PALUBA
April 29, 2024, 10:16:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Crnogorski dinamitaši  (Read 3857 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« on: November 01, 2015, 05:43:52 pm »

 Crnogorski dinamitaši

Galeb Nikačević na obali Jadranskog mora otkriva ko, kako i zašto peca dinamitom u Crnoj Gori. Kada je Alfred Nobel 1867. godine izmislio dinamit, verovatno mu ni na kraj uma nije bilo da će se generacije ljudi koji u Crnoj Gori ilegalno love ribu eksplozivom međusobno nazivati Nobelovcima. Iako je lovljenje ribe dinamitom izričito zabranjeno zakonom, jer ne samo što uništava životnu sredinu, već ozbiljno ugrožava i ljude, ova tradicija i dalje postoji. U sukobu između klase i očuvanja životne sredine, krije se priča ljudi koji su od ovog fenomena stvorili način života.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://www.vice.com/rs/video/crnogorski-dinamitasi





* crnogorski-dinamitai-tizer-1446200568-crop_mobile_400.png.jpg (12.42 KB, 400x225 - viewed 303 times.)
« Last Edit: November 01, 2015, 06:00:25 pm by švercer011 » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1 on: November 01, 2015, 09:45:47 pm »

Nije to ništa novo: riba se dinamitom lovi po celom svetu, a ne samo u CG.

Dok sam radio na Prevlaci, lovio sam puno ribe, što udicom sa obale, što iz čamca i ronio sam na dah - pa podvodnom puškom. U to vreme je aktuelna bila priča o dinamitašima iz Molunta.
Dok sam ronio, imao sam prilike nekoliko puta čuti zvuk podvodne eksplozije. Strašan je to osećaj - grmljavina koja te celog protrese, i natera te da prosto izletiš iz vode na površinu, iako nikada nisam bio bliže od kilometar od bačenog dinamita.

Najgore kod bačenog dinamita je to što skoro sva riba padne na dno i propadne, jer je van dohvata dinamitaša.

Interesantno je da su ribe veoma osetljive na naglu promenu (lokalno kratkotrajno povećanje) pritiska.
Lično iskustvo: dok sam dežurao na Pevlaci često sam sa obale posmatrao velika jata cipola. Probao sam da opalim u jato malo kalibarskom puškom i uvek se nekoliko riba (najbliže tački udara zrna u površinu vode) izvrnulo na leđa i praćakajući se potonulo u dubinu.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2 on: November 01, 2015, 10:23:59 pm »

Sećam se da smo u jesen 91. na Katarini ili Dugoj uvali (zavisno gde smo bili na zadatku) bacali u more na svakih pola sta PDB zbog.... Lips Sealed
Sa ronilačke barkase su sakupljali ribu po dnu koja uvek pada, a mi smo iz čamca sakupljali ovu po površini. Bilo je i lepih komada..
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #3 on: November 01, 2015, 10:48:26 pm »

Na pocetku filma je covek lepo objasnio sta se dogadja pod vodom prilikom detonacije.Imao je ludu srecu da je ostao ziv!A ovaj gore na slici bez ruke je imao jos ludju srecu jer je otvarao granatu u kuci  od mislim 9kg koju je izvadio iz vode da bi uzeo barut ili sta vec...........
« Last Edit: November 01, 2015, 10:58:16 pm by švercer011 » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #4 on: November 02, 2015, 08:23:31 am »

Moj prijatelj Čolović je poginuo od dinamita dok je vadio prstace, negde 1993, kod Bara. I sam sam imao bliski susret sa dinaitašem: lovio sam hobotnice na dah, na pola puta između Bara i Ulcinja, javio se dinamitašu koji je sedeo na obali i čekao ribu - a on je nakon manje od 5 minuta ipak bacio dinamit na jato cipala. Srećom glava mi je bila izvan vode - upravo sam izronio, inače bi me ubio. Po čitavom telu sam osetio strašan udarac, kao bezbol palicom, ostao bez daha na neko vreme, a on je skočio u more i skupljao ribu. Kad sam došao sebi, izvadio sam nož i zaplivao prema njemu, da mu pokažem... a on je pobegao u šumu i ostavio mi skoro 15 kg cipala na dnu, koje sam naravno pokupio kad su već ubijeni.

Po mojoj proceni, bio sam 15 - 20 m od mesta eksplozije i imao mnogo sreće da nisam upravo ronio...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 493


« Reply #5 on: November 02, 2015, 08:49:30 am »



Slično je i kad se baci ručna bomba u more. Nisu opasni šrapneli, jer gube snagu posle par metara u vodi, već upravo taj hidroudar - natpritisak vode. Nisam probao ni prisustvovao, ali jasno je da je tako. Ljudi misle da je 15-20 metara dovoljna udaljenost, ma kakvi! Dobro si prošao, Boro.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #6 on: November 02, 2015, 09:00:14 am »

Ako se dobro sećam PDRB M.65 ima prečnik dejstva na oko 50 m ali je ubojiti prečnik oko 20m . A u njoj je skoro pola kilograma eksploziva.
Koliko dinamita obično bacaju ribokradice ?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: November 02, 2015, 09:06:45 am »

Ako se dobro sećam PDRB M.65 ima prečnik dejstva na oko 50 m ali je ubojiti prečnik oko 20m . A u njoj je skoro pola kilograma eksploziva.

Ubojno dejstov je u poluprečniku od 10m, delimično od 10 do 60m, a sigurna zona je 80m od centra eksplozije.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #8 on: November 02, 2015, 09:46:03 am »

Nije u Crnoj Gori, ali je dinamit...Vec je davno na Palubi bilo rijeci o ovom dogadjaju.
http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20031126/crnakronika03.asp
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 493


« Reply #9 on: November 02, 2015, 09:51:59 am »

Ako se dobro sećam PDRB M.65 ima prečnik dejstva na oko 50 m ali je ubojiti prečnik oko 20m . A u njoj je skoro pola kilograma eksploziva.
Koliko dinamita obično bacaju ribokradice ?

To što koriste ribokradice su štapini industrijskog eksploziva, ne znam kog. Sigurno, ili bar verovatno nije trotil. Možda neko koristi i trotilski metak!? Ja sam u postu pomenuo da kuglice/krhotine (šta je već u RB/PDRB) kao formacijskom sredstvu brzo gube ubojnu moć u vodi, što je poznata činjenica, ali se natpritisak vodene mase (nestišljive po fizičkim zakonima) širi daleko dalje. Natpritisak opasan po ljudsko telo, naročito ako se roni, ne znam koliki je, sigurno znatno manji od 1kg/cm2.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #10 on: November 02, 2015, 10:09:01 am »

Kumbore verovatno si permutovao jer dejstvo PDRB samo izaziva natpritisak u vodi i ona nema nikakvo metalno punjenje (kuglice, krhotine,..) čije bi rasprskavanje bilo ubojito . Potpuno isto dejstvo kao i dinamit koji bacaju ribokradice.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 493


« Reply #11 on: November 02, 2015, 10:32:30 am »

Kumbore verovatno si permutovao jer dejstvo PDRB samo izaziva natpritisak u vodi i ona nema nikakvo metalno punjenje (kuglice, krhotine,..) čije bi rasprskavanje bilo ubojito . Potpuno isto dejstvo kao i dinamit koji bacaju ribokradice.

U pravu si, Longtrip, jer PDRB je i namenjena za bacanje u vodu (protivdiverzantska, to je mala dubinska bomba u suštini, kako ja shvatam). Ostaje pitanje, ako neko zna, koliki je natpritisak opasan za čoveka u vodi.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #12 on: November 02, 2015, 11:15:59 am »

Najčešće koriste kamniktit - vitezit (dinamit proizveden u fabrici u Vitezu, otuda ime), umotan u masni papir. Cela tuba ima oko 100-150 grama, najčešće koriste polovinu.

Na rtu Ratac kod Bara, nakon ronjenja na dah imao sam problem da izađem iz vode jer se more diglo, pa sam izašao na neke stene, i na vrhu našao jedan neaktiviran čiket - pola tube kamniktita sa fitiljem dugačkim možda 2 cm, umotan lepljivom trakom uz kamen od 300-400 grama. Frknuo sam ga u vodu onako neeksplodiranog, da ga ne nađe neko dete slučajno...
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.