PALUBA
April 29, 2024, 09:02:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojničke zakletve na teritoriju Slovenije  (Read 8300 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« on: August 27, 2015, 10:01:00 pm »

Nešto čeprkao po prostranstvima interneta, i naišao na različite vojničke zakletve, koje su u istoriji davali Slovenski vojnici. Mada je dosta izvora, najpotpuniji sam našao na http://home.amis.net/marijank/Z40-prisega.html.

Zakletve su na Slovenskom, jeziku, ali mislim da tko hoče da če jih razumeti.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: August 27, 2015, 10:02:13 pm »

Seljačke bune, Puntarji 1515

Pred troedinim bogom in sveto Božjo jezo prisegam pri tem meču, da stopam v Kmečko zvezo. Da ne priznam gospodi nobenega denarja, ne tlake in ne bere, le davek za cesarja. Da bom za staro pravdo in puntarsko svobodo, ko sel mi glas prinese, šel v vojsko nad gospodo.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2 on: August 27, 2015, 10:05:23 pm »

Ilirski puk Francuske vojske 1811

Zakletva francuskom cesaru Napoleponu. Prva zapisana zakletva u Slovenskom jeziku

Jest persheshem podloshnost tem postavam tega zessarstva, inu Svestoba Zessarjou.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 00.jpg (40.71 KB, 600x139 - viewed 94 times.)

* 01.jpg (274.28 KB, 526x800 - viewed 87 times.)

* prisega-02.jpg (302.19 KB, 620x800 - viewed 100 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3 on: August 27, 2015, 10:07:37 pm »

Dobrovoljci u Četničkim odredima u Srbiji, 1903


"Vo imja Oca i Sina i Svjatoga Duha, amin! Ja, (ime i prezime), zakljinjem se u Gospoda Boga i Gospoda Sina Isusa Hrista i Gospoda Duha Svetoga, zaklinjem se u hleb ovaj i revolver da ću tačno i savesno i bezuslovno ispunjavati sve naredbe Centralnog odbora koje mi se budu dale, a koje idu u korist našeg oslobođenja i ujedinjenja sa majkom Srbijom, a pod upravom odbora. Ako bi se namerno ogrešio o datu zakletvu da me Bog, krst, ime, slava i hleb kazne, a nož i revolver kaznu izvrše. Amin!"
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #4 on: August 27, 2015, 10:09:19 pm »

Austrija i Austro-ugarska vojska 1616-1918

Zakletva iz 1880 glasi:

PRISEGA

Naši vojaki naj Nam Frančišku Jožefu Prvemu, po božji milosti cesarju avstrijskemu, Apostolskemu kralju ogrskemu, kralju češkemu, dalmatinskemu, hrvatskemu, slavonskemu, gališkemu, vladimirskemu in ilirskemu, nadvojvodi avstrijskemu, velikemu vojvodi krakovskemu, vojvodi lorenskemu, salcburškemu, štirskemu, koroškemu, kranjskemu, bukovinskemu, gornje- in spodnje- sleškemu, velikemu knezu erdeljskemu, mejnemu grofu moravskemu, pokneženemu grofu habsburškemu in tirolskemu itd., itd., prisežejo prisego s temi besedami:

Prisegamo Bogu Vsegamogočnemu z očitno prisego, da bodemo Njegovemu Apostolskemu Veličanstvu, našemu presvitlemu vladarju in gospodu,

Frančišku Jožefu Prvemu,

po božji milosti cesarju avstrijskemu, kralju češkemu, itd. in Apostolskemu kralju ogrskemu,

zvesti in pokorni, da bodemo presvitlega cesarja, generale in sploh vse svoje predpostavljene in višje poslušali, jih častili in branili, njih zapovedim in poveljem v vsakteri službi pokorščino skazovali, da se bodemo zoper vsakega sovražnika kteregakoli in kjerkoli Njegovega cesarskega Veličanstva volja ukaže, na vodi in na suhem, po dnevi in po noči, v bojih, naskokih, spopadih in v vsakoršnem početju, z jedno besedo, povsod, vsak čas in o vsaki priliki junaško in možato bojevali, da ne bodemo svojih čet, svojih bander, zastav in topov nikakor in nikdar zapustili, da se ne bodemo nikoli udajali ni v najmanjšo sporazumljenje s sovražnikom, ampak da se bodemo vsegdar vedli tako, kakor vojni zakoni govore in kakor se spodobi pravim vojakom ter da hočemo na ta način častno živeti in umreti. Tako nam Bog pomagaj. Amen!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* prisega-03.jpg (141.78 KB, 350x534 - viewed 82 times.)

* prisega-04.jpg (127.17 KB, 350x543 - viewed 105 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5 on: August 27, 2015, 10:10:02 pm »

Dobrovoljci u vojski Kraljevine Srbije 1912-1913

"Ja, dobrovoljac (ime i prezime), zaklinjem se Bogu svemogučim da ću Vrhovnom zapovedniku sve zemaljske oružane sile Kralju Srbije Petru Prvom svagda i u svim prilikama biti veran, svom dušom odan i poslušan; da ću zapovesti svojih pretpostavljenih starešina slušati i verno izvršavati; da ću Kralja i Otadžbinu junački braniti i vojničku zastavu nigde neću izneveriti. Tako mi Bog pomogao!

Potpis …
Zakletvu izvršio sveštenik …
Overava komandir …«
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #6 on: August 27, 2015, 10:10:58 pm »

Dobrovoljci u vojski Kraljevine Srbije 1914-1918

Dobrovoljačka izjava:

»Želim da stupim od svoje volje kao dobrovoljac u redove Srpske vojske za vreme trajanje ovog rata i izjavljujem:
1. da mi je poznato da ću od strane Austrijanaca biti smatran za izdajicu ako me njihove trupe uhvate;
2. da od dana stupanja u dobrovoljce prestajem biti ratni zarobljenik, i
3. da pristajem da služim tamo gde me Vrhovna komanda rasporedi.

Potpis (ime i prezime, čin i odakle je)
Datum, mesto i potpis dva svedoka«.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #7 on: August 27, 2015, 10:14:08 pm »

Slovenska Vojska 1918

U knjizi Osvobojeno meje, Maribor, 1968, str. 87, je prva Maistrova zakletva se glasila:

Prisegamo, da bomo zvesti vojaki Jugoslavije, se borili zanjo na kopnem, na morju in v zraku, da bomo poslušni svojim poveljnikom in da bomo stali za domovino do poslednje kaplje krvi!

Nato so sledili vzkliki: »Živio Jugoslavija!«, »Živel slovenski Maribor!«, »Živel Maister!«


Druga zakletva (ista knjiga, stran 235) glasi se:

Prisegam in rotim se … da hočem zvesto in z vso dušo, z vsem svojim srcem, z vso svojo voljo služiti vladi Narodnega sveta Slovencev, Srbov in Hrvatov kot ljudski in zakoniti oblasti … Prisegam sebi in svojim dragim, svoji deci in roditeljem … za napredek, edinstvo, moč in slavo Slovencev, Hrvatov in Srbov…
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #8 on: August 27, 2015, 10:16:02 pm »

TIGR 1925-1941

Zakletva oko 1925 glasila je:

Na svojo čast in čast svoje družine prisegam pred Bogom, da bom storil vse kar je v mojih močeh za osvoboditev Julijske krajine, ki mora biti združena z Jugoslavijo.

Dok je u kasnijim godinama, pod fašistima uveli kratku zakletvu:

Raje smrt kot izdajstvo!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: August 27, 2015, 10:17:02 pm »

Vojska SHS i Kraljevina Jugoslavija 1919-1941

"Ja, (ime i prezime), zaklinjem se svemogučim Bogom, da ću Vrhovnom zapovedniku sve vojne sile, Kralju Jugoslavije Petru Drugom, svagda i u svim prilikama biti veran, svom dušom odan i poslušan, da ću se za Kralja i Otadžbinu junački boriti, da vojničku zakletvu nigde i nikada neću izneveriti i da ću sve zapovedi svih pretpostavljenih mi starešina slušati i verno izvršavati. Tako mi Bog pomagao!"
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #10 on: August 27, 2015, 10:18:11 pm »

Mobilizirani u Italjansku vojsku 1927-1943

»Giuro d'èssere fedele al Re ed ai suoi Reali successori, di osservare lealmente lo Statuto e le altre leggi dello Stato, e di adempire tutti i doveri del mio stato, al solo scopo del bene inseparabile del Re e della Patria.«

Slovenski prevod:

Prisegam, da bom zvest kralju in njegovim naslednikom, da bom pošteno izvrševal odredbe ustave in drugih državnih zakonov in da bom izpolnjeval vse obveznosti do moje države, z edinim namenom zvesto služiti kralju in domovini.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #11 on: August 27, 2015, 10:19:28 pm »

Mobilizirani u Nemačku vojsku - Wehrmacht 1942-1945

»Ich schwöre bei Gott diesen heiligen Eid, dass ich dem Führer des Deutschen Reiches und Volkes, Adolf Hitler, dem Oberbefehlshaber der Wehrmacht, unbedingten Gehorsam leisten und als tapferer Soldat bereit sein will, jederzeit für diesen Eid mein Leben einzusetzen.«

Slovenski prevod:

Pred Bogom slovesno prisegam, da bom brezpogojno ubogal voditelja nemške države in naroda, Adolfa Hitlerja, vrhovnega poveljnika nemške vojske, in kot pogumen vojak sem ob vsakem trenutku pripravljen dati tudi svoje življenj.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #12 on: August 27, 2015, 10:20:40 pm »

Dobrovoljci u Nemačkoj vojsci - SCHUTZSTAFFEL (SS) 1942-1945

»Ich schwöre Adolf Hitler unerschütterliche Treue. Ich schwöre ihm und den Führern, die er mir bestimmt, unbedingten Gehorsam. Adolf Hitler: Sieg Heil!«

Slovenski prevod:

Adolfu Hitlerju prisegam neomajno zvestobo. Njemu in vodji odločno prisegam brezpogojno pokorščino. Adolf Hitler: Živela zmaga!

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: August 27, 2015, 10:21:48 pm »

Mobilizirani u Mađarsku vojsku - Wehrmacht 1942-1945

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slovenski prevod:

Pri vsemogočnem Bogu prisegamo, da bomo zvesti in pokorni VRHOVNEMU POVELJNIKU, veličastnemu vitezu Nagybanyai HORTY MIKLOSU, zakonito izbranemu voditelju,  Madžarski in njeni ustavi ter da se bomo pokoravali vsem zakonom te države.

Prisegamo, da bomo pokorni generalom madžarske vojske, ostalim predstojnikom in nadrejenim, da jih bomo spoštovali in varovali ter zvesto izpolnjevali vse njihove zapovedi in ukaze; z vsem svojim znanjem in močmi bomo skrbeli za podrejene ter jim z lastnim zgledom pomagali, da bodo svoje dolžnosti v vseh okoliščinah pošteno opravili.

Prisegamo, da se bomo za našo sveto domovino proti vsem sovražnikom, notranjim in zunanjim, vedno in povsod viteško in moško borili, četudi za ceno lastne krvi in življenja. Svojih čet, zastav, topov in ostalih bojnih sredstev ne bomo izgubili ter s sovražnikom nikoli ne bomo sklepali nobenih sporazumov; ne bomo vstopili v službo nobene protinarodne, protidomovinske ali kakršne koli druge struje, ki poskuša spodkopati disciplino naše vojske ali drugih oboroženih sil; nismo in ne bomo člani nobene tajne združbe; zvesto bomo varovali vse službene skrivnosti.

V skladu s členi vojaškega zakonika in upoštevajoč vojaške zakone, se bomo vedno obnašali kot strumni vojaki in dobri patrioti ter tako pošteno živeli in umirali. Naj nam Bog pomaga. Amen!


* prisega-06.jpg (106.54 KB, 400x353 - viewed 84 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #14 on: August 27, 2015, 10:22:57 pm »

Slovenski Domobranci 1944-1945

Prisegam pri Vsemogočnem Bogu, da bom zvest, hraber in svojim nadrejenim pokoren, da bom v skupnem boju z nemško oboroženo silo, stoječo pod poveljstvom Vodje Velike Nemčije, SS-četami in policijo proti banditom in komunizmu, kakor tudi njegovim zaveznikom svoje dolžnosti vestno izpolnjeval za svojo slovensko domovino, kot del svobodne Evrope. Za ta boj sem pripravljen žrtvovati tudi svoje življenje. Tako mi Bog pomagaj.

Kasnije su podpisali još sledeču izjavu:

Sem prostovoljno pristopil v Slov. Domobranstvo, v boj in uničenje komunizma, kateri je moji deželi že toliko gorja prinesel in celo Evropo ogrozil.
Moja trdna volja je, z vsemi mojimi močmi, v zadovoljstvo moje dežele in Evrope, bojevati se pod nemškim vodstvom, in za to tudi moje življenje postaviti.
To obvezo sem danes s sveto prisego potrdil.
Sem bil o dolžnostih in pravicah v službenem, disciplinarnem in gospodarskem oziru poučen.

Podpis:…
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.