PALUBA
March 28, 2024, 03:25:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 395   Go Down
  Print  
Author Topic: Imigrantska kriza  (Read 882177 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #555 on: September 28, 2015, 08:07:43 pm »

Tačno, ali svakako nije uredu da trpi sve posledice imigrantske krize, a članice EU, koje su kao članice NATO ne manje doprinele tome, ni malo.

Али ћемо се сложити да је свакако то залужила више од Србије и осталих земаља које тај рат нису изазвале.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #556 on: September 29, 2015, 12:38:32 pm »

Evo još nekih novih momenata, vezano za prolazak izbeglica preko Albanije i CG u HR:

http://www.vijesti.me/specijali/teza-ruta-izbjeglice-mozda-podu-preko-crne-gore-853459
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #557 on: September 30, 2015, 08:04:03 am »

Ako migranti doista krenu "južnom rutom", tada će im glavni cilj biti ostanak u BiH i rušenje Republike Srpske.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #558 on: September 30, 2015, 08:28:26 am »

@dark-bullet

Ajde reci da se šališ za ovo prethodno, ako EU opstane prije će Republika Srpska u nju nego Federacija  Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #559 on: September 30, 2015, 08:53:05 am »

@dark-bullet

Ajde reci da se šališ za ovo prethodno, ako EU opstane prije će Republika Srpska u nju nego Federacija  Grin

Ja se sasvim ozbiljno slažem sa Jesterom.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #560 on: September 30, 2015, 11:08:36 am »

Ovih dana sam proputovao i vratio se sinoc.

Na svim prelazima: Madjarska-Austrija-Slovacka postoje patrole policije sa vozilima koje nasumicno kontrolisu sumnjiva vozila na prilazima carinskih blokova.
Na dvadestom kilometru od granice Austrije u dubinu Nemacke napravljena je blokada na autobanu gde se vozila propustaju po jedno.
I svako odokativno "sumnjivo" se zaustavlja i skrece na parking gde se kontrolisu dokumenta i prtljaznici.
Eskort sa migrantima koji se deportuju nazad u Srbiju kombijima policije sam takodje video na ulasku u Srbiju na Horgošu.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #561 on: September 30, 2015, 11:39:32 am »

@dark-bullet

Ajde reci da se šališ za ovo prethodno, ako EU opstane prije će Republika Srpska u nju nego Federacija  Grin

Da li se šalim?

Pa evo...

--

http://izbjeglice.hrt.hr/301105/sirijci-u-bih-poceli-stizati-avionima

Sirijci u BiH počeli stizati avionima

Sirijci koji bježe od rata u svojoj zemlji počeli su stizati i u Bosnu i Hercegovinu no, za razliku od onih koji do zapadne Europe pješače, ove izbjeglice na europsko tlo stižu zrakoplovom, potvrdio je Izet Nizam, direktor Službe za poslove sa strancima pri Ministarstvu sigurnosti BiH, kako ga u srijedu citira sarajevski "Dnevni avaz".

Izet Nizam je kazao kako je skupina od deset državljana Sirije u utorak stigla u Sarajevo redovitom zrakoplovnom linijom iz Istanbula, a odmah nakon toga svi su se taksijem zaputili ka Srbiji, gdje su se priključili izbjegličkom valu onih koji se pokušavaju domoći Europske unije.

U Srbiji su izrazili želju za azilom. O tome nas je izvijestio MUP Srbije, kazao je Izet Nizam.

Neobično je to što su svi Sirijci u BiH stigli s urednim turističkim vizama. Utvrđeno je kako su im one izdane u bosanskohercegovačkom veleposlanstvu u Abu Dhabiju i to na temelju turističkog vaučera kojega su im dali iz jednog sarajevskog hotela.

U Službi za poslove sa strancima sada pokušavaju utvrditi je li na sličan način u BiH ušlo još Sirijaca. Odlučili su i prekinuti praksu ovjeravanja pozivnih pisama državljanima rizičnih zemalja, što je za njih do sada bio način dobivanja viza za ulazak u BiH.

Pretpostavlja se kako su Sirijci koji su u utorak ušli u BiH turističke vaučere dobili prije nego je takva mjera stupila na snagu, no Nizam ne isključuje mogućnost postojanja organiziranog lanca krivotvoritelja takvih dokumenata pa se i to sada detaljno istražuje.

Nizam je potvrdio kako sigurnosne službe u BiH i dalje rade na pripremama za prihvat mogućeg većeg broja izbjeglica. Kazao je kako je procjena da bi izbjeglice mogle krenuti prema BiH onog trenutka kada Mađarska u cijelosti zatvori svoje granice za njihov prolazak.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #562 on: September 30, 2015, 12:26:51 pm »

Ako migranti doista krenu "južnom rutom", tada će im glavni cilj biti ostanak u BiH i rušenje Republike Srpske.

Ma to će im biti samo zimski kamp, spojeno sa obaveznom taktičkom obukom. Na proleće idu dalje, tamo gde im je stvarni cilj.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #563 on: September 30, 2015, 12:51:02 pm »

„EU da prihvati milion azilanata godišnje”

Predsednik „Soroš fonda” i fondacije „Otvoreno društvo”, Džordž Soroš smatra da EU treba da prihvati najmanje milion azilanata godišnje.

On je naveo i da EU treba da obezbedi 15.000 evra po tražiocu azila u prve dve godine da bi pomogla njihovo stambeno zbrinjavanje, zdravstvenu negu i obrazovanje.

Soroš smatra i da EU prihvatanje izbeglica treba da učini dopadljivijim državama članicama.
Soroš je u autorskom tekstu koji je preneo list „Danas” u sutrašnjem broju, izneo šest komponenata jednog sveobuhvatnog plana za rešavanje pitanja izbeglica.

Prema njegovom mišljenu, EU mora i da predvodi globalni napor da se obezbede adekvatni fondovi za Liban, Jordan i Tursku, kako bi se pružila pomoć za četiri miliona izbeglica koje žive u tim zemljama.

Zatim, EU bi morala da se obaveže da će najizloženije zemlje godišnje finansirati sa najmanje osam do 10 milijardi evra, uz balans koji bi stizao iz SAD i ostatka sveta. To bi moglo biti dodato iznosu dugoročnih obveznica koje bi se izdavale za podršku tražiocima azila u Evropi.

EU, takođe, mora odmah da počne da pravi svoju jedinstvenu agenciju za azil i migracije i eventualno jedinstvenu pograničnu stražu EU, piše Soroš.

On smatra da sadašnja mreža 28 odvojenih sistema za azil ne funkcioniše: skupa je, neefikasna i dovodi do neobuzdano nekonzistentnih rezultata u određivanju ko se kvalifikuje za azil.

„Moraju biti uspostavljeni bezbedni kanali za tražioce azila, počev od Grčke i Italije do zemalja koje su njihova destinacija. To je veoma hitno kako bi se primirila panika. Sledeći logičan korak je širenje prostora u najizloženijem regionu čime bi se smanjio broj migranata koji se odlučuju za opasan mediteranski prolaz”, piše Soroš.

Ako tražioci azila imaju razumnu priliku da najzad stignu do Evrope, mnogo su veći izgledi da će ostati tamo gde se nalaze, a to će zahtevati pregovore sa najizloženijim zemljama, u saradnji sa agencijom UN za izbeglice, kako bi se tamo uspostavili procesni centri - a Turska bi bila prioritet, navodi.

Konačno, da bi apsorbovala i integrisala više od milion tražilaca azila godišnje EU treba da mobiliše svoj privatni sektor - NVO, crkvene grupe i biznis - koji bi delovali kao sponzori.

To će zahtevati ne samo odgovarajuće finansiranje, već i ljudski i informaciono-tehnološki kapacitet za povezivanje migranata i sponzora, smatra Soroš.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #564 on: September 30, 2015, 01:02:51 pm »

@dark-bullet

Ukoliko su ove tvrdnje o azilantima koji putuju prvom klasom istinite i meni su onda sumnjivi, no vidjeti ćemo, ionako svi već poduže vrijeme tvrde da je Dayton neodrživ i da ga treba revidirati, nadam se da ga ne misle i minirati...
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #565 on: September 30, 2015, 01:03:03 pm »

...koji brutalni mrzitelj Evrope. Očito mu je to osveta. (odnosi se na Soroša).
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #566 on: September 30, 2015, 02:05:14 pm »

@dark-bullet

Ukoliko su ove tvrdnje o azilantima koji putuju prvom klasom istinite i meni su onda sumnjivi, no vidjeti ćemo, ionako svi već poduže vrijeme tvrde da je Dayton neodrživ i da ga treba revidirati, nadam se da ga ne misle i minirati...

Неки од њих су одседали у хотелу Славија током транзита ка Немачкој.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #567 on: September 30, 2015, 02:43:00 pm »

Ako migranti doista krenu "južnom rutom", tada će im glavni cilj biti ostanak u BiH i rušenje Republike Srpske.
Ja jednom ovde  napisao da je tamo samo prvo poluvreme gotovo a neki mi odma natrljali nos Smiley
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #568 on: October 01, 2015, 10:34:20 am »

Nemačka firma „Mutanox“: Mađari su nam tražili žicu za ogradu koja seče meso do kosti!


Nema tog novca koji bi bio vredan toga da se neko dete povredi ili, još gore, pogine. I zato sam Mađarima odbio da prodam žicu za njihove ograde. Za taj bih posao dobio pola miliona evra, ali taj novac nije ništa u poređenju sa ljudskim životom, kaže Murat Ekrek, suvlasnik nemačke firme Mutanox, specijalizovane za izradu raznih vrsta ograda i žica.

Firmu je pokrenuo sa prijateljem Talatom Degerom prije 20-ak godina, a proizvode iz Berlina šalju kupcima širom sveta, ali ne i u Mađarsku, jer ideju da ogradom – prvo prema Srbiji, a uskoro i prema Hrvatskoj – treba zaustaviti imigrante smatra nehumanom.

„Žica se ne koristi u tu svrhu“, odlučno kaže Murat.

Iza tog odgovora ceo je niz emotivnih razloga, od useljeničkog porekla do „običnog“ humanizma, koje je razmatrao kad im je krajem jula stigla prva narudžbina iz Mađarske, za ogradu zbog koje je vlada Viktora Orbana na meti kritičara, od generalnog sekretara UN Ban Ki-muna do pape Franje.

„Četiri mađarske firme koje je vlada angažovala želele su od nas da naruče žicu. Vrlo su otvoreno napisali u koju im svrhu treba – za gradnju ograde na mađarsko-srpskoj granici“, kaže Murat.

U prvoj narudžbini Mađari su tražili žicu za 40 kilometara ograde, ali su posle povećali narudžbu na 175 kilometara.

„Zanimalo nas je gde tačno misle da postave žicu„, priseća se.

Naime, Mađari nisu naručili običnu bodljikavu, već tzv. oštru bodljikavu žicu. Umesto zubaca, ona uzduž centralne žice ima poslagane oštrice koje poput britve nanose povrede.

„Takva se žica postavlja na vrh obične bodljikave žice, na visini od dva metra, i ljudi je bez napora ne mogu dosegnuti“, objašnjava Murat.

Ali odgovor mađarske strane ih je zaprepastio.

„Rekli su da će je razapinjati po tlu“, Murat Ekrek.
Proverili su još jednom – nije bilo sumnje: žicu su, kao krvavu klopku, nameravali da postave na zemlju.

„U trenu smo kolega i ja rekli: Ne može. Ni slučajno. Bila je to odluka vođena emocijama. Ne samo da će izranjaviti odrasle, na njoj bi mogla smrtno da stradaju i deca. Takva vrsta žice ima svoju namenu – postavljaju je na vrh ograda u zatvorima, oko aerodroma, njome se štite brodovi od piratskih napada, zaustavljaju kriminalci. A izbeglice to nisu. Oni samo beže od rata. A kuda? U žicu koja će ih masakrirati. Nismo mogli da je prodamo. Etika nam je to branila“, kaže on.

Zaposleni u njihovoj firmi, njih 25, stali su uz vlasnike, a i iz šireg kruga poznanika dobili su čestitke na odluci.

„Hteli smo da pokažemo humano lice Nemačke, države koju u inostranstvu često kritikuju“, dodaje on.

U donošenju odluke vodili su se emotivnim iskustvom dece migranta iz Turske.

„Moje roditelje je Nemačka prihvatila, ja sam rođen ovde i Nemačku osećam kao domovinu. Odrastao sam uz decu iz svih delova sveta i uz jako puno Hrvata. Zajedno smo išli u školu, igrali se, odlazili jedni drugima na ručak. Moja prva devojka bila je Hrvatica. U Nemačkoj ima mesta za sve, pogotovo za one koji beže od rata“, smatra Murat.

Mađarska odluka da se okruži žicom naterala ga je na razmišljanje:

„Jasno mi je da postoji šengenski prostor koji moraju da štite. Ali mi je i dalje nezamislivo da se danas u Evropi dižu ograde. S druge strane, zidovi i ograde nikada nikoga nisu zaustavili. Ljudi i kulture uvek su našli način kako da se spoje.“

(Večernji.hr)

Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #569 on: October 01, 2015, 10:49:05 am »

Murat, Talat, sve jasno...
Logged
Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 395   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.