омогући пролаз само камионима који транспортују кварљиву робу и опасне материје.
Таква одлука је разљутила камионџије, који су на том граничном прелазу чекали у више од 12 километара дугој колони готово пет дана, па су ступили у протест блокадом границе за сва возила из оба правца.
Према речима шефа царинске испоставе Ненада Вукчевића путнички саобраћај на граничном прелазу Батровци се од нешто пре 16 сати обавља нормално, али је саобраћај слабијег интензитета јер, како је рекао, многи нису обавештени да је граница деблокирана.
Иначе, Влада Србије усвојила је јуче пакет мера које ће применити уколико Хрватска до поноћи не отвори границу за сав теретни саобраћај из Србије. Влада је овластила премијера Александра Вучића да о том проблему и проблему избегличке кризе, која је довела до затварања граница ка Хрватској, разговара са хрватским колегом Зораном Милановићем.
Прелаз у Батровцима у поноћ ће обићи министар полиције Небојша Стефановић.
17:45 - КОНТРАМЕРЕ СТУПАЈУ У ПОНОЋ НА СНАГУ, АКО НЕ БУДЕ ДОГОВОРА
Потпредседник Владе и министар трговине Расим Љајић потврдио је данас да ће, ако не буде постигнут договор о отварању границе са Хрватском, у поноћ ступити на снагу пакет свеобухватних контрамера против те земље.
"Спремили смо контрамере, политичке, правне и екомомске, које ће бити директно усмерене према хрватским привредним субјектима", рекао је Љајић и додао да је реч о читавом пакету компатибилних мера који имају за циљ да одговоре на оно што је Хрватска учинила.
Љајић је за ТВ Б92 рекао да Србија не би волела да дође до тих мера и да их је зато одлагала да бисмо нашли простор за договор.
Министар Љајић је рекао и да он више није ни у каквом контакту са колегама из Хрватске, али је додао да је једино могуће да се ова криза реши у разговорима два премијера.
Премијери треба да разговарају и Србија жели да се ова криза што пре реши - боље да одмах дође до решења, него да криза траје неколико дана, јер ће трошак за сваку страну сваким даном бити све већи, истакао је Љајић.
"Решење је просто - да Хрватска не блокира границу и не тражимо никакве уступке, нити повластице," истакао је министар. Љајић је рекао и да је очекивао да ће ЕУ заузети одлучнији став по питању ове кризе, јер је ситуација јасна - Хрватска је затворила границе и крши Споразум о стабилизацији и придруживању.
ЕУ би морала да осуди због тога своју државу чланицу, међутим из Брисела стижу изјаве намењене и једнима и другима да се никоме не замере, казао је Љајић.
Он је додао да је сваки дан важан да се криза што пре реши, јер привредници пуно губе и покрећу се многе тужбе пред хрватским и међународним судовима због ове блокаде.
"Да не говоримо о политичкој штети. Требаће нам доста да се вратимо на ситуацију пре кризе, јер се говори језиком ултиматума и претњи, као никада до сада у кратком периоду", рекао је Љајић истакавши да разуме да је у Хрватској у току предизборна кампања, али да не разуме да "због пар хиљада гласова можете озбиљно да угрозите односе између две земље."
Хрватска јесте у бољој позицији од Србије, као чланица ЕУ, али то није разлог да уводите неевропске стандарде и блокаде на границама и да спречавате слободан проток људи, роба и капитала, нагласио је министар.
Лајић је казао да је ситуација на прелазу Батровци са Хрватском тежа него јуче јер је колона на граници са Хрватском дуга више од 13 километара, а имамо и потпуну блокаду теретног саобраћаја у оба смера и протест камионџија између две границе.
"Ако се томе додају запаљиве изјаве које долазе из Хрватске, упкос нашим жељама да дођемо до договора, онда ова криза поприма врло озбиљне размере", казао је Љајић.
Чуо сам из Хрватске сијасет изјава које не приличе челницима једне земље, казао је Љајић и додао да Хрватска жели да се свађа јер има бољу политичку позицију, као чланица ЕУ.
Он је нагласио и да је Србији сасвим свеједно да ли ће избеглице ићи према Хрватској или Мађарској и да избеглице о томе саме одлучују, а не Србија, која о томе не одлучује и не усмерава их ни у једном, нити у другом правцу.
17:32 - ТУСК: ЕУ МОРА ДА ПОВРАТИ КОНТРОЛУ СПОЉНИХ ГРАНИЦА
Лидери ЕУ морају помоћи да Европа "поврати контролу" над својим спољним границама док, како је рекао, "милиони" потенцијалних избеглица покушавају да стигну на континент, изјавио је данас председник Европског савета Доналд Туск на ванредном Самиту лидера држава чланица ЕУ у Бриселу.
"Најхитније питање које можемо поставити себи ноћас је како да повратимо контролу наших спољних граница", казао је Туск новинарима, додајући да "милиони потенцијалних избеглица покушавају стићи до Европе."
Туск је такође позвао на окончање "циклуса међусобних оптужби и неспоразума" који поткопавају напоре ЕУ да створе заједнички одговор на најгору избегличку кризу од Другог светског рата.
Европа је под све већим притиском због управљања оргромним приливом, који се процењује на пола милиона избеглица ове године, од којих многи беже од рата и репресије у Сирији, Авганистану и Еритреји.
Туск је упозорио да ток избеглица наставља да расте. "Сукоби на Блиском истоку, посебно у Сирији и Ираку, неће се брзо окончати", уверен је он.
Навео је да је осам милиона људи расељено у Сирији, док је четири милиона побегло у суседне земље, као што су Турска, Јордан и Либан. "То значи да ми данас разговорамао о милионима, а не хиљадама, потенцијалних избеглица, који покушавају да стигну до Европе", казао је Туск.
Према његовим речима, "још више избеглица ће кренуту према Европи, а не мање, поготово што се сви они осећају позвани". Министри унутрашњих послова ЕУ одобрили су у уторак планове за пресељење 120.000 азилата из две претрпане земље Грчке и Италије.
Туск је алудирао на аргументе који су довели до гласања, коме су се огорчено противиле Мађарска, Румунија, Чешка и Словачка, где постоји јако антимигрантско расположење.
"Ми смо сад достигли критичну тачку, у којој морамо да окончамо циклус међусобних оптужби и неспоразума. Наша данашња расправа мора бити заснована на чињеницама, а не на илузијама и емоцијама", река је.
Ванредни самит ЕУ, посвећен решавању избегличке кризе, одржава се данас у Бриселу, дан пошто су министри унутрашњих послова и правде, без консензуса, усвојили резолуцију о прерасподели избеглица међу државама чланицама.
Лидери се договарају о наредним корацима, који се односе на јачање спољих граница ЕУ и прижање додатних средстава за Турску, Јордан, Либан и агенције УН.
16:18 - ХРВАТСКА ПОЛИЦИЈА СУЗАВЦЕМ ПО ИЗБЕГЛИЦАМА
Хрватска полиција данас је применила силу према избеглицама и, у кампу Опатовац, употребила сузавац, јавља регионална телевизија Н1. Током сукоба повређено је неколико људи, а двоје деце је попрскано сузавцем и налазе се у амбуланти хрватског Црвеног крста, подаци су иницијативе "Добродошли" чији волонтери прикупљају на терену у Опатовцу.
Иницијатива је, како се наводи апеловала на хрватско Министарство унутрашњих послова да што јасније и правовремено дели информације потребне избеглицама.
Потпредседник хрватске владе и министар унутрашњих послова Ранко Остојић боравио је данас у прихватном центру у Опатовцу одакле је позив за заједничко европско решење кризе повезане са избеглицама, којих је у протеклих недељу дана у Хрватску ушло око 44.000.
16:10 - ФЕРХОЈГЕН: МАЂАРИ САМО РАДЕ ПРЉАВ ПОСАО ЗА НЕМЦЕ
Бивши европски комесар за проширење Гинтер Ферхојген изјавио је данас, коментаршући политику мађарског премијера Виктора Орбана према избеглицама, да Мађарска само ради "прљав посао" за Немачку. Када је реч о масовним критикама на рачун премијера Мађарске због изградње ограде према Србији и Хрватској, Ферхојген је истакао кривицу Немачке у целом проблему и критиковао политику те државе према избеглицама и транзитним европским земљама.
"Ми Немци смо мислили да ћемо само угодно седети у средини, окружени земљама Европске уније и да нам нико неће доћи, осим преко аеродрома у Франкфурту", навео је немачки социјалдемократа.
Како је додао, Орбан гради ограде зато што не постоји други начин да држи проблем под контролом.
"Ово што сада доживљавамо је наговештај. Олуја још није стигла", закључио је он.
16:03 - КАМИОНЏИЈЕ ОБУСТАВИЛЕ ПРОТЕСТ
Данас, нешто пре 16 сати камионџије на прелазу Батрвци, ка Хрватској, одлучили су да деблокирају путнички саобраћај, јавио је репортер Танјуга.
Камионџије су саобраћај за путничка возила блокирали синоћ, након одлуке Хрватске да отвори тај прелаз и за камионе али селективно, само за оне који превозе кварљиву робу и пасне материјале.
Таква одлука је разљутила камионџије, који су на том граничном прелазу чекали у више од 12 километара дугој колони готово пет дана, па су ступили у протест блокадом границе за сва возила из оба правца.
LINK