PALUBA
April 24, 2024, 02:43:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusko-turski odnosi  (Read 15307 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #45 on: February 08, 2016, 06:58:30 pm »

ERDOGAN I IDE NA SVE ILI NIŠTA: Na svaki način pokušava da NATO uvuče u rat sa Rusijom


Ergodan se u ovoj situaciji kocka ogromnim ulogom i potencijalno veoma opasnim posledicama ne samo zbog toga što pokušava svesno da zarati sa supersilom već i što se nada da će NATO na kraju biti primoran da reaguje

Ono što je počelo kao „rat u Siriji“ i ostavljeno da se neometano razvija, pritom sponzorisano od 83 zemlje prevođene Turskom, Saudijskom Arabijom, Katarom, Izraelom, NATO i svim drugim pronatovskim državama, nesumnjivo se približava vrhuncu. Ženeva-3 deluje beznadežno, ništa manje nego što su bile Ženeva-1 i Ženeva.2. Ovaj put, međutim, Sirija i saveznici imaju glavnu reč i odlučili su da se – zašto da ne – igraju mačke i miša. Na kraju krajeva, lopta je sada u njihovom posedu, a za to su do sada pale mnoge žrtve i proliveno je mnogo krvi.

Uzevši to u obzir, sa koje god strane da posmatrate (ono što ja nazivam „rat u Siriji“, a, ako neko veruje da se zaista radi o revoluciji, može da koristi naziv „sirijska revolucija“ ili bilo koji drugi) – nedavni događaji jasno ukazuju da se približavamo vrhuncu, na ovaj ili onaj način. Vreme pat-pozicije odavno je prošlo. Ona je bila proizvod duge stagnacije na terenu, koja je onemogućavla bilo koju od strana da izađe kao pobednik, izuzev na određenim specifičnim teritorijama. Ali, budući da pod ruskom vazdušnom zaštitom Sirijska armija sada osvaja ključne pobede na mnogim teritorijama i frontovima, više nema
govora o pat-poziciji.


Sa koje god tačke gledišta da posmatrate tekući razvoj situacije u Siriji – sa zadovoljstvom, gnušavajući se ili bez ikakvih emocija – nemoguće je ne primetiti neke ozbiljne promene. One će na kraju kulminirati i odvesti situaciju u ovom ili onom pravcu, a takav razvoj situacije znači da smo se približili samom kraju, tj. raspletu sirijske drame. Neke od ključnih figura koje su bile uključene u prvobitnu orkestraciju „rata u Siriji“ već su se suočile sa negativnim posledicama. Saudijski princ Bandar bin Sultan verovano je najmarkatniji primer „žrtve“. Malo zaverenika u istoriji je stradalo od sopstvenog mača na toliko ponižavajući način kao ovaj potencijalni princ i lažni kralj.



Erdoganovo uvlačenje NATO u rat

Dosadašnji ishod ruskih kombinovanih vazdušnih operacija i akcija sirijske vojske na kopnu pritegao je omču oko Erdoganovog vrata i ostavio ga sa nekoliko teških izbora. Ni Saudijci nisu u mnogo boljoj poziciji, ali Saudijska Arabija se ne graniči sa Sirijom i nema Kurde na svojoj teritoriji. Sada, kada je Erdogan konačno pokazao svoje pravo lice u odnosu prema Kurdima, iskalivši svoj bes u Siriji, Iraku i unutar same Turske, više ne može da vrati vreme i diplomatske odnose koje je sa njima imao pre sirijskog konflikta.

Erdogan mora da promeša karte, razmotri različite opcije i dobro izvaga rizike. Bez postizanja nekog dogovora sa Rusijom, on ne može da spasi obraz. Ali diplomatski prozor za pregovore sa Rusijom je zatvoren zato što Rusija posle naređenja da se sruši SU-24 (kada je ubijen i pilot koji se katapultirao) ne želi uopšte da sedne s njim za pregovarači sto. Realno gledano, ne postoji način da Erdogan pobedi ako se ne odluči za neku vrstu vojne intervencije. Ali, budući da je njegov vojni gambit u Siriji počinjao da se raspada i pre nego što je Rusija intervenisala, čemu može da se nada danas, kad su ruske vazdušne i kopnene trupe stacionirane u Siriji?

Međutim, ako bude sedeo i pustio Siriji da pobedi, on će se, pored ostalog, suočiti sa ozbiljnim posledicama na unutrašnjem planu. Te posledice su zapravo već počele da se osećaju, dovoljno je pogledati Dijabakir i sve će vam biti jasno. Jedina opcija koja Erdoganu preostaje je vojni obračun sa Rusijom, ali, da bi to učinio, potrebna mu je pomoć spolja.
Saudijci su izrazili spremnost da u Siriju pošalju trupe koje bi se navodno borile zajedno sa SAD protiv Daeša. Svima nam je jasno šta to znači. To je njihov način da kažu da nameravaju da iskoriste Tursku da bi, zajedno s njom, napale Siriju. Ironično je da Saudijska Arabija, koja ima vojni budžet veći od ruskog, još uvek nije uspela da pobedi ni u Jemenu, a verovatno neće ni uspeti. Nedavne izjave o slanju trupa u Siriju zvuče kao šala na tuđi račun. Zbog toga Erdoganu ne treba saudijska armija. Turska armija sama je dovoljno snažna, ali ni blizu dovoljno da se nosi sa Rusijom, a saudijsko učešće će najverovatnije biti samo simbolično. Saudijci su možda voljni da napadnu Siriju, ali neće se usuditi da povedu rat protiv Rusije.

Turska nikada neće moći da vodi rat sa Rusijom bez pomoći sa strane, a sve indikacije ukazuju na to da će se sukobiti sa Velikim Medvedom u nadi da će NATO stati iza njih. Saveznik na koga Erdogan računa je NATO, a ne Saudijska Arabija, što i nije neko veliko otkriće. Erdogan je igrao na kartu NATO i mnogo pre obaranja SU-24 prošlog novembra.

Rusija je jedini razlog što je Turska uopšte priključena u NATO. Animozitet između te dve nacije traje vekovima, a spor nije samo teritorijalni već ima i religiozni karakter. Otomani su izvršili invaziju na ceo pravoslavni svet, desetkujući Vizantijsku imperiju, a samo je Rusija uspela da se spasi od njihove vladavine „čeličnom pesnicom“. Ali usledio je sudbinski preokret i Otomansko carstvo je nestalo, a Rusija je postala supersila. Kasnije, kad je osnovan NATO 1949. godine, jedini razlog Turske za ulazak u tu organizaciju bio je strah od SSSR.

Već pet godina neprijatelji Sirije bezuspešno pokušavaju da SAD i NATO uvuku u direktan sukob sa sirijskom armijom. Takozvani masakr hemijskim oružjem u Istočnoj Guti pripisan je sirijskoj vojsci u očajničkom pokušaju da se iznudi rezolucija Saveta bezbednosti UN slična onoj koja je usvojena protiv libijske vlade par godina ranije. Ali ovaj put je Rusija stavila veto na tu odluku.

Međutim, Ergodan nije prestao da pokušava da uvuče Ujka Sema u konflikt. Kad je naredio da se obori SU-24, bilo je jasno da je to još jedan pokušaj da se NATO natera na intervenciju koja ne zahteva rezoluciju Saveta bezbednosti UN, ali njegov zahtev naišao je na zatvorena vrata. Na vanrednom zasedanju NATO, koje je Erdogan automatski sazvao posle incidenta, jasno je rečeno da bi Turska i Rusija trebalo da rade zajedno na rešavanju problema. To je bila jasna poruka Turskoj da ostavi NATO van svojih kombinacija.

Ali Turska se ni tu nije zaustavila u pokušajima da izazove sukob sa Rusijom. Pre par dana bombardovan je neokupirani sirijski grad u blizini turske granice, verovatno da bi se pružila podrška džihadistima koji su bili u povlačenju. Zapravo, Rusi su već izjavili da su svesni turskih planova o slanju trupa u Siriju. Rusija, dakle, upozorava, a Erdogan očigledno nastavlja da diže uloge nesmanjenom žestinom.

Sa ili bez NATO podrške, moraš biti totalni ludak da bi pokušavao da izazoveš rat sa Rusijom, ali Erdogan se sada ponaša kao besni pas koji je sateran u ćošak. Svi njegovi potezi od obaranja SU-24 ukazuju na spremnost da se vojno suprostavi Rusiji. To je ono čemu on stremi. Taj rat ima potencijal da se razvije u globalni, sa mnoštvom regionalnih ratova u koji neće biti umešane samo supersile već i regionalni igrači. Milioni života bi mogli da budu izgubljeni, a nijedan čovek pri čistoj svesti i zdravoj pameti ne želi da se to dogodi. Ali kako uopšte obuzdati ludaka i zaustaviti ga u njegovoj nameri?

Ergodan se u ovoj situaciji kocka ogromnim ulogom i potencijalno veoma opasnim posledicama ne samo zbog toga što pokušava svesno da zarati sa supersilom već i što se nada da će NATO na kraju biti primoran da reaguje. Ukoliko se između Turske i Rusije razvije neki ograničeni konflikt, NATO će verovatno priskočiti u pomoć Turskoj, ali pitanje je da li će, ukoliko izbije rat punih razmera, NATO potrčati da zaštiti Erdogana? Niko ne zna odgovor na to pitanje, ali na prvi pogled takva mogućnost ne deluje verovatno.



Ruski rulet

Cinici i kritičari će možda reći da NATO, a posebno SAD, nikad neće odustati od svojih regionalnih interesa u Turskoj. To je tačno, ali odbrana Erdogana i odbrana Turske dve su različite stvari. Suočeni između izbora da puste Erdogana niz vodu i tako zapečate njegovu sudbinu i stupanja u totalni rat sa Rusijom, SAD i NATO mogu odabrati prvu opciju i žrtvovati Erdogana. Ovo bi ustvari bio savršen scenario za „obojenu revolucije“, a Ameriku ništa ne sprečava da je organizuje i u Turskoj. Na kraju krajeva, oni imaju dosta iskustva u okretanju protiv svojih saveznika.

Pogled na mapu severne Sirije i skorašnji napredak sirijske armije jasno ukazuje da će zapadni region zemlje uskoro ponovo biti pod kontrolom Sirijske vojske, a to „uskoro“ može značiti i par nedelja. Dakle, za par nedelja, ako ne i manje, Alepo će se vratiti pod upravu Sirijske Arapske Republike. To će biti ogroman udarac za Erdogana. Uzevši u obzir da je tursko-sirijska granica u regionu Hataj presečena planinskim vencima i stoga dosta teška za vojnu penetraciju, jednom kada padne u sirijske ruke biće praktično nemoguće za Tursku da je povrati. Sa druge strane, istočna strana granice prilično je ravna i trupe koje tuda budu napredovale predstavljaće savršene mete za vazdušne napade.

Drugi faktor rizika za Erdogana potiče iz činjenica da su male šanse da Amerika tokom izborne godine započne novi rat; bilo koji rat, a kamoli rat sa Rusijom.

Erdoganov pad će se sigurno dogoditi na ovaj ili onaj način, a ogromna popularnost koju je stekao nakon reformisanja ekonomije postepeno počinje da opada. Uprkos tome što je pobedio na proteklim izborima, ukoliko Turska uđe u veliki rat, ne samo da će biti vraćena u ambis zbog zaustavljanja ekonomskih reformi već će to otvoriti vrata i nekim drugim razvojima događaja, sa ili bez „obojenih revolucija“.

Što vreme više odmiče, snage lojalne Erdoganu u Siriji gube sve više teritorija, a njegova potreba za kockanjem sve više raste, budući da je sateran u ćošak i primoran da igra rulet. Ruski rulet.

(The Saker/Novi standard)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #46 on: February 08, 2016, 08:55:46 pm »

Аутор овог текста је читао шта ми овде пишемо па све то лепо обрадио Wink
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #47 on: February 08, 2016, 09:02:00 pm »

Pisao je izvesni Ghassan Kadi a preveo Aleksandar Vujović sa ovog portala http://thesaker.is/
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #48 on: February 10, 2016, 03:51:55 pm »

Još jedna analiza vezana za trenutne Rusko Turske odnose:

Rusija će tek da se sveti

Rusija je više nego odlučna i nemoguće je zaplašiti je u nastojanju da zaštiti svoje interese i obračuna se sa Islamskom državom. Ovo, u intervjuu za "Vesti" tvrdi Anja Filimonova, glavni i odgovorni urednik moskovskog Fonda strateške kulture.


U svetu je i dalje goruća tema obaranje ruskog aviona. Da li je Turska to učinila uz direktivu iz vrha NATO?

- Ruski analitičari su uvereni da je u pitanju samostalna akcija kojom je Turska želela da zaštiti svoje interese, zapravo interese sina predsednika Erdogana oko šverca nafte od koje se Islamska država u najvećoj meri i finansira. Rusija je počela da uništava ID tako što bombarduje konvoje s naftom i time sprečava njeno finansiranje.

Niko nema sumnje da će odgovor Rusije biti adekvatan?

- Odgovor već postoji i on je više nego ozbiljan. Rusija je uvela sankcije, uvešće vizni sistem od Nove godine, obustavili smo svu saradnju u okviru Svetske trgovinske organizacije, a ruski turisti su dobili preporuku da ne posećuju Tursku. Ali, to je tek početak.
A kada je reč o izgradnji gasovoda preko Turske?

- U to sumnjam. Ipak je reč o velikom interesu Rusije. Postoje mnogi drugi instrumenti za pritisak.

A kada je reč o "vojnom odgovoru"?

- Rat sa Turskom je nemoguć i za tim nema nikakve potrebe.

Ipak, mnogi mediji, pa čak i CNN, tvrde da je "Treći svetski rat već počeo"?

- U situaciji kada je Rusija po čitavom nizu stavki u nuklearnom naoružanju prevazišla SAD, nikome nije u interesu rat do uništenja. Ali, to ne znači da i dalje, u raznim regionima sveta nisu mogući ratovi niskog intenziteta.

A kada je reč o ratu Rusije sa ID?

- I ID i druge terorističke organizacije će biti uništene. Sledi veoma ozbiljan geopolitički zaokret u kome će prostor Bliskog istoka preći pod kontrolu Rusije i Irana. Podsetiću vas da iza Irana stoje Kina i Pakistan, ali i mnogi pokreti poput kurdskog ili Hezbolaha. Već je u toku potiskivanje uticaja SAD iz ovog dela sveta.

Događaji u Parizu su pokazali da niko nije bezbedan. Koliko se Rusija plaši?

- Ne plašimo se, ali ozbiljno radimo na bezbednosti. Naravno, postoje pretnje, više nego ozbiljne pretnje, kao što postoje informacije da je teroristički akt u Parizu bio samo odvlačenje pažnje. Naše bezbednosne službe rade više nego ozbiljno i do sada je razotkriven veliki broj pripremljenih terorističkih napada. Svi su sprečeni, a odmazda je usledila odmah.
Pretnja Srpskoj

Da li vas je iznenadila odluka o poništenju Dan državnosti RS?

- Bila sam iznenađena da je moguće doneti takvu diskriminatorsku, ponižavajuću odluku. Ali, s druge strane, odluka Ustavnog suda je samo deo orkestriranog delovanja institucija BiH u političke svrhe i na štetu srpskog naroda. Zapadni faktor, koristi sve raspoložive instrumente protiv Republike Srpske kako bi je primorao da odustane od referenduma. Dakle, reč je o čistoj pretnji Srpskoj.


Izvor:
http://vesti-online.com/Vesti/Svet/536082/Rusija-ce-tek-da-se-sveti

Vrlo je interesantan njen odgovor vezano za geopolitički zaokret na Bliskom Istoku. Prema njenom mišljenju Rusija i Iran će sa tog prostora istisnuti USA, odnosno, staviti je u podređenu ulogu, što će značajno uticati na ''komešanja'' na tom prosotru.
Žarko se nadam da će biti mnogo mirnije nego pod USA dominacijom.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #49 on: February 10, 2016, 04:18:28 pm »

Ова изјава је с краја новембра прошле године и стање на терену се мења. Сада смо сведоци могућег заокрета са стране америчке коалиције, активним учешћем копнених трупа неколико земаља. То наравно подразумева и подршку из ваздуха. Постоје оцене војних стручњака да се продор у Сирију очекује са турске територије садејством саудијске и турске војске.Самим тим , остале  коалиције неће тако лако препустити Русији и Ирану контролу Сирије. Намигивање изгледа може да почне ускоро....
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #50 on: February 10, 2016, 05:31:12 pm »

Ako Saudijci  budu Saveznici Turskoj, ima da prođu gore nego u Jemenu
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #51 on: February 10, 2016, 05:41:39 pm »

Ako Saudijci  budu Saveznici Turskoj, ima da prođu gore nego u Jemenu

Ovog puta u informativnom ratu je veoma važan broj mrtvih s te strane  Wink
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #52 on: February 10, 2016, 08:21:11 pm »

Šta ako Amerika zaista uvuče Tursku u rat sa Rusijom!?


Tenzije između Rusije i Turske su ponovo pojačane, iako to nije iznenađujuće kada se posmatraju u istorijskom kontekstu

Portparol ruskog Ministarstva odbrane general Igor Konašenkov izjavio je 4. februara da Turska planira invaziju Sirije.On je rekao da su slike sa jednog mesta na tursko-sirijskoj granici, pokazale proširenje saobraćajne infrastrukture koja bi mogla da se koristi za kretanje trupa i vojne opreme. To je dodatno obavljneo pored drugih radova urađenih ranije.Kao odgovor, neimenovani funkcioner iz kancelarije premijera Ahmeta Davutogla je Rojtersu izjavio  da Rusi „kao zemlja koja je već izvršila invaziju na Siriju, jednostavno skreću pažnju sa njihovih napada na civile.“

Bujica optužbi na obe strane je postala rutinska stvar. Optužbe i kontra-optužbe su manje važne od činjenice da su postale rutina.

Do ruske intervencije u Siriji, Turci i Rusi su imali odnose saradnje u čijem središtu je bila energetika i druga trgovina. Stoga je korisno da pokušamo da razumemo šta je pošlo naopako.Odnosi Turske sa Rusima su ušli u silaznu fazu na početku ukrajinske krize, krajem 2013. Neposredan problem za Tursku bio je status Tatara na Krimu, sa kojima Turci imaju etničke i verske veze i stoga su morali bar formalno da izraze brigu i pošalju posmatrače.

Rusi to nisu dočekali sa dobrodošlicom, jer su ih u to vreme Amerikanci i Evropljani napadali u vezi njihovih svoje postupaka na Krimu.

Rusi nisu imali poseban odnos sa Turskom, ali su imali dovoljno zajedničkih interesa da bi se nadali da će Turci postupiti drugačije. Turska naravno, ima dublje razloge za zabrinutost.Dešavanja na Krimu su  dali ruskoj floti u Sevastopolju veću slobodu za manevrisanje. Ranije, je Ukrajina dala Rusiji pravo pristupa ovoj pomorskoj bazi, koja je uključivala najblaži mogući stepen nadzora. Sa pripajanjem Krimu, baza je postala ruska teritorija.

Turci su razumeli ruski interes u Ukrajini i shvatili da su Rusi dobili veću slobodu delovanja u Crnom moru. Ono što nisu znali je kako Rusi planiraju da koriste tu slobodu. Ovo pitanje ima dugu istoriju.Evropska Rusija ima tri puta do okeana, a svi prolaze kroz tačke pod kontrolom stranih i ponekad neprijateljskih sila. Lučki grad Murmansk je jedna pristupna tačka, ali ona vodi do linije Grenland-Island-Velika Britanija.

Drugo, postoji Sankt-Peterburg, što dovodi do prolaza koje kontroliše Danka. Treća pristupna tačka je Sevastopolj, koji vodi preko Bosfora koji je pod kontrolom Turske.

Još od poslednjih dana Otomanskog carstva, Rusi su želeli da preuzmu kontrolu nad Bosforom i otvore put ka Mediteranu. Tokom hladnog rata, tražili su da steknu uticaj u Turskoj u cilju pristupa Bosforu.To je u mnogo čemu centar gravitacije za Tursku i potencijalno vitalna stvar za Ruse.Nije bilo sumnje da će Rusi napraviti korak ka Bosforu pošto je izbila ukrajinska kriza. Ali, bilo je logično pretpostaviti da je Rusima, zbog jačeg zapadnog prisustva u Ukrajini, potrebno jačanje prisustva u Crnom moru.Jača ruska sila u Crnom moru može da se koristi za blokiranje operacija NATO u Rumuniji, na primer. Ali Turci su shvatili da teoretsko gomilanje ruskih snaga u Crnom moru može završiti sa potpuno drugim namerama, po njih nepredvidivim.

To ih je uznemirilo, a Ruska intervencija u Siriji je bila još jedan korak.

Rusi nisu imali nameru da to bude potez protiv Turaka, već je to bio način da pokažu svoju sposobnost da utiču na događaje u regionu koji Sjedinjene Države žele da napuste, ali ne znaju kako.To zapravo nije bila pretnja ni Amerikancima. Sjedinjene Države žele da sirijski predsednik Bašar al-Asad ode, ali sigurno ne dok je Islamska država duboko u Siriji. Prioritet SAD je da se  zauzda ISIS.

Istovremeno, Amerika nije mogla otvoreno da podrži Asada, jer im to njihova politika nije dozvolila. Ruski intervencija je rešila ovaj problem za Amerikance. Oni su javno osudili Ruse zbof mešanja, ali privatno im je laknulo da vide teroristi neće zauzeti Damask.Rusi nisu imali potrebu da ciljaju na Tursku. Međutim, Turska je neprijatelj Asadovog režima, kako zbog njegovih sukoba sa Turkmenima i Arapima u Siriji, tako jer želi da ima širi uticaj nad kritičnim susedom.

Turci su protumačili učešće Rusije u Siriji kao namernu intervenciju protiv turskih interesa, a rezultat povećane napetosti između dve zemlje je obaranje ruskog aviona.To je stvorilo ne ratno stanje, već stanje neprijateljstva čiji je razvoj  teško predvideti.To neprijateljstvo je dovelo do incidenata kao što je zaustavljanje najmanje jednog ruskog broda kada je pokušao da prođe kroz Bosfor, kao podsetnik ranjivosti Rusije.

Njima je potreban Bosfor radi podrške njihovih snaga u Siriji. I tako se opet pojavio stari ruski strateški problem.To je dovelo do beskrajnih provokacija, pretnji odmazdom i pogoršanja tursko-ruskih odnosa.Ovo je mesto gde geopolitika postaje korisno sredstvo za razumevanje i predviđanja događaja. Rusija i Turska su istorijski neprijatelji ne samo zbog Bosfora, već i zbog Crnog mora.

Interesi dve zemlje se seku suviše često i na previše načina, da bi one u potpunosti verovale jedna drugoj.Odnosi Turske i Rusije su sada i na kritičnoj tački. Rusija pokušava da održi svoju ekonomsku i stratešku ravnotežu.

Nju Turska  jednostavno geografski preseca, sa četiri destabilizovati regionima Evropa, Rusija, Bliski istok i Centralna Azija. Obe zemlje su duboko ranjive i stoga su veoma osetljive na poteze druge.Slučajni događaji koji su doveli do ovog stanja slede logičan obrazac šireg stanovišta.Ove dve zemlje su imale mnoge istorijske obračune, i mere svaki novi događaj opoređuju sa starim. Nepoverenje je normalno i razumno stanje između ove dve zemlje, i mi smo svedoci da se ono sada samo vratilo u tradicionalni obrazac.

Geopolitical futures – priredio M. Đorđević
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #53 on: February 15, 2016, 05:08:38 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/
15.02.2016.

Ankara optužuje Moskvu da se ponaša kao "teroristička organizacija", Moskva Ankaru da je "prijetnja miru"

Turski premijer Ahmet Davutoglu optužio je u ponedjeljak u Kijevu Rusiju da se ponaša kao "teroristička organizacija" u Siriji i zaprijetio da će Turska "krajnje odlučno odgovoriti", dok je Moskva izrazila "ozbiljnu zabrinutost" zbog turskih topničkih napada na kurdske položaje u Siriji, optuživši Ankaru za "provocirajuću" politiku koja predstavlja "prijetnju miru",  javljaju svjetske novinske agencije.

"Ako se Rusija nastavi ponašati kao teroristička organizacija, prisiljavajući civilno stanovništvo na bijeg, mi ćemo joj se suprotstaviti krajnje odlučnim odgovorom", rekao je Davutoglu, koji boravi u posjetu Ukrajini, na konferenciji za novinare s ukrajinskim kolegom po dužnosti Arsenijem Jacenjukom, a prenosi agencija France Presse.

"Rusija i organizacija Islamska država u Siriji krive su za niz zločina protiv čovječnosti i to se pitanje mora razmotiri u okviru međunarodnog prava", naglasio je.

"Prava namjera Rusije (u Siriji) je pobiti što veći broj civila, poduprijeti sirijski režim i nastaviti rat", ustvrdio je Davutoglu.

Po njegovim riječima, ruska balistička raketa pogodila je školu i bolnicu u sjevernom sirijskom gradu Azazu i pritom je poginuo veliki broj civila, među kojima i djeca.

Kazao je da su Rusija i kurdska milicija YPG zatvorili humanitarnu granicu sjeverno od grada Alepa te da je cilj Moskve dati međunarodnoj zajednici samo dvije opcije u Siriji: ostanak sirijskog predsjednika Bašara al Asada ili Islamsku državu, prenosi Reuters.

Turski premijer iznio je ove optužbe nekoliko sati nakon objave priopćenja ruskog ministarstva vanjskih poslova  u kojemu se izražava "ozbiljna zabrinutost" zbog napada turskog topništva na kurdske položaje u Siriji treći dan zaredom.

"Moskva izražava najveću zabrinutost zbog agresivnih postupaka turskih vlasti", stoji u priopćenju ministarstva koje tvrdi da u tome vidi "neskrivenu potporu međunarodnom terorizmu".

Rusija će ustrajati na tome da to pitanje dođe pred Vijeće sigurnosti UN kako bi se "jasno procijenila ta provocirajuća politika Ankare, koja stvara prijetnju miru i sigurnosti bliskog istoka i šire", stoji u priopćenju.

Davutoglu je rekao da će Turska nastaviti odmazdu protiv YPG-a ako oni nastave napadati Azaz.

Turska je bijesna zbog širenja kurdskog utjecaja u sjevernoj Siriji i strahuje da će to ohrabriti separatističke ambicije u redovima turskih Kurda. Ankara smatra YPG, koji kontrolira gotovo cijelu sirijsku granicu s Turskom, terorističkom skupinom, navodi Reuters.

"Elelemnti YPG-a su odbačeni s područja oko Azaza. Ako se ponovno približe bit će suočeni s najoštrijom rekacijom. Nećemo dopustiti da Azaz padne", rekao je Davutoglu.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #54 on: February 16, 2016, 09:28:55 pm »

Turski političar: Kazniti ubicu pilota Su-24



zvor: Sputnjik utorak, 16.02.2016. | 20:58



 Ankara -- Čovek koji je kriv za smrt pilota ruskog Su-24 izvršio je zločin, izjavio je bivši ministar kulture i turizma Turske Ertugrul Gunaj.



„Čovek koji je ubio pilota izvršio je zločin. Šta može Turska da uradi? Da ga uhapsi i, ako krivica bude dokazana, osudi“, naglasio je Gunaj.

Po mišljenju bivšeg turskog ministra, kazna ubice ruskog pilota može da otvori vrata za pregovore sa Rusijom.

Gunaj je naveo i da sada čovek koji je ubio Rusa ne samo da ostaje na slobodi, već sa gordošću priča novinarima o svom čudovišnom postupku.

„Sve dok čovek koji je ubio pilota ne samo što ostaje na slobodi, ali sa gordošću priča o tome u medijima. To nervira i Rusiju i tursku javnost“, rekao je Gunaj.

Turska je oborila ruski vojni avion 24. novembra zbog navodnog upada u turski vazdušni prostor. Rusija je negirala te navode, a Putin je incident opisao kao „zabadanje noža u leđa od strane onih koji podržavaju teroriste“.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #55 on: February 19, 2016, 03:22:46 pm »

Novi brodovi crnomorske flote projekta Bujan-M , koji nose rakete Kalibr, ciklično će se smenjivati na bojevom dežurstvu u Sredozemnom moru. Ovo je odluka trajnog karaktera, izavio komandant crnomorske flote admiral Aleksandr Vitko.

tvzvezda.ru
Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.