PALUBA
March 29, 2024, 12:41:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 [338] 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 ... 395   Go Down
  Print  
Author Topic: Imigrantska kriza  (Read 882500 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5055 on: April 17, 2021, 05:45:45 am »

Utopilo se najmanje 40 migranata, među njima i deca
Srna 17.04.2021.

Najmanje 40 migranata utopilo se u petak kada je potonuo njihov brod u Sredozemnom moru na putu ka Italiji, a tri osobe su spasene, rekli su zvaničnici UN i Tunisa.

Obalska straža Tunisa do sada je pronašla 21 telo. Među nastradalima je najmanje jedno dete. Sve žrtve su afrički migranti.

- Brod je potonuo tokom putovanja koje je počelo sinoć iz mesta Sfaks. Obalska straža izvukla je za sada 21 telo, a potraga se nastavlja - rekao je Muard Mehri, direktor civilne zaštite Tunisa.

Međunarodna agencija za migracije i UNHCR saopštila je da ovakva tragedija ukazuje na potrebu jačanja operacija potrage i spasavanja u centralnom Sredozemlju. Isti izvori navode da je oko 290 ljudi nastradalo u takvim brodolomima ove godine. Obala nedaleko od Sfaksa postala je glavno mjesto isplovljavanja za migrante koji beže od siromaštva i sukoba u Africi i na Bliskom istoku i traže bolji život u Evropi. Prošlog meseca utopilo se 39 migranata.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5056 on: April 18, 2021, 08:18:45 am »



Utopio se migrant u Uni


Ronioci specijalne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona danas su iz reke Une izvukli telo migranta.

Portparol kantonalnog MUP-a Ale Šiljdedić, kako prenosi RTRS, potvrdio je federalnim medijima da je reč o migrantu iz Avganistana, čiji je identitet nepoznat.

Policija u Bihaću juče je oko 18 časova dobila poziv da je u blizini Gradske otoke nestala jedna osoba.

Na lice mesta odmah je upućena patrola, a potraga se nastavila i jutros od ranih jutarnjih časova.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5057 on: April 18, 2021, 10:54:19 am »

Bez traga – kako izbeglička deca nestaju u Evropi
SVET Autor: DW 18. apr. 2021

U poslednje tri godine nestalo je više od osamnaest hiljada izbegličke dece koja su se domogla Evrope, pokazuje novo istraživanje. Državne institucije nemaju pojma gde su deca, ali su verovatno u velikoj opasnosti.

Policijska kontrola na granici Nemačke i Poljske. Zaustavljen je automobil – vozač je Poljak, četvoro putnika su Vijetnamci bez isprava. Među njima je i devojčica od petnaest godina. Kako je maloletna, a niko od saputnika joj nije rod, devojčica završava u jednom državnom smeštaju za decu u nemačkoj pokrajini Brandenburg, piše Dojče vele (DW). Za taj slučaj su reporteri javnog servisa rbb doznali iz dokumentacije berlinskog Državnog tužilaštva. Jer devojčica je nestala nedugo pošto je smeštena u dom. Jedan od zaposlenih u domu prijavio je nestanak, i to je bilo to. Vijetnamska devojčica je postala broj u statistici.

Koliko ima dece sa sličnom sudbinom? To sada otkriva analiza novinarske grupe „Lost in Europe“ („Izgubljeni u Evropi“) u kojoj sarađuju reporteri londonskog Gardijana, holandskog servisa VPRO, nemačkog rbb i drugi. Prema istraživanju, od 2018. do 2020. su u Evropi nestala 18.292 deteta koja su stigla kao „maloletne izbeglice bez pratnje“ i za koju su bile nadležne institucije evropskih država. Ali, moguće je da je i više dece nestalo jer pojedine države vode manjkavu statistiku. Recimo, Francuska, Danska i Rumunija ne prikupljaju ove podatke. Bugarska ne pravi razliku između maloletnika koji dođu sa starateljima i onih koji dođu sami.

Evropska komisija zna za ove probleme. Ilva Johanson, komesarka za unutrašnje poslove, kaže da je Brisel već pozivao članice EU da „moraju da preduzmu više protiv nestanaka izbegle dece, između ostalog boljim prikupljanjem podataka“.

Prinuđena da trguje drogom

Verena Kek iz međunarodne organizacije za dečija prava ECPAT veruje da je pravi broj dece kojima se u Evropi gubi trag zapravo mnogo viši. Kritikuje što se EU ne bavi ovim problemom zajednički, niti postoji centralni registar nestalih. „Za decu i omladinu ovo može da ima fatalne posledice jer mogu dopasti u situaciju u kojoj su izrabljivani. A ako niko ne zna da su nestali, niko ih i ne traži.“

Vijetnamska devojčica sa početka priče nađena je posle nekoliko meseci – slučajno. Policija ju je pronašla tokom racije u jednom stanu u Berlinu. Dete je živelo sa vijetnamskim parom koji je ilegalno prodavao drogu i cigarete. Ispostavilo se da je devojčica bila primorana da radi u studiju za manikir za trista evra mesečno, da prodaje cigarete i isporučuje narkotike. U Nemačkoj je u poslednje tri godine prijavljeno 7.806 ovakvih nestanaka, ali se deca uglavnom ponovo pronađu. Međutim, 724 njih nikada nije otkriveno. Najčešće nestaju deca poreklom iz Avganistana, zatim iz Maroka i Alžira.

Pa i ovde je statistika upitna. Savezni ured za kriminalistiku (BKA) koji je zadužen za registar nestalih priznaje da je to kod izbegličke dece veoma teško jer nemaju papire. Neki bivaju registrovani više puta kao nestali, neki budu sasvim izostavljeni. To je skandal, grmi Holger Hofman iz organizacije Nemačka pomoć deci. „Koliko znamo, nema pouzdanih podataka, čak ni približno. Takve rupe u znanju širom otvaraju vrata kriminalnim mrežama.“

Evropski problem

Europol je još 2016. upozoravao na kriminalne mreže koje iskorišćavaju decu koja sama izbegnu u Evropu. U januaru ove godine je i BKA saopštio da se zna za vijetnamske bande koje trguju ljudima. Koliko je problem evropski, tragično je dokazao primer iz oktobra 2019. godine. Tada je u kamionu-hladnjači nadomak Londona nađeno 39 mrtvih Vijetnamaca. Kamion je doputovao iz Belgije. Među žrtvama su bila dva dečaka koji su desetak dana ranije pobegli iz jednog doma u Holandiji. Tamo ih je prethodno dovela holandska policija koja ih je pronašla u jednom drugom kamionu – koji je krenuo iz Kelna.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5058 on: April 18, 2021, 11:00:56 am »

Stanari zgrada migrante nalaze i na svojim balkonima
Tanjug 18. 04. 2021.

STANARI zgrada u Bihaću, koji žive u neposrednoj blizini nedovršenog objekta Doma penzionera u tom gradu, izrazili su okupljanjem nezadovoljstvo zbog problema sa velikim brojem migranata koji godinama borave u toj građevini.

Stanari su u subotu rekli da su u svakodnevnom strahu za ličnu bezbednost i da su često svedoci fizičkih obračuna migranata, ali da su učestale i krađe i provale u njihovu imovinu, prenose Nezavisne novine. Oni ističu da migranti obilaze i stanove u zgradama i okolne kuće i proveravaju da li neko boravi u njima.

"Čovek je četiri puta izbacivao migrante sa svoga balkona i na kraju je bio primoran da ga zazida. Bezbroj puta smo upozoravali nadležne institucije, ali uzalud. Sada ih preko tri stotine boravi u Domu penzionera", rekao je jedan od stanara.

Iako su pripadnici policije USK u proteklom periodu nekoliko puta prisilno iseljavali migrante iz Doma penzionera, oni su se ponovo vraćali. Ta zgrada je, uz još nekoliko napuštenih i devastiranih objekata u Bihaću, u poslednje četiri godine postala privremeni dom za migrante koji pokušavaju da se dokopaju hrvatske teritorije. U policiji kažu da je u ovom trenutku najveći problem njihov smeštaj, pošto su kapaciteti svih prihvatnih centara u kojima oni borave prebukirani. Trenutno u tim centrima boravi oko 2.500 migranata, a procene su da ih isto toliko nema rešeno pitanje smeštaja.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5059 on: April 20, 2021, 04:54:29 am »

понедељак, 19.04.2021.
Катарина Ђорђевић

Наши људи подржавају право избеглица да побегну од рата

Када је реч о шанси за бољи живот трећина грађана Србије радије би видела мигранте како одлазе другде из наше земље, показују подаци нове студије Лабораторије за истраживање индивидуалних разлика

Иако је Србија земља транзита за највећи број миграната са Блиског истока, не држава у којој они желе да се трајно населе, више од трећине наших суграђана верује да постоји тајни план за насељавање миграната, па не чуди податак и да 32 одсто њих подржава њихово протеривање из наше земље. Подаци изведени из најновије студије Лабораторије за истраживање индивидуалних разлика (ЛИРА) Филозофског факултета у Београду о ставовима грађана Србије према мигрантима и избеглицама са Блиског истока такође показују да сваки дванаести грађанин Србије сматра да ће око 100.000 миграната добити азил и трајно остати овде, а највећи број наших суграђана сматра да избеглицама из ратног вихора треба дозволити само краткотрајно задржавање у нашој земљи.

Готово петина становника Србије залаже се за потпуно затварање граница, а тек 12 одсто сматра да избеглице треба да имају иста права као и грађани Србије.  Ова студија представља део пројекта под називом „Ка унапређењу заштите менталног здравља миграната у Србији” коју спроводе Мрежа психосоцијалних иновација и Фондација за отворено друштво.

– Главни циљ ове студије био је да се испитају ставови наших суграђана према избеглицама и мигрантима са Блиског истока, потом анализира ефекат позитивног и негативног контакта са њима и утврди веза између антимигрантских теорија завере и става према избеглицама. Студија је урађена на национално репрезентативном узорку од 1.006 испитаника, а у узорак је ушло и 30 одсто испитаника који живе близу мигрантских центара у Србији како бисмо установили да ли физичка близина миграната утиче на однос према овој популацији – истакла је Милица Нинковић, истраживач у Лабораторији за истраживање индивидуалних разлика и докторанд социјалне психологије на Филозофском факултету на промоцији ове студије.

– Иако би главни закључак ове студије могао да гласи да велики број грађана Србије подржава право избеглица да побегну од рата и дају себи и својој породици шансу за бољи живот, забрињава податак да се петина наших суграђана уопште не слаже са овом тврдњом, што значи да је њихов став у супротности са Универзалном декларацијом УН о људским правима. Обесхрабрује и чињеница да се сваки седми испитаник противи идеји да људи имају право да емигрирају у друге земље из економских разлога, имајући на уму чињеницу да се велики број људи из наше земље исељава у земље западне Европе управо из материјалних разлога – додаје наша саговорница.

Она подсећа и да је први велики талас избеглица са Блиског истока „запљуснуо” Србију 2015. године – подаци УНХЦР-а говоре да је на врхунцу избегличке кризе у нашој земљи било 577.995 миграната са поменутог подручја. Годину дана касније њихов број је смањен на 96.117, док је 2017. године регистровано 6.199 миграната. У 2016. у Србији је боравило 8.436 избеглица, 2019. године регистровано је 12.937, прошле године њихов број пада на 2.830,  да би у фебруару ове године било евидентирано 5.675 миграната. У овом тренутку, у мигрантским центрима у Србији налази се 4.473 људи који су били приморани да напусте свој дом.

Подаци о националној структури говоре да највећи број миграната (45 одсто) који су затражили азил у нашој земљи потиче из Авганистана, а сваки четврти мигрант стиже из Сирије. Статистика УНХЦР-а такође сведочи да по три одсто миграната долази из Ирака, Ирана и Бангладеша, док из Пакистана стиже пет одсто миграната. Иако мушкарци чине убедљиву већину миграната (73 одсто), у избегличким колонама налази се десет одсто деце и 17 процената жена.

– Када су почели оружани сукоби на Блиском истоку и у Северној Африци а избеглице почеле масовно да долазе у Србију, извештавање медија углавном је било позитивно, па су и наши људи имали пуно емпатије и били гостољубиви према овој популацији. У Београду је отворено „Миксалиште” где су они могли да добију основну хигијенску негу и храну, а у јавном дискурсу није било говора о томе да су они претња по нас и тај „медени месец” трајао је до 2017. године – подсећа Нинковићева. Тада се, тврди истрaживач, државна политика мења у правцу интеграција избеглица у образовни систем, да би две године касније био склопљен споразум МУП-а о враћању тражиоца азила у Србију, који је био прилично нетранспарентан за јавност. Тако су почеле да колају гласине о тајним плановима масовног насељавања избеглица и миграната у Србију, што су десничарске политичке партије искористиле за своју промоцију и тај антимигрантски дискурс ескалирао је у претходној години, када почињу да се формирају и паравојне формације са циљем заштите локалног становништва.

–У таблоидима почињу да се појављују текстови у којима се мигранти приказују као највећи виновници нереда и хаоса, иако подаци говоре да они не чине више кривичних дела у односу на локално становништво. Зато не би требало да нас чуди податак да фејсбук страница „Стоп насељавању мигрантима у Србији” прати чак 15.000 људи – закључује Милица Нинковић.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5060 on: April 20, 2021, 12:14:59 pm »



Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji


Ako se trenutni nivo imigracije nastavi, Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji, smatra finski istraživač Kiosti Tarvainen, profesor sistemske analize na Univerzitetu Alto u Helsinkiju.

Danas je više od trećine svih švedskih stanovnika stranog porekla i njihov udeo nastavlja da raste zahvaljujući kontinuiranim imigracionim i demografskim trendovima koji uključuju i razlike u stopama plodnosti.

Koristeći standardnu demografsku metodu, takozvanu metodu kohortnih komponenata, Tarvainen je zaključio da će prema nepromenjenoj imigraciji etnički Šveđani biti brojčano u manjini do 2065. godine.

Demografske promene doneće i velike društvene promene. Prema njegovim riječima, 2100. godine u Švedskoj će biti jednak broj muslimana kao i etničkih Šveđana.

"Švedski parlament jednoglasno je odlučio 1975. godine da je Švedska multikulturalna zemlja. U to vreme više od 40 posto imigranata činili su moji sunarodnici Finci. Situacija se promenila, 2019. godine 88 posto doseljenika nije bilo sa Zapada, a 52 posto su bili muslimani. Tako se dogodila ogromna kulturna promena u imigrantskoj populaciji, jer se njena najveća grupa promenila iz Finaca u muslimane", kaže Tarvainen u svom komentaru u listu Folkbladet.

Danas su, kaže on, uslovi drugačiji, jer se veliki deo imigranata ne asimiluje, odnosno, ne integriše se uspešno u društvo.

"Umesto toga, oni formiraju svoja područja, koja se obično nazivaju područjima isključenosti, osetljivim oblastima ili zonama zabranjenog ulaska, koje su uglavnom paralelna društva s drugačijim načinom razmišljanja i načinom života", izjavio je dodavši da to rezultira smanjenjem poverenja i socijalnom kohezijom.

Tarvainen je kazao i da će se, ako i kada etnički Šveđani postanu manjina, tempo demografskih promena verovatno dodatno povećati, jer će većina ljudi sa stranim poreklom olakšati imigraciju vlastitoj etničkoj grupi.

"Istaknuti švedski inženjeri i poslovni ljudi pobrinuće se da se švedska ekonomija ne uruši. Ali švedsko društvo i kultura će izgubiti vodeću poziciju. Ovaj demografski razvoj se može zaustaviti, ali zahtevaće radikalne promene u imigracionoj politici. U istorijski smo jedinstvenoj situaciji i mi severnjaci moramo započeti raspravu o imigraciji i očuvanju naših nacionalnih država", zaključio je Tarvainen.

Za nekoliko decenija od prihvatanja masovne imigracije osamdesetih godina, Švedska se promenila iz jedne od najhomogenijih evropskih država u jednu od etnički najraznolikijih.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5061 on: April 21, 2021, 03:04:32 pm »

EU tokom prošle godine odobrila azil za 281.000 ljudi
SVET Autor: Nikola Radišić 21. apr. 2021

Evropska unija (EU) je tokom prošle godine odobrila azil za 281.000 ljudi, pet odsto manje nego u godini koja joj je prethodila, pokazuju podaci Eurostata.

Kako navodi Eurostat, 127.700 osoba dobilo je status izbeglice (45%), 80.700 je dobilo humanitarnu zaštitu (29%) i 72.600 subsidijarnu zaštitu (26%). Najveći broj, više od trećine azilanata, utočište je pronašao u Nemačkoj (98.000 ili 35% od ukupnog broja), a potom u Španiji (51.200 ili 18%), Grčkoj (35.800 ili 13%), Francuskoj (29.400 ili 10%) i Italiji (21.300 ili 8%). U tih pet država članica EU nalazi se više od 80% osoba kojima je prihvaćen zahtev za azil.

Sirijci su najbrojnija grupa korisnika te vrste zaštite u EU i ima ih ukupno 74.700, što je 27% od ukupnog broja osoba koje su dobile azil u EU prošle godine, a najviše ih je u Nemačkoj, čak 60%. Slede državljani Venecuele, kojih je 47.100 dobilo azil u EU, što je 17% od ukupnog broja, a najviše ih je utočište našlo u Španiji, čak 96%. Treća grupacija po veličini su Avganistanci, čijih 42.200 građana je dobilo azil u EU, što je 15% od ukupnog broja, a najviše ih je u Nemačkoj, 35% od ukupnog broja Avganistanaca koji su dobili azil.

Od 753.000 zahteva za azil, države članice EU prihvatile su 41%. Najviše prihvaćenih zahteva je stiglo od državaljana Venecuele, Sirije, Eritreje, Avganistana i Malija, a najviše odbijenih zahteva za azil je od državljana Kolumbije, Gruzije, Albanije i Jermenije.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5062 on: April 23, 2021, 08:34:31 am »



Libija: Više od 100 imigranata se udavilo


Strahuje se da je najmanje 120 imigranata stradalo nakon što se njihov gumeni čamac prevrnuo u uzburkanom moru u blizini Libije.

Oni su pokušavali da dođu do Evrope, saopštile su humanitarne organizacije i Agencija Ujedinjenih nacija za migracije.

Na desetine tela su primećene u blizini prevrnutog čamca u četvrtak, koji je prevozio 130 ljudi, rekle su spasilačke službe, objavio je britanski Gardijan.

Prema preliminarnoj rekonstrukciji događaja, evropska humanitarna grupa "SOS Mediteran" je dobila poziv u četvrtak od volonterske spasilačke jedinice "Alarm foun" o prisustvu tri čamca u međunarodnim vodama kod Libije.

Talasi u toj oblasti su dostizali visinu do šest metara.

"Danas, nakon sati i sati pretrage, naše crne slutnje su se obistinile. Posada ''Okeanskog vikinga'' je svedočila užasnim prizorima severoistočno od Tripolija. Na ovom čamcu je tokom poziva u pomoć bilo oko 130 ljudi u sredu ujutro", rekla je Lujza Albera, koordinator na "Okean vikingu".

Vruća linija "Alarm foun" je rekla da su "svi ljudi mogli da budu spaseni, ali su ih vlasti, znajući za situaciju, ostavili da umru na moru".

Linija za pomoć je bila u kontaktu sa čamcem deset sati 21. aprila i navodno je odredila GPS poziciju i više puta je prenela poziciju i informaciju o opasnoj situaciji situaciju evropskim i libijskim vlastima.

Ističe se da su, međutim, evropske vlasti odbacile odgovornost da koodiniraju operacijom potrage i umesto toga su označile da su libijske vlasti odgovorne.

"Libijska obalska straža je, međutim, odbila da pokrene spasilačku operaciju, ostavivši 130 ljudi u uzburkanom moru celu noć", navodi se u saopštenju.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5063 on: April 26, 2021, 05:26:51 pm »

Krijumčarili ilegalne migrante preko Drine
V.M. 26. 04. 2021.

DEŽURNI tužilac Tužilaštva BiH informisan je o aktivnostima Granične policije BiH, koja je na području Kozluka, nadomaka Zvornik, pronašla I uhapsila dvojicu državljana Avganistana osumnjičenih za krijumčarenje grupe od 11 ilegalnih migranata, rečeno nam je u Tužilaštvu BiH.

Nakon što su osumnjičenim stavljene lisice na ruke, zaplenjen je čamac, kao plovilo korišćeno za krijumčarenje migranata preko vodene granice na rieci Drini. Tužilac je predložio pritvor za Kamran Zakhila,  državljanina Avganistana i njegovog sunarodnika Darviša Zainulaha.

- Krijumčarenje ilegalnih migranata koji ne ispunjavaju uslove za ulazak i boravak u BiH, na ovom području izuzetno je rizično zbog opasnosti od utapanja krijumčarenih ljudi - kažu u Tužilaštvu BiH.

- Osumnjičeni su privedeni postupajućem tužiocu, koji će nakon ispitivanja uputiti prijedlog za određivanje  zbog opasnosti od bekstva osumnjičenih.

Ilegalni migranti predati su u nadležnost Službe za poslove sa strancima BiH.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5064 on: April 27, 2021, 05:42:56 am »

Pronađen migrantski čamac, strahuje se da je poginulo najmanje 17 ljudi
Srna 26.04.2021.

Strahuje se da je najmanje 17 ljudi preminulo nakon što je pronađen migrantski čamac kod Kanarskih ostrva, saopštila je španska Služba za spasavanje na moru.

Portparol Službe navodi da je troje preživjelih prevezeno vojnim helikopterom na obalu. Migrantski čamac prvi je jutros primijetio avion Ratnog vazduhoplovstva Španije u Atlantskom okeanu, na oko 265 nautičkih milja od ostrva Jero. Vlasti su poslale i plovilo za potragu i spasavanje, ali se ne očekuje da dođe do čamca sa tijelima 17 migranata do sutra poslije podne, javio je AP.

Plovidba preko Atlantskog okeana od zapadne obale Afrike do španskog arhipelaga postala je glavna ruta za migrante i tražioce azila koji bježe od sukoba, nasilja i teške ekonomske situacije. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Španije, oko 4.000 migranata došlo je do Kanarskih ostrva od početka godine.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5065 on: April 27, 2021, 02:09:41 pm »



Pala banda migranata: Pljačke i provale koštale zatvora 57 članova


Grčka policija uhapsila je 57 članova bande migranata osumnjičene da je u Atini vršila pljačke i provale, saopšteno je danas.

Oni su uhapšeni u nedelju i njihova imena takođe su objavljena, prenosi portal Grik siti tajms (Greek city times).

Kako se navodi, radi se o migrantima iz Turske, Avganistana, Irana, Sirije, Alžira, Palestine, Iraka, Bangladeša, Libije i Maroka.

Dodaje se da je Atina nekada bila jedan od najbezbednijih gradova u Evropi, međutim ilegalna migracija je pojedine delove grada pretvorila u veoma nebezbedne zone u kojima vladaju bezakonje i kriminal, poput kvartova Egzarhija i Omonija.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5066 on: April 30, 2021, 05:47:50 am »



Oko 100 migranata spaseno kod libijske obale


Oko 100 migranata u pokušaju da Sredozemnim morem stignu do Evrope, spaseno je kod libijske obale gde se prevrnuo brod, saopštila je libijska obalska straža.

Migranti su spaseni oko 70 kilometara od pomorske baze u Tripoliju, navela je obalska straža.

Libija je glavni put za hiljade migranata, uglavnom iz potsaharaskog dela Afrike, koji pokušavaju da morem stignu do Evrope.

Više od 450 migranata poginulo je od početka godine u Sredozemnom moru, saopštila je Medjunarodna organizacija za migracije.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5067 on: April 30, 2021, 05:30:12 pm »

Libijske vlasti otkrile 125 dece među migranatima u Sredozemnom moru
SVET Autor: Beta/AP 30. apr. 2021

Libijske vlasti otkrile su 125 dece među migrantima u vodama Sredozemnog mora ove nedelje, a većina njih je odvedena u neuslovne centre, saopštio je danas Fond UN za decu (UNICEF).

Među decom koja beže od rata i siromaštva opasnom pomorskom rutom do Evrope bilo je i 114 maloletnika bez pratnje, dodao je UNICEF u saopštenju. Većina spašenih se odvodi u prenatrpane pritvorske centre u Libiji u kojima su veoma loši higijenski uslovi i gde nema zdravstvene zaštite, navedeno je u saopštenju. Istaknuto je da se skoro 1.100 dece nalazi u tim centrima. UNICEF je pozvao libijske vlasti da oslobode svu decu i ukinu imigracioni pritvor. Posle višegodišnjeg haosa u zemlji, koji je počeo posle pobune 2011. godine kada je svrgnut i ubijen dugogodišnji lider Moamer Gadafi, Libija je postala glavna tranzitna tačka za migrante koji beže od rata i bede u Africi i na Bliskom istoku.

„Centralno Sredozemlje je i dalje jedan od najsmrtonosnijih i najopasnijih puteva za migrante na svetu“ naveo je UNICEF, dodajući da se najmanje 350 ljudi, uključujući decu i žene, utopilo ili su nestali u Mediteranu od januara.

Samo prošle nedelje najmanje 130 migranata utopilo se kod libijske obale kada su se prevrnuli čamci kojima su krenuli put Evrope.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5068 on: May 01, 2021, 09:12:45 pm »

Italijanske luke preplavljene migrantima
IZVOR: TANJUG SUBOTA, 1.05.2021.

Na stotine migranata danas su preplavili dve italijanske luke, kada je humanitarni brod doplovio na Siciliju sa 236 ljudi spasenih u Sredozemlju.

Zatim su italijanska obalna straža i granična policija na ostrvo Lampeduzu doveli još 532 osobe. Pomorska spasilačka grupa SOS Mediteran saopštila je da je brod kojim upravlja, "Okeanski Viking", pre četiri dana izvukao migrante na sigurno iz dva gumena čamca. Po uputstvima italijanskih vlasti, brod je sa svojim putnicima plovio do Auguste na Siciliji, sa ukupno 119 maloletnika bez pratnje, prenosi AP. SOS Mediterani saopštio je da su neki putnici rekli spasiocima da su ih pretukli krijumčari sa sedištem u Libiji i prisilili da se ukrcaju u gumene čamce uprkos visokim talasima.

Na italijanskom južnom ostrvu Lampeduza, koje je bliže severnoj Africi nego italijanskom kopnu, gradonačelnik Salvatore Martelo rekao je da su se migranti sa četiri čamca preko noći iskrcali na obalu. Na sigurno su ih izveli čamci italijanske obalske straže i carinske policije. Zasebno, brod italijanske mornarice spasio je 49 migranata, javila je italijanska državna TV. U Sredozemnom moru još jedan humanitarni brod spasio je 308 ljudi i u četiri odvojene operacije sa brodova trgovaca ljudima.

Toplije vreme na proleće često povećava broj plovila koja kreću prema Evropi uz pomoć krijumčara migranata sa sedištem u Libiji, navodi AP.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5069 on: May 02, 2021, 05:04:12 pm »

Uhapšen Marokanac osumnjičen da je izbo nožem Alžirca
Tanjug 02. 05. 2021.

POLICIJA Kantona Sarajevo uhapsila je u noći između subote i nedelje Marokanca A.I. (24), koji se sumnjiči da je državljaninu Alžira B.B. (21) naneo teške telesne povrede.

Policija je saopštila da je obaveštena da je u ulici Blažuj došlo do fizičkog sukoba migranata, u kojem je jedna osoba zadobila teške povrede zadate nožem. Povređeni migrant je hospitalizovan.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages:  1 ... 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 [338] 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 ... 395   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.