PALUBA
April 20, 2024, 01:42:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Istorija o Ik-2 i Ik-3  (Read 156922 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #240 on: January 15, 2023, 11:53:53 pm »

Forumska skripta bi trebala da ima opciju "like" pa da ne moramo da odgovaramo.

Nego kad smo već kod "Fronta", pošto kažete da ste ga redovno čitali, koliko je u člancima posvećenim istoriji avijacije bilo posvećeno pažnje avijaciji na ovim prostorima pre Drugog svetskog rata?

Zbog tzv. "nije se pričalo".
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #241 on: January 16, 2023, 06:04:10 am »

Pa sada kad se pokusam prisjetiti, bilo je dosta skromno na temu avijacije prije drugog Svjetskog rata. Veca paznja posvecena je tadasnjem stanju u JNA i strane armije. Ako je i bilo nesto malo onda o "Aprilskom " ratu i odbrani Beograda ili nesto o Balkanskom ratu, eventualno Saveznicka avijacija na Solunskom frontu. Danas se puno vise moze naci. Nesto vise clanaka se moglo naci tu i tamo u Glasniku RV i PVO ali iskreno receno bilo je dosta siromasno, bar koliko se sjecam?Huh? U odnosu na danas i knjiga je bilo malo na tu temu. No ja sam se opskrbljivao stranim knjigama , kupovao u stranoj knjiznici u Gundulicevoj u Zagrebu i kako sam po ljeti plovio po Jadranu, bio je u ljeti u Veneciji par tjedana stand knjiga  i dosta na temu avijacija. i makete se tada moglo kupovati samo u Trstu, a onda su se pojavile neke ceske makete na kioscima ili kasnije mislim u Bogovicevoj ispod trga u Zagrebu je bila prodavaona maketa i HO vlakova. Ne uporedivo kao danas. Kako su me sa obitelji izselili iz stana, bolje reci protjerali, nisam imao kamo sa mojim knjigama vrlo kvalitetnim "Salamander" i druge i da ne trunu na tavanu poklonio sam Cedi Janjicu. Mogao bih reci da za svaku novu vlast na Balkanu povijest pocinje od datuma njihovog dolaska na vlast, sto je bilo prije pada u zaborav a tako je i sa spomenicima na zalost. Neshvacaju ljudi da govoriti o tim stvarima sprijecava da se povijest ponavlja a prikrivanje necega tek stvara mitove i privlaci osobito mlade po onoj "Zabranjeno voce je najsladje".
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #242 on: January 16, 2023, 10:06:15 am »

Hvala na odgovoru  Cool
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #243 on: January 16, 2023, 10:27:25 am »

Forumska skripta bi trebala da ima opciju "like" pa da ne moramo da odgovaramo.

Nego kad smo već kod "Fronta", pošto kažete da ste ga redovno čitali, koliko je u člancima posvećenim istoriji avijacije bilo posvećeno pažnje avijaciji na ovim prostorima pre Drugog svetskog rata?

Zbog tzv. "nije se pričalo".

Ako me moja arhiva služi, pre WW II tematila u Frontu , bar vazduhoplovna je obrađena sasvim pristojno, baš iz pera Šime Oštrića, pok. Ace Kola i još nekih autora.
Detaljno, sa kolor ilustracijama, monorame i  maketorame na temu
Blenhajma
Hawker Fjurija
Harikena
Brandenburga
Kompletan serijal sa crtežima, Avioni Sime Milutinovića
IK-3
Aprilski rat u više kraćih priloga
Naravno, partizanska i posleratna tematika je imala prevagu ali daleko od toga da su predratne teme bile tabu.

I kratak dodatak na dilemu IK-3 ili IK-Z

faksimil fabričkog pisma fabrike Rogožarski iz juna 1939, u kome odgovaraju kanadskom novinaru Haroldu F. Burnsu  na molbu da mu dostave fotografiju lovca IK-3.
U pismu mu se zahvaljuju na interesovanju i šalju mu fotografije ," ...of our fast-fighter IK-3.  "

Case closed.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IK-3HFBurnes1939.jpg (66.53 KB, 800x679 - viewed 9 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #244 on: January 16, 2023, 02:49:01 pm »

Mogli bi da otvorimo posebnu temu:
"Svi dokazi da se avion zvao IK-3 a ne IK-Z na jednom mestu".
 Smiley
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #245 on: January 16, 2023, 03:27:56 pm »

Kad ste vec toliko navalili, meni ne trebate vise objasnjavati , za mene je IK-3 ,ali na netu ima linkova gdje se spominje IK-Z pa mozete njima objasniti. Evo primjera:



Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #246 on: January 16, 2023, 03:33:59 pm »

Ako vec nije bilo, naletio sam slucajno:






Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #247 on: March 25, 2024, 03:54:21 pm »

Nekada davno je list Front objavljivao crteže aviona.Pa ako lepo crtate pošaljete crtež sa kratkim opisom i oni onda to objave.Evo lepog crteža Ik3

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ik3.jpg (163.34 KB, 980x725 - viewed 25 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #248 on: March 26, 2024, 12:59:54 pm »

Koje godine je ovaj crtež objavljen u "Frontu"?
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #249 on: March 26, 2024, 02:44:53 pm »

Na žalost sačuvao sam samo crtež.Mislim da je bila sedamdeset i neka.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431


« Reply #250 on: March 26, 2024, 04:21:33 pm »

Mitraljezi 12,7mm ?
Logged
Icey
mornar
*
Offline Offline

Posts: 47


« Reply #251 on: March 26, 2024, 08:13:08 pm »

A tek presjeci...pa tamnosivi spinner...
Ono što se nije znalo se nadomještalo maštom.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #252 on: March 27, 2024, 08:59:57 am »

Na žalost sačuvao sam samo crtež.Mislim da je bila sedamdeset i neka.

Hvala. Pitam zbog onog famoznog "nije se pričalo...".
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #253 on: March 29, 2024, 03:13:01 pm »

Mislim da ste previše kritički nastojeni prema ovom crtežu,da ne kažem „surovi“.Sedamdesetih godina  nije bilo puno knjiga ili nekih publikacija o ovom avionu,a kamoli da kupiš maketu .Crtač je ovako omogućio veštim maketarima da sami naprave avion,od nekog drveta(balza ,lipa..) .Možda crtež nije idealan,ali opet imaš maketu.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #254 on: March 29, 2024, 03:50:31 pm »

Znam da se ne odnosi na mene, jer nisam bio "kritičan" prema crtežu.
Treba otvoreno reći i zašto 70tih (a i 60-tih i 50-tih) nije bilo knjiga i publikacija o IK-3 a uostalom i o istoriji naše avijacije. Nije toliko do ideologije (na otvaranju Muzeja na starom zemuskom aerodromu su bili i piloti sa Solunskog fronta), već do nečeg drugog.

Naš Muzej vazduhoplovstva se decenijama bukvalno "porađao" u mukama. Znamo da su taj teret izneli civili i da vojsku istorija nije puno zanimala, da su uništavani stari avioni koji bi bilo odlični eksponati, da je tek 50-tih pri Komandi vazduhoplovstva osnovano odeljenje za istoriju (100% sam pogrešio naziv) znamo koliko je trebalo vremena i truda da Muzej uopšte nastane kao institucija, da se odobri projekat zgrade, da se zgrada završi i muzej stavi pod krov...

Da je bilo drugačije, da je Muzej osnovan odmah posle rata i da je dobio stalne prostorije i budžet, bilo bi i mnogo više istraživanja i izdavanja knjiga i časopisa.
Planovi za IK-3 su sačuvani tokom okupacije, na osnovu njih je projektovan S-49A. Posle su predati Muzeju. Građa je bila dostupna, samo - nisu postojali elementarni uslovi za rad i za izdvaštvo.
« Last Edit: March 29, 2024, 04:08:37 pm by relja » Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 24 queries.