Misterij 'UVB-76': Jezivi šum 40 godina ispunjava ruski eter

(1/8) > >>

MOTORISTA:
RUSKA ZUJALICA Misteriozna radio stanica već 45 godina emituje ovaj zvuk, ali niko ne zna zašto
V. F./Dejli mejl   01.01.2015.

Radio stanica "UVB 76", koja već četiri decenije odašilje kratke, monotone tonove zujanja, i dalje predstavlja neobjašnjivu pojavu i jednu od omiljenih tema brojnih teoretičara zavere.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Zujalica", kako glasi nadimak kratkotalasne radio stanice, predstavlja pravu nepoznanicu. Ne zna se odakle dolazi signal, ko ga odašilje, niti šta zvuk, koji podseća na Morzeovu azbuku, uopšte predstavlja. Nakon konstantnog ponavljanja šifrovanih tonova, začuje se glas, koji tvrdim, ruskim akcentom izgovara: "U-V-B-7-6." I tako od sedamdesetih godina prošlog veka. Teorije su različite, od eksperimenta ruske vojske, do vanzemaljskog signala koji šalje podsvesne poruke svakom slušaocu. Zvuk koji odašilje "UVB 76" se blago izmenio u proteklih 40 godina, ali i dalje predstavlja različite varijacije zujanja, koje jednom u nekoliko meseci prekine nepoznati glas koji izgovara naizgled nejasnu, šifrovanu poruku. Danas, 25 puta u minuti, čuje se zujanje sa pauzama manjim od jedne sekunde - i tako u krug. Beskonačno.



Izvor: www.blic.rs

jadran2:
.....neka enigma, za obicne ljude. Medjutim, dosta su (Amerikanci/Englezi) aljkavo napisali glasove s vrpce.

Bozo13:
radiotrigonometrijom bi trebalo vrlo lagano da se otkrije izvor. Da se nije zvuk promenio zbog staranja elektronijke u odašiljaču? ;)

atomex:
To je Ruski HAARP!

Karlo:
Ajd da malo divanim i ja na zadnje dvije teme na ovom topiku. Samo da Vam ne pokvarim topik pa se izvinjavam.


Što se tiče emitovanja ove stanice iz "Rusije"na KV(Kt) ja mislim da se radi o "novinarskoj patki". Kad se divani ajd da kažem da nema te elektronke pogotovu snažnije, koja može trajati toliko godina. Dakle, vjerovatno su ipak prešli na poluprovodnike pa otuda i "promijenjen" glas. Sjetite se da se u pojačalima koriste u prvim stupnjevima el. cijevi baš zbog manjeg izobličenja, no ovdje to nije potrebno pa je taj dio predajnika zamijenjen poluprovodnicima.

Što se tiče samog goniometrisanja mislim da je ono prilično otežano na KV(KT) zbog njihove prirode. Ti valovi (talasi) imaju osobinu da pored prostornog (direktnog) talasa imaju veoma jake i odbijene talase od jonosfere i Zemlje. Tako su se i razvili, zahvaljujući radioamaterima, koji su sa nekoliko vata pored prostornog, koji je uslovljen snagom, dobili i odbijeni talas, na istoj točki sa koje su emitovali (posle niza odbijanja jonosfera-zemlja). Dakle, sa nekoliko vata domet se drastično povećava (samo na mjestima "refleksije").

Iz ovoga se može izvući zaključak da ukoliko se ne nalazite u dometu direktnog talasa, prilično teško će te goniometrisanjem otkriti lokaciju predajnika. Naime, i jonizacioni sloj ima niz promjenljivi, a i Zemljina površina nije ravna. Dolazi do rasipanja i različitih kutova odbijanja. Ipak mislim, da su posle propasti socijalizma, leteći iznad RF mogli doći u domet direktnog talasa pa time odrediti točnu poziciju.

I ako mislim da se radi o novinarskoj "zavrzlami" zbog "divana" možda i ima neku svrhu. Na pr. da utvrdi količinu prisluškivanja ili eto kvalitet goniometrisanja i sl.


Quote from: Preki on January 01, 2015, 05:09:25 pm

Igračke za odrasle



@Preki je dao model "Ruskog" helikoptera. I ako to danas nije ništa novo s obzirom na razvoj RC letjelica i amaterske gradnje i turbina ili jet motora ubacio bih problem upravljanja koji je prisutan i kod drugih modela. Izgleda veoma lako kad se to gleda međutim u praksi to je mnogo teže nego pravom pilotu (mislim na samo upravljanje). Pravi pilot ne menja odnos prema prostoru (napred mu je napred-isti smjer) dok onaj koji upravlja preko RC ne menja prostor zajedno sa letilicom pa nema prirodan odnos prema prostoru i mnogo toga je pogrešno u komandama.

Poz.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page