Istorija o Ik-2 i Ik-3

<< < (51/52) > >>

victoria:
Mitraljezi 12,7mm ?

Icey:
A tek presjeci...pa tamnosivi spinner...
Ono što se nije znalo se nadomještalo maštom.

relja:
Quote from: kosta1961 on March 26, 2024, 02:44:53 pm

Na žalost sačuvao sam samo crtež.Mislim da je bila sedamdeset i neka.


Hvala. Pitam zbog onog famoznog "nije se pričalo...".

kosta1961:
Mislim da ste previše kritički nastojeni prema ovom crtežu,da ne kažem „surovi“.Sedamdesetih godina  nije bilo puno knjiga ili nekih publikacija o ovom avionu,a kamoli da kupiš maketu .Crtač je ovako omogućio veštim maketarima da sami naprave avion,od nekog drveta(balza ,lipa..) .Možda crtež nije idealan,ali opet imaš maketu.

relja:
Znam da se ne odnosi na mene, jer nisam bio "kritičan" prema crtežu.
Treba otvoreno reći i zašto 70tih (a i 60-tih i 50-tih) nije bilo knjiga i publikacija o IK-3 a uostalom i o istoriji naše avijacije. Nije toliko do ideologije (na otvaranju Muzeja na starom zemuskom aerodromu su bili i piloti sa Solunskog fronta), već do nečeg drugog.

Naš Muzej vazduhoplovstva se decenijama bukvalno "porađao" u mukama. Znamo da su taj teret izneli civili i da vojsku istorija nije puno zanimala, da su uništavani stari avioni koji bi bilo odlični eksponati, da je tek 50-tih pri Komandi vazduhoplovstva osnovano odeljenje za istoriju (100% sam pogrešio naziv) znamo koliko je trebalo vremena i truda da Muzej uopšte nastane kao institucija, da se odobri projekat zgrade, da se zgrada završi i muzej stavi pod krov...

Da je bilo drugačije, da je Muzej osnovan odmah posle rata i da je dobio stalne prostorije i budžet, bilo bi i mnogo više istraživanja i izdavanja knjiga i časopisa.
Planovi za IK-3 su sačuvani tokom okupacije, na osnovu njih je projektovan S-49A. Posle su predati Muzeju. Građa je bila dostupna, samo - nisu postojali elementarni uslovi za rad i za izdvaštvo.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page